atarionline.pl Piłka nożna na Atari XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 May 2012 zmieniony
     
    Z gier o tematyce piłki nożnej mamy:

    Football, Football of the year, Football Strategy, Fotbalovy trener, dziesięć gier ze słowem "Soccer" plus jedna w wersji demo, Kick Off

    Ciekawy jestem, czy na okoliczność Euro 2012 ktoś przygotowuje footballową gierkę na małe Atari.







    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 May 2012
     
    nie mamy tylu spritów aby zrobić nowego soccera ;)
    • 3: CommentAuthors2325
    • CommentTime21 May 2012
     
    Na swoim Atari pamiętam, że miałem tylko Soccer z obrazka wyżej. Z tego co pamiętam po kopnięciu piłki migała na niej szachownica symulując obroty. To tyle dobrego co z tej gry zapamiętałem.
    • 4: CommentAuthorpan_henryk
    • CommentTime21 May 2012
     
    Jeszcze kick off jeśli dobrze pamiętam.
    • 5:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 May 2012
     
    @pan_henryk Dzięki Pani Henryku, dodałem. W sumie dziesięć tytułów.

    Oj, w do C64 to kiepściutko. Zobaczcie tu.

    • 6: CommentAuthorconrad
    • CommentTime21 May 2012
     
    Fantastic Soccer
    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 May 2012 zmieniony
     
    @Dzięki Conrad, nie widziałem wcześniej tej gierki. Dodałem.

    Jak się trochę poszpera, znajdzie się trochę tych gierek.

    Jak z grywalnością tych tytułów? Graliście w to z przyjemnością, czy traktowaliście jako ciekawostkę? Jak wypada to z grywalnością w porównaniu do C64?
    • 8:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 May 2012
     
    @tebe Pytanie lamera: może jakaś multiplikacja przy wykorzystaniu poszerzonej pamięci?

    Jak popatrzeć na obrazki wyżej, to jak jest czterech graczy na raz przy rzucie z góry, to wychodzi całkiem najs.
    • 9:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime21 May 2012 zmieniony
     
    Fantastic Soccer już na C=64 mnie nie zachwycił i z przykrością muszę stwierdzić, że na Atari jest wcale nie lepiej, a wręcz gorzej. Zawodnicy ruszają się jak muchy w smole, piłka lata jakoś tak niemrawo i dziwacznie. W mojej opinii jedyną dobrą piłką na malucha (mam na myśli zręcznościowe, wyłączając menedżery których zbytnio nie lubię i rzadko kiedy są w stanie mnie zainteresować) jest Kick Off. Przegrywa co prawda graficznie z wersją na C=64, ale grywalnościowo to to samo.
    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime21 May 2012
     
    Four Soccer ze screenshota wyżej to tylko obrazek, widać po wielkości pliku i jego katalogu.
    • 11: CommentAuthorkade
    • CommentTime21 May 2012
     
    przydałby się Sensible Soccer ;)
    • 12:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime21 May 2012
     
    To do roboty, a nie koncert życzeń!

    ;D
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 May 2012
     
    Ale za to na Atari mamy "Piłkarski Poker" :). Czyli taki swojski menedżer piłkarski osadzony w polskich realiach. Natomiast ja swego czasu zagrywałem się w menadżer piłkarski napisany w basicu i działający w trybie tekstowym. Gra była po polsku, były polskie nazwy drużyn, choć zdaje się że była też wersja z drużynami angielskimi i pomimo ubogiej oprawy audio-wizualnej gra wciągała jak diabli. Pamięta ktoś może tytuł tej gry?
    • 14:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 May 2012 zmieniony
     
    @Urborg Być może będzie to Football of the year lub Football Strategy

    Edit:

    @S2325 Rzeczywiście, przy grze jest zaznaczone, że to demo.
    • 15:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 May 2012
     
    Panowie, Miker chciał chyba powiedzieć, że jeśli ktoś zakoduje, to muzyka się znajdzie. :P
  1.  
    Hmm,

    how about "Atari Soccer":

    and download here:
    ->link<-

    For me Soccer cart. by Thorn EMI (later re-released by Sparklers and then Alternative Soft on tape) is still the best. Primitive gfx but great playability with 1, 2, 3 or 4 players...
    • 17:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 May 2012
     
    Family competition. Good idea!
    • 18: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime21 May 2012 zmieniony
     
    Trzymam kciuki za wszystkich (jeśli tacy się znajdą) którzy się pokuszą o piłkę taką jak Microprose Soccer z C64 na A8.

