atarionline.pl Atari Laptop Project - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    Można to zrobić:
    - FDD 3.5" prawie jest;
    - HDD prawie jest (tutaj zgadzam się na SD,CF via USB)
    - obraz XL/XE na LCD prawie jest
    - VBXE z obsługą GTIA prawie jest
    - Internet - no...
    - przegladanie AOL na Laptopie AtariXE!

    jednak "prawie" robi dużą różnicę.
    Eeetam dużą, zróbmy to!

    jestem w stanie zapewnić produkcje obudowy AtariLaptopXE.
    jestem gotów rownież ją sfinansować.

    ale reszta - reszta zalezy od takich ludzi, jak Zaxon.

    co Wy na to?
    • 2: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    hmm, ja na to tyle ze zadnego laptopa nie robilem i prosze sie moim nickname nie podpierac.

    Nie mam z tym projektem nic wspolnego i nie mam zamiaru, kolega naduzyl mojego nicka bez pytania o zgode i w tym momencie nie odpowiadam za zadne dzialania kolegi Bartcom,nie ma to ze mna nic wspolnego oprocz wymiany zdan na forum.
    • 3: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Wiedziałem, wiedziałem!!!
    Po prostu się pomyliłem!
    Miało być: "From Bart to Zaxon: Atari Laptop".
    Ale mi się chyba backspace nacisnęło.
    Mam dwoje dzieci po obu stronach, laptopa na kolanach
    i jeszcze usiłuję cos zjeść.

    Wiedziałem, że natychmiast się zdenerwujesz i dasz ripostę.
    Już napisałem do Admina - Kaza, żeby zmienił nazwę wątku.
    Napisałem do niego, żeby lepiej zmienił nazwię na "Atari Laptop Project"

    Ale nie zdążył!

    Jeszcze raz Ciebie przepraszam.
    Nigdy nie ośmieliłbym się bez Twojej zgody użyć Twojej xywy ani Twojej reputacji dla reklamowania moich poronionych pomysłów.

    Właśnie. Tylko się znowu nasłucham.
    Więcej nic już nie napisze.

    Chyba dam sobie spokój.
    sprzedam wszystko na Allegro i nie będę nikogo denerwował.
    przepraszam że się zafascynowałem. To się więcej nie powtórzy.
    • 4: CommentAuthormarekp
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    @bartcom: "Chyba dam sobie spokój".
    Rzecz w tym, że musisz to sobie sam poskładać. zaxon dał Ci do zrozumienia, że _się_da_, ale poskładać sobie swoją wizję musisz już sam.
    Nie masz na to czasu? No cóż zapewniam Cię, że inni też nie mają. Taki nieposkładany "laptop" w fazie wstępnej alfa leży u mnie od kilku lat i czeka aż znajdę trochę czasu żeby coś z tym zrobić dalej. No i pewnie jeszcze sobie poczeka... W końcu to tylko(niestety?) _hobby_.
    Stać Cię na poszczególne elementy układanki - kupuj i składaj sam. Nie potrafisz/nie chcesz sam układanki poskładać to masz problem (i nie ma w tym zdaniu złośliwości). Problem nie mały, bo znalezienie kogoś kto to zrobi, nawet za kasę będzie bardzo trudne.

    [;-) mode on]Choć oczywiście jest kwota przy której zrezygnował bym ze swojej pracy i zajął się Twoim laptopem. Jak napisałem fazę alfa już nawet mam...
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    Bartcom: bez paniki, nie wszystko na raz! Atari (nasze) istnieje ponad 30 lat i jeszcze trochę "poistnieje" (pewnie do końca świata i jeden dzień dłużej). Tak więc masz jeszcze kupę czasu... :)
    • 6:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    napisz do tego łebka, ale możesz oczekiwać raczej wysokiej ceny: ->link<-
    • 7: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Najlepiej lepiej sie obrazic.

    Piszesz powaznie? to po co tzymasz dzieci na kolanach i jeszcze cos jesz piszac czyli rozmawiajac z ludzmi? Dla mnie to brak szacunku? Cos ci sie nacisnelo?

    Do prezydenta jeszcze mam nadzieje nie zdazyles napisac?

    No jak nie skoro temat na glownej sugeruje ze robie jakiegos laptopa?

    Pisz mniej ,czytaj wiecej 99 procent odpowiedzi masz na tutaj czy na AA,albona AAge.
    Jak juz bedzies sprzedawal daj znac, odkupie.
  1.  
    Well,

    Ben Heck`s 800 laptop looks awful to me, just like a cheap chinese plastic toy. Beetle`s XL laptop is the way to go:

    ->link<-

    -Andreas Koch.
    • 9: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Dzieci, bo żeby nie zapomniały jak wygladam.
    Do Prezydenta nie pisałem.
    Spożywam produkty spożywcze (sporadycznie) wyłącznie po to, abym mógł cieszyć się Atari. Oraz pisać na AOL, chociaż ten efekt spozywania przeze mnie artykułów spozywczych nie jest prawdopodobnie już dla Zacona satysfatkcjonujący...
    Nazwę wątku poprawiłem. Za pomyłkę przeprosiłem.
    Całość AOL czytam dokładnie. Atariki również.
    Chyba nie wszysyscy czytają tak dokładnie, jak ja, bo nawet w tym wątku jasno wyjaśniłem nieporozumienie i przeprosiłem, czego NIKT nie zauważył.
    W wyniku w/w lektury doszedłem do wniosku, że wzmiankowany projekt ma realne szanse powodzenia. Widać, ostro przeszarżowałem. Sorry. Jak napisałem, to się więcej nie powtórzy.

