atarionline.pl stacja dyskietek w emulatorze - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMacieks
    • CommentTime25 May 2009 zmieniony
     
    Witam wszystkich bardzo serdecznie!!
    Jestem człowiekiem sentymentalnym wobec czego wróciłem do swojego pierwszego komputera - Atari 8bit. Na początku szybko odświeżyłem basica, trochę pobawiłem się grafiką trochę obliczeń i testów, właśnie zakupiłem Atari na allegro (nie pytajcie za jakie pieniądze:/ ).

    Ale do rzeczy, załączam dysk (sformatowany) do stacji numer jeden w emulatorze (atari800win) i chciałem utrwalić jakiś programik na dyskietce (obrazie dyskietki). Czegokolwiek bym nie robił dostaję ERRORa 130 (tak jakby w ogóle nie było stacji dyskietek). O dziwo ściągnięte dyskietki działają bez problemu (parę gierek ściągnąłem żeby sobie przypomnieć stare czasy).

    Oryginalnie miałem magnetofon więc może to jakieśbraki wiedzy, ale << SAVE "D:DUPA.BAS" >> lub <<SAVE "D:DUPA.SAV">> powinno zadziałać, tak mi się przynajmniej wydaje... A może trzeba coś zaznaczyć dodatkowo w emulatorze?

    Celowo zakładam wątek w dziale inne, ponieważ moje dokonania to na razie parę prostych gierek i trochę grafiki więc daleko mi do nazwania tego programowaniem, a siebie programistą. Ale uczę się pilnie :)

    pozdr.
    Maciek
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2009
     
    Milo powitac w skromnych progach.

    W sprawie problemu zapisywania podejrzewam, ze chodzi o to, ze dyskietka jest zabezpieczona przed zapisem. Trzeba ja odbezpieczyc. W menu "Atari" wybrac opcje "Disk drives..." i tam sprawdzic, czy dyskietka podmapowana pod naped D1 jest "Read/Write". Jezeli nie to ustawic wlasnie "Read/Write".
    • 3: CommentAuthorMacieks
    • CommentTime25 May 2009
     
    Kurcze, nje rabotajet :(

    W sumie od jakiegoś czasu sobie po prostu sejvuje niektóre programy, ale w sobotę odbieram moje 130 XE i tak chciałbym odpalić to wszystko na real hardware... Spróbuję przewalić emulator, a nuż pomoże :)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2009
     
    A masz oczywiscie nagranego DOS-a na tej dyskietce?
    • 5: CommentAuthorMacieks
    • CommentTime25 May 2009
     
    Kaz, mówiłem Ci, że miałem magnetofon więc zakończyłem edukację na CSAVE and REC+PLAY ;)

    Czyżby dyskietka musiała być sformatowana w którymś z tych DOSów? Spróbujmy, póki co przewalenie emulatora i odpalenie na innym kompie nie pomogło....
    • 6: CommentAuthorMacieks
    • CommentTime25 May 2009
     
    Nie wiem na prawdę, poddaję się... nie miałem stacji dyskietek więc kompletnie nie wiem jak się tym posługiwać.
    Dyskietka nie może być pusta? co musi być wobec tego na niej nagrane? Przepraszam że zawracam głowę takimi banałami, ale nie dam rady tego rozgryźć, właśnie czytam skany książek w nadziei na jakieś porady :(
    • 7:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime25 May 2009
     
    Kaz ma rację. Proponuję zrobić tak:
    1. Ściągnąć jakikolwiek obraz dyskietki z DOSem (na przykład ten: ->link<- - MyDOS jest dobry dla początkujących
    2. Sprawdzić, czy w opcjach dysk nie jest chroniony przed zapisem
    3. Sprawdzić, czy jest włączony BASIC
    4. Uruchomić komputer - tera możesz już swoją Dupę.BAS zapisać
    Pozdrawiam i polecam zajrzeć także tutaj: ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2009
     
    Ale przeciez emulator Ci dziala poprawnie. Nawet zglasza blad 130, wiec to nie wina peceta :).

    Po prostu wez jakas dyskietke z DOS-em (znajdziesz ich wiele tutaj: ->link<- , ale polecam MyDOS), podmapuj dyskietke do emulatora, uruchom emulowany komputer bez wybranej opcji "Disable Basic" (czyli bez naciskania OPTION w prawdziwym Atari) i kiedy wystartuje Atari Basic i zobaczysz napis READY - mozesz dzialac. Komendy SAVE i LOAD beda dzialac. Oraz para LIST i ENTER.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2009
     
    O widze, ze Sikor tez odpowiedzial :).

    Macieks - nie poddawaj sie tak latwo. Po prostu na dyskietce musi byc DOS - to taki program, dzieki ktoremu zarzadzasz dyskietka, a programy dzieki niemu wiedza, gdzie i jak zapisywac dane na dyskietce. Ty piszesz SAVE "D:", a DOS juz sie zajmuje tym, zeby to sie zapisalo.