    Jedyne co bym zmienił to dołożył animacje piłki.
    • 19: CommentAuthors2325
    • CommentTime21 May 2012 zmieniony
     
    Ten użytkownik youtube wybadał wiele piłek z Amstrada CPC, przeleciał cały alfabet, podziwiam za cierpliwość i dzięki niemu poznałem kilka tytułów: ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime21 May 2012 zmieniony
     
    @urborg
    Dajesz głowę że to było na Atari? Do twojego opisu doskonale pasuje Football Manager od Addictive Games na komcia. W oryginale z angielskimi drużynami, ale jako że był w Basicu, to ktoś bez większego trudu poprzerabiał teksty na ligę polską i właśnie pod takim tytułem gra ta krążyła wśród komodziarzy: Liga Polska. Zresztą były też tłumaczenia i na inne języki.
    • 21:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime22 May 2012
     
    @Tenchi Pytanie do eksperta od gier: jak wypada atrakcyjność piłek nożnych na A8 w porównaniu do C64 i innych platform (grywalność, wykonanie)?
    • 22:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime22 May 2012 zmieniony
     
    Za eksperta od czegokolwiek który może wydawać jednoznaczne wyroki z którymi się nie dyskutuje absolutnie się nie uważam, ale wywołany do tablicy mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Niestety atrakcyjność piłek na malucha w porównaniu z innymi platformami wygląda raczej słabo. Już tłumaczę dlaczego tak jest moim zdaniem.
    Jeżeli chodzi o menedżery, tutaj chyba nie jest najgorzej - nie zostawiłem sobie ani jednego. Oznacza to mniej więcej tyle, iż każdy wydał mi się zbyt złożony i skomplikowany jak na moje skromne możliwości menedżerskie. Idąc dalej tym pokręconym tokiem rozumowania można wywnioskować, że ludzie lubiący trochę powysilać mózgownice podczas grania nie powinni się zawieść. Nawet gdyby się okazało że jedna pozycja ma jakieś błędy mocno uprzykrzające granie, to z powodzeniem można próbować zastąpić ją jakąś inną. O grafice nie będę się wypowiadał, jako że nie ona jest najważniejsza w tego typu produkcjach. Przykładowo przytoczony przeze mnie powyżej Football Manager na C=64 jest w większości tekstówką, co absolutnie nie przeszkodziło mi na strawienie przy tej grze kilku miesięcy. Wypadałoby za to napisać kilka słów odnośnie obsługi, ale niestety trochę zbyt mało obcowałem z atarowskimi menedżerami, aby wyrobić sobie jakieś mocno ugruntowane zdanie na ten temat. Mogę powiedzieć jedynie tyle, że żaden z nich nie odstraszył mnie jakimś wybitnie nieprzemyślanym czy niewygodnym sterowaniem.
    Jeżeli chodzi o piłki typowo zręcznościowe, tutaj moim zdaniem jest już niestety dużo gorzej. Większość tych gier datowana jest na koniec lat 80-tych, trochę mniej na początek lat 90-tych. Jak wyglądała wówczas większość gier video na 8-bitowce chyba wszyscy wiemy. Gdyby porównywać wszystkie wychodzące ówcześnie piłki na wszystkie platformy, to maluszek nie zostaje zbytnio w tyle pod żadnym względem, prezentując typowe dla tamtych czasów rozwiązania graficzno-grywalnościowe (jak na swoje możliwości rzecz jasna), że tak powiem. Ale Atari niestety zatrzymało się na tym poziomie, podczas gdy inne platformy wciąż dostawały jakieś nowe, coraz ładniejsze i coraz ciekawsze soccery z oryginalnymi rozwiązaniami. Oczywistym jest że ktoś może znaleźć w piłkach dla malucha tytuły które go wciągną i będzie uważał je za niezłe. Niestety nie zmienia to faktu, że ich konkurencyjność w stosunku do nowszych produkcji z tego gatunku (vide chociażby wspominane tu Microprose Soccer na komodę) jest cokolwiek niska, jeżeli nie żadna. W mojej opinii zupełnie nieźle broni się wyłącznie Kick Off. Reszta, jak na dzisiejsze czasy i poziom tolerancji człowieka który ma jako taki ogląd na całą historię gejmingu, bo oglądał gry zarówno te najstarsze jak i najnowsze, wydała mi się po prostu zbyt archaiczna. I też nie mam tu na myśli grafiki, ale samo zachowanie się gry, sterowanie, płynność, tempo. Jak napisałem powyżej, kiedyś może było to do zaakceptowania, dziś gdy widziało się już ciekawsze rzeczy niestety po prostu odrzuca. Podsumowując, brakuje mi na Atari fajnej, szybkiej gały, w której czasami nie idzie nadążyć za piłką, bramkarz wybijając może przelobować bramkę przeciwnika, a od rozpoczęcia akcji można znaleźć się w dwie sekundy jednym zawodnikiem (szybki rajd) lub dwoma podaniami na polu karnym. Istnieje taka jedna piłka na C=64, która jeśli chodzi o szybką, arkadową akcję jest w mojej opinii nawet lepsza niż Micro: Italy 1990. Chciałem wkleić tutaj filmik jako referencję dla wszystkich zainteresowanych, ponieważ statyczne obrazki absolutnie nie oddają tej intensywności z którą akcja toczy się na boisku, a piłka w ułamkach sekund fruwa od jednej bramki do drugiej, ale niestety żadnego nie znalazłem. :( To jedna z kolejnych bardzo niedokochanych przez graczy gier na tego kompa, zupełnie nie rozumiem dlaczego.
    No i tak to właśnie wygląda w moich oczach. Mam nadzieję że okazałem się w jakimkolwiek stopniu pomocny.
    • 23:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime22 May 2012
     