    Cała dyskusja polegała na tym, że prosiłem, aby ktoś pomógł mi zbudować FDD 3.5". Oczywiście - sam muiałbym dostarczy niezbędne składniki. Jednak nie jestem elektronikiem. czy to do Was dociera w ogóle ?
    W życiu nie miałem w ręku lutownicy; i długo nie bedę miał, a powód dla ktorego tak jest, sobie spróbujcie Sami wyobrazić... ignoranci. Czy to oznacza, że nie nadaję się na Atarowca, bo nie mogę samodzielnie zrobić kabelka, tak?
    Chętnie poszukam podzespołów, postaram się. Ale chcę, aby ktoś mi napisał: potrzebujesz to, to, to i to. Pytaj mnie, a jak juz będziesz miał, to wyślij, ja ci to zrobie.

    Oczywiście sukces FDD 3.5" przybliża mnie do realizacji Atari Laptop.

    Pomijam już, że napisałem, iż byłbym w stanie uruchomić produkcję obudów do niego, dostepnych dla wszystkich chętnych Atarowców.

    A na razie FDD 3.5" byłoby jako rozszerzenie Atari XE.
    Ale przecież wystarczy A130XE+CA2001 i 100 dyskietek 5.25"
    ... no i SIO2USB.

    Tylko o to mi chodziło.
    Ale.. uderz w stół, nożyce same się odezwą.

    PS. A Zaxona przepraszałem 10 razy.
    • 10: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    my tu gadu gadu a w sumie to zaczalem robic sterownik jak zaczales temat o flopach, full sterownik gotowy, tylko flopa i atari podpiac.
    Bo podokuczam ale i pomoge.
    [IMG]http://images39.fotosik.pl/673/a3b40a4c38d05471m.jpg[/IMG]
    • 11: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    To może uderzyć do tego Ukraińca którego proponowałem do produkcji VBXE? Właściwie to dalej proponuję tego gościa wszystkim zainteresowanym VBXE, powiedział, że weźnie za to 400 pln, nie wiem ile to kosztuje u naszych, ale chyba trzeba mieć nielada znajomości żeby to załatwić prosto ze źródła ja jestem za cieńki.
    A laptopa Atari też bym bardzo chciał mieć, brzmi jak marzenie :) Najlepiej z WiFi hehe, kiedy wreszcie będę mógł wyrzucić Peceta?
    • 12: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    A skad ten Ukrainiec ma botloadery i wsady do vbxe? Bo VBXE bez oprogramowania to niestety tylko kawal martwej elekrtoniki.
    • 13: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    i tę sprawę podniósł właśnie w czasie rozmowy, że z oprogramowaniem będzie problem, ale i tak bym wziął samą elektronikę i z tym łaził po ludziach hehe albo żeby ktoś go poinstruował. Wszystkim nam brakuje czasu bo mamy już swoje lata, nie chodzimy już do szkoły, ja też wracam w stanie agonalnym po robocie do domu i mam siłę już tylko na przeglądanie stron atarowskich, ale jeśli dam komuś elektronikę to może chociaż mi to oprogramuje bądź opisze po polsku co trzeba zrobić. Może przetłumaczę to na rosyjski i jakoś to pójdzie dalej... To chyba jest mniejsze zawracanie dupy niż błaganie o zrobienie VBXE od zera?
    • 14: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Yyy, przeciez Candle robi VBXE 2 caly czas,i kupic u niego to zaden problem . Po co i dlaczego to podrabiac??
    • 15: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    To samo usłyszałem za pierwszym razem kiedy zaproponowałem podróbki. Wiem, że kto ma dojścia ten sobie to załatwi. Dla mnie i innych nowych pozostają właśnie takie idiotyczne opcje jak szukanie kogoś zza granicy, no cóż, SLAVA ROSSII
    • 16: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Jakie dojscia?? Piszesz do niego na maila albo go lapiesz na aage albo atrari area i juz. Ewentualnie napisz do niego przez jego strone www.spiflash.org.
    • 17: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    Dobra, nie chce mi się już tego przerabiać od nowa, aczkolwiek wpadłem na pewien nowy szatański pomysł.

    Wracając do laptopa, gorąco popieram ten projekt. Mam nadzieję, że znajdzie się spora liczba chętnych i coś z tego wyjdzie :)
    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime1 Mar 2011 zmieniony
     
    Maciek: Udaj się na ->link<- i wyślij maila z pytaniem do Współautora (jest Polakiem - nie musisz pisać po angielsku).

    Edit: o zaxon już podał namiar.
    • 19: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime1 Mar 2011
     
    A ile dalibyście za laptopa atari? w jakiejś stylowej obudowie, z vbxe i sio2sd i może tym ethernetem? ja z 1000 zł bym dał ( i moj atari jako materiał wyjściowy).
    • 20: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Mar 2011
     
    @Maciek: Może jako KIT do montażu to by dało radę. Jako KIT rozumiem: Obudowa + dokładny opis co, gdzie i jak montować, opis co potrzeba zdobyć przed montażem: stare atari, matryca lcd, stacja dyskietek itd. Nowe xbxe sio2sd sio2ide akumulatory, ładowarki itd.
    Co do ceny: IMHO nie zmieścisz się w 1k zł nawet montując samodzielnie takiego KITa nie wspominając o kupieniu działającego.
    Ale pomysł zacny :-)
    Jeśli wolno zapytać, to jaki był by (cirka na oko) koszt takiej obudowy?
    • 21: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime2 Mar 2011
     
    A jeśli nie wypali laptop to może udałoby się załatwić jakieś obudowy do sio2sd? Też warte rozważenia. Zamówić jakąś serię obudów w stylizacji XE bądź XL...
    • 22: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime2 Mar 2011
     
    Kolejny koncert zyczen.Zrobcie chlopaki ,
    • 23: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Mar 2011 zmieniony
     
    @zaxon: Nie psuj zabawy :-)
    Ponawiam pytanie do bartcoma. Jeśli jesteś w stanie wyprodukować obudowy jakościowo tak dobre jak oryginalnego Atari to jaka była by cena za sztukę?
    • 24: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Mar 2011
     
    Dobra. Na sąsiednim wątku wyszło, że taka obudowa w produkcji kosztowała by jakieś 1500zł.
    +rozszerzenia 1000zł
    +monitor/telewizor do rozbebeszenia 800zł
    + akumulatory, ładowarki i popierdółki 500zł
    Do tego musimy zakupić jeszcze Atari jako bazę, koszty wysyłki... I wychodzi nam jakieś 4000zł.
    Myślę, że przy tej kwocie świecący znaczek Atari na górnej klapie laptopa nie zapewnił by nam lansu pokrywającego wydatek ;-)
    • 25: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime2 Mar 2011
     
    Moja koncepcja Atari Laptop jest zdecydowanie low cost'owa.

