atarionline.pl Atari 65/130 klawiatura - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    Witam.
    Jestem nowy tutaj i nie wiem gdzie napisać ale może dobrze trafię :-)
    Do rzeczy...

    Posiadam dwa egzemplarze ATARI 65XE oraz 130XE i problem z nimi...
    W obydwu atarynkach padła mi klawiatura(nie działające klawisze funkcyjne Start-Reset itp),po rozkręceniu wyszło na to, że na ścieżki na foli zostaly...zaśniedziałe?nie wiem jak to nazwać ale wiekszość ścieżek jest czarna albo w ogole ich nie ma w wielu miejscach...
    Próba naprawy ścieżek klejem przewodzącym nie przyniosła rezultatów:(

    Więc mam pytanie czy jest jakaś inna metoda naprawy owych ścieżek?ew. posiada ktoś może nie potrzebna klawiatura/folię na wymiane/sprzedaż ?

    Z góry dziękuje i pozdrawiam :-)
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Jul 2011 zmieniony
     
    Czarne końcówki ścieżek na taśmie, to raczej normalne:


    Ale jak poprzerywane ścieżki są, to już nie jest dobrze.


    Są różne wersje klawiatur. Różnią się budową. Z wyglądu są bardzo podobne. Jest to istotne, gdybyś poszukiwał samej folii. Jak zdobędziesz kompletną klawiaturę, to nie ma to takiego znaczenia, bo wszystkie z serii XE będą pasować.
    • 3: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    Końcówki to rozumiem ale bardziej mi chodziło, że na całej folii ścieżki są czarne:/
    A co do folii to posiadam przezroczysta na gumkach,gumki są całe
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    zawsze trzeba bardzo uważać żeby gumka była cała
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    Co konkretnie masz uszkodzone na folii. Ścieżki czy styki (miejsca dociskane przez gumki). Jeśli ścieżki, to dobrym klejem przewodzącym, najlepiej z dodatkiem srebra, da się naprawić. Chyba, że wszystko jest już w katastrofalnym stanie. Folia musi być też czysta. Jeśli jest czymś zalana, to trzeba brud usunąć.
    Przewodnictwo ścieżek zmierz omomierzem. Często ścieżka wygląda na dobrą, ale w rzeczywistości może mieć przerwę.
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    Samą folię to raczej będzie ciężko kupić. Takie rzeczy to tylko w erzeeee... znaczy się w ZX Spectrum.
    Trzeba liczyć na kogoś, kto ma na zbyciu lub kupić jakieś zdezelowane Atari. Nigdy nie naprawiałem klawiatury i nie wiem, czy jest to możliwe, gdy uszkodzenia ścieżek są rozległe.
    • 7: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime14 Jul 2011
     
    Jutro postaram się zrobić zdjęcie folii co do zalania i brudu...folia wyglada na czystą i atarynki przeleżały około 8lat bez ruszania w szafce a co do uszkodzen to ścieżki są zniszczone a miejsca gdzie sa naciskane klawisze sa cale...

    Widzę, że bedzie cięzko reanimować atarynki:/
    Poszukam może na allegro czy gdzieś u znajomych kogoś kto by miał i chcial opchnąć nie drogo:-)
    • 8: CommentAuthorBluki
    • CommentTime15 Jul 2011
     
    Naprawiałem wielokrotnie folię. Jeśli, jak wspomniałem, nie jest bardzo zniszczona, to przy pomocy omomierza z "piszczykiem" na 90% da się naprawić.

    Kiedyś folię produkowała firma Qwerty, teraz pewnie też by zrobili, ale w większej serii.

    Z kupnem klawiatury XL/XE nie ma problemu... ->link<- ->link<-
    ...jest tylko problem ceny...
    • 9: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime15 Jul 2011
     
    Sprawdzałem miernikiem i wyszło na to, że połowa ścieżek nie ma przejścia więc nie wiem czy to da rade zrobić.