    @Tenchi Wielkie dzięki. Właśnie o obiektywną ocenę stanu rzeczy mi chodziło. Być może to małe zamieszanie i mała refleksja natchnie jakąś mądrą głowę do zrobienia nowej gierki footbalowej na Atarkę.

    Wyzwanie zostało rzucone. Jak to w sporcie. :)
    • 24:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime22 May 2012 zmieniony
     
    Ten Four Soccer wizualnie zapowiada(ł) się fajnie, pomijając oczywiście fakt że większość grafiki jest skopiowana z piłek należących do kompilacji zatytułowanej 4 Soccer Simulators. Ale to właśnie kierunek w którym IMHO powinno to pójść: mały wycinek boiska widoczny na ekranie, max 3-4 postacie i przede wszystkim tempo - dobra gała musi być szybka. Poniżej przykładowa piłka z automatów Neo Geo, przy której spędziłem w zeszłym tygodniu sporo miłych chwil.



    Kolejne odsłony poprawiły błędy poprzedników i nadały widokowi nieco trójwymiarowości.

    • 25: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime23 May 2012 zmieniony
     
    ->link<-



    Kto pamięta tą grę Zeppelina? Swego czasu pykałem w ten "menager" i był całkiem całkiem...
    • 26:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime23 May 2012 zmieniony
     
    Potwierdzam, World Soccer jest zupełnie przyzwoity. Tym co mnie od niego odstraszyło były aż trzy czynniki opisujące każdego zawodnika. Gdy się chciało na spokojnie przeanalizować kogo warto zastąpić kim i dlaczego, to czacha dymiła. Miałoby to więcej sensu, gdyby tak jak np. w przywoływanym tu już niejednokrotnie Football Managerze wszystkie te czynniki były sumowane jako dane zbiorcze o całej drużynie. Tam wprowadzałem zmiany i natychmiast widziałem "cyferkowo" co się pozmieniało i czy było warto, tutaj trzeba to sobie za każdym razem policzyć samemu. No chyba że gdzieś jest podawana taka informacja, a ja ją po prostu przeoczyłem...
    • 27: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime23 May 2012 zmieniony
     
    World Soccer zagrywałem się swojego czasu :) Była tam chyba ocena twojego składu (obrona/pomoc/atak) tylko jako: good, average, terrible, itd.

