atarionline.pl Kto jest "Królem kodu" ? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime2 Jul 2011 zmieniony
     
    Pytając jednego z autorów gry, która jeszcze się nie ukazała o postęp doznałem opadu szczęki. Spytałem:

    - Czy chcesz zdetronizować Króla kodu?
    - Ależ skądże! A właśnie, kto jest Króle kodu?

    Może ktoś z Was podpowie. Kto zasługuje na zaszczytny tytuł "Króla kodu" małego Atari?

    Dokonując elekcji:
    -proszę o jedno lub dwa zdania uzasadnienia.
    -pamiętajcie, że król jest tylko jeden. Proszę typować jednego kandydata.

    Ps. Król stawia beczkę piwa na Party !
    • 2:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime2 Jul 2011
     
    jednoznacznego "króla" mogą wyłonić jedynie (raczej subiektywnie) chartsy (szkoda że tak mało osób zagłosowało w chartari #1)
    nie jest to pytanie na dwa zdania uzasadnienia :) moim zdaniem można mówić o arystokracji koderów, a nie o jednym jedynym. inna sprawa że z aktywnością to już u tej arystokracji bywa różnie, ale życie, życie panie - nikogo nie rozpieszcza.
    • 3: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Jul 2011
     
    Archer Maclean za płynność i szybkość działania Dropzone
    Steve Coleman za to pseudo 3D w Rainbow Walker
    współczesnych nie biorę pod uwagę, za wiele się zmieniło a i same nowsze gry mi nie podchodzą, nie czuć, że to Atari
    • 4:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime2 Jul 2011 zmieniony
     
    @Xeen Tak, czytałem.
    ->link<-
    Wątek traktuję z przymrużeniem oka. No, może z wyjątkiem ostatniego zdania pierwszego postu.
    • 5:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime2 Jul 2011 zmieniony
     
    Mój faworyt to ten pierwszy z góry - za grę, z której strony pochodzi to zdjęcie i za kod do tego dema.
    • 6: CommentAuthornosty
    • CommentTime2 Jul 2011
     
    "Krolem" w danej dziedzinie, zwykle nazywa sie nie najlepszego, ale tego, kto ma najlepszą promocję i kogo kochają media i fani.

    Ani historycznie, ani wspolczesnie, Atari nie ma jednej postaci tak charyzmatycznej i wybijającej sie ponad innych ani technicznie ani medialnie.

    Szczegonie, ze koderzy to nie gwiazdy rocka a zwykle ludzie skromni i nie goniący za publiką :)
    • 7: CommentAuthorslaves
    • CommentTime2 Jul 2011
     
    0xF aka Fox. Uzasadnienie nie jest potrzebne.
    • 8:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime2 Jul 2011 zmieniony
     
    Przypomniała mi się jedna historycznie charyzmatyczna i medialna postać świata Atari, która ze względu na podobieństwo brzmienia nazwiska kojarzy mi się z trzmielem, nie z królem. "Król kodu" może być pracowity pszczoła i genialny jak Einstein, ale też, jak słusznie zauważyliście, skromny. To jeden z powodów, dla których chciałem go pokazać.

    Zmienię więc temat tego wątku:

    Kto należy do elity koderów małego Atari?


    Edit: Ale nie będzie królewskiego piwa na party...
    • 9:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime3 Jul 2011 zmieniony
     
    Ja chylę czoła przed tymi ludźmi:

    Vega (za poty gier Bomb Jake, Yie Ar Kung-Fu, które moim zdaniem są lepsze od innych wersji na 8-bitowce, za Dungeon Monsters port skomplikowanej gry z komputerów 16-bitowych)

    Ilmenit (za niesamowitą RPG His Dark Majesty)

    Sheddy (za Space Harrier, który jest najlepszy w swojej klasie ).

    Janusz Pelc (za pomysł i realizację wieloplatformowej, wciągającej, mającej wciąż nowych entuzjastów gry Robbo oraz Fred i Misja ... i to z własną muzyką).

