atarionline.pl SID i POKEY - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Mar 2018 zmieniony
     
    @antrykot: Twój przykład bardzo ładnie brzmi, ale używasz:
    1. filtrowania 1 za pomocą 3
    2. synchronizacji 1 za pomocą 2
    3. restartujesz timery zapisem do STIMER
    co trochę zaciemnia.

    Przykład dla metody 1.
    W AUDF2 ustawiam $ff (zegar bazowy 15kHz) co daje najwyższy możliwy okres 1773447/114/($ff+1).
    W AUDF1 wartości zmieniają się od $55 (1/3) do $7f (1/2).
    Obrazowo:
    pwm     lda #%10001011
    sta SKCTL
    lda #%00000001
    sta AUDCTL
    lda #$a8
    sta AUDC1

    ldx #$ff
    stx AUDF2

    ldx #$7f ;1/2

    ?loop1 stx AUDF1
    dex
    cpx #$55 ;1/3
    bne ?loop1

    ?loop2 stx AUDF1
    inx
    bpl ?loop2

    dex
    bpl ?loop1

    Metoda 2 chyba nie do końca działa, a szkoda bo w teorii powinna dawać większą kontrolę, więc pozostaje tylko moją mongolską teorią :/. Przepraszam.

    Edit: Testowałem to niestety tylko na emulatorze (nie mam możliwości sprawdzenia na żywym Atari obecnie).
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Mar 2018 zmieniony
     
    Chyba zrozumiałem jak działa mechanizm :) Człowiek uczy się całe życie.

    Metoda 1.

    Pełny okres fali w AUDF2.
    Regulacja AUDF1 w zakresie AUDF2/3..AUDF2/2. Stan niski ma stałą szerokość a regulujemy tylko stan wysoki w zakresie 33%..50%.

    Metoda 2.

    Pełny okres fali w AUDF2.
    Regulacja AUDF1 w zakresie AUDF2/2..AUDF2. Obydwa stany mają zmienną szerokość. Ale żeby to osiągnąć trzeba włączyć filtr w generatorze 3, który będzie na wyjściu generował różnicę fal 1 i 3 co prowadzi do kontrolowania wypełnienia w zakresie 0..50%.

    @antrykot: Więc już rozumiem po co Ci był potrzebny filtr i reset :]

    To czego nie zauważyłem, to przerzutnik w torze generowania dźwięku.

    Obydwie metody przesuwają falę w fazie.
    W pierwszym przypadku AUDF1 zdąży się przepełnić 2x zanim AUDF2 go zresetuje.
    W drugim przypadku AUDF1 zdąży tylko raz więc zmiany fali zachodzą w tym samym punkcie przy każdym okresie AUDF2 i słychać stałą częstotliwość z tym samym 50% wypełnieniem (przesunięcia fazy nie słychać dopóki nie wprowadzi się fali referencyjnej).
    Włączenie filtra 3 kontrolującego wyjście 1 powoduje, że fala jest "odejmowana" od fali referencyjnej w generatorze 3 i dopiero to jest wystawiane na wyjście, a więc wydobywamy z dźwięku przesunięcie w fazie kontrolowane przez AUDF1. No i dzięki temu można dostać wypełnienie 0..50%.

    Edit: A jak AUDC2 nie będzie głuchy to dostaniemy 2-poziomową "piłę". Tyle, że AUDF2 gra 2x niżej.

    Edit 2: Polecam posłuchać wstępu z "The Changes" by Stefan Uram (Orcan) na ->link<-
    • 3: CommentAuthoremkay
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    How about some more melodic ?
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Mar 2018
     
    Unafortunatelly I'm not musician, so I can present only pieces of code :) I'm sorry.
    • 5: CommentAuthormakary
    • CommentTime25 Mar 2018
     
    @ antrykot: "Kontrola szerokości impulsu jest prostą i dobrze znaną techniką. Ludzie tego nie używają, bo nie ma trackera który by taką możliwość oferował."

