atarionline.pl Gra "Road Race" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime5 Jun 2011 zmieniony
     
    witam mam pytanie,chciałem pograć w grę z synkiem 5 letnim w Road Race,jednak sterowanie dżojstikiem nie wychodzi mu najlepiej i ciągle się rozbija o inne pojazdy. Pamiętam ze za małolata jak grałem w Road Race( ale z dyskietki) to po wgraniu gry miałem do wyboru tryb łatwiejszy czy trudniejszy- różniły się one tym ze w łatwiejszym nie uderzało się w samochody inne tylko można było je rozjechać-tak jak by ich w ogóle nie było.To było by dobre tylko w obecnych czasach wgrywam grę z "kasety"(z mp3) i nie mam takiej opcji by inne auta nie powodowały kolizji, czy jest jakiś kod do wpisania by było łatwiej?
    • 2: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime5 Jun 2011
     
    podobno to nie żaden kod tylko inna wersja tej gry, może ktoś z Was posiada takową? tzn z nieśmiertelnością?
    chodzi mi o taką wersję jaka w pierwszym poście jest opisana przez kogoś w 1008 r
    • 3: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime5 Jun 2011
     
    @Lampart_28 - bez obrazy, ale jak dla mnie granie w zhakowaną wersję mija się z celem, jest bez sensu. Sama gra "Road Race" nie jest zbyt trudna, kwestia treningu, rzekłbym, że to jedna z "łatwiejszych" gier, choć nie całkiem...taka ani trudna, ani łatwa, w sam raz...:-)
    I właśnie między innymi ta jej "średnia trudność" wg mnie czyni ją bardzo grywalną.
    Poza tym wydaje mi się, że nie jest zbyt rozsądnym podejściem uczenie dziecka pójścia na łatwiznę...
    Pozdrawiam
    • 4: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    Cezar nie prosiłem o prawienie morałów tylko o pomoc.
    nie każde dziecko ma manualne możliwości do grania w pełnej wersji danej gry.

    ->link<-

    to jest ta gra z tą wersją łatwiejszą jednak jakoś nie potrafię poprawnie przerobić jej na plik vaw,próbowałem MagoTrans jednak zarówno plik Cas jak i plik Vaw wychodzą błędne- Cas na emulatorze się nie odpala a Vaw na prawdziwym Atari tez nie.
    • 5:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    Hmm... a próbowałeś xex2cas?
    ->link<-
    • 6: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime6 Jun 2011 zmieniony
     
    jakoś nie umiem się nim obsługiwać bo wywala mi error
    • 7: CommentAuthorseban
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    Hejka!

    xex2cas nie bardzo pomoże również w tym wypadku, ta wersja gry niestety ładuje kawałki kodu w miejsce pamięci które zajmuje bufor magnetofonu, zobaczcie:

    $0400 - $047E : $007F
    $0116 - $01A3 : $008E
    $0632 - $06C6 : $0095
    $0100 - $0115 : $0016
    INI $0400
    $3231 - $35C2 : $0392
    $0100 - $0115 : $0016
    INI $0400
    RUN $3000
    $41A3 - $6083 : $1EE1
    $0100 - $0115 : $0016
    INI $0400
    $75FA - $B8FF : $4306
    $0100 - $0115 : $0016
    INI $0400
    RUN $3000

    więc typowy loader "!" nie poradzi sobie z tym. Rozwiązania są dwa, nieco zmodyfikować grę tak aby przenieść/przerelokować kawałki kodu które kolidują z buforem magnetofonu lub dołączyć inny loader który nie korzysta z obszaru $400-$47f.

    Trochę zabawy z tym będzie, chyba że ktoś ma gotowy taki loader.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    a nie latwiej znalezc wersje ktora dziala z magnetofonu i wylaczyc w niej kolizje?
    • 9: CommentAuthorseban
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    @XXL: tylko ta wersja jest z trainer-em ;) Można też znaleźć wersję która nie koliduje i dodać do niej trainer.
    • 10: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    to co piszecie mi to dla mnie czarna magia :((
    • 11: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    generalnie bardzo zależny mi na tej właśnie wersji gry by była z tym ułatwieniem-bezkolizyjności podczas jazdy.

    ps: ta gra gdy ją wczytuję na pc poprzez atrillę pokazuje poziome paski kolorowe- kiedyś takie paski miałe gdy używałem systemu Turbo możne to jest gra zapisana w systemie turbo?
    • 12: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    poziome paski są czasem objawem dekompresji danych, nie wczytywania, a jeśli to jest turbo to może wymagać przed uruchomieniem gry wczytanie specjalnego programu-loadera
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    teraz nie mam czasu ale usiade w nocy i przygotuje odpowiedniego patcha do gry. pisz na xxl@atari.pl jesli sie nie odezwe do do jutra.
    • 14: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    xxl- dziekuje bardzo
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    podziekujesz jak dostaniesz ;-)

    co dokladnie chcesz:
    -wylaczyc kolizje z pojazdami?
    -wylaczyc kolizje z poboczem?
    -paliwo nigdy sie nie konczy?
    -silnik nigdy sie nie przegrzeje?
    -policja nas nie zlapie?
    • 16: CommentAuthorVidol
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    nie ma sensu robic paczy, wystarczy gre spakowac. ta wersja powinna byc ok
    • 17: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    tylko chce wyłączyć kolizje z pojazdami XXL oczywiscie tak by działało na prawdziwym atari z magnetofonem
    • 18: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    Vidol dzięki ten xex działa na emulatorze ale po przerobieniu go Magotrans nie działa na prawdziwym atari wykrzyknik ładuje a potem za jakiś czas czarny ekran i tak juz do końca.
    • 19: CommentAuthorVidol
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    i tak, powinno byc,czarny ekran pojawia sie mniej wiecej w polowie wczytywania, po wczytaniu powinien pojawic sie licznik. Nie mam jak tego sprawdzic na magnecie ale byc moze ten init nie wyrabia sie. Rozwiazaniem moga byc dlugie przerwy miedzy rekordami.
    • 20: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    na emulatorze to dziala ale na prawdziwym niet:(
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    ok. w takim razie zaraz sie zabieram.
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    gotowe,

