atarionline.pl RastaConverter by Jakub Dębski - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime12 Jun 2013
     
    Aż się w pale nie mieści,że Atari potrafi wyświetlić takie kolory na jednym ekranie.
    • 2: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime12 Jun 2013
     
    Tylko trzeba było poczekać 20 lat na komputery na tyle silne, żeby można było zrobić konwerter ;)
    • 3: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    Czy konwerter mając na wejściu obrazek Ooza wygeneruje na wyjściu obrazek Ooza? Dokładnie co do piksela? A może zrobiłby lepszy kod?

    Czy planujesz wykorzystywać inne tryby graficzne (hires) lub dlisty mieszane (konwerter składałby dlistę z linii różnych trybów) albo dlisty zadawane przez użytkownika?

    Edit: A w ogóle to coraz ładniejsze obrazki z niego wychodzą :)
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Jun 2013
     
    przydalby sie do konwertera dodatkowy parametr -ooz i po konwersji dostajesz obrazek w odpowiednim stylu - taki emulator Ooza... oczywiscie parametry -vidol, -ripek, -odyniec itp. tez nalezy oprogramowac w przyszlch wersjach.

    :D
    • 6: CommentAuthorAdam
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     

    ilmenit:

    Plik off.txt może zawierać np. wyłączenie użycia rejestrów dla dwóch pierwszych duszków na całym ekranie.

    Teraz może ktoś w końcu zrobi grę point'n'click z obrazkami z RastaConvertera...

    mono:

    A w ogóle to coraz ładniejsze obrazki z niego wychodzą :)

    Zgadza się. Brawo Ilmenit! :)
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    Ej ale ja pytałem serio i bez żadnego sarkazmu. Czy konwerter mając obrazek z xl/xe wygenerowałby identyczny (byłaby to chyba jakaś miara jakości :D).

    Edit: Parę postów wcześniej Ilmenit robił próby tego rodzaju, ale odnośnie konwersji grafiki z trybu tekstowego 5-kolorowego do grafiki 4-kolorowej ze zmianami kolorów w rastrze.
    • 8: CommentAuthortebe
    • CommentTime12 Jun 2013
     
    Ooz, Piesiu i wogóle większość grafików którzy parają się kolorową grafiką nie używa zmian rastra, korzystają z trybu DLI

    zamiana trybu DLI na program rastra jest mało opłacalne, dłuższy kod, większa zajętość CPU, więc kod który wygeneruje RC nie będzie tym samym kodem co źródłowy

    czy jest tylko jedna droga która prowadzi do powstania obrazka np. Ooz-a, na pewno jest ich wiele, mniej lub bardziej trafnych

    w RC trzeba wyłączyć zmiany w rastrze, wtedy przekonamy się czy odtworzy i w jakim stopniu wiernie oryginał
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Jun 2013
     
    Tak jak pisał tebe, technika i możliwości G2F i RC są na tyle różne, że próba osiągnięcia takiego efektu jak nasi mistrzowie w G2F będzie trudne (nawet mimo tego że RC daje więcej kolorów), w mojej ocenie za każdym razem będzie wychodziło inaczej, raz lepiej raz gorzej.

    Najlepszy efekt osiągnęłoby się gdyby dany grafik znając możliwości i ograniczenia techniczne przygotował obrazek w dużej liczbie kolorów, a następnie wrzucił do RC. Wtedy byłaby potencjalna możliwość osiągnięcia lepszych rezultatów niż w G2F w większości przypadków.
    • 10:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime12 Jun 2013
     
    Piszcie przy ilu iteracja osiągneliście takie wspaniałe efekty. Oszczędzi to czasu ludziom (jak ja np) którzy mają pół miliarda iteracji i nie wiedzą, czy czekać jeszcze czy nie :)

    Mnie po prostu momentami kopara opada :) Te okulary są świetne!
    • 11: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    RC nie wygeneruje dokładnie takiego obrazka jak przygotowany przez grafika, bo nie w tym celu został zrobiony. RC służy do pokazywania (jak najlepiej) obrazków, których na Atari pokazać się nie da. Robić konwerter z obrazków, które już na Atari są, to trochę bez sensu ;-)