    Hm... A może to zaliczymy? Zwykły RMT 1.28, kanał 3 moduluje dźwięk na kanale 1:

    ->link<-
    • 6: CommentAuthormakary
    • CommentTime25 Mar 2018
     
    @mono:

    sync2hpf to jest właśnie coś, co dobrze byłoby mieć i móc kontrolować w trackerze, tzn.:
    1. możliwość zdefiniowania sekwencji/kroków przebiegu modulacji (analogicznie jak np. w trackerach atarowskich są sekwencje dla arpeggio);
    2. możliwość automatycznego animowania modulacji (analogicznie jak w trackerach atarowskich można komendą wywołać opadanie dźwięku z określona prędkością);
    3. opcja restartowania sekwencji modulacji wraz z każdą nutą vs 'wolny bieg' modulacji (w tym drugim przypadku można grać np. tak jak w przykładzie Antrykota seq5-random2.com);
    4. na wypasie: opcja keyboard tracking - przebieg modulacji zależny od wysokości granego dźwięku (np. im wyższa nuta tym szybszy przebieg) vs przebieg taki sam dla wszystkich wysokości.

    to tyle pobożnych życzeń ;)
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime26 Mar 2018 zmieniony
     
    Pamiętam, pamiętam :)

    HPF można w pewnym zakresie wykorzystać do uzyskania podobnego brzmienia, ale on nie działa dokładnie jak synchronizator.
    Obraz:
    hpf     lda #%00000011
    sta SKCTL
    lda #%00000100
    sta AUDCTL
    lda #$a8
    sta AUDC1

    lda #$ff
    sta AUDF1

    ldx #$0f

    ?loop1 stx AUDF3
    dex
    bne ?loop1

    ?loop2 stx AUDF3
    inx
    cpx #$0f
    bne ?loop2

    beq ?loop1

    Ustawiam okres $ff w P1 a P3 jeździ od 0..$f.

    Prostokąt generowany przez P1 jest próbkowany co okres ustawiony w P3 i zapamiętywany w przerzutniku. Ta wartość jest używana do XOR P1 (!) i wynik wyrzucany jest na wyjście. Kiedy P1 jest znacznie większy niż P3 wtedy HPF dobrze się nadaje do wygaszania fali i generowania krótkich pików.
    Brzmi podobnie, ale nie wiem czy bym to nazwał synchronizacją :)
    • 8:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime27 Mar 2018
     
    To teraz czekamy na muzak :)
    • 9: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime27 Mar 2018 zmieniony
     
    Oczywiście POKEY nie ma filtra górnoprzepustowego. To co jest błędnie nazywane filtrem to Ring Modulator podłączony do Sample & Hold. Ja w skrócie nazywam to coś: Sample & XOR.

    Edit: A jak AUDC2 nie będzie głuchy to dostaniemy 2-poziomową "piłę". Tyle, że AUDF2 gra 2x niżej.

    To nie jest piła tylko suboscylator.

    Ale piłę też można zrobić: łącząc sync z PWM wysokiej częstotliwości. Patrz załącznik. Jest to piła schodkowa i nie działa prawidłowo w Altirrze.
    • 10: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Mar 2018
     
    Oczywiście. Czasami nazywają to "cyfrowym filtrem górnoprzepustowym".
    • 11: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime27 Mar 2018
     
    Tylko że to nie jest cyfrowy filtr górnoprzepustowy, bo to w ogóle nie jest filtr górnoprzepustowy.
    • 12: CommentAuthormakary
    • CommentTime27 Mar 2018
     
    @mono: "Ustawiam okres $ff w P1 a P3 jeździ od 0..$f"

    Tu w P1 jest $fe, natomiast w P3 najpierw jest $00, a w kolejnym kroku pętla odczytuje na przemian $ff i $fe.
    • 13: CommentAuthormakary
    • CommentTime27 Mar 2018
     
    Fragment linii basu z niedokończonej muzyczki. Zęby co prawda poszczerbione, no ale jakieś chyba ma.
    • 14: CommentAuthoremkay
    • CommentTime31 Mar 2018 zmieniony
     
    While you check out how to use the modulations for music....
    Modulations can sound very nice for a lot of tunes.

    I still prefer to have 4 channel music on the Atari, and want to get the best out of it...


