atarionline.pl Mazezam - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    ->link<-

    i na atari:

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    Jakie fajne :)))
    • 3:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    i jakie trudne Jakub ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    fajowe! kiedy final? :)
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    @xxl: w czym piszesz gry, że tak szybko?
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    w asemblerze - gra zajmuje 750 bajtow (niecale 3 strony pamieci) :-) oczywiscie bez danych bo sam zestaw znakow zajmuje wiecej niz cala gra :D

    final? ale po co. moze gra bedzie czescia innej jako minigierka ... ;-)

    chyba ze ktos zrobi zajxxxxxtego animowanego chlopka 8x8 ktoremu bedzie mozna zmieniac wdzianko, rase, wlosy itp. no to mozna by sie bylo pokusic.
    • 7:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    w sumie można się zastanowić nad generowaniem leveli losowych, of coz takich co da się skończyć:
    - generujemy ścieżkę z przejściem od początku do końca i elementami
    - miksujemy elementy zgodnie z regułami
    - każemy graczowi trochę pogłowkować

    czyli wypisz - wymaluj, "Ilmenit way" w najlepszym tego słowa znaczeniu :)

    750 bajtów, heh :)
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    wolalbym juz mozliwosc definiowania, zapisywania i wczytywania swoich leveli.
    • 9:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    też super :)
    taki mi przyszło do głowy, biorąc pod uwage fakt, że gdzieś na sieci widziałem kompo multiplatformowe na gry w kategorii 1KB, 2KB i 4KB, a levele zajmują w sumie najwięcej :) - dygresja....

    no i zawsze siadając do gry nie wiadomo czego się spodziewać co w grach logicznych jest w sumie fajne i uniwersalne
    • 10: CommentAuthornosty
    • CommentTime17 Aug 2012
     
    Bardzo fajne malenstwo! Wizualnie to czysta klasyka az sie mozna rozczulic.

    A jak wyripowales levele z oryginalu? Metodą oko-ręka? ;)
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Aug 2012
     
    tak. znalazlem tez kilka fajnych leveli na innych platformach, w sumie tak z 20 leveli jest ciekawych... nawet fajnie sie gra :D
    • 12:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime17 Aug 2012
     
    750b pfiii... dzisiejsze Atari maja 1MB wiec musisz sie postarac bardziej... co za marnotrawienia pamieci.. tyle pustego...

    A serio SZACUN.

    Czy masz zamiar to "rozbudowac" o grafike/ekran startowy /muze?
    • 13:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime17 Aug 2012
     
    Znając XXLa, to mimo swoich 750b, gra będzie ładować się w obszar każdego standardowego DOSa, dodatkowo pod ROM i to do komórki $FFFF.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Aug 2012 zmieniony
     
    dodaj do repertuaru jeszcze:
    - bedzie wykorzystywala rozkazy niepublikowane
    - aby zyskac 5 cykle wiecej w przerwaniu DLI zostanie wylaczony OS
    - bedzie doczytywala dane biblioteka xBIOS
    - zaladuje sie bezposrednio na strone ZERO albo bezposrednio pod ROM
    - umiejscowi wektory RUNAD i INITAD pod RESET $fffc
    - nie uruchomi sie na emulatorze

    nie kus :D
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Aug 2012
     
    dodalem kolorki:

    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Aug 2012
     
    ->link<-

    no i jst cala gra (bez sfx)
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime31 Aug 2012
     
    Gra wyjechala na ABBUC.

    uzywa: xBios, 1BIT MUSIC na GTIA, niepublikowane stabilne kody 6502C i Tokens (przy czym plik gracza nie zostal wgrany do atr)
    • 18: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime1 Sep 2012 zmieniony
     
    xxl - masz już 1 głos, zaje....a gierka :)
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Sep 2012
     
    i filmik:

    ->link<-
    • 20: CommentAuthordarque
    • CommentTime3 Sep 2012
     
    Bardzo fajny efekcik z planszą press fire.

    Gierka mniodzio - lubie takie minimalistyczne łamigłówki:)
    • 21:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime3 Sep 2012 zmieniony
     

    xxl:

    niepublikowane stabilne kody 6502C

    Czyli na żadnym naszym compo gra by nie mogła wystartować. Panowie Organizatorzy* konkursów w PL, może czas przemyśleć regulaminy?


    edit - teraz mi się przypomniało:
    *) nie dotyczy Sikora, bo ma najlepszy regulamin :)
    • 22:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Sep 2012
     
    A może niech niektórzy przemyślą sposób pisania programów.
    Są pewne zasady tworzenia programów na atari. Łamanie tych zasad "bo takie mam widzimisie" uważam za głupie.
    Ta prosta gierka chodziłaby dokładnie tak samo pod dowolnym DOSem (jeśli czytałaby i zapisywała pliki zewnętrze zgodnie z zasadami - przez CIO) i na pewno nie wymaga rozkazów niepublikowanych.