    Jeżeli pytaniem jest, czy grafik mógłby narysować obrazek i poddać go konwersji, aby dostać wynik 1:1, to jest to teoretycznie możliwe, ale tylko, gdy grafik zagwarantuje, że taki obrazek można na 100% pokazać. A w to nie uwierzę :-) Chyba, że zrobi obrazek w G2F, ale po co wtedy konwertować?
    A miara jakości? Niech grafik spróbuje uzyskać ręcznie takie efekty jak powyżej ;-)

    Mimo to polecam spróbować poddać konwersji jakieś obrazki grafików - różnice są często niezauważalne gołym okiem.

    Jak chodzi o tryby znakowe, to byłoby z tym dużo roboty ze względu na inne liczenie cykli w liniach oraz użycie wielu fontów. Co więcej przestrzeń poszukiwań byłaby 2^1200 razy większa dla ekranu 160x240 (aktualnie szacuję ją na 805^4080 ->link<-

    Nie, innych trybów nie planuję. Poeksperymentowałem trochę z hiresem i ze względu na kiepskie łączenie duszków z hiresem (jedynie nakładanie kolorów) efekty były bardzo kiepskie.

    Ile trzeba czekać na wynik? Jeżeli uruchomiony z /s=1 po 1mln iteracji nie daje w miarę dobrego wyniku, to nie ma co uruchamiać go z większym /s i dłuższym czekaniem.
    Tylko część obrazków wygląda dobrze po konwersji (wg. moich prób tak z 1/5). Nie wiem, czy patrząc na te wygenerowane można znaleźć jakąś zasadę, które wyglądać będą dobrze. Zwykle im mniej kolorów i im bardziej kontrastowy obrazek, tym lepiej. Te z łagodnymi przejściami wyglądają często gorzej (za mała paleta do oddania przejść kolorów).
    Znaczenie mają nawet takie drobiazgi jak to, z której strony ekranu jest więcej zmian koloru. Atari może zrobić więcej zmian "bardziej w prawo".
    • 12:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    Ale ja nie mówię aby robić obrazy z Atari, skoro pisałem że trzeba je przygotować w większej ilości barw to jeśli na Atari to już prędzej na Atari ST trzeba taki obrazek przygotować (przez naszych mistrzów), ale z myślą o możliwościach jakie daje RC, wtedy efekt będzie najlepszy. A zastosowanie większej ilości kolorów będzie powodowało że zmiana parametrów RC będzie za każdym razem dawała inne rezultaty, czyli będziemy mogli sobie lepiej odzwierciedlić wybrane obszary obrazka itp.
    • 13: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    Można by się pobawić w znajdź 10 różnic ;-)
    Obrazek Piesia:

    Ten sam przepuszczony przez RC:
    • 14:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    Rewelacja ;)

    Nie jestem czepialski, ale widzę np. niebieskawy bombel, rybkę z paskiem w innym odcieniu, jasny kolor w dużym kamieniu itp.
    Ale efekt fantastyczny;)
    • 15: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    Duży kamień? Dla mnie to hipopotam :-)
    • 16: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    mniej obeznani z grafiką Atari i Ci których obsługa G2F "onieśmiela" powinni być zadowoleni z RC, będą mogli stworzyć grafikę na PC czy inny sprzęt a potem dokonają konwersji, potem jeśli wykażą się inteligencją zrozumieją dla jakich ograniczeń grafiki konwersja wygląda lepiej, naniosą poprawki polegające na zastąpieniu jakiegoś koloru trudno poddającego się konwersji, znowu poddadzą konwersji, aż w końcu uzyskają zadowalający efekt
    • 17:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    • 18: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    @TheFender
    W przypadku tego obrazka występuje dokładnie błąd, który opisałem tutaj: ->link<- związany z niedoskonałością emulacji i różnicami w poszczególnych emulatorach. XEX uruchomiony pod Altirrą ma paskudny pasek z lewej.