    ->link<-

    wybierz road race, zaznacz co potrzeba podaj plik do patchowania (najlepiej taka wersje ktora dziala na magnetofonie) w efekcie dostaniesz plik .pch - zmien koncowke na taka jak plik zrodlowy i tyle.
    • 23: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime7 Jun 2011
     
    XXL zrobię to po pracy około 20 dziś tylko pytanko-zmień końcówkę na taką jak plik źródłowy tzn jak "oryginalne" roadrace ma rozszerzenie xex ( które potem przerabiam na vaw) to po spaczowaniu gry mam zmienić rozszerzenie gry juz po modyfikacjach na xex a potem zrobić z tego vaw?
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Jun 2011
     
    tak, na .xex a pozniej z tego robisz vaw.
    • 25:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime7 Jun 2011
     

    Lampart28:

    jakoś nie umiem się nim obsługiwać bo wywala mi error

    W innym wątku Ci napisałem co jest tego przyczyną.
    • 26: CommentAuthorLampart_28
    • CommentTime7 Jun 2011
     
    XXL jesteś WIELKI XXXXXLL dziękuje bardzo patch działa w 100% na prawdziwym atari również choć trochę musiałem pokombinować która wersja działa gry na magnata ale chyba jest już ok dziękuje Ci bardzo!
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Jun 2011
     
    no to sie ciesze. jesli mlody chcialby jeszcze w cos zagrac z 'niesmiertelnoscia' to daj znac. pozdrawiam
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    Taka ciekawostka dotyczą tej gry od kolego MDW, odnośnie naszego przeglądu Avax-a, gdy omawialiśmy opisywany tam Road Race:

    MDW:

    Tak! Zgadzam się, że nie ma czegoś co zastąpiłoby mi "Road Race". Nie wiem co jest w tej grze ale faktycznie uwielbiam ją do dzisiaj i do dzisiaj mogę w nią grać z wielką przyjemnością. I nie mam żadnego problemu z przejechaniem całej Ameryki niezależnie od tego, którą trasę wybiorę. Jako ciekawostkę napiszę, że w 2006 roku próbowałem zrobić coś co byłoby połączeniem Test Drive i Road Race. To było na telefony z Java2ME (czyli przed czasami iOS i Android). Ja pisałem program, kolega rysował grafikę, durgi znajomy zrobił muzykę. Gra działała na około 300 modelach (straszne było zachowanie kompatybilności). "Test Drive" dał nam widok ze środka auta i to, że samochody jeżdżą w dwóch kierunkach. "Road Race" podpowiedział jak zrobić mapy, że gracz może wybierać poszczególne etapy trasy, policję, tankowanie przy krawędzi drogi. To właśnie obserwowanie drogi w "Road Race" pozwoliło mi wymyślić jak rysować trasę i robić zakręty "per pixel" żeby to szybko działało na nawet wolnych telefonach ze stosunkowo dużymi ekranami. Tytuł gry też sugeruje związek z atarowskim przebojem "Road Chase". Zachował się nawet film reklamowy jaki wtedy skleciliśmy:


    Oto rzeczony filmik:
    • 29: CommentAuthorbanshee997
    • CommentTime8 Jul 2021
     
    Wybór mapki w 0:43 ewidentnie inspirowany Elektra Glide :>
    • 30: CommentAuthorMDW
    • CommentTime8 Jul 2021
     
    @banshee997:
    Aaa tak, bardzo dobrze zauważyłeś. Właśnie "Elektra Glide" była wzorem. Zapomniałem o tej inspiracji. :)
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jul 2021
     
    MDW - pochwal się linkiem do gry, jeśli to możliwe.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    I jeszcze taka ciekawostka odnośnie gry MDW, wyszła przy okazji komentarzy pod filmem z Arturem Miareckim:

    MDW:

    256x256 to faktycznie całkiem spora mapa. Ale z drugiej strony... Elite pierwotnie powstało na maszynie z 16KB RAM i ten kosmos jest niemal nieskończony. I oczywiście za każdym razem pozycje planet były takie same, a nie losowane. Podobno same nazwy planet w formie tekstowej zajęłyby prawie cały RAM tamtego komputerka. :) Wszystko było po prostu zrobione na generatorze liczb pseudolosowych ale ze stałym ziarnem/zarodkiem (różnie to nazywają). Dzisiaj to żadna tajemna wiedza ale pamiętam, że gdy przeczytałem o tej metodzie lata temu to bardzo mi się spodobała. Użyłem kilka razy. :) (...) Dowiedziałem się dopiero na początku XXI wieku. Użyłem przede wszystkim w grze dla telefonów z Java2ME (to było jeszcze przed czasami iOS i Android) pt. „Road Chase”. (...) Wszystkie trasy są tak generowane jest ich bardzo dużo i nie są zapisane w danych, a zawsze wszystkie zakręty są takie same i w tych samych momentach.