    Wychodzę z następującego założenia:
    - Atari 130XE z rozszerzeniami, kabelkami itd. i tak mam;
    tak więc baza=0zł
    - Jakas FDD jest i tak potrzebna; skoro CA2001 kosztuje średnio 250 zł, drugie 100 zł trzeba w nią jeszcze włozyć - reanimacja, rozszerzenia (wiem, bo kupiłem trzy), to przy większej ilości chętnych FDD 3.5" za 500zł moim zdaniem jest absolutnie realna; tak więc FDD=150zł
    - Jakiś monitor i tsk jest potrzebny; najtańszy używany monitor LCD 15" kosztuje średnio 150 zł. Z głośniczkami! Tyle samo kosztuje każde inne urządzenie, pozwalające wyświetlac obraz Atari, o ile nie jest to domowy telewizor. Jednak do projektu nalezałoby uzyć mniejszej matrycy, 14". Nie ma problemu, uszkodzone lub zużyte laptopy, ale z działająca matrycą, mozna bez problemu kupić za 200zł.
    tak więc LCD=200 zł
    Nie uważam, żeby na tym etapie VBXE było niezbędne. Z drugiej strony jestem całkowicie przekonany, że każdy, kto zbudowałby taki laptop, na pewno prędzej czy później założyłby doń wszystko, co tylko się da, z VBXE na czele. A ponieważ VBXE ciągle jeszcze nie emuluje GTIA, więc jest czas.

    Na początek wyszedłem z założenia, że będzie to quasiLaptop, bez akumulatorka, ładowarki i itd... mozna najwyższej zrobic projekt jakiegoś jak najmniejszego zasilacza, jakiegoś cieńszego i dłuższego kabelka zasilająceo. Sam używam laptopy i wiem, że baterie i tak gówno trzymają. Jesli projekt Atari Laptop zakończyłby się powodzeniem, myśle że również temat zasilania bateryjnego mógły w przyszłości zakończyc się powodzeniem.

    Podobnie z dostępem do internetu. Jeśli uda się opracować rozwiązania dla standardowego XE, najlepiej w formule VBXE+Internet, to cóż za problem zaimplementować to do Atari Laptopa? Przeciez koszt wrzucenia VBXE+internet do standardowego XE jest identyczny z wrzuceniem tego do Atari Laptopa.

    Mam pomysł na obudowę do Atari laptopa, która wykorzytywałaby obudowę XE. Jestem w stanie takich obudów zrobic więcej, a dokładniej załatwic ich wykonanie.
    Ile kosztuje?
    Otóż dla każdego Atarowca, który zgłosi swój akces do projektu, powiększając liczbę zainteresowanych osób, dzieki temu umozliwiając realizację takich projektów, jak FDD 3.5", LCD czy VBXE, obudowa nic nie kosztuje.

    To byłby mój akces w utworzenie Atari laptopa, jak również wkład w rozwój małego atari oraz AOL jako całości.

    jednak najpierw to musi działać oddzielnie:
    Atari,FDD 3.5",LCD.

    nie pojmuję, dalecze uważacie, że to jest nierealne.
    efekt tego projektu nie musi powstać jutro. Spokojnie.
    Ale nalezy ogólnie działać w tym kierunku.

    LCD juz podłączyłem.
    Teraz będę czekał na FDD 3.5"
    Przyłączcie się, Zaxon zbuduje KarinMAxiDrive jak znajdzie się minimum 20 chętnychm, lepiej więcej. A potem na pewno zbuduje jeszcze inne zaje... rzeczy, jeśli tylko będą chętni.

    PS. Gadaniem się niczego nie stworzy.
    Czasem trzeba coś zainwestować.
    • 26: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Mar 2011
     
    "LCD juz podłączyłem"
    Takie za 200zł ze starego laptopa?
    Możesz opisać co to za lcd i jak go podłączyłeś do Atari?
    • 27:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Mar 2011
     
    Hej bartcom, co Ty z tym "VBXE nie emuluje GTIA"??? Siejesz jakąś propagandę, google to poindeksuje i potem ktoś będzie szukał informacji o VBXE i dostanie nieprawdziwą informację! Trzeba ważyć słowa w czasach naszych!
    • 28: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime3 Mar 2011
     
    @marekkp

    obudowa wykorzytywałaby dotychczasową obudowę AtariXE.
    obudowa wymagałaby pewnych konsultacji co do kształtu wewnętrznego.

    obecnie podpiąłem do AtariXE monitor LCD 17".
    podpięcie matrycy z używanego laptopa jest oczywiście bardziej skomplikowane, liczyłbym tu na współpracę.
    Powinno byc to rozwiązanie np. dla jakiegoś jednego, konkretnego modelu, stosunkowo łatwo dostępnego. Przecież nie jest żadnym problemem zorganizowanie 20 czy 50 takich samych, używanych laptopów starszej generacji, częściowo uszkodzonych. Przynamniej ja się moge tego podjąc, o ile będą chętni. Mam dobry dostęp do takiego sprzętu.
    • 29: CommentAuthoras...
    • CommentTime4 Mar 2011
     
    Jak już będzie taki laptop to bardzo chętnie go zakupię :)
    atari xe w laptopie to było by to..
    Nawet nie jest potrzebna stacja, wystarczy jakieś sio2sd i również będzie dobrze, przydał by się tylko 1mb ram qmeg os stereo i najlepiej kmk idea :)

    Marzenia.
    • 30: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime4 Mar 2011
     
    O jak rany,

    "Moja koncepcja Atari Laptop jest zdecydowanie low cost'owa.