    Btw, zapuszczę konwersję kilku obrazków z Atari naszych grafików. Niech się pomielą przez noc.
    • 19: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    Oryginalny:

    Z konwertera:


    Różnice tutaj prawie niezauważalne.
    • 20:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    Ilmenit oto ten plik, która to linijka?
    I jak ma wyglądać podmiana z poprzednią - fizycznie mam skopiować zawartość ?
    • 21: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    @TheFender
    Błąd jest w linii 189.
    Znajdź w tym pliku: line189 i kod, który tam jest przepisz kodem z linii poprzedniej. Jak nie pomoże, to to samo dla line188. A następnie daj /continue i niech trochę pomieli.

    Przetestuj plik z załącznika.
    • 22:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    To samo. Chyba, że zrobiłem coś źle w punkcie "pomieli" :)

    Jak znalazłeś ten błąd? Fizycznie patrząc na rysunek, czy jest coś w kodzie co ten błąd zdradza?
    • 23: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    błąd widać jak się odpali xex w Altirra. Jeżeli chcesz, podeślij cały katalog i to spróbuję przedytować. Ale dla tak prostego obrazka to może być szybciej skonwertować go ponownie ;)
    • 24: CommentAuthornodez
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    tak czy inaczej rc jest zajebisty i wypelnia pewna luke w grafice na atari
    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    Nowe GUI powinno pojawić się lada chwila*


    *) dzień, może dwa ;)
    • 26: CommentAuthornodez
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    wspaniale ... oczekuje z niecierpliwoscia jak zwykle
    • 27: CommentAuthornodez
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    moze to juz za duzo ale zajesuperfajniebiscie bylony gdyby gui do RC mialo opcje skladania obrazka do formatu *.MCH (takie tam moje marzenie) :)
    • 28:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Jun 2013
     
    @lmenit, he he no tak, kamienny hipopotam;):)
    • 29:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Jun 2013
     

    nodez:

    gdyby gui do RC mialo opcje skladania obrazka do formatu *.MCH

    A jak to działa? Tzn. jak się uruchamia rc2mch i z jakimi parametrami? Jest gdzieś dokładny opis tego programu?
    • 30: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jun 2013
     
    rc2mch uruchamia się w katalogu w którym generuje plik XEX RC, to wszystko jeśli chodzi o parametry i niezwykłe skomplikowane działanie tego programu
    • 31:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Jun 2013
     
    :)

    W takim razie opóźniam trochę pojawienie się nowego GUI. Sprawdzę dziś wieczorem, czy coś w tym temacie się uda zrobić.
    • 32: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Jun 2013
     
    rc2mch nie trzeba uruchamiać w katalogu generatora, ale wystarczy tam, gdzie są pliki output*.*
    • 33: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Jun 2013 zmieniony
     
    Oryginalny:

    z RC (widać w kilku miejscach niedoskonałości konwersji):


    Oryginalny:


    z RC (tu sobie aż tak dobrze nie poradził - wyraźnie widać niedoskonałości konwersji - ale i tak nie jest źle):


    Warstwa duszków (zrzucona z G2F, widać kilka błędów pozycjonowania duszków w G2F):


    Warstwa bitmapy (zrzucona z G2F):


    Ponieważ RC używa zawsze duszków poczwórnej szerokości, detale musi uzyskiwać za pomocą zwykłych kolorów. Dlatego widać czasami duże powierzchnie pokrywane duszkami np. zielony obszar tablicy, aby można było oddać detale postaci.
    • 34: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Jun 2013 zmieniony
     
    Dla porównania warstwy duszków i bitmapy z oryginalnego obrazka Piesia. Warstwa duszków jest znacznie prostsza, ale Piesiu rysował w 5 kolorowym trybie tekstowym. RC działa na 4 kolorach.

    • 35:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime14 Jun 2013 zmieniony
     
    Byliście już, warto iść na Iron Mana 3?