    You see a Rastaconverter picture, a scroller and a Mod conversion running in the VBI.
    The Audio Analyzer is on to show that the tune really comes from the emulation.



    like it or hate it ;)

    Btw. Non-Linear Mixing is on in Altirra.
    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime31 Mar 2018
     
    This is very nice example. I like the sound of it - only problem is that notes are not tuned at all - I'm not sure if it's possible but you should work on their frequencies definitely :)
    • 16: CommentAuthoremkay
    • CommentTime31 Mar 2018
     
    @wieczor

    Not sure what you're writing about.
    A demo with the notes, for a comparision would be useful.
    I really heard more off tunes in several SIDs and people adore them ;)
    Yes, the Intro is a bit wobbly, possibly I'll find a solution for that. The emulations sounds still a bit different in RMT and ALTIRRA. But the rest is 100% correct. At least the flow of the tune is correct from the start to the end.
    • 17:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     
    Taka akcja na komodzie i 1541U-II :)
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Nono ładnie to brzmi
    • 19: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Ooooooo Cie Panie :) Elegancko :) Dla mnie bomba :)
    • 20: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     
    Przyjdzie czas i A8 nas zaskoczy, wystarczy że ktoś się mocno przyłoży do Pokeya i opracuje dobry program i brzmienia, natomiast czy gola comoda byłaby w stanie bto zagrać??
  1.  
    Panowie, ale to nie C64 gra, tylko cartridge U1541-II. Nie ma się co ekscytować. :)
    • 22:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     
    A czy ja napisałem, że goła komoda? :D

    I ... dlaczego nie ma się czym ekscytować? To może nie jarajmy się demami na VBXE ani pokazami stunt car racera na rapidusie :D
    • 23: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     
    Jakoś nie zauważyłem żeby atarowcy jarali się vbxe czy rapidusem, większość traktuje to jako ciekawostkę, scr chodzi też na gołej Atarce i to nie najgorzej, ba znacznie lepiej niż na C64
    • 24: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Hmmmm VBXE akurat mnie nie interesuje :)
    • 25:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    @rosomak: no ale przecież, ten program do odtwarzania mod-ów na rozszerzeniu do C=64 to też jest tylko ciekawostka, czyż nie? ;)

    Ale za to jaka fajna!
    • 26:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Ale to tak, jakby puścić moda na spreparowanym core do vbxe do odtwarzania modów. Da się (pewnie) i co z tego ?
    • 27:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    @sun: no to dlaczego ktoś tego nie zrobi?

    Nie zrozumcie mnie źle, dla mnie "pure Atari" to jest coś wg definicji xxl-a a nie pina. Natomiast równie mocno interesuje mnie druga strona lustra, a mianowicie modowane Atari i co na tym można zrobić.
    • 28: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    @sun: Jest coś takiego i nazywa się SoundBoard (są rdzenie w oficjalnej paczce z VBXE). Jest też dla niego MODPLAY na mojej stronie ale jeszcze mocno prototypowy i niedopracowany.
    • 29:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    @mono: ten do 1541 też nie wszystko odtwarza poprawnie.
    • 30:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    @mono: dokładnie właśnie tak jest jak mówisz.
    @TheFender: nie mam atari, ale miałem, potem nie miałem i znów miałem z hdd itp. Modowanie jest fajne, ale umówmy się... ilu komodziarzy odtwarza mody amigowe na c64? Ilu atarowców będzie odtwarzać mody na SB ? 1% ? Skoro można to odtwarzać na zegarku :)
    Poza tym, jak widzisz mono już to zrobił :) w sensie player modów :)
    Jest jeszcze EVIE jako kolejny cud techniki.
    • 31: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    Jeszcze nie zrobiłem, ale się robi i w końcu się zrobi :) A SoundBoarda zrobił Candle.
    • 32:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    No ale mnie zgasiliście nooo :D

    1% to jest tyle samo, ile osób potrafi zrozumieć pasję retro w dzisiejszym świecie.
    1% ludzi rozumie, że technologia crt nie powinno znikać z tej planety.
    1% ludzi chciałoby mieszkać w latach 90 i niech postęp cywilizacyjny stanie w miejscu.