    Wychodzę z następującego założenia:
    - Atari 130XE z rozszerzeniami, kabelkami itd. i tak mam;
    tak więc baza=0zł"

    No tak, ale inni musza kupic,i poniesc koszty,



    "- Jakas FDD jest i tak potrzebna; skoro CA2001 kosztuje średnio 250 zł, drugie 100 zł trzeba w nią jeszcze włozyć - reanimacja, rozszerzenia (wiem, bo kupiłem trzy), to przy większej ilości chętnych FDD 3.5" za 500zł moim zdaniem jest absolutnie realna; tak więc FDD=150zł"

    No, nie bo jeszcze zasilacz , naped .



    "- Jakiś monitor i tsk jest potrzebny; najtańszy używany monitor LCD 15" kosztuje średnio 150 zł. Z głośniczkami! Tyle samo kosztuje każde inne urządzenie, pozwalające wyświetlac obraz Atari, o ile nie jest to domowy telewizor. Jednak do projektu nalezałoby uzyć mniejszej matrycy, 14". Nie ma problemu, uszkodzone lub zużyte laptopy, ale z działająca matrycą, mozna bez problemu kupić za 200zł.
    tak więc LCD=200 zł"

    Tez nie, no chyba ze kolega ma jakis tani i prosty sposob na podlaczenie matrycy VGA do Atarki?????

    "Nie uważam, żeby na tym etapie VBXE było niezbędne. Z drugiej strony jestem całkowicie przekonany, że każdy, kto zbudowałby taki laptop, na pewno prędzej czy później założyłby doń wszystko, co tylko się da, z VBXE na czele. A ponieważ VBXE ciągle jeszcze nie emuluje GTIA, więc jest czas."

    Emuluje,

    "Na początek wyszedłem z założenia, że będzie to quasiLaptop, bez akumulatorka, ładowarki i itd... mozna najwyższej zrobic projekt jakiegoś jak najmniejszego zasilacza, jakiegoś cieńszego i dłuższego kabelka zasilająceo. Sam używam laptopy i wiem, że baterie i tak gówno trzymają. Jesli projekt Atari Laptop zakończyłby się powodzeniem, myśle że również temat zasilania bateryjnego mógły w przyszłości zakończyc się powodzeniem."

    Nieprzenosny laptop, rewelacja na rynku swiatowym.


    "Podobnie z dostępem do internetu. Jeśli uda się opracować rozwiązania dla standardowego XE, najlepiej w formule VBXE+Internet, to cóż za problem zaimplementować to do Atari Laptopa? Przeciez koszt wrzucenia VBXE+internet do standardowego XE jest identyczny z wrzuceniem tego do Atari Laptopa."

    A kto i po co opracuje?

    "Mam pomysł na obudowę do Atari laptopa, która wykorzytywałaby obudowę XE. Jestem w stanie takich obudów zrobic więcej, a dokładniej załatwic ich wykonanie.
    Ile kosztuje?
    Otóż dla każdego Atarowca, który zgłosi swój akces do projektu, powiększając liczbę zainteresowanych osób, dzieki temu umozliwiając realizację takich projektów, jak FDD 3.5", LCD czy VBXE, obudowa nic nie kosztuje."


    Wymiary Atari plyty to 34 cm, na 23, wysokosc z rozszerzeniami, 3,5 cm minimum, nie mowie o upchnieciu flopa,zasilacza i baterii, flopa mozna dac laptopowego,zasilacz Uatx,



    "To byłby mój akces w utworzenie Atari laptopa, jak również wkład w rozwój małego atari oraz AOL jako całości."

    Hmmmmm......

    "jednak najpierw to musi działać oddzielnie:
    Atari,FDD 3.5",LCD."

    Atari sobie spokojnie dziala oddzielnie, fdd 3.5 cala podobnie, twarde dyski podobnie,



    "nie pojmuję, dalecze uważacie, że to jest nierealne.
    efekt tego projektu nie musi powstać jutro. Spokojnie.
    Ale nalezy ogólnie działać w tym kierunku."

    Dzialaj, zrob, pokaz.Bo jak narazie to wezmy sie i zrobcie.

    "LCD juz podłączyłem. "

    Pokaz fote,albo filmik, bo jak podlaczyles matryce LCD do golego Atari to chyle czola.

    "Teraz będę czekał na FDD 3.5"

    Ja swoje a on swoje.


    Przyłączcie się, Zaxon zbuduje KarinMAxiDrive jak znajdzie się minimum 20 chętnychm, lepiej więcej. A potem na pewno zbuduje jeszcze inne zaje... rzeczy, jeśli tylko będą chętni.

    Pomozecie? Pomozemy (c) Gierek E.

    "PS. Gadaniem się niczego nie stworzy.
    Czasem trzeba coś zainwestować."


    Oj trzeba i to nie malo,
    • 31: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime6 Mar 2011
     
    @Zaxon
    1.Atari XE nie jest kosztem. Można go kupić i użytkować w oryginalnej formie, można doń dodać rozszerzenia. Można też zrobić Atari Laptopa. Koszt te sam.
    Zarzut chybiony.

