atarionline.pl Bootstrapy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    No i kolejny problem.
    Kiedyś, dawno dawno temu pamiętam, że wykorzytywałem bardzo zgrabny bootstrap do łatwiego uruchamiania gier file'owych nagranych na dyskietce.

    Tło było czarne, powyżej była jakaś tam informacja o mnie, o adresie coś, a poniżej było "Co wybierasz?".
    Nazwy wyświetlane mogły mieć dlugość bodaj do 30 znaków...

    Wiem, że zakładanie bootstrapa było banalnie proste a dzisiaj zupełnie nie mam pojecia jak się za to zabrać!

    Oczywiście pliki file'owe są nagrane w TomsTurbo, na dyskietce sformatowanej w turbo.
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Pewnie to nie o ten Ci chodzi, ale SPEED 5.0 (S50.EXE) automatycznie wczytuje gry z transmisją turbo, chyba, że wcześniej wciśniesz SHIFT. W załączniku też starsza wersja i TOMS INIT.
    Odpalasz SPEED-a spod DOS-a, formatujesz przy jego pomocy dyskietkę, umieszczasz na niej gry, zabezpieczasz przed zapisem... Szczegóły w menu na dole SPEED-a.
    TOMS INIT możesz zapisać na dysku, na którym są już programy.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Nie wiem, czy to Ci pomoze, ale tutaj jeszcze jeden taki program, "Zyga Game Loader":

    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Dec 2011 zmieniony
     
    Te "bootstrapy" to nawet pamietam. Jeden byl "lepszy" od drugiego. W praktyce nierzadko bylo tak, ze dana gierka nie wgrywala sie z takiego powodu, iz taka ladowaczka zostala dziwnie napisana (np. czasami zajmowala wiecej pamieci niz potrzeba). Dlatego najczesciej uzywalem CHAOS LOADERa. :)

    Swego czasu Jaku-b napisal na Atari fajny programik instalujacy "wybieraczke" gier itp. Wygladalo to podobnie do znanych wtedy amigowskich loaderow (kolorowy rasterbar przesuwany gora/dol joystickiem, duze, ozdobne fonty a w tle efekt "kosmosu"). :)
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Chaos loader rules. Można go było dograć POTEM na dyskietkę - po dograniu gier.
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    bo sie miesci w 3 pierwszych sektorach - boot sektorach. moznaby zrobic jakis hardcoreowy kontest na zrobienie jakiegos bajeranckiego bootstrapa mieszczacego sie w boot sektorach
    • 7: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    @Dracon
    Oooo... to wlaśnie byłoby nawet lepsze niż to co miałem kiedyś. Tylko skąd to "wziąść".

    Chwilowo mam problem, bo nie mam SIO2PC.
    Zenon obiecał zrobić SIO2PC-USB, ale coś mu tam nie chciało działać i ostatecznie będzie to SIO2PC-RS. Czym to się różni w praktyce?

    Mam tylko SPEED'a, ale coś mam problemy, nie mogę uzyskać pozytywnego rezultatu. Czy może mi ktoś pomóc?
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Dec 2011 zmieniony
     
    @bartcom
    To bylo fajne i calkiem praktyczne... Gdzies tkwi(lo) na moich dyskietkach, ale poki co nie mam jak odpalic stacji dyskow (zuzyty kabelek SIO). :(


    Masz jeszcze zlacze RS w PC? Jak tak, to sie musisz przejmowac i pewnie ruszy Ci ten Sio2pc-rs ...
    • 9: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    @Dracon
    Oh przecież kabelki SIO są łatwo dostępne na e'bayu.

    Ej, parząc na rozbiór logiczny zdania, chyba chciałeś to zredagować jako "...to sie nie musisz przejmować", czy musze, no to teraz nie wiem? A może to jakiś podtekst?
  1.  
    Well,

    there are various versions of "Bootstrap" (a sort of gamedos or bootloader). I think I had at least two of them, but did not keep them, since there are many better alternatives available. You can find Bootstrap at AOL here:
    ->link<-

    -Andreas Koch.
    • 11: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    From German:
    langsam, langsam aber sicher.

