atarionline.pl Nowy TV kineskopowy do Atari XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorconrad
    • CommentTime18 Jun 2011
     
    Czy taki telewizor 14":

    ->link<-

    będzie dobrze współpracował z Atari XE (po złączu antenowym)? Czy przez te złącze otrzymam również dźwięk?

    I czy taki przewód:

    ->link<-

    pozwoli podłączyć i wygodnie użytkować Atari z ww. TV?

    (wiem że być może to banalne pytania ale chciałbym uniknąć min przy podłączaniu do współczesnego sprzętu komputera sprzed ponad 20 lat)
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Jun 2011
     
    Szukaj telewizora z S-VHS, wraz z odpowiednim kablem takie połączenie da Ci najlepsza możliwą jakość obrazu na seryjnym ATARI.
    • 3: CommentAuthorBluki
    • CommentTime18 Jun 2011
     
    Tylko złącze S-VIDEO (czasami nazywane s-vhs) daje dobrej jakości obraz. Każde inne rozwiązanie jest do niczego.
    Ten TV ma eurozłącze, więc s-video też powinien mieć, ale pewności nie ma. Przed zakupem trzeba się upewnić.
    Kabel, w konsekwencji, się nie nadaje; możesz go zrobić sam.
    • 4: CommentAuthorconrad
    • CommentTime18 Jun 2011
     
    w kwestii obrazu jest po kolei:
    1. złącze antenowe (słaba jakość - niegdyś jednak najbardziej popularna)
    2. AV - lepiej ale bez szaleństw (jak widać ten TV ma złącze AV z przodu) - przytoczony z allegro przewód jest do tej opcji
    3. S-Video: klasyczne jest okrągłe. W TV jest często w standardzie Euro (gdzie gdy TV ma 2 Euro jedno jest pełne S-Video a drugie okrojone)

    Dobrze napisałem?

    (a'propos AV: A600 mam podłączoną do monitora C1084 właśnie po AV gdyż niestety gniazdo monitorowe rozlutowało się na płycie. I jakość takiego obrazu nie jest zła - tak na 3+, 4-)
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime18 Jun 2011
     
    S-VIDEO występuje też w standardzie RCA oraz w telewizorach z jednym eurozłączem.
    Jeśli raz zobaczysz obraz przez S-VIDEO, to nie będziesz chciał patrzeć na jakikolwiek inny.
    "złącze antenowe (słaba jakość - niegdyś jednak najbardziej popularna)"
    - Kiedyś najbardziej popularne były telewizory czarno-białe.
    A600 to nie A65XE. Jakość sygnału telewizyjnego tej pierwszej odpowiada standardowi, a Atari niezupełnie.
    • 6: CommentAuthorconrad
    • CommentTime24 Jun 2011
     
    Czyli jeśli w instrukcji od TV (akurat od innego) jest napisane iz "poprzez gniazdo scart można odbierać sygnał S-VHS" to nie jest to już ściema i taki TV się do XE nada? I do STe również?
    • 7: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jun 2011
     
    Do XE - tak. Czy do ST - nie wiem.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jun 2011
     
    Do ST tak, tylko że na złączu monitorowym mamy do dyspozycji wyłącznie złożony sygnał wizji (composite video) (pin2), lub składowe RGB (pin 7,6,10) + H/V sync (pin 9,12), GND (13). Z RGB nie każdy TV sobie poradzi, composite - każdy, tyle że jakość bywa różna, zresztą o czym mówili przedmówcy ;)-
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jun 2011
     
    ... a - no i pin 1 - audio out :)
    • 10: CommentAuthorconrad
    • CommentTime25 Jun 2011
     
    W takim razie się zdecydowałem - za ok. 200zł zyskam monitor zarówno do XE jak i STe - miejsce na biurku mi się kończy i uniwersalny sprzęt do obu komputerów się przyda.

    No chyba aby w przyszłości dało się upolować SC1224 do ST :)

    Ale mam też pytanie: w komplecie z Atari 130XE dostałem kabel antenowy. Kabel jest oryginalny i jest z plastikowym "pudełkiem" z opisem "for Atari". Nie pamiętam bym w przeszłości podłączał swoje małe Atari do TV za pomocą takiego przewodu - to był wówczas - chyba - zwykły i długi koncentryk. Do czego więc może być te "pudełko"? Wzmacniacz sygnału?
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime25 Jun 2011
     
    Nawinięte kilka zwojów w środku, jakoś tak... Że niby "filtr" ;-) Zwykły kabel antenowy do ATARI 8-bit i tyle.
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Jun 2011
     
    Nie niby, a filtr. Przez zwykły kabel antenowy pojawiały się niekiedy zakłócenia (prążki) na obrazie, a na tym z filtrem nie, lub były znacznie mniejsze. Miałem okazję to zjawisko zaobserwować. Podobny "problem kabelka" pojawiał się też na A2600.
    • 13:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime26 Jun 2011 zmieniony
     

    pin:

    ... a - no i pin 1 - audio out :)

    No tak, teraz już wiem dlaczego zajmujesz się muzyką :P
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Jun 2011
     
    TDC - niektórzy twierdzą inaczej :D
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Jun 2011
     
    Chciałem zauważyć, że piny występują w złączach męskich ...