atarionline.pl Odczyt/Zapis na SIO2SD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormicnow
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    A więc ma już swoje Atari, kupiłem Sio2Sd, no i chce się zabrać za pisanie gry... w Basicu. Tak dla przypomnienia starych czasów. Jako, że kiedyś miałem tylko komputer z Atari, swoje programy zapisywałem/odczytywałem z kasety za pomocą CSAVE/CLOAD. Ze stacją dysków nigdy nie miałem nic wspólnego. Teraz już mi się nie chce używać kaset, pytanie czy mogę do tego celu używać Sio2Sd, a jeśli tak, to jak zapisać/odczytać moje dzieło z Basica?
    • 2: CommentAuthorw1k
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    yes, you can use TURBO BASIC and save "d1:filename.tur"
    • 3: CommentAuthormicnow
    • CommentTime22 Jan 2011 zmieniony
     
    ale ja nie mam Turbo Basica, tylko ten zwykły, najzwyklejszy, znany mi z dzieciństwa ;-) i tam save "d1:filename.bas" nie działa - error130
    • 4: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Jan 2011 zmieniony
     
    W Atari BASIC-u jest tak samo - może w1k wyraził się nieprecyzyjnie - trzeba użyć dużych liter: SAVE"D:nazwa_pliku. Na przykład: SAVE"D:STATKI.BAS
    Jeśli napęd ma inny numer niż 1, na przykład 3 to SAVE"D3:STATKI.BAS
    • 5: CommentAuthormicnow
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    no właśnie mam error130, czy wcześniej powinienem coś ustawić na Sio2Sd?
    • 6: CommentAuthorw1k
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    maybe you must boot to dos, then run basic/tbasic
    • 7:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    mysle ze warto zaczac od rzeczy oczywistych :)
    w interfejscie sio2sd nie zapomnij podmontowac sobie jakiegos obrazu dyskietki (ATR) :) dobrze by bylo gdyby byl tam tez DOS i Turbo Basic (na wszelki wypadek:)

    dyskietke taka mozesz przygotowac sobie samemu atrutil'em na PC i skopiowac na karte SD albo mozesz poszukac odpowiedniej w necie
    • 8: CommentAuthorbaton
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    ->link<- taki np. z atarionline i podepnij pod napęd 1
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    Nie mam SIO2SD, ale pamiętam, że tak. Powinieneś mieć dokumentację "jak to ugryźć". Tu jest coś na ten temat: ->link<-
    Na prawdziwym sprzęcie musisz najpierw załadować DOS, a potem z poziomu BASIC-a CLOAD i SAVE"D:nazwa_pliku.
    Można kopiować z poziomu DOS-a typowo* to: opcja C, dalej C:,D:nazwa...
    Jednak na SIO2SD może się to różnić.
    * w nietórych DOS-ach jest inaczej.

    Wolfen dodał istotne informacje. Do "dyskietki" atr można też użyć programu makeATR. Jeśli będziesz miał problemy, to taką "dyskietkę mogę ci przygotować.
    • 10: CommentAuthormicnow
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    Pobrałem sobie dyskietkę atrutil, ale to tylko pusta dyskietka, plik ATR, jak wgrać na niego dosa? a potem jak już wgram tego ATRa na kartę Sio to co dalej z tym?
    • 11:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    Tu masz gotową dyskietkę z DOS, a i Turbo-Basic XL się też chyba na niej znajdzie: ->link<-
    Kopiujesz na kartę SD (na PC), a później w SIO2SD podpinasz pod D1. Na koniec (wyłączasz i) włączasz Atari - jak chcesz mieć Basic, albo włączasz Atari z wciśniętym klawiszem Option, jeśli chcesz mieć DOS bez Basica.
    • 12: CommentAuthormicnow
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    ok, widzę, że bez nadrobienia zaległości jak działa DOS na Atari, za wiele, przynajmniej świadomie, bez prowadzenia za rękę nie zdziałam, możecie mi polecić coś do poczytania abym mógł to nadrobić?
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    Na przykład: ->link<-
    • 14: CommentAuthormicnow
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    łooooo, a tak bardziej dla początkujących w tej kwestii, znam dosa z pc, ale raczej ta wiedza mi się nie przyda, a z Atari w zyciu nie miałem z nim do czynienie, wcześniej tylko magnetofon
    • 15: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    To było dla początkujących...
    Może to: ->link<-
    • 16: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Jan 2011 zmieniony
     
    Masz tu jeszcze "dyskietkę" z bardzo prostym, ale niezłym DOS-em. Może będzie łatwiej.
    • 17:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Jan 2011
     

    micnow:

    ok, widzę, że bez nadrobienia zaległości jak działa DOS na Atari, za wiele, przynajmniej świadomie, bez prowadzenia za rękę nie zdziałam, możecie mi polecić coś do poczytania abym mógł to nadrobić?

    Moim zdaniem nie musisz nic nadrabiać. Ściągasz i montujesz w SIO2SD plik, który wskazałem wcześniej, włączasz Atari i masz Basic. Piszesz sobie jakiś program i zapisujesz go poleceniem SAVE "D:NAZWA.BAS" (zamiast magnetofonowego CSAVE, które pewnie kiedyś używałeś). W przyszłości program odczytujesz poleceniem LOAD "D:NAZWA.BAS". Na początek tyle starczy.

    "D:" to identyfikacja stacji dysków
    "NAZWA" to oczywiście nazwa pliku. Ważne, żeby nie była dłuższa niż 8 znaków - WIELKICH liter lub WIELKICH liter i cyfr (pierwszy znak musi być literą).
    ".BAS" to rozszerzenie identyfikujace rodzaj pliku (nie jest wymagane) i może być inne, ale na początek zostaw sobie takie
    • 18: CommentAuthormicnow
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    ok, z zapisywaniem i odczytywaniem programu w basicu już sobie poradziłem, choć nie ukrywam, że nie do końca mam świadomość dlaczego to ma być tak, jak jest ;-) to jeszcze na koniec jedno pytanie, jeśli już ukończę moją super grę ;-) i będą chciał się z nią podzielić z innymi, to mogę to tylko zgrać jako BAS i udostępnić jako plik ATR razem z DOSem? czy mogę jakoś zrobić samodzielny plik - "samouruchamialny" ?
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    O samouruchamianiu jest bardzo obszernie tu: ->link<-
    • 20: CommentAuthormicnow
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    bardzo Wam dziękuje za pomoc, to teraz czas napisać dobrą grę ;-)) tak wiem, w basicu się nie da, ale od czegoś trzeba zacząć przypominanie sobie Atari
    • 21:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Jan 2011 zmieniony
     
    Da się. I to całkiem dobrą. Liczy się pomysł :)
    • 22: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Jan 2011
     
    Larek ma rację: jeśli to nie będzie "ostra zręcznościówka" to da się. Radzę jednak użyć Turbo BASIC-a XL 1.5. Wbrew pozorom pisze się w nim łatwiej niż Atari BASIC-u, o innych zaletach nie wspominając.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2011
     
    Micnow - trzymam kciuki, walcz. Najgorsze jest pisanie pierwszego programu. Potem juz sie wie, jakie popelnilo sie bledy... :).

    A moze masz juz cos do pokazania?