    2.Napęd do FDD 3.5 - mam co najmniej 10 sprawnych. Każdemu zainteresowanemu współpracą w zakresie stworzenia FDD 3.5" dam gratis.
    Zasilacz - istotnie probel pozostaje do rozwiązania.

    3.Można podłączyć VGA monitor LCD PC do Atari XE, jednak bez poprawy jakości, którą możemy uzyskac dopiero przy VBXE rel.2 której jeszcze nie ma. Jednak rozbudowa Atari o VBXE to kwestia ogólnie rozszerzenia Atari, a nie kwestia projektu Atari Laptop.
    Zarzut chybiony.

    4.VBXE emuluje GTIA. Tak. Nie pozwala na bezpośrednie podłączenie LCD monitora PC, a to właśnie jest istotą sporu o sensowność projektu Atari Laptop.
    Zarzut chybiony.

    5.Przeciętny 3-letni laptop wytrzymuje bez zasilania zewnętrznego ok. 0.5 godz. Och jak dużo. Atari Laptop - do wzięcia pod pachę, jedym ruchem ręki. Do łatwego transportu samochodem gdziekolwiek, np. do pracy, na działkę na weekend, na wakacje, do teściów, do serwisu samochodowego, jak czekasz 5 godz. na wydanie samochodu. I tylko wtyczka do gniazdka. Można wziąć do łóżka, jak masz grypę. A nawet jeśli połozysz go standardowo na stole, biurku, zajmuje 1/6 miejsca.
    Trzeba być ślepym, żeby tego nie widzieć.
    Zarzut totalnie chybiony.

    6.Wymiary nie mają nic do tego. Oczywiście, wielkim nakładem kosztów, można je zmniejszyć. Tylko że wtedy koszt zabije koncepcję.
    Zarzut chybiony.

    7.Ja dam obudowę. Mogę dać napędy FDD 3.5; czego Ty jeszcze chcesz? Elektronikiem nie jestem.
    Podłączyłem monitor LCD 17", nie do gołego Atari, ale wykorzystując m.in. informacje ze strony AOL i troche własnych prób. Przejściówki, tuner. Przecież mozna to chyba skopiowac i wrzucic pod maskę Atari Laptopa? Który oczywiście byłby nieco przedłużony (z tyłu) Nie podłączyłem matrycy używanego laptopa. Nigdy nie pisałem, że podłączylem matrycę używanego laptopa.
    Podłączenie matrycy od laptopa jest oczywiście wyzwaniem. Dla elektronikiów. Ale jeśli laptop miał wyjście na monitor PC, można by je może wykorzystać? Jeśli udałoby się podłączyć matrycę określoego typu, modelu laptopa, probelm zostałby rozwiązany.

    8. FDD 3.5 musi być, przynajmniej w moim Atari Laptopie.

    Jedank złośliwościom pod moim adresem nie ma końca.
    To zdaje się będzie głowny powód, dla którego Atari Laptop prawdopodobnie nie powstanie, a nie pozostałe.
    • 32: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime6 Mar 2011
     
    To nie sa zlosliwosci tylko podejscie czlowieka ktory co nieco zdazyl zbudowac i wie jakie sa przy tym problemy. Wyszedles z pomyslem,zaciekawil mnie, popatrzylem co jest do dyspozycji i robie za adwokata diabla i wyszukuje same zle strony.

    1. Jest kosztem,bo bylo za to zaplacone.
    2. Nie kazdy naped pasuje, zasilacz to najmniejszy problem.
    3. Nie mozna podlaczyc VGA monitora do Atari ,mozna podlaczyc LCD TV, to roznica.
    4.Mozna podlaczyc LCD telewizor przez rgb, 99 procent telewizorow LCD ma zlacze scart.
    5. ok, zakaldajac ze masz dostep do pradu, podlaczasz lapka PC pod zasilanie, atariwin800 i po problemie.
    Jak Atari laptop moze zajmowac 1/6 miejsca mniej skoro w srodku i tak siedzi plyta od XE ktorej wymiary podawalem?
    6.No jak to nie maja? przeciez projektujac obudowe trzeba znac wymiary komponentow?
    7.Zrobisz obudowe zeby sie wszystko zmiescilo,pokazesz to
    Uklad dopasowywujacy matryce LCD do Atari to niestety czysta utopia chyba ze masz nieograniczony budzet.


    A tu lista glownych problemow do rozwiazania :
    1. Obrobka mechaniczna, masz zaplecze, narzedzia,czas,umiejetnosci ?
    2. Klawiatura, dopasowanie, laptopowa,atarowska nadal czy pc?? Jak dopasowac je wzorniczo do LCD?
    3. Wyswietlacz, dopasowanie,nowa obudowa?
    4. Fundusze,

    Z mojego punktu widzenia, da sie zrobic, na plyte wrzucic:

    -Ultimate co zalatwia 1 mega, sparte,os systemy, RTC
    -Simple Stereo , zalatwia temat stereo i covox
    -VBXE 2, zalatwia problem obrazu i monitora, plus reszta profitow
    - Karin maxi jak juz tak ten flop musi byc
    - Jakies sio2pc na USB, IO/board np.
    - Klawiature zostawic z XE,
    - dysk Kmk/Idea z karta CF a moze sie cos pojawi nowego.
    - 12-15 cali lcd TV,
    - zasilacz zewnetrzny od laptopa.
    Potem 2-4 miesiace pilowania, szpachlowania,malowania itp.
    Koszty elektroniczne:
    Atari xe 150 zl
    Ultimate 160 zl,
    VBXE2 400 zl
    karin maxi 250 zl
    flop 10 zl
    sio2pc USB 50 zl
    kmk/idea 250 zl
    Karta CF 100 zl
    Adaptor 10 zl
    lcd tv 800 zl (okolo)
    zasilacz 50 zl
    s. stereo 100 zl (mniej wiecej , nie pamietam ile )
    drobiazgi 100 zl, (kabelki,gniazda,itp)
    ---------------------------------------------------------
    total 2430 zl

    Nie liczac obudowy , materialow na nia i roboczogodzin.
    • 33: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Mar 2011
     
    Bartcom działaj, ja trzymam kciuki. Często świeże spojrzenie na temat jest potrzebne.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Mar 2011
     
    2430 to jak za laptopa z JIL chyba niezla cena.
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Mar 2011
     

    bartcom:

    Sam używam laptopy i wiem, że baterie i tak gówno trzymają.


