atarionline.pl KMK+ format dysku - help! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorScalak
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    Witam zacne grono,
    mam chwilkę to postanowiłem "odpalić" dysk w KMK+ i tu mam niestety problem. Czego próbowałem:
    podłączam dysk do PC, montuję go w AtariWinPlus, odpalam SDX, uruchamiam z dyskietki KMKJZIDEUTIL-sparta FDISK2 i... wywala "KMK/JZ IDE not found"
    Czy ktoś może doradzić najszybszą ścieżkę spartycjonowania i sformatowania dysku przy dostępnym Atari, KMK+, PC i Atarimaxie?

    Z góry dziękuję
    Scalak
    • 2: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    Nie potrzebujesz PC. Przeczytaj instrukcję. Jeśli będą dalej problemy, to napisz do Draco. Pozdrawiam
    • 3: CommentAuthorScalak
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    hehe to wertuję dalej ;) thx
    • 4:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    Jak to podłączasz dysk do PC i montujesz go w AtariWinPlus? Po co? Jeśli masz stację dysków lub sio2sd / sio2ide to PC nie jest potrzebny wcale (poza przeniesieniem fdisk do Atari)

    1. Podłącz kontroler do Atari
    2. Podmontuj w sio2pc / sio2ide / stacji dysk z użytkami i włącz Atari
    3. Uruchom fdisk2.

    Reszta jest w instrukcji.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    ...Scalak. Każda odmiana KMK_IDE/IDE'a/IDE+ wymaga pełnej obsługi od strony Atari. Peceta można wyrzucić na śmietnik ;)- jeśli masz kłopoty - pisz do mnie na priv - chętnie pomogę. Jeśli masz tel. w orangutanmorgen, to mam darmofon - mój numer: 511-872-822. Greetzz!!! ;)--
    • 6: CommentAuthorScalak
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    dely i własnie tu jest sedno mojego problemu!
    Mam tylko Atarimaxa. Muszę "tylko" dowiedzieć się (od Was lub wyczytać) jak z KMK+ dostać się na obraz dyskietki z utilsami zapisaniej na Atarimaxie wpiętym w złącze KMK. Nie posiadam w tym momencie żadnego Sio2X, stacji itp (magnet wykluczam).
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    podłączasz interface do serii XL, czy XE?
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    .. w serii XL nie ma wszystkich sygnałów dla Carta na PBI, więc cart nie powinien zadziałać. W serii XE, teoretycznie nie ma problemu. Nie wiem jednak jak zadziała AtariMax z IDE+, praktycznie nie jest potrzebny żaden filesystem by Fdisk2 zadziałał. Potrzebny jest jednak jakiś nośnik, by przekopiować soft z PC na Atari. I tu potrzeba czegokolwiek o czym wspomina Dely ;)-
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    ... lub po prostu stare dyskietki z plikami :)
    • 10: CommentAuthorScalak
    • CommentTime17 Aug 2011 zmieniony
     
    @pin - XE. Czyli są dwie możliwości w moim przypadku:
    1. Wrzucić na AMaxa(AM) dyskietkę z utilsami, odpalić kmk z wpiętym kartem i jakoś(jak?) przejść na AM ?
    2. Dodać do obrazu (jeszcze nie wiem jak) SDX fdisk2, zbootować z wpiętego AM w KMK

    Czy któraś z powyższych ma prawo na Twój gust zadziałać. Czy tez jeszcze inaczej.
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Aug 2011 zmieniony
     
    czy AtariMax może zamapować pod system "wirtualny" napęd, np. D1:, lub dowolny z zakresu D1:-D16:?? (lub max D9:)??

