atarionline.pl Atari 800XL - kopnięta klawiatura? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortrophy
    • CommentTime25 Mar 2012 zmieniony
     
    Witajcie,
    Mam problem. Posiadam piękne, zadbane (z zewnątrz) Atari 800XL. To prezent od żony. Do tego jest całkiem fajne wyposażenie. Niestety, do kompletu miałem zasilacz z angielską wtyczką. Postanowiłem nie katować go i nie obcinać angielskiej wtyczki, więc zakupiłem zasilacz z wtyczką europejską. Radość nie trwała długo, bo po podłączeniu komputera do zasilania są następujące objawy:

    1) Działają klawisze funkcyjne
    2) Nie działa klawiatura - działa wyłącznie klawisz BREAK
    3) Wciśnięcie klawisza BREAK powoduje przejście do nowej linii, ale bez sygnału dźwiękowego (to chyba OK dla BREAK)
    4) Wciśnięcie dowolnego innego klawisza powoduje brak reakcji - brak sygnału dźwiękowego, brak wyświetlenia czegokolwiek na konsoli, brak ruchu kursora
    5) Gry z magnetofonu wczytują się - START+OPTION w normalu
    6) Gry z kartridża uruchamiają się
    7) Brak zniekształceń obrazu i tego typu objawów
    8) Odpalenie SELF TEST za pomocą wczytywania programu ze starej kasety :-) (wybaczcie, ale zapomniałem, jak to się robi za pomocą klawiszy funkcyjnych, a że klawiatura nie działa to znalazłem tylko ten głupi sposób) powoduje, że:
    a) test pamięci przechodzi
    b) test kanałów dźwiękowych przechodzi
    c) test klawiatury wykonywany jest tak:
    - klawisze migają po ekranie - ale ja ich nie wciskam. Migają losowo tak, jakby ktoś je naciskał
    - przestają migać i test zaczyna się od początku

    Teraz - jeżeli wybiorę wyłącznie test klawiatury to:
    I) Kiedy wciskam klawisz - zero reakcji. Spodziewałbym się podświetlenia klawisza na mapie klawiatury i dźwięku
    II) W górnym rzędzie znaków, nad mapą klawiatury jest litera R, a potem ciąg różnych innych znaków - liter i cyfr. Między literą R a tym ciągiem jest odstęp około 8 - 12 pustych znaków (spacji)

    Bardzo proszę Was o jakiekolwiek wskazówki. Atari 800XL to komputer, na którym bardzo mi zależy. Był to drugi, po ZX Spectrum, komputer, z którym miałem dużo do czynienia i bardzo chciałem mieć go w kolekcji swoich "maszyn sentymentalnych".

    Pozdrawiam,
    trophy
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Mar 2012
     
    Możesz mieć uszkodzoną klawiaturę lub POKEY albo... jeszcze coś innego.
    Skoro to 800XL, to scalaki są pewnie w podstawkach. Spróbuj je docisnąć, może gdzieś nie być kontaktu.
    Może brak dobrego styku na złączu klawiatury.
    SELF TEST: wlącz komputer z wciśniętym OPTION (o ile działa...) Przy okazji "R" to RESET.
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Mar 2012 zmieniony
     
    Masz trochę szczęścia - atari 800 xl nie miał foliowej klawiatury. najprawdopodobniej sparciał pasek podłączenia do płyty głównej.

    Trzeba próbować rozebrać. Być może ktoś "naprawiał" pasek. Być może nie jest dopchnięty. Być może wystarczy przelecieć kontaktem S lub U.

    Mógł też paść pokey.

    Skąd jesteś?

    (OPS, Bluki, pisaliśmy w tym samym czasie :)

    Wspaniała żona...

    Ale moja też jest wspaniała :)
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Mar 2012 zmieniony
     
    Mi kiedyś się ułamał jeden kabelek zaraz przy płycie głównej i miałem podobne objawy, więc w pierwszej kolejności należy sprawdzić pasek z kabelkami.

    Co więcej moja 800 XL nie była otwierana (np. dla zabawy) więc naprawdę nie wiem dlaczego mi się tak samoistnie ułamał ten pasek od klawiatury.
  1.  
    Z tą klawiaturą to nie do końca prawda. Mam egzemplarz 800xl właśnie z foliową klawiaturą. Być może egzemplarze z końca produkcji XL - to jest osiemseta z freddiem.
  2.  
    Foliową też można naprawić. Reanimowałem w ten sposób swoją 65XE, w której folia była zalana jakimś świństwem które wyżarło ścieżki (Coca Cola?). Ścieżki odmalowałem lakierem do naprawiania ogrzewania szyb w samochodach, a potem dla pewności wyrównałem igiełką. Działa.
    • 7: CommentAuthortrophy
    • CommentTime25 Mar 2012
     
    Dzięki wszystkim za porady. Rozkręcę Atari i zerknę we wskazane przez Was miejsca. Dam znać co zdziałałem lub dodatkowo ustaliłem. Co by to nie było, będę komputer reanimował.