    Edit:

    Eru - jak pisałem wcześniej

    Pavros (za wersję, IK+ czyli niemożliwe jest możliwe)

    Marcin Długosz, Marek Górecki (za rewelacyjny w owych czasach Crystal Sound z oprogramowaniem oraz nowatorskie urządzenia i błyskotliwe oprogramowania, które z powodów niezależnych nie doczekały się seryjnej produkcji)

    ...mógłbym pisać jeszcze...
  1.  
    Well, for me:

    - FoX (Numen, Yoomp, FAIL, etc.)
    - ERU (Numen, Yoomp, etc.)
    - TeBe (Tip-Animator, Super-Packer, lots of games and demos etc.)
    - Epi (Neo-Tracker, Tip-Tools, etc.)
    - Fandal (dozens of games and demos, lots of cart. to XE-file conversions, lots of hacks/cracks/patches)
    - Raster (RMT, lots of games, SDrive)
    - Vega (Bombjack, Yie Ar Kung Fu, etc.)
    - Sheddy (Space Harrier)
    - Ilmenit (HDM)
    - Allas (Animal Party, Mule Wars)

    Andreas Koch (thats just me, not a programmer ;-)
    • 11: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    @ADV
    To jest chyba świetny pomysł.
    Hmmm...
    ...na pewno JANUSZ PELC, to jest bez dwóch zdań.
    a można w kategorii: nie-polscy królowie?
    Dla mnie ALEX DEMEO - za Road Race.
    The Great American Cross-Country Road Race.
    Najlepsza Gra Wszechczasów Na Atari Xl/Xe

    ...hmm a może The Last Starfighter/ Star Raiders II ?
    Albo SServ, Karateka, SpyVsSpy.II, BDash, PolePos.II, F15 SE, AOfA, DropZone ?
    to właście takie kody pozwalały powiedzieć, że A8 to "coś więcej" niż 64kb. To chyba byli mistrzowie. Czy ktoś napisał coś tak niesamowitego?

    Jednocześnie jeśli chodzi o kod TurboBasic'a, tooo:
    - KEMAL EZCAN, zreztą to jemu będę próbował dorównać.

    Ale weź się tu zdecyduj. Potrzebne kilka kategorii:
    Assembler pre '89
    Assembler post '89
    TBasic
    Action!
    Inne - bez ograniczeń.

    ...tak myślę, Adv, to mogoby być naprawdę fajne.

    a jeśli jeden...
    .
    .
    .jednak Alex i RR.

    Howgh.

    PS. Tylko czy ktokolwiek na tym świecie skontakotwał się kiedyklowkiek z Alex Demeo? Czy on np. jeszcze żyje?
    ...lub jego avatarem?
    Proszę też zauważyć bardzo bliskie brzmienie słów:
    atar(i) - avatar...
    na pewno nie jest ono przypadkowe,
    w przyrodzie nic nie jest przypadkowe, np. to że fani A8 mają lepszą stronę od fanów CA, też nie jest przypakowe. Jest to na pewno trudne do wyjaśnienia, ale nie jest przypadkowe.
    • 12: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    offtopic:
    Bartcom, moja żona mawia "avatari":)
    • 13: CommentAuthornosty
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    "PS. Tylko czy ktokolwiek na tym świecie skontakotwał się kiedyklowkiek z Alex Demeo? Czy on np. jeszcze żyje?"

    No on akurat zyje jeszcze :)
    I ma sie dobrze:
    ->link<-
    ->link<-
    • 14: CommentAuthorilr
    • CommentTime8 Jul 2011
     
    Według mojej bardzo subiektywnej oceny w ścisłej czołówce plasuje się Philip Price autor Alternate Reality
    • 15: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime10 Jul 2011
     
    @adv
    dlaczego pożegnałeś się z AOL?

    @nosty
    rzeczywiście! Oto, do czego prowadzi robienie świetnych gier na małe Atari. :)
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jul 2011 zmieniony
     
    Ja jestem "Królem Kodu"! :P

    A tak na poważniej, Carol Shaw to Królowa Kodu.
    • 17:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime12 Jul 2011 zmieniony
     
    @bartcom Konflikt interesów, który musiał zostać rozstrzygnięty na niekorzyść AOL. Kontynuuj proszę wątęk, jeśli masz ochotę. Nie zapomnij o autorach Rescue On Fractalus i autorach Marcenary.
    • 18: CommentAuthorBluki
    • CommentTime12 Jul 2011
     
    Ten wątek wydał mi się dziwny, bo jak określić kto jest Królem Kodu, w sytuacji gdy ocena zależy od wielu różnorodnych czynników, w tym subiektywnych i emocjonalnych.
    Jednak w przypadku Carol Shaw ->link<- , ->link<- zgadzam się z Tobą jhusak, że jest ona zdecydowanie Królową Kodu.
    • 19:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime18 Jul 2011 zmieniony
     