    ... oczywiście w oparciu o konkretnej zawartości plik *.ATR
    • 12: CommentAuthorScalak
    • CommentTime18 Aug 2011 zmieniony
     
    Niestety nie znam takiej możliwości a w dokumentacji nie znajduję. Przygotowałem sobie atr z MyDOS + fdisk2 na Maxflash Cartridge Studio w Preview odpala... na real sprzęcie niestety nie...

    dzięki pin za chęć pomocy!
    • 13: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Aug 2011
     
    Panowie.
    Potrzebne jest SIO2PC i APE/AspeQt/sio2bsd.
    SDX jest w KMK+ więc niepotrzebny jest atarimax.
    Na APE/AspeQt/sio2bsd mapujecie sobie dyskietkę D2 z narzędziami:
    - tool do flashowania romu KMK jeśli potrzebujecie wymienić wersję BIOSA,
    - tool do flashowania SDXa w KMK jeśli potrzebujecie nowszego,
    - utilsy dla hdd KMKDIG, FDISK2.
    RESET+START pozwala wejść do BIOSa KMK+ dzięki czemu można tam włączyć interface IDE (prawdopodobnie jest włączony), SDX (prawdopodobnie jest włączony), czy UltraSpeed dla SIO.
    UWAGA! Przełącznik w KMK+ powinien być w pozycji na lewo - wtedy SDX jest fizycznie włączony (inaczej SDX nie wystartuje).
    No i tyle. Odpalasz Pan kompa - startuje SDX, przechodzisz na D2: (B:) i odpalasz programy diagnostyczne.
    Instrukcje są tutaj:
    - do BIOSa w IDE PLUS 2.0
    - do KMKDIAG i FDISK2 w KMK/JŻ IDE.
    • 14: CommentAuthorScalak
    • CommentTime18 Aug 2011
     
    ależ mono podkreślam kolejny raz
    DYSPONUJĘ FLASHKARTEM AMAXA - nie mam NIC INNEGO co pozwala na przenoszenie danych TYLKO ewentualnie PC!!!!
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Aug 2011
     
    Ale musisz mieć jakiś sposób przeniesienia danych z PC do Atari.
    • 16: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Aug 2011 zmieniony
     
    z sio2ide kmk2.0 średnio działa..
    Miałem podobny problem jak ma Scalak, ale na szczęście Draco zaorał mi moją kmk-mkę..
    Scalak, weź na party to "się" zrobi :)
    • 17: CommentAuthorScalak
    • CommentTime18 Aug 2011 zmieniony
     
    chyba pozostanie nawiedzenie pina/party/magneciak lub pc :)
    Czy istnieje inny użytek niż fdisk2 (który chyba jest dedykowany wpiętemu(!) IDE)? Jeśli tak to wrócę do piecyka, podmapuję dysk w AWin800 i tam go spartycjonuję.
    Szkoda, że fdisk2 nie jest "wpruty" w IDE+ :(

    @mono - ja chcę docelowo wsadzić dane na dysk z poziomu pieca. Chyba będzie to możliwe jak już będę miał sformatowane partycje?
    • 18: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Aug 2011 zmieniony
     
    Jak masz dysk?
    Jak 2gb to mogę Tobie zgrać image swojego dysku pod kmk 2.0 :)
    Jest popartycjonowany przez Draca, są tam gierki demka i inne takie tam.. W sumie to nie mam pojęcia co na nim jest bo moje małe atari się spaliło i jest u Lotharka :)

    Jak coś to daj znać..
    Na Falconie image dysku działa bezbłędnie..
    Więc sądzę że i na małym atari tak samo będzie :)

    Ciekawy jestem ile zajmie po spakowanie max. jakiś rarem, ale pewnie nie będzie problemu aby to przesłać przez maila :)
    • 19: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime18 Aug 2011
     
    as, masz tam masę gierek :) tak ok. tysiąca.
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Aug 2011
     
    Czekam aż Lothar naprawi moją atarkę i już nie mogę się doczekać jak odpalę kmk 2.0 :)
    MOnika, to super!
    -wiem że Draco sporo ich tam wrzucił..
    • 21:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime18 Aug 2011
     
    Czy istnieje inny użytek niż fdisk2 (który chyba jest dedykowany wpiętemu(!) IDE)?

    Nie.

    Jeśli tak to wrócę do piecyka, podmapuję dysk w AWin800 i tam go spartycjonuję.

    Nie podmapujesz do Atari800Win, a tym bardziej nie spartycjonujesz.

    ja chcę docelowo wsadzić dane na dysk z poziomu pieca. Chyba będzie to możliwe jak już będę miał sformatowane partycje?