    (ok. 741 mln iteracji)
    • 36: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jun 2013 zmieniony
     
    na podstawie analizy obrazków najtrafniej poddanych konwersji można pokusić się o jakiś zbiór reguł, które definiują obrazki najlepiej poddające się konwersji

    gdyby jakiś grafik rysował w G2F tylko duchami najszerszymi i w 4 kolorach, RC miałby największe szanse trafić ze 100% dokładnością

    jedną z podstawowych właściwości obrazków z G2F w trybie DLI jest limit kolorów na linię, max 9

    bierzemy obrazek o N kolorach, sprawdzamy ile ma kolorów w linii, jeśli w jakiejś linii przekracza 9, redukujemy źródłowy do N-1 kolorów, powtarzamy aż liczba kolorów w linii nie będzie przekraczać 9 (w najgorszym przypadku nasz obrazek będzie miał tylko 9 kolorów)

    tak otrzymany obrazek poddajemy konwersji RC, czyli poddajemy konwersji obrazek najbardziej zbliżony do realiów grafiki XE/XL
    • 37:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime14 Jun 2013 zmieniony
     
    Nie jest idealnie ("tylko" 307mln iteracji), ale dalsze czekanie niewiele daje. Kiedyś takim będę jeździł ;)
    • 38: CommentAuthornodez
    • CommentTime14 Jun 2013
     
    larek- jak dla mnie bomba opcja rc2mch :) w gui
    • 39:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime14 Jun 2013
     
    Thefender, ale się naszukałem oryginału...
    • 40:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Jun 2013
     
    Mam nadzieję, że komuś się przyda :)

    RC GUI 0.0.2.1

    Proszę zgłaszać błędy. Nie obiecuję, ale postaram się je w przyszłości usunąć.
    • 41: CommentAuthornodez
    • CommentTime15 Jun 2013 zmieniony
     
    wow :) przyda sie przyda na 200%
    ditering lajn i lajn2 bomba jak dla mnie :)
    • 42: CommentAuthornodez
    • CommentTime15 Jun 2013 zmieniony
     
    takie tam z amigi
    ps. z wylaczonymi spritami :)
    • 43:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime16 Jun 2013 zmieniony
     
    W ramach uzupełnienia do tematu Ford Mustang :), logo z GT

    (810 mln iteracji, warto było czekać ale dalej nic się już nie dzieje)
    • 44:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime17 Jun 2013 zmieniony
     
    No dobra, może coś ode mnie, tego pana zapewne kojarzycie:

    A w drugim zipie małe "co nieco" polecane szczególnie panom (panie zresztą też mogą popatrzeć, a co im będę wadził). :)

    Ogólnie bardzo mi się podoba typ ditheringu "line2" oraz owa wielowątkowość. Naprawdę fajny kawał softu. Brawo!
    • 45:
       
      CommentAuthorPhilsan
    • CommentTime17 Jun 2013
     
    Thank you Larek!
    • 46:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime18 Jun 2013
     
    @MaW
    W Google Images działa wyszukiwanie podobnych obrazków - przeciągnij rysunek na kartę, gdzie masz otwarte images.google.com i gotowe. Już nie trzeba długo szukać:).
    • 47:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime18 Jun 2013
     
    @anonumus: to spróbuj z moim mustangiem hehe :)
    • 48: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 Jun 2013
     
    @TheFender: znalazł :) Co prawda przez upload image (nie wiem o jakie przeciąganie chodzi, mi po przeciągnięciu obrazka na kartę, przeglądarka wyświetla ten obrazek) ale znalazł :)
    • 49:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime18 Jun 2013 zmieniony
     
    MaW, oczywiście od tego zacząłem :D.
    OK, trzeba przeciągnąć na kartę i nie puszczając klawisza myszy chwilę przytrzymać i upuścić na pole wyszukiwania. Bułka z masłem:)
    • 50:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime18 Jun 2013
     
    Niezły feature ;) Skynet wersja 1.0 coraz bliżej.

    Dokładnie tak jak pisze anonymus. Trzeba chwilę przetrzymać nad zakładką, a potem po automatycznym przerzuceniu na zakładkę - upuścić tam gdzie jest nakazane. Jak puścisz wieczor za szybko, to jest efekt wyświetlenia obrazka przeciąganego. Szkoda,że na wydajnych serwerach googla nie da się w automacie konwertować obrazków na Atari małe (przy użyciu program algorytmów z rastaconverter) :D