    From Italian:
    Per aspera ad astra.

    From Polish:
    Całe życie sie człowiek Atari uczy, a głupi umiera.

    Thx.
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Dec 2011 zmieniony
     

    bartcom:

    Oh przecież kabelki SIO są łatwo dostępne na e'bayu.

    Ej, parząc na rozbiór logiczny zdania, chyba chciałeś to zredagować jako "...to sie nie musisz przejmować", czy musze, no to teraz nie wiem? A może to jakiś podtekst?


    Co do tych "szalenie" popularnych kabelkow SIO:
    niby tak (jak niedawno zauwazylem), ale wez sciagaj specjalnie az z U.S.A. (sama oplata pocztowa ssie). :(

    Poza tym do szczescia brakuje mi sio2usb, aby przerzucic jeszcze troche danych z atarki na pc. Niestety, u nas chyba zbytnio nie jest to popularne rozwiazanie... :|
    A na ebay wisi oferta goscia ze Stanow, ktory kasuje za to ok. 200 zl. :(
    ->link<-


    Co do mojego zdanie nt. "Sio2pc-rs", to zadnych podtekstow nie mialo byc i nie ma. Fajnie masz, ze Ci to dziala, po prostu. W moim PC juz to sie nie odpali, w ogole nie dziala sio2pc (z braku pewnych laczy...).
    • 13:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime9 Dec 2011
     
    @Dracon: płyta główna mojego peceta również nie ma portów szeregowych, ale za to w porcie PCI siedzi karta kontrolera tychże portów w liczbie dwóch. A SIO2PC od Duddiego na nich zasuwa aż miło. :)

    Kontroler można kupić na Allegro już od 20 PLN wzwyż:
    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Dec 2011
     
    @Voy: O, to ciekawe! Ja wciaz mam sio2pc, ale nie uzywam z w/w powodow. A czasem by sie jednak przydal.
    Napisz jeszcze, jak sie dokladnie nazywa Twoj kontroler i czego obecnie uzywasz do transmisji (jakis APE czy ASPECQ?), ok?
    • 15: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime11 Dec 2011
     
    @Dracon
    jak sie nazywał ten bootsrap taki graficznie ładny o którym mówiłeś? Możesz mi go podrzucić? A czy on obsługiwal formaty Turbo(Tomas,Tygrys)?
    • 16:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Dec 2011 zmieniony
     
    @Dracon: pełna nazwa (cytując napisy na pudełku) to Unitek Professional I/O Controller PCI Bus (PCI Multi I/O Card) Y-863. Po instalacji w systemie widoczne są 2 porty COM i jeden niby-port LPT (kontroler jest bowiem uproszczonym wariantem karty 2xCOM, 1xLPT).

    Próbowałem znaleźć go teraz na Allegro i w sklepach internetowych, ale jest już niedostępny. Za to są inne, podobne do niego, np. ten: ->link<-

    Krótko mówiąc, szukaj kontrolerów opartych na chipsetach NetMos NM9835 (odpowiednik MosChip MCS9835) lub NetMos NM9865 (odpowiednik MosChip MCS9865) i zgodnych z UART 16C550. Są dostępne w wersjach PCI i PCI-Express. Po zakupie przydać ci się może ta strona: ->link<-

    Kontrolera używam zarówno z APE, jak i AspeQT i nigdy nie sprawiał żadnych problemów. :)
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Dec 2011
     
    @Voy: wielkie dzienksy!!! :)

    @bartcom:
    chodzilo o to, wspolpracujace z MyDOS'em:
    ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime15 Dec 2011
     
    @Dracon: polecam się. :) A gdyby coś nie działało, sterowniki są jeszcze na FTP Megabajta: ftp://ftp.megabajt.com.pl/PCI_Multi_I_O_Card/NetMOS/ (chyba właśnie te drivery są dołączone do mojego kontrolera).