    Tak trochę offtopowo. Nie wiesz :)
    Większość baterii w tanich <2kzł notebookach jest taka jak piszesz (mam notebooka acer aspire, i tam są 4(!) ogniwa. Pozostałe 4 to zaślepki :)

    Jednak prawdziwe laptopy (ja mam używany za 1kzł) działają od 2:30 na filmie do 4.5 na programowaniu - pisaniu tekstów. To naprawdę dużo, ja nie jestem w stanie rozładować tej baterii pracując na moim macbooku. A jak już rozładuję, to mam dosyć pracy. podłączam pod prąd i w 2 godzinki mam pełniutką bateryjkę. A film oglądam na baterii, bo mi się nie chce zasilacza przenosić. I nie wkurza mnie to, co na laptopach PC. Pracujesz pracujesz pracujesz i nagle nie pracujesz. Jak zdążyłeś zapisać, to może nie straciłeś efektów swej pracy.

    Atari laptop to zacny projekt, ale tak jak pisze zaxxon, diabeł tkwi w szczegółach. Pomnóż sobie wszystko razy co najmniej 2, a pomylisz się o 10% w kosztach :) Reszta to odciski.

    Da się. Na SV2k11 można było podziwiać laptopa wzorniczo zgodnego z serią XL. Obudowa pochłonęła 5 a może 7 sztuk Atari 800XL. Bardzo eleganckie wykonanie.

    To ten był. Jest jedyny na świecie.


    • 36: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime15 Mar 2011
     
    Kaz , podliczalem tylko komponenty ,jeszcze to trzeba poskladac do kupy a to tez zajmuje troche czasu. I tu sa dwie drogi, albo robic serie, albo jednostkowo. Jednostkowo robi sie bo lubi i robi sie dla siebie, nie liczy sie z kosztami i ma sie czas.
    Ale robic seryjnie? Zart.
  2.  
    Well,
    the movies which you show here demonstrate Beetle`s XL laptop, just like I wrote above !! Follow my link to atari-age above and you will see more photos and videos of it...

    Beetle is an Abbuc member and he demonstrated his XL laptop several times on various atari meetings - not only at the annual Abbuc meeting, e.g. at the Games Convention in Leipzig 2009 and the heads/chiefs of Atari, Activision and Electronic Arts visited the Abbuc booth there and could not believe that Atari did ever build such a laptop. Later they were told that Atari did indeed never build such a laptop but they were truely amazed by such a great work and enthusiasm of a single 8Bit Atarian.

    When a younger EA guy saw "MULE" running on this laptop he suddenly asked what game this was and why it had an EA (then ECA) logo at the start and he was told by the EA chief that he should study the back-catalog of old and world-famous EA hits if he does not know this game...

    -Andreas Koch.

    P.S. The motherboard inside this XL laptop is from an Atari 600XL, upgraded to 64k and enhanced with 512k XRAM and other enhancements...
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    The 600XL MainBoard - isn't it the smallest one?

    However, the atari components are spread not tightly. One could design much smaller pcb, for laptop design. There is much to improve, for example memory, those chips nowadays are really microsized. It could be some "Proof of concept".

    But, well, if Atari 600XL MB fits ...
    • 39: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    Juz by lepsza byla xegs plyta.
    • 40: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime17 Mar 2011
     
    1. Ok. Ja nie mam MacLapa i mało kto ma.
    2. Ok. Nie będzie ALaptopaXE bo nie ma baterii. End.
    3. Ok. A jak ktoś nie chce baterii? Bateria potem? nieważne, bez bateri nie, patrz pkt.2. Howgh! End.
    4. Ok. JIL lapa nie do pracy zawodowej, do licha.
    5. Ok. A kto mówi że seryjnie? Kilka sztuk, dla zaangażowanych, kazdy musiało mieć istotny wkład, End.
    Lista chętnych wraz z proponowanym wkładem otwarta.
    Mój wpis i realna propozycja pierwsza.
    Następny Zaxona, żebym zamknął się razem z listą.
    Może racja. Troche szkoda.End.
    6. Na pewno nie miałby być to projekt na miare powyższego AtariLaptopaXL. Nie te możliwości. Mam raczej wizję wykorzystania nieco obudowy XE. Oczywiście, niezbędne podłaczenie do LCD VGA, FDD 3.5'. Jednak, gdyby taki "prototypowy" projekt udało się do końca sklecić, w kilku faktycznie dobrze działających egzemlarzach, to czyż nie byłaby to świetna droga rozwoju tych malych komputerków z zachowaniem ich prawdziwych parametrów?
    7.Jeśli Zaxon chce zrobić Z A8 PC, to oczywiście polecam VBXE 2, ależ nie, od razu VBXE 16!. Tylko wtedy faktycznie co za różnica czy PC+Emu czy A8.
    Zupełnie się tu nie rozumiemy. Najpierw podnosisz, że po co A8Laptop, skoro można PCLaptop+Emu, a potem się zachwycasz możliwością pakowania VBXE pod maskę A8. Hmm...
    • 41: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime17 Mar 2011
     
    Bartcom nie badz taki delikatny. Zreszta poki co dyskusja z twojej strony jest malo rzeczowa, ot takie chciejstwo, hurra optymizm i odwracanie kota ogonem .Atari laptok nie powstanie bo ja tak powiedzialem? Oj jak rany, co mnie do tego? Chcesz to rob. Z ciekawoscia obejrze efekty.
    • 42: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime17 Mar 2011
     
    RAM 128Kb z 130XE. Koszt o zł.
    Jak ktoś chce więcej to se wklada. NIe jest to koszt JILaptopa.