    Jak juz przejdziesz pierwszy etap zaznajomienia sie ze stacja to przydzadza Ci sie inne informacje, na przyklad takie:

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorMacieks
    • CommentTime25 May 2009
     
    Dzięki działa :)

    Istnieje możliwość władowania jakiegoś sejva z programem (loadstate) potem wsadzenia dyskietki z DOSem i nagrania na dyskietkę programu?? Zaczynając prace od zera moge nagrywać bez problemu, ale zaczynając od loadstate dostaję errorka.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2009 zmieniony
     
    Ten stan emulatora, ktory sobie zapisales, jest bez DOS-a w pamieci, wiec nie ma sily, zeby Ci DOS dzialal, skoro go nie ma :). Bo to nie chodzi o to, zeby DOS byl na dyskietce, ale on sie musi z tej dyskietki uruchomic.

    Larek jakis trick swego czasu stosowal, zeby zrzucic program ze stanu emulatora bez DOS-a (to bylo przy okazji programow pana Romana Kapturczaka). Arku, podziel sie.
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 May 2009
     
    To nie był trick, tylko droga przez mękę ;-)
    A dokładnie to już nie pamiętam... Jedyne, co mi przychodzi do głowy i prawdopodobie zastosowałem wtedy, to wykorzystanie... magnetofonu :)
    Tego wirtualnego oczywiście. Podobnie, jak ten realny, nie potrzebuje żadnego DOSa do pracy.
    A za tym tak (lecę z pamięci, więc mogę coś pokręcić):
    1.Uruchamisza emulator i wczytujesz swojego savestata
    2. przechodzisz w menu "Atari" do opcji "Tape recorder" i tam tworzysz nową taśmę - "new image". Zapisujesz ją i zamykasz okienka.
    3.w Basicu piszesz znane Ci SAVE"C:" i już masz swój program na taśmie
    4. Teraz bootujesz (uruchamiasz jeszcze raz) emulator, tym razem z dyskietki z DOSem i przechodzisz do Basica (lub wczytujesz Turbo-Basic XL)
    5.w emulatorze przechodzisz znowu do opcji z magnetofonem, żeby... przewinąć taśmę do początku :) - po przewinięciu zamykasz okienko
    6. W Basicu piszesz LOAD"C:"
    7. Dla pewności LIST
    8. Jeśli pkt.7 ok, to piszesz SAVE "D:DUPA.BAS" i...
    9. masz na dyskietce swój program
    10. na drugi raz uruchamiaj zawsze komputer z DOSem

    Powodzenia :)
    • 13:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 May 2009
     
    Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł.
    1.Tworzysz sobie dysk twardy w emulatorze i podpinasz go jako H1: (pamiętać należy o włączeniu wszystkich opcji związanych z HDD, żeby emulator widział ten dysk)
    2.Wczytujesz save'a
    3.Zapisujesz program poprzez SAVE "H1:COSTAM.BAS"
    4.Uruchamiasz emulator z DOSem
    5. Wczytujesz z poziomu Basica wcześniej zapisany program LOAD "H1:COSTAM.BAS"
    6.Dla sprawdzenia LIST
    7. Zapisujesz na dyskietce poprzez SAVE "D: itd.
    • 14:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime25 May 2009
     
    Jeszcze jest jeden sposób: zamapuj notatnik jako drukarkę, potem LIST"P:", import do emulatora, zapis do programu. Ale dokładnie nie wiem, nie używam prawie emulatora.
    • 15: CommentAuthorMacieks
    • CommentTime25 May 2009
     
    Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno trywialne pytanie... W jaki sposób przejść z DOSu do BASICa?
    • 16:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 May 2009
     
    Odhaczyć opcję w menu Atari->Options->Disable BASIC i jeszcze raz zabootować komputer.
    Po takim zabiegu emulator zachowuje się, jak standardowe Atari, np. należy trzymać wciśnięty OPTION (F4) przy włączaniu systemu, jeśli chcemy wyłączyć Basic. Jeśli nie będziemy trzymać go wciśniętego, to system wczyta DOSa z dyskietki i przejdzie do Basica.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 May 2009
     
    Larku, jest jeszcze mozliwosc, ze kolega wszedl do DOS-a z Basica komenda DOS. Wtedy wyjsc mozna przez opcje B. (to w MyDOS i wiekszosci DOS-ow).
    • 18: CommentAuthorMacieks
    • CommentTime26 May 2009
     
    NO! Wszystko już w porządku :)
    Zrzut do pliku TXT, następnie wepchnięcie go na dyskietkę, ENTER... i gotowe :)
    Dziękuję Wam za pomoc.