    @jhusak Jeśli wziąć poprawkę z postu #8 znam osobę, która jest wynalazcą, koderem i muzykiem komputerowym. Jak najbardziej wpisuje się do elity ludzi małego Atari. A przy tym uwielbiają go tłumy.
    • 20: CommentAuthornosty
    • CommentTime19 Jul 2011
     
    Obiecalem sobie nie pisac w tym wątku, bo temat skomentowalem w poscie 6.
    Ale skoro temat zmienil sie w wyliczanke programistow szczegolnie zasluzonych dla Atari, to przykro mi sie zrobilo, ze na Waszych listach nie znalazl sie swietny koder, a ostatnio moj mentor jesli chodzi o tworzenie gier: XXL.
    Choc tworzy tez wlasne gry, to zdecydowanie jest atarowskim "krolem konwersji": nikt inny nie potrafi w ciagu paru godzin (!) uruchomic na Atari gry przeniesionej z innej platformy. Jesli dobrze pamietam, portowal gry z: ZX, BBC Micro, Acorna, Apple. Zawdzieczamy mu Knight Lore, Jet Set Willy 2007, Nightshade i mase innych gier.
    A jakbyscie jeszcze widzieli co czeka w jego "szufladzie" na skonczenie...
    Naprawde wstyd bylo o XXL'u zapomniec :P

    @Jakub - Carol Shaw zrobila 3 gry na krzyz z czego jedną genialnie grywalna, choc technicznie trudno ją nazwac super osiagnieciem. Rownie dobrze jak krolowaą, mozesz ja nazywac "miss programistek Atari" bo po prostu nie ma zadnej innej kandydatki :)
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Jul 2011
     
    Rzekłeś.

    Ale nie mogłem nazwać jej "Królem kodu".
    • 22:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime19 Jul 2011
     
    Nosty, zanim coś o kimś powiesz, sprawdź to dobrze ->link<-

    Jako ciekawostkę do wątku kobiet-programistek polecam także ten link: ->link<-
    • 23: CommentAuthor0xF
    • CommentTime19 Jul 2011
     
    3D Tic-Tac-Toe rządzi!
    • 24: CommentAuthornosty
    • CommentTime19 Jul 2011 zmieniony
     
    @MaW - moja wypowiedz byla napisana min. po obejrzeniu dokladnie tej strony o Shaw, ktora podlinkowales. "3 gry na krzyz" to figura retoryczna. Naprawde robi roznice ze bylo ich 7? "Activision Hits Remixed" nie licze :P

    Co do pani z Twojego drugiego linku, to jest tam zdanie: "She was one of the only female game programmers in the industry at that time.", ktore potwierdza ze kobiet - tworcow gier bylo wtedy jak na lekarstwo.
    A o samej Donie Bailey Piotr Mańkowski pisze w "Cyfrowych Marzeniach":
    "Po dotarciu do wielu dawnych pracownikow Atari, okazalo sie co prawda ostatnio, ze Bailey odegrala znacznie mniejsza role, niz sie jej powszechnie przypisuje w rozlicznych ksiazkach i artykulach. (...) Według tych informacji Bailey trafila na naglowki artykulow wylacznie dlatego, ze prezes Atari, Ray Kassar, potraktowal rozslawienie jej nazwiska jako chwyt marketingowy majacy pomoc Centipede. >Pierwsza gra zrobiona przez kobiete< - to haslo brzmialo dobrze w erze rozwijajacego sie feminizmu, podczas gdy w rzeczywistosci niemal cala prace koncepcyjna wykonal Ed Logg."
    • 25:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime19 Jul 2011
     
    River Raid i 3D Tic-Tac-Toe z handlowego punktu widzenia były hitem. Ale czy z programistycznego zasługują na takie uznanie?

    Są takie rzeczy, że i dzisiaj ludzie komentują "OMG! Genius!"
    • 26: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Jul 2011
     
    Dziwne że nikt nie wymienił Probe. Crownland czy Shrine to przecież dzieła sztuki.
    • 27: CommentAuthorBartoszP
    • CommentTime23 Jul 2011
     
    Królem kodu jest oczywiście Król Julian :-) :-) bo któż by inny
    • 28: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime27 Jul 2011
     
    Doskonałe podsumowanie, gratuluję @BartoszP.
    PS. Ja jestem BartoszK ;-)
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Jul 2011
     
    Probe jest jedyny w swoim rodzaju - jest niewymawiając NIEWYMIENIALNY.
    • 30: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime27 Jul 2011
     
    Fox
    • 31: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime27 Jul 2011
     
    AlexDemeo