    Nie. Chyba, że sobie napiszesz soft, który zgra partycje wiedząc jaka jest ich tablica, potnie na "partycje", doklei nagłówki ATR. Potem sobie możesz podmontować takie ATR w dowolnym emulatorze. Drobiazgiem będzie już później obcięcie nagłówków, sklejenie w image i wgranie np. za pomocą dd :)

    Ale wystarczy tych fantazji - warto wiedzieć, co rozumiesz przez "Atarimax", wtedy może będziemy mogli pomóc.
    • 22: CommentAuthorScalak
    • CommentTime18 Aug 2011
     
    @dely - DZIĘKI za konkretna odpowiedź! Skoro nie ma na tę chwilę możliwości pakowania danych na dysk "atari" z poziomu piecyka to nie ma co się dalej zastanawiać. Machnę jakieś SIO2PC. Pod Atarimax miałem na myśli konkretnie MaxFlash (post #15).
    • 23:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime18 Aug 2011
     
    Maxflash nie umie udawać stacji dysków, ale FDISK2 powinien się uruchomić z niego, możesz sobie nim popartycjonować dysk, tyle że softu na niego żadnego nie wgrasz w tej sposób (chyba).

    z sio2ide kmk2.0 średnio działa..

    A dlaczego niby?
    • 24: CommentAuthorScalak
    • CommentTime19 Aug 2011
     
    nie cierpię takich "cudów" ale odpaliłem z MaxFlasha atr z MyDOS+utilsy... ino raz...

    BTW czytam te instrukcje i jakoś nie mogę dojść kilku spraw. Mam dysk 12 GB:
    1. W KMKJZ-manual.pdf zapisano Maximum drive capacity 8GB.
    Na atariki ->link<- w liście dysków współpracujących widnieją i większe. Czy i tak użyte będzie max 8GB a reszta w tlen?

    2. w tym samym manualu widnieje Maximum capacity of a partition 8GB. Podczas partycjonowania wpisałem wartość sektorów odpowiadającą tym 8GB pozostało X sektorów, po wpisaniu X dla kolejne partycji znów pozostało! Czy obliczanie sektorów szwankuje w fdisk2? Emipirycznie by wyjść na zero przy 12GB dysku wpisałem sektorów dla 8GB (oznaczmy Y) a dla kolejnej partycji Y-1!!! Na moją logikę to 16GB...

    3. Tak czy owak format rozpoznaje i formatuje partycje na 16375KB...

    Przepraszam jeśli kogoś drażni trywializm (zapewne) moich problemów.
    Reasumując czy da się z 12GB "wyciągnąć" 12GB (pomijam aspekt na co/po co)? Co robię źle?
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Aug 2011
     
    Scalak - Filesystem dla Atari jest w pewien sposób na dzień dzisiejszy ograniczony. Na chwilę obecną jest to max 32MB na sektorze 512 Bajtowym - czyli 65535 sektorów zadeklarowanych w fdisk2 po 512B dla partycji 32 Megabajty. 32MB wyłącznie dla Sparta DOS X, max 16MB dla dowolnego dosa obsługującego od strony Atari równoległy interface do dysku twardego.
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Aug 2011 zmieniony
     
    w fdisk2 każda partycja, która ma być widoczna musi mieć ustawiony atrybut "ACT" - ctrl + A. Dodatkowo mamy atrybut BOOT - ctrl + B, czy zamapowanie dowolnej partycji z zakresu D2-D16 pod D1: - ctrl + R. To podstawowo przydatne rzeczy przy konfiguracji całości. Wszystkie zamiany w FDISK2 zapisujemy CTRL + W (write) i potwierdzamy "Y". Po wyjściu do SDX w commandprocesor klepiesz: FORMAT + ret, no i rozpoczyna się zabawa ;)
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Aug 2011
     
    po partycjonowaniu HDD, jeśli chcesz mimo wszystko dostać się do SIO na D1: pod command procesor'em klepnij:

    (jeśli na sio jest dysk w formacie ataridos):

    ataridos.sys
    map 1 sio a:

    (jeśli na sio jest dysk w formacie spartados):
    map 1 sio a:

    :)
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Aug 2011
     
    chciałbym też zainteresować koderów możliwością dostępu z poziomu interface'u KMK do napędów optycznych (CD/DVD). Istnieje program umożliwiający kopiowanie na HDD z CD/DVD plików do max 450kB. Program widzi max jedną sesję na płycie. Na chwilę obecną jest to stara adaptacja z interface'u MSC IDE i nie działa zbyt szybko ;)- poszukam tego programu, bo gdzieś to miałem.
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Aug 2011
     
    ok - znalazłem. To jest testowa przeróbka Pasia, nie biorę odpowiedzialności za działanie tego programu (Pasiu też nie) :) - napęd optyczny podłączamy jako urządzenie SLAVE, dysk oczywiście MASTER. Miłej zabawy!!!

