atarionline.pl Atari 800XE a wadliwy układ GTIA - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorconrad
    • CommentTime13 May 2011
     
    Na początek chciałbym przywitać wszystkich na forum jako że to mój pierwszy post tutaj. A zaraz potem problem: zamierzam powrócić do źródeł i sprawić sobie Atari - najlepiej 800XE. Dlaczego akurat tę wersję? Po prostu taki był mój pierwszy komputer. Tyle że tutaj:

    ->link<-

    przeczytałem iż w tym modelu można się spodziewać wadliwego układu GTIA. Zaskoczyła mnie ta informacja gdyż nie miałem nigdy ze swoim komputerem problemów. Stąd pytanie: na ile powszechna jest to usterka w 800XE i czy w przypadku kupna atari z tą wadą jest możliwa jego naprawa?
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 May 2011
     
    wada jest dosc powszechna w tym modelu ale naprawa mozliwa i wydaje sie dosc prosta: ->link<-
    • 3: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime13 May 2011
     
    jak najbardziej, tyle ze 800 XE akurat w wiekszosci mialy uszkodzony GTIA,naprawa jest mozliwa, Simius opracowal poprawke,link do tematu:
    ->link<-
    • 4: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime13 May 2011
     
    No więc usterka jest pewna na 99,9%. Naprawa polega na zakupieniu sprawnego układu GTIA i jego podmianie,a ja kupiłem na ebayu z Niemiec za 30 PLN.

    Ogólnie modele 130XE i 800XE i połowa dostępnych 65XE to prawie na bank zwalone GTIA.
    800XL są wszystkie sprawne, no chyba, że ktoś podniemił w nich GTIA ze zwalonego 800XE :P
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 May 2011
     

    Maciek:

    Ogólnie modele 130XE i 800XE i połowa dostępnych 65XE to prawie na bank zwalone GTIA.

    Skąd takie dane? Przeszło przez moje ręce kilkanaście Atari XE (65,130,800,XEGS) i tylko jedna z nich miała uszkodzone GTIA.
  1.  
    Moje 800xe kupione w pewexie w 1990r ma uszkodzone GTIA (na atariki podają, że był dostępny tylko w 1992r ?).

    Pozostałe moje kompy:
    130xe także ma niesprawne GTIA. Po przełożeniu GTIA sprawnego większość objawów uszkodzonego GTIA zniknęła ale nie wszystkie.
    1 szt 65 xe ma uszkodzone GTIA - po przełożeniu sprawnego GTIA działa prawidłowo.
    3 sztuki 65xe i 2 szt 800xl - GTIA działa prawidłowo.
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 May 2011
     
    @Czarny_faraon wezmiesz udzial w kilku testach z ta Twoja 800xe? klik: ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime14 May 2011
     
    Ja również miałem problem z wadliwymi gtia w dwóch komputerach: 800XE i 130XE. Mam jeszcze 65XE i kilka 800XL: w nich były sprawne GTIA. Im nowszy Atari tym gorzej, pomijając już kwestie wadliwych gtia, jakość obrazu jest po prostu wyraźnie słabsza.
  2.  
    Co do jakości obrazu to Rastan masz racje. Najlepszy obraz mam na 800xl.
    • 10: CommentAuthorconrad
    • CommentTime14 May 2011
     
    Czy dobrze rozumuję iż wspomniane uszkodzenie GTIA ujawnia się tylko w trybie graficznym bardzo rzadko stosowanym w grach przez co mogłem w starej 800XE nawet o nim nie wiedzieć?
  3.  
    xxl chętnie wezmę udział w testach z moją 800xe.
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 May 2011
     
    Uszkodzenie GTIA (fabrycznie montowanego) objawia się brakiem trybów graficznych 9, 10 i 11 (BASIC). Rzeczywiście, niewiele gier ich używa. Jeśli chodzi o starsze gry to jest ich chyba tylko kilka, za to częściej korzystały (i korzystają) z tych trybów programy demonstracyjne.
    Tak więc conrad, mogłeś o tym nie wiedzieć...
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 May 2011
     
    Czarny_faraon: info na maila xxl@atari.pl