    Klawiatura z XE. Koszt o zł
    FDD 3.5' KarinMaxi zamiast CA2001. Koszt 0 zł.
    Matryca LCD miała być używana, śliśle określonego typu.
    Więc tańsza. Tu nie wiem, czy sie da.
    Z mojego pktu widzenia VBXE nie jest niezbędny. Jeśli nie ma innej możliwosci podłączenia matrycy LCD, to ok. Trudno. Ale jakiś monitor i tak musi być. Nie można całą wiecznośc na domowym telewizorze robić. Więc koszt LCD+VBXE określmy jako róznicę koszu jakiegokolwiek monitora, który da się podłączyć d JIL. Więc Commodore ileśtam. Czyli 700 zł. Czyli (800+400)-700=500 zł Około.

    Stereo może być, może nie być.
    Kabel SIO2PC i tak KAŻDY musi mieć, koszt o zł.

    Dalej:
    Chętny albo dostracza gotowe XE, albo zleca jego przerobke w kierunku JILapa, nie trując dupy, że to sa koszty JILapa, bo to sa standardowe koszty XE.
    UWAGA!
    To dotyczy tylko chętnych, którzy w jakiś istotny sposób, przydatny dla innych uczestników projektu, przyczyni się do budowy JILapa, obniżając tym koszty.

    Jeśliby udalo się ustalić specyfikację, np. jakiego PClapa (typ. model) wybebeszamy (FDD, LCD, zasilacz, może coś jeszcze) oraz projekt obudowy, pokazując gotowe już laptopy, wtedy można tą wiedzę SPRZEDAWAĆ jako KIT.
    Kto? Kazdy z w/w właściceli "prototypowych" JILapów.
    Ja na pewno nie, bo mnie wystarczy że JIL powstanie.
    Że np. Zaxon pomoże mi go zbudować i bede się mógł nim przez następne 25 lat cieszyć. Ale na pewno będzie zapotrzebowanie na taki KIT, wiec nie widze przeszkod.


    Sumując (tylko dla w/osób)
    500 zł
    obudowa 500 zł
    robota 500 zł
    resztę kosztów ma zalatwić wspólne działanie,
    zlecanie robot "hurtem" itp.

    tak ja to widze.
    • 43: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime17 Mar 2011
     
    Nie do ciebie piję, Zaxonie.
    Ogólnie tylko tak... może nie wyważyłem zdania.
    Ogólnie, że po prostu to nie musi tyle kosztowac.
    Zależy jak to liczyć.

    Generalnie, to nie widzę, jak by to mogło bez Ciebie się udać... Ja nie jestem elektronikiem i nie będę. Mogę jedynie pomóc w inny sposób, ale też istotny.
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Mar 2011
     
    Chodzi o to, że dla siebie się inaczej robi, niż dla innych, chociażby za gratyfikacją. Wierz mi bartcom, że robocizny pomysłowej jest tu na miesiąc z okładem, więc dolicz sobie 4 kzł za to.

    Jak dla mnie możliwe jest coś takiego:

    płyta główna + sio2sd + tv lcd + klawiatura oryg.

    To zamontować w obudowie to jest właśnie miesiąc pracy IMHO.
    • 45: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime26 Mar 2011
     
    Bartcom, plyte 65 xe do lapka mam praktycznie gotowa,
    1 mega, stereo z covoxem, spathowany os, qmeg,xaki,Sio2pc USB, Karin maxi,wywalony modulator, svideo mod zrobiony.


    Jak postepy z obudowa?
    • 46: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime26 Mar 2011
     
    BARTCOM: pewnie wielu z nas sni po nocach o takim Atari, ale nikt glosno tego nie przyzna :-)

    Ja myslalem (KIEDYS) o innym podejsciu do tematu:
    - do oryginalnej obudowy 65XE "dokleic" z tylu kilkanascie cm na "niezbedne" rozszerzenia (elektronike) z jakiegosc plastiku, wystylizowac na Atarowski wyglad i zamontowac zawiasy dla klapy z LCD
    - do tego jakis w miare dopasowany TV LCD jako zamykana klapa

    Niestety telewizory LCD nie sa tanie, wiec wykombinowalem sobie cos takiego:
    - monitor LCD rozkladam na czesci pierwotne (elektronika nie zajmuje wcale az tak duzo miejsca), zasilacz wsadzam do tej doklejonej czesci obudowy
    - do tego najtansza chinszczyzna konwertujaca sygnal VIDEO na VGA (jest gdzies watek na forum na ten temat chyba) oczywiscie bez obudowy
    Problemem w tym przypadku jest pobor pradu przez monitor oraz znalezienie wspomnianej elektroniki do zamiany sygnalu VIDEO ...
    • 47: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime15 Apr 2011
     
    Bartcom, any news? Plyta gotowa i czeka, miales sie zajac obudowa ale nic sie nie odzywasz?
    • 48: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime16 Apr 2011
     
    Działam w tym kierunku.
    Wielowątkowo :), szukam właściwej koncepcji

    Rozmawiam z małą firmą produkującą różne plastikowe produkty. Jest to mój dobry znajomy.