    ->link<-
    • 30: CommentAuthorScalak
    • CommentTime20 Aug 2011
     
    @pin - Dzięki za informacje! Zatem przy Sparcie maksymalna partycja może mieć 32MB. Takich partycji zgodnie z dokumentacją może być 16(?). Co łącznie daje 512MB. Reszta dysku idzie w tlen?
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Aug 2011
     
    Na razie teoretycznie idzie w tlen, lecz istnieje soft umożliwiający użycie bodaj do 128GB (o ile dobrze pamiętam). Jest to oprogramowanie do odtwarzania sampli i filmów bezpośrednio z dysku, jest dodatkowy fdisk, który definiuje niezależne partycje poza obszarem zajętym przez format KMK. Wracając do SDX format jest rozwojowy i niewykluczone, że będzie opracowany nowy FS wzorowany na obecnym, lecz z mniejszymi ograniczeniami jeśli chodzi o wielkość partycji. Tak czy inaczej - i tak jest to najwięcej, bo tylko pod SDX istnieje możliwość zdefiniowania dysku powyżej 16MB ;)-
    • 32: CommentAuthorScalak
    • CommentTime20 Aug 2011 zmieniony
     
    THX

    a czy istnieje możliwość utworzenia N (>16) partycji, trzymania na nich danych i przełączania "Act" tak by był spełniony warunek <=16 partycji aktywnych? Reasumując trzymam dane na 100 partycjach a aktywnych mam 16. Czy też po zmianie tego sticka jestem zobligowany do formatu a co za tym idzie utraty danych na partycji?
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Aug 2011
     
    Nic mi na ten temat nie wiadomo ;)-
    • 34:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime20 Aug 2011
     
    A po co Ci więcej niż 16 partycji?
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Aug 2011
     
    ... lepiej poczekać na dopracowanie nowego filesystemu.
    • 36: CommentAuthorScalak
    • CommentTime20 Aug 2011 zmieniony
     
    @dely - ponieważ jestem wygodny i wolę mieć wrzucony np. cały soft a ao - gry/dema/utilsy a to znacznie więcej niż 512MB. Docelowo przesieję skoro się nie zmieści...

    @pin - dokładnie a czy znasz może przybliżony czas oczekiwania ;) ?
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Aug 2011
     
    Nie znam. A co do zbioru dema/utilsy, to z rzeczy które można użyć, lub potencjalnie można użyć lub jest sens to nie nazbierasz więcej niż 200MB :)-
    • 38: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime21 Aug 2011
     
    Scalak, takie rzeczy to tylko w SIDE,
    sorry za sio2usb, wlasnie ci rysuje, potrzebujesz jeszcze?
    • 39: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Aug 2011
     
    panowie z zx i cpc uzywaja intergalaktycznego standardu FAT, dzieki temu nawet nie wiedza o takich ograniczeniach, zreszta sio2sd tez uzywa fat-a. moze czas zmienic filesystem?
    • 40: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime21 Aug 2011
     
    Toz juz zostal zmieniony, u mnie wiekszosc lata pod fat 32 na karcie CF
    • 41: CommentAuthorScalak
    • CommentTime21 Aug 2011
     
    zaxon tak aktualne. Mam mały problem z częściami, ale bez schematu to i części nic mi nie dadzą ;)

    Dzięx
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Aug 2011
     
    ..z czego mawiał Draco - FAT w stosunku do filesystemu Sparta w aktualnej wersji to syf jakich mało. Po co więc zmieniać coś, co ma lepsze i rozwojowe perspektywy na coś, co dobre nie jest?