    @jhusak: jestem z Gdyni. Żona bardzo zadowolona z komplementu - widzi, że kiedy żony sprawiają mężom takie prezenty jak Atari 800XL i wspierają w hobby, to spotyka je zasłużone uznanie :-)
    • 8: CommentAuthortrophy
    • CommentTime25 Mar 2012 zmieniony
     
    Rozkręciłem, zobaczyłem, zrobiłem zdjęcie. Taśma była oklejona jakąś taśmą klejącą papierową. Ścieżki są przebarwione na zgięciach. Taśma jest rozwarstwiona, tzn. zewnętrzna folia odstaje od wewnętrznej, na której znajdują się ścieżki. Generalnie wygląda na to, że trzeba będzie wymienić całą taśmę - jak uważacie?

    Proszę, rzućcie okiem na zdjęcie.

    Poza tym - z ciekawostek, poza tematem - wewnątrz komputera jest data produkcji 83, która została ręcznie przekreślona cienkopisem i obok stoi rok 84. Nie wiem, jak Wy, ale ja zawsze zastanawiam się kto i w jakich okolicznościach dokonywał takich zmian? :-)
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Mar 2012
     
    Niewiele widać na tym zdjęciu, ale przebarwienia to normalna sprawa. Widać jakby zacieki. Wyjmij taśmę ze złącza. Oczyść złącza nieagresywnym płynem do styków, który nie pozostawia osadu (np. Kontakt WL). Sprawdź tylko czy nie rozpuszcza ścieżek!
    Jeśli nie pomoże, rozbierz klawiaturę i zrób zdjęcie rozłożonej folii.
    • 10: CommentAuthortrophy
    • CommentTime25 Mar 2012
     
    Ok, Bluki, tak zrobię i odezwę się. Dzięki.
    • 11: CommentAuthortomkab
    • CommentTime22 Jun 2014 zmieniony
     
    Witajcie,
    Podłączę się pod stary temat żeby nie mnożyć wątków.
    Od kilku dni jestem naprawdę szczęśliwym posiadaczem 800XL i czuję się 25 lat młodszy :)
    Niestety w modelu, który udało mi się kupić nie działają 2 rzędy klawiszy (wszystkie klawisze z rzędów 2 i 3, czyli między CLR a RETURN oraz między CONTROL a CAPS). Pozostałe klawisze i klawisze ...funkcyjne (?) działają poprawnie.

    Wydaje mi się, że problemem jest uszkodzona taśma klawiatury, która wygląda tak jak na załączonym zdjęciu - ścieżki są poważnie uszkodzone, a przerwy w nich mają nawet ok 1 cm.
    Czy przy takim uszkodzeniu taśmy w jakiś sposób mogę ją naprawić? Jeśli nie, to czy da się gdzieś taką taśmę (chyba z całą tą wielką folią?) kupić?

    Czy problem jaki mam z klawiaturą to faktycznie problem z tą taśmą, czy może powinienem szukać gdzie indziej?
    • 12: CommentAuthortomkab
    • CommentTime23 Jun 2014
     
    Halo? Pomóżcie pliz? Powiedzcie czy tą taśmę da się naprawić i czym, czy też po prostu mam szukać nowej klawiatury
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Jun 2014 zmieniony
     
    Kupujesz lakier przewodzący (grafitowy) - malujesz, suszysz po lampą (uwaga aby nie stopić czegoś) i automagicznie zaczyna przewodzić...

    Nowej klawiatury nie znajdziesz raczej... tylko inną, równie starą...
    • 14: CommentAuthortomkab
    • CommentTime23 Jun 2014
     
    jhusak - dzięki! tak spróbuję :) znalazłem taki klej
    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jun 2014 zmieniony
     
    Na bazie srebra nie używałem, ale inni ponoć tak z dobrym skutkiem.
    Użyłem taki:

    ->link<-

    Dopóki się nie utwardzi, nie przewodzi. Po ok godzinie zaczyna, a po dwóch-trzech w kilkudziesięciu stopniach C już zupełnie dobrze.

    W twoim przypadku będzie mały problem, bo ubytki są na zgięciu.
    • 16: CommentAuthortomkab
    • CommentTime5 Jul 2014
     
    na razie nie udało mi się naprawić (jestem właśnie w trakcie kolejnej próby) i przyszło mi do głowy pytanie...
    czy ktoś z Was zna/wie gdzie jest jakiś schemat klawiatury 800xl, który określa jaka ścieżka na taśmie za co odpowiada? (tak po ludzku, że można rozpoznać, że naciśnięcie klawisza X powoduje sygnał na ścieżce tej i tej)
    Mi nie działają 2 rzędy klawiszy, a poza tym wszystko działa, więc może tym tropem idąc będę wiedział na której ścieżce się skupić? Może naprawiam takie, które są "niepotrzebne"?
    • 17: CommentAuthortomkab
    • CommentTime5 Jul 2014
     
    chyba znalazłem schemat ->link<-
    czy dobrze czytam, że
    np. jeśli nie działa mi Q to walnięta jest ścieżka 4 lub 16, a ponieważ działa mi Z, to walnięta jest 4

    ?
    • 18: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime5 Jul 2014
     
    ->link<- może tutaj szukać tropu?(zgaduję)
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Jul 2014
     

    jhusak:

    Masz trochę szczęścia - atari 800 xl nie miał foliowej klawiatury.


    Kuba? ;) - jesteś pewien?
    • 20: CommentAuthorPrince
    • CommentTime6 Jul 2014
     
    Ostatnio wygrzebałem 130xe, niestety jak się okazało kilka klawiszy odmówiło posłuszeństwa :(