    Tylko nie wiem, jak sprawa z wyświetlaczem.
    Jaką koncepcje mam przyjąć?
    Pod jaki konkretnie sprzęt wyświetlający robic obudowę?
    to jest problem najpoważniejszy.
    Padła propozycja TV LCD, żeby flaki przenieść "na dół" do Atari, i zrobić cienką obudowę tylko wyświetlacza TV.
    Ok. czy to istotnie jest możliwe?
    - to sprawa hardware'owa :) Zaxon, pomóż mi w tym temacie.
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Apr 2011 zmieniony
     
    Ja przekleje cytat z innego watku tutaj:

    bartcom:

    Istnieje wątek Atari Laptop Project.

    Stwierdzam tam, że jeśli otrzymam parametry wyjściowe, byłbym w stanie zapewnić wyprodukowanie jakiejś partii obudów. Na razie podstawowym problemem jest, że nie wiem, do czego konkretnie miałby być A8 podłączony jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu. Jak powszechnie wiadomo, jest z tym problem. Tylko proszę, bez lamerstwa. Jeśli będzie możliwość podłączenia do A8 jakiegoś LCD, jeśli otrzymam jasne i precyzyjne namiary dot. marki, modelu itp. monitora LCD wykorzystanego do tego celu, podejmę próbę wyprodukowania obudowy z wykorzystaniem obudowy XE.

    Choćby dla siebie i dla każdego kto będzie chciał.
    Rozumiem, że Kaz, Zaxon i moja skromna osoba już się na to piszą. Myślę, że jeszcze wielu innych by się znalazło, co oczywiście radykalnie obniżyłoby koszt, przy czym i tak ja mam zamiar pokryć jego lwią część jako mój wkład w trud zbudowania JILapa. Ale więcej nic nie mogę zrobić.

    Tymczasem ciągle się wszędzie przebija informacja, że największym problemem jest obudowa. Nie jest to prawdą. Obudowa jest do zrobienia, ale ja muszę kokretnie wiedzieć, pod co mam ją robić, to jest chyba jasne?

    Przy czym moja werja JILapa musi mieć FDD 3.5', ale o tym Zaxon już wie. I świetnie sobie z tym problemem poradził. Jednak co do problemu wyświetlania nie mam informacji.

    Jeśli mogę cos jeszcze dodać:

    wydaje mi się, że JILap jest jedyna formą, w której A8 może przetrwać, dlaczego? Bo jest ona podręczna, można wtedy A8 wziąć wszędzie, na wakacje, do pracy, do serwisu jak czekasz az samochód zrobią itp itd. Tylko wtyczka, i kontakt i wszystko. Tak naprawdę nikt nie ma za wiele czasu, ale mając go zawsze pod ręką, łatwiej by się żyło.


    Idea jest ciekawa, ale samo istnienie pomyslu nie gwarantuje jego wykonania. Wbrew temu co piszesz, nikt chyba nie uwaza, ze glownym problemem jest obudowa. Wydaje mi sie raczej, ze rozmowy wskazuja na problemy pozatechniczne:

    1. Po pierwsze brak wspolnej wizji tego, jak lapek ma wygladac i dzialac. Ty piszesz o swojej wizji, ale Zaxon ma nieco inna. A podejrzewam, ze z tych "mnostwa osob", ktore chcialyby zaplacic kilka tysiecy zlotych za lapka niektore tez maja inna wizje. Zreszta i Twoja wizja jest taka dosc sprzeczna - bo z jednej strony chcialbys miec prawdziwego lapka Atari, ktorego mozna zabrac na wakacje pod grusza, a z drugiej ignorujesz problem baterii... W takiej sytuacji, bez konkretnej specyfikcji, trudno bedzie wykonac lapka, ze nie wspomne o namawianiu ludzi do zamowienia.

    2. Po drugie - ja widze problem organizacyjny. Kto mialby zajmowac sie koordynacja projektu, rozmowami z ludzmi, pilnowaniem calosci produkcji, etc? Jest to ciezka praca na wiele miesiecy i wymagajaca dobrej komunikacji z ludzmi, a nie emocji i skakania sobie do oczu. Czy masz taka osobe, ktorej zaufaja zamawiajacy? Ja przyznam szczerze, ze nie znam Cie osobiscie ani z zadnych ukonczonych projektow, wiec zdeklarowanie sie, ze wchodze w ten projekt uznalbym za obciazony wielkim ryzykiem. A przeciez zaangazowanie w taki projekt pochlania i czas i pieniadze, ktorych nikt nie ma w nadmiarze.

    3. Po trzecie - problem znacznie mniejszego kalibru. Przyjmijmy, ze ktos podal Ci marke i model idealnie pasujacego monitora. Zrobiles obudowe idealnie pasujaca do monitora. Zrzucamy sie na produkcje obudow, kazdy dostaje swoja. Co dalej? Kazdy ma sobie sam dokupic monitor LCD? Na pewno minie kilka miesiecy, a moze i lata zanim projekt laptopa bedzie gotowy (duzo prostsze robienie gier zajmuje czasem lata). Co jesli nie bedzie juz mozliwosci zakupu monitora, np. akurat ten model zostanie wycofany z produkcji?

    4. Po czwarte - w jaki sposob wyobrazasz sobie zdobywanie komponentow? Czy wszystkie elementy skladowe projektu kazdy ma sobie kupowac sam? Juz teraz, "na zaske" czy bedzie hurtowe zamowienie pozniej i podzial?

    5. Po piate - jaki model "zbiorki" na projekt zamierzasz przyjac i przeprowadzic?

    Chetnie poslucham, jak Ty widzisz sposoby rozwiazania tych problemow nietechnicznych.
    • 50:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime23 Apr 2011
     
    obudowa 500 zł
    robota 500 zł

    LOL. Jeśli zapewnisz takie koszty to sam biorę 10.

    A już bez podśmiechujków to podejrzewam, że po usłyszeniu specyfikacji - za 500 złotych człowiekowi od CNC czy wtryskarki nawet nie chciałoby się powiedzieć "ha-ha-ha". :)

    Niemniej jednak życzę powodzenia i wesołych świąt.