    Bardzo podobną, ale lepszą gierką był "Kenny Dalglish Soccer Manager" - wg mnie bezkonkurencyjny w kategorii menedżerów piłkarskich na A8. Jest nawet animacja meczu w postaci sytuacji podbramkowych.



    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jun 2012 zmieniony
     
    O, widze ze temat pilki noznej jest niesmiertelny przy okazji kazdej wiekszej imprezy :). No to z mojej strony spis gier pilkarskich na Atari, artek napisany w czerwcu 2006 roku, z okazji Mistrzostw Swiata, do ktorych wtedy awansowalismy po raz pierwszy od dluzszego czasu:

    czesc I
    "Albo wygra lepszy..." - opis gier zrecznosciowych
    ->link<-

    czesc II
    "...albo bedzie remis" - opis gier decyzyjnych
    ->link<-










    • 29:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime1 Jun 2012 zmieniony
     
    @Kaz: w 2002 też byliśmy na MŚ.
    • 30:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime1 Jun 2012
     
    Kaz, dzięki za linki do artków. Znalazłem wreszcie tego menedżera o którym pisał urborg, kompletnie zapomniałem że coś podobnego do komodorowskiego Football Menagera było na malucha.
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 Jun 2012
     
    Ta gra o której pisałem to "Atari Football manager". Gra w basicu - prosta, tekstowa, a genialna zarazem :). Wersja nr 2 z katalogu AOL to wersja spolszczona. Nawet chyba stan gry można było zapisać na kasecie o ile mnie pamięć nie myli.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jun 2012
     
    Rastan - tez prawda.
    • 33: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime2 Jun 2012 zmieniony
     
    @Adv wpadłeś na ten sam pomysł co ja :)
    Ja wysłałem go wcześniej do Kaz'a (14.04.2012) ;)

    QTZ:

    Pomysł na Konkurs:

    Był konkurs na grę z akcentami polskimi, a skoro zbliża się Euro to może
    zrobić konkurs na grę związaną z piłką nożną?
    Co prawda mało czasu zostało, logo jest zastrzeżone, ale zawsze coś fajnego można zrobić.
    Ja np. wyobrażam sobie, aby zamiast łagodnego kwiatuszka, umieścić rosiczkę (copyrighted) ;)
    Pomysł podsunął mi magazyn Happy Computer nr 7 z 1988 roku, gdzie jest gra na CPC przygotowana na Euro 88 :)
    (Jak znajdę chwilkę to może spróbuję przepisać na Atari :))


    Kaz:

    Dobry pomysl. Przekazuje go Xeenowi, bo ja naprawde nie dam rady teraz niczego zorganizowac.


    i nastała cisza...

    Gra z Happy Computer'a jest w Basicu, ja niestety nie zdążę jej zrobić więc może ktoś inny spróbuję ją przenieść?

    Co do "piłek" i małej ilości sprite-ów to myślę, że można zrobić taką grę używając metody software-owej np. tak jak zrobił Brix tutaj: ->link<-

    Można zrobić też gierkę niekoniecznie w której sterujemy piłkarzami, a nieco luźniej związaną z boiskiem.

    Mnie podaoba się gra w któej sterujemy piłkarzykami "stołowymi" :) - Table Football.
    • 34: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Jun 2012 zmieniony
     
    Piłkarzyki stołowe miały różne wersje na różne komputery i nadal moim zdaniem nie dorastają do pięt tym prawdziwym. Nie są złe, ale to nie te emocje.
    • 35:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime2 Jun 2012
     
    Za jakiś czas postaram się ciebie przekonać że to nie do końca prawda - piłkarzyki stołowe na komputerze, a raczej konsoli, też mogą wzbudzać niemałe emocje. ;)