    Nie wolno im? :D
    • 33: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    Ja właśnie nie rozumiem ocb z tym prąciem na większość :) I że 1% czegoś używa. Choćbym miał pisać soft dla siebie to i tak to będę robił bo widownia mi niepotrzebna przecież żeby się bawić sprzętem :)
    • 34:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    @mono: w sedno.
    • 35:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime3 Aug 2018
     
    @mono: ależ owszem, nic bardziej nie cieszy niż efekt własnej pracy.
    @TheFender: ja nie jestem przeciw, jestem za, tylko podobnie jak @mono nie kumam tego. Jeśli zanabędę atarkę, a ostatnio mnie na powrót ciągnie, to na pewno dokupię modyfikacje, dzięki którym będę mógł jej używać w tylko mnie znanych celach :) Ale nie obuduję jej wszystkim co jest dostępne, bo zwyczajnie nie widzę sensu aby mieć po to, żeby mieć lub że mają inni. Natomiast miło jest patrzeć i czytać, że powstają nowe potrzebne i nowe "wodotryskowe" gadżety do kompa na którym się wychowałem, przedzierałem przez asembler itp. itd.
    • 36:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Aug 2018
     
    No właśnie, miło!

    Więc po co komentarze w stylu #nacopoco :)
    • 37: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime8 Sep 2018
     
    A ja czekam i czekam kiedy Pavros pokaże coś nowego i odkrywczego na malucha
    • 38: CommentAuthoremkay
    • CommentTime24 Jul 2020
     
    SID emulation with POKEY ;)

    Look at the CPU usage.


    • 39: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime24 Jul 2020 zmieniony
     
    Serio? Nikt tu nie jest przypadkiem głuchy? A może celowo podkładają Nam takie produkcje żeby podkopać realna wartość i możliwości A8
    • 40:
       
      CommentAuthorsmector
    • CommentTime24 Jul 2020
     
    @rosomak: Ja to nazywam Emkaystyle... Fragment utworu 1:05-1:15 demonstruje jedną z kluczowych cech występujących w kawałkach serwowanych przez kolegę Emkay. Proponuję żeby akurat w tym przypadku nie rozpoczynać dyskusji na temat możliwości słuchowych ponieważ jest bezcelowa i niczego nie zmieni. Tak już musi być... ;) A wartości i zajebistych możliwości Atari nie da się podkopać! :)
    • 41:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 Jul 2020
     

    smector:

    Fragment utworu 1:05-1:15 demonstruje jedną z kluczowych cech...

    jest moc :)
    • 42: CommentAuthoremkay
    • CommentTime24 Jul 2020
     
    smector

    what do you mean with "emkay style" ?
    The indicator in Altirra shows the exact frequency. As it is using real pulse width programming, the frequency is reverse modulated higher, thus more correct than to play the frequency directly.
    As you might know, the higher POKEY's 8 bit resolution gets, the more the tone gets off. Using the PW programming, you get high note with the correctness of low notes.
    Seems, the tones weren't that off as some people expect there with POKEY "music".
    • 43: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime25 Jul 2020
     
    Emkay, simple words... the elephant stomp on somebodys ear... Its not only my oppinion
    • 44: CommentAuthoremkay
    • CommentTime25 Jul 2020 zmieniony
     
    rosomak
    you might check your audio ;)

    I wonder , if this is also "stomping"




    What type of "music" would you prefer?
    Any example?
    • 45: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime25 Jul 2020
     
    You ask about music on Atari?
    • 46: CommentAuthoremkay
    • CommentTime25 Jul 2020
     
    rosomak

    what you wish to show ...

    possibly your taste in "real" music is what divides things.
    • 47: CommentAuthoremkay
    • CommentTime29 Jul 2020
     
    Hm... rosomak?

    No answer yet?

    I did a thousands of different tunes and music directions.

    Does this fit more to your taste?





    Btw: the higher riffs are also 15k.
    Have you heard a similar tune with that range of a melodic part at 15khz?
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Jul 2020
     
    I like this Doom music! With picture and scroll - good job.
    • 49: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime29 Jul 2020
     
    nice one, could you share .xex?
    • 50: CommentAuthorpavros
    • CommentTime31 Jul 2020 zmieniony
     
    Emkay, the SID emulation example is great! Can you share the code or at least the xex?