atarionline.pl 800XE monochromatyczny obraz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthordan
    • CommentTime12 Jul 2012
     
    No i stało się. Z czarodziejskiej szafy rozpakowałem sprzęt. Podłączyłem pod TV i ... mam czarno biały obraz - niezależnie czy połączenie jest przez antenę czy przez złącze monitorowe. TV oczywiście sam dobiera sobie system na jakim odtwarza obraz i nie mam tu nic do gadania (brak jakiejkolwiek opcji w menu). Dla pewności podłączyłem jeszcze do monitora PC przez konwerter. Efekt ten sam.

    Poczytałem, rozebrałem i sprawdzam. Dla pewności poprawiłem luty, pokręciłem potencjometrem i dalej brak efektów. No więc, zgodnie z opisami z forum i netu domyślam się, że to wina kwarcu. Co ciekawsze, gdy dotknę jego jednej nóżki śrubokrętem to Atarka wariuje - sama wypisuje teksty, resetuje się, wchodzi do self-testu itp. Ale nie wiem, czy to można uznać jednoznacznie za problem kwarcu?!?

    Nie mam niestety żadnego dawcy i zanim zakupię inny model chciałbym się poradzić - czy może coś jeszcze sprawdzić?

    Za wszelkie uwagi wielkie dzięki.
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime12 Jul 2012
     
    Kwarc to bardzo rzadka sprawa. Ja bym zaczął od podłączenia do innego telewizora.
    • 3:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime13 Jul 2012
     
    Sprawdź też zasilanie po stronie atarki (pod obciążeniem).
    • 4: CommentAuthordan
    • CommentTime13 Jul 2012 zmieniony
     
    MaW - sprawdzałem na 2 zasilaczach. A po stronie Atari to w jakiś konkretnych punktach?
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime13 Jul 2012
     
    Ja się tam nie znam i nie chcę wprowadzać w błąd, ale w moim przypadku winny był właśnie kwarc.
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime13 Jul 2012
     
    W grę może też wchodzić tranzystor Q2. Miałem też uszkodzony U21 74LS74, ale nie pamiętam, czy objawem był brak koloru.

    Posługuję się oznaczeniami z 65XE; nie mam schematu 800XE.
    • 7: CommentAuthorstryker
    • CommentTime13 Jul 2012
     
    A ten potencjometr jest sprawny ? Sprawdzałeś go miernikiem ?
    • 8: CommentAuthordan
    • CommentTime14 Jul 2012
     
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi - właśnie u rodziny na strychu znalazła się nieco zdekompletowana płyta 65XE, która właśnie do mnie jedzie. Będę miał przynajmniej dawcę części i możliwość porównania wartości pomiaru miernikiem :)
    • 9: CommentAuthordan
    • CommentTime20 Jul 2012
     
    haaaa niby zdekompletowany komputer który do mnie przyjechał okazał się sprawnym modelem 130XE, który nosi moje przeróbki (reset+klawisze F1-F4). Zostawiłem więc biedne 800XE w szafie a podłączyłem nowy (stary) nabytek 130ke.
    Po podłączeniu do TV przez antenę jest kolor. Na złączu monitorowym B/W. Wypatroszyłem modulator i ... na złączu monitorowym mam kolor - nieco blady ale w końcu kolor. Wydaje mi się, że już chyba mi pozostało tylko zastosowanie przeróbki UltraVideo. Co o tym sądzicie?
    • 10: CommentAuthordan
    • CommentTime20 Jul 2012
     
    zapomniałem dodać w obu przypadkach diody q1-q3 są ok.
    • 11: CommentAuthordan
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    Czy ktoś może pomóc - moja Atarka ma aktualnie taki piękny obraz. Efekt widoczny zarówno przez modulator jak i przez złącze monitorowe.

    O co chodzi? Sprzęt poleżał trochę w szafie i zamiast obrazu mam sieczkę. Nadmienię, że to ten sam komputerek który miał czarno biały obraz. To coś z synchronizacją? Może pomóc jakiś elektronik w ustaleniu przyczyny?
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    To wygląda jakby był walnięty zasilacz.
    • 13: CommentAuthordan
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    Bluki DZIĘKI!!! Strzał w 10 :) Człowiek się czasami zakręci, wszystko w koło mierzy a podstawowej rzeczy nie.