atarionline.pl Wersje gier na AOL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Feb 2012
     
    Mam takie pytanie - duża ilość plików z grami występuje w kilku wersjach. Ninja np. w 7! (od v1 do v7). Na czym polegają różnice? Czy któraś jest tzw. "wersją właściwą"? Jest to gdzieś opisane? Pytam, bo (konkretnie właśnie o Ninję mi chodziło, chociaż niekoniecznie tylko) mam w głowie pewien projekt związany z patchowaniem niektórych gier i nie wiem które wersje brać na warsztat... Charakter patcha wymaga, by była to wersja na pewno chodząca na real hardware
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Feb 2012
     
    Z tego co wiem w katalogu AOL są wszystkie wersje danej gry, jakie udało się gdziekolwiek znaleźć. Jeśli chcesz mieć pewność (względną) co do oryginału, to raczej trzeba skorzystać z zasobów Atarimanii.
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Feb 2012
     
    jakie patche chodza Ci po glowie? jesli cos tym typie ->link<- to zapraszam, mozemy wspolnie rozwijac ten projekcik.
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Feb 2012
     
    @Bluki: Nie chodzi mi tyle o zgodność z oryginałem (wiem, że są wersje ze splash screenami) a o ew. błędy w funkcjonowaniu. Głupio by było po spatchowaniu gry zorientować się, że wszystko poszło ładnie, ale gra się sypie - bo ta wersja zawsze się sypała :)

    @xxl: Twój projekt znam i doceniam. Mi co innego chodzi po głowie mianowicie i słowo patch w tym wypadku, jest pewnym, semantycznym nadużyciem (cytując klasyka :) ) Chodzi o dość konkretne przeróbki pod kątem multimedialnym, mianowicie: sound -> stereo , grafika -> vbxe. Ja wiem że to może być porywanie się z motyką na słońce (przygotowanie nowej grafy, dźwięku, itp.) ale chcę poeksperymentować na ninjy najpierw bo widzę że jest sympatycznie napisane i może uda się jakąś mass metodę znaleźć. Wierzę, że twórcy już wówczas często starali się separować view od controller i chodzi mi po głowie podmiana samej warstwy prezentacji.

    Żeby nie było - nic nie deklaruję, taki eksperyment
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Feb 2012
     
    @xxl: A tak swoją drogą to ciekawi mnie jak się zabierasz do wprowadzania zmian w jakiejś grze? Jakich narzędzi używasz i jakich "metod śledczych" do znalezienia interesującego Cię kodu? No i jak to potem składasz ponownie w chodzącą grę :)
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Feb 2012 zmieniony
     
    @wieczor, może ja nie jestem xxl, ale stsouję metodę z powodzeniem taką:

    dis6502

    Interaktywny disassembler pod win, chodzi na os x pod wine.
    Ważne, żeby plik xex nie był pocięty (wycięte zera), tylko w miarę w sensownym bloku.
    Dość szybko (w przysłowiowe 5 minut) ma się kompilujący się kod pod np. mads (trzeba sobie zrobić eksportera do madsa - pryszcz, jakby co to służę)
    W 2-3 godziny można otrzymać kod, który jest relokowalny (kompiluje się od dowolnego adresu z dokładnością do ograniczeń sprzętowych)

    Trzeba najpierw pozamieniać miejsca, gdzie nie ma kodu, na dane typu bajt; a potem, tam, gdzie na oko widać, że są adresy, pozamieniać na labelki. I jeszcze potem pozbyć się przypisań labelek z początku kodu tak, aby one były zdefiniowane w nurcie kodu (jest to bardzo proste i szybkie. Po zmianie adresu labelki dis6502 wykonuje całą krecią robotę)
    pozostają jeszcze lda#< sta i lda#> sta. dis6502 nie potrafi tego rozpoznać i to trzeba ręcznie zamieniać. Na szczęście w grach, które analizowałem, jest raptem kilkadziesiąt takich instrukcji, są to głównie inicjalizacje.

    I już. Można skompilować i hula!

    Zalety - nigdy mi się nie wysypał. Wygląda na kawał porządnego softu.
    Wady - mógłby mieć zaznaczanie wielu obszarów na raz.

    Swoją drogą jakiś tutek warto by machnąć.
  1.  
    Well,

    maybe one could upload patched games here under a new topic (or keep them in a special archive "fixed / patched programs"). By patched / fixed programs I mean programs that were not playable or usable due to one or more bugs, NOT something like unlimited lives, unlimited ammo, collission detection switched off, etc.

    Some examples:
    - fixed version of Universal Hero (original version cannot be solved due to password bug)
    - fixed version of Rockford (one level cannot be solved, since there are not enough diamonds to collect)
    - fixed version of Sidewinder (as shown here on a video a part of the game cannot be passed due to faulty barriers)
    - fixed version of Colony (afaik not available yet)
    - fixed version of Amauroute (see in another topic)
    - fixed versions of programs that were originally programmed for Atari 400/800 OS A/B only (fixed for XL/XE compatibility)
    - fixed versions of programs for PAL or NTSC "compatibility" (e.g. all Gr.8+artifacting games converted for PAL into Gr. 15; all PAL-only programs fixed for NTSC)
    - fixed versions of programs that were written for tape or turbo-tape and normally would not work from disk/harddisk
    - fixed versions of programs that would only work on 6502 (and not 65816) because of e.g. the use of illegal opcodes or other things (see KMK`s homepage for some examples)
    etc. etc. etc.

    -Andreas Koch.
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Feb 2012
     
    Charlie you're right. Such fixes are of course appreciated. I've slightly different idea - creating something as 2012 versions - improved in terms of look and feel, using new hardware extensions.

    But I'm pretty sure, that some of fixes you've mentioned was already made (I think I've seen fixed version of Universal Hero). And if I would find energy and time to do what I've planned I would prefer to do it with fixed versions of course.

    BTW: there was a project of adding title screens to games (i.e. just Ninja). I'd like to use them - if they're uploaded here?
    • 9: CommentAuthorSuavek
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    Poprawione wersje Universal Hero są już w bazie AOL (nawet mają dopisek "fixed")
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Mar 2012
     

    wieczor:

    Mam takie pytanie - duża ilość plików z grami występuje w kilku wersjach. Ninja np. w 7! (od v1 do v7). Na czym polegają różnice? Czy któraś jest tzw. "wersją właściwą"? Jest to gdzieś opisane?


    Odpowiadam:

    1. Katalog AOL to zbior wszystkich wersji gier, jakie tylko sie pojawia publicznie. Stad rozne wersje tego samego.

    2. Nie jest to katalog "najwlasciwszych gier" czy najblizszych oryginalowi (z roznych wzgledow, na przyklad bywalo po kilka roznych oryginalow gry). Jezeli chcesz sprawdzac ich wiernosc oryginalowi to nie ma zadnej doskonalej metody. Polecam do tego narzedzie TOSEC oraz takie serwisy jak Atarimania i Atari.Fandal.cz., ale niestety i tam musisz sie liczyc z bledami.

    3. Przy "Ninja" to polecam wersje z obrazkiem, ktorej brakowalo w wersji Atari, ale zrobilismy :)