    150+cena za atari to juz przesada szcezgólnie za taki model jaki jest w linku wyżej...
    A tak z ciekawości czy ktoś nie miałby checi sprzedac lub wymienić się za coś(posiadam troche softu do atari) za klawiature?xd hehe:))

    pozdrawiam
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Jul 2011
     
    @Darczi1, czy sprawdzałeś po rozebraniu folii? Bo jak sprawdzałeś na stykach taśmy, to znaczy, że masz wiele zwarć.
    • 11:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Jul 2011 zmieniony
     
    Darczi1, a skąd jesteś?
    Albo czy planujesz być w Głuchołazach?
    • 12: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime15 Jul 2011
     
    Sprawdzalem od styku do koncowki ew. od styku do miejsca gdzie jest czarna sciezka i nic nie wskazywal miernik(brak piszczenia) i oczywiscie sprawdzalem na rozebranej foli:))

    Jestem z okolic Olsztyna a dokladniej ze Szczytna i nawet nie wiem gdzie jest ta miejscowosc Glucholazy xd wiec raczej nie bedzie mnie na zlocie:/

    Moze bylaby mozliwosc ktoremuś z was przesłac folie/klawiature poczta i w razie mozliwosci proby jej naprawy?oczywiscie koszty naprawy+robocizne jesli zajdzie taka potrzeba pokrywam:)

    Dzis popoludniu zrobie zdjecie calej folii i wstawie wiec mniej wiecej ocenicie czy da się ja reanimowac.
    Pozdrawiam
    • 13:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Jul 2011
     
    Ja tam dał bym sobie spokój z przesyłkami i (odpłatną) naprawą, wyniesie Cię to więcej niż jakaś uszkodzona atarka na allegro. Wydaje mi się, że w miarę często pojawiają się tego typu okazje: ->link<- ->link<-
    • 14: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime15 Jul 2011
     
    O dzieki jakoś nie przyszło mi do glowy zeby szukac w uszkodzonych hehe dzieki poszukam czegos konkretnego i zobacyzmy co ztego wyjdzie:)
    • 15: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime12 Dec 2011
     
    Witam i przepraszam ze odswiezam ten temat...
    Niestety przez ten czas nie udalo mi sie zdobyc dzialajacej klawiatury za rozsądną cene...:/

    Dlatego piszę z zapytaniem czy ma ktoś może jakąś klawiature/komputer na sprzedaż?
    Od razu pisze ze naprawa folii za pomoca kleju przewodzacego nie dała zadnych rezultatow...:/

    W razie kontaktu podaje moj email - Darczi1@wp.pl

    Pozdrawiam
    • 16: CommentAuthorrchwastek
    • CommentTime12 Dec 2011
     
    Miałem gdzieś takie atari z padniętym ramem na płycie (chyba). Kuknę czy klawiatura jest dobra. Odezwę się....
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Dec 2011
     
    Ja też miałbym gdzieś takie atari :P
    • 18: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime13 Dec 2011
     
    Będę wdzięczny za informacje jeśli znajdziecie:)
    Pozdrawiam
    • 19: CommentAuthorDarczi1
    • CommentTime14 Dec 2011
     
    Witam ponownie,wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł...
    Czy ktoś ma pod reka ew. znalazł gdzies schemat dokładny zrobienia klawiatury PC do atari?to sie chyba zwie "AKI" ponieważ szukam ale nic nie moge znależć:/

    Byłbym wdzięczny za pomoc:)

    Pozdrawiam:)
    • 20: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 Dec 2011
     
    Tu masz, stara wersja ale skuteczna:

    ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 May 2012
     
    IMHO to AKI jest zbyt skomplikowane.
    Kiedyś to zrobię na atmega8 i będzie 6 diód mniej oraz nie będzie kwarcu. Czysta kostka AllInOne. I będzie na płytce - przejściówce pod pokey.
    Atmega ma przecież wyjścia trójstanowe - można ustawić porty w tryb "otwarty kolektor".