    Pisanie takich programów na przekór całemu światu jest po prostu głupie.
    • 23:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime3 Sep 2012 zmieniony
     
    Dlaczego głupie? Przypuszczam, że na moim Atari ją uruchomię (100% pewności będę mieć, gdy gra będzie dostępna), więc co za różnica, jakie rozkazy wykorzystał programista?
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Sep 2012
     
    @Pecus, zerknij na gry Lucasfilm na atari... do nich tez bys apelowal zeby pisali gry na atari wg. Twoich zasad?

    gra dziala na kazdym atari xl/xe :)
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Sep 2012
     
    @Larek, nowe demko Deary by SquoQuo (masz na glownej dzis) tez uzywa niepublikowane kody 6502C ...
    • 26: CommentAuthornodez
    • CommentTime3 Sep 2012 zmieniony
     
    piszcie jak chcecie byle by chodzilo na atari ot co :)
    • 27:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Sep 2012
     
    Myśleć trochę, ludzie. Gierka, która nie wymaga całego RAMu i spokojnie mieści się ponad typowym DOSowym MEMLO.... ale nie, nie będziemy używać CIO, wymyślmy sobie własne rozwiązanie, wymagające dodatkowego loadera napisanego dla każdego systemu plików czy turbo oddzielnie i wsadźmy to "ułatwienie" do programu, bo chcemy na siłę wprowadzać własny standard biblioteki I/O dla plików.
    A dodatkowo użyjmy sobie niepublikowanych rozkazów, bo właśnie ostatnio mamy na nie "fazę".

    No super.
    Gra fajna ale nagromadzenie niepotrzebnych, utrudniających normalne użytkowanie pod dowolnym DOSem, czy z dowolnym rozszerzeniem (bo kto wie jak to zadziała np. na 16to bitowym procku, a nie jest to dziełko, którego nie można napisać normalnie) "futurystycznych rozwiązań" po prostu jest głupie.
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Sep 2012 zmieniony
     
    > wymagające dodatkowego loadera napisanego dla każdego systemu plików czy turbo oddzielnie

    xbios jest biblioteka I/O a tylko przy okazji LOADEREM :-)
    to ze dla roznych urzadzen potrzebna jest wersja xbios pod to urzadzeniw mojej ocenie jest zaleta - pozwala trzymac minimalny rozmiar przy zachowaniu funkcjonalnosci.

    > A dodatkowo użyjmy sobie niepublikowanych rozkazów, bo właśnie ostatnio mamy na nie "fazę".

    sa wygodne. na forum aa masz przyklady :-)

    > utrudniających normalne użytkowanie pod dowolnym DOSem,

    dziala pod dowolnym dosem i ataridosFS wystarczy zaladowac spod dosa biblioteke xbios :-)

    > jak to zadziała np. na 16to bitowym procku,

    nie zadziala tak jak nie zadziala tez na 6809E, nie widze powodu :-)
    • 29:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Sep 2012
     
    Wiesz dobrze, że chodzi mi o to, że te wszystkie "wspaniałe" rozwiązania nie mają żadnego uzasadnienia w tym programie.

    Ale pisz jak chcesz.

    A i Twoj XBIOS jest po prostu kolejnym DOSem, tylko wymagającym innego DOSa by się załadować - "cudo".
    • 30: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Sep 2012
     
    nie jest dosem bo nie mozna stworzyc nowego pliku (moze tylko na ramdysku i tylko w momencie inicjacji) - opisane na xxl.atari.pl dlaczego tak :-)

    i nie wymaga dosa do uruchomienia :-) moze byc wersja boot, moze byc z inicjalizera. wszystko opisane na stronie :-)

    uzasadnienie jest: teraz moge bardzo szybko tworzyc gry ktore czytaja/zapisuja
    • 31:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime4 Sep 2012 zmieniony
     
    Jest ograniczonym DOSem. Zastanów się co to jest DOS, jakie spełnia funkcje, a potem popatrz na Twojego xBiosa. To po prostu ograniczony DOS :) I można wymyślać sobie nazwy, nie zmieni to faktu że tak jest ;P
    Jak rozumiem CIO jest dla Ciebie za trudne i nie da się szybko tworzyć programów, które coś czytają i zapisują w oparciu o ten STANDARD.
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Sep 2012 zmieniony
     
    > Jak rozumiem CIO jest dla Ciebie za trudne i nie da się szybko tworzyć programów, które coś czytają i zapisują w oparciu o ten STANDARD.

    jak dziala ten standard gdy wylaczony jest OS i zajeta prawie cala pamiec? niewazne ;-)

    niesadze, zebys mogl mnie przekonac aby uzywac DOSa do funkcji IO na urzadzneia zewnetrzne np CARTA :-)
    • 33:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime4 Sep 2012 zmieniony
     
    Patrz pierwsze zdanie postu nr 29.

    A co do Carta, wygodniej jest napisać nawet uproszczony handler do obsługi tego Carta przez standardowe CIO.
    Tak działał np. jeden z pierwszych RAM-Cartów jakie zrobił kiedyś Zbyszek Szyszko a ja oprogramowałem, a było to (rzesz w mordę) 20 lat temu. A sterownik zgłaszał sie po prostu jako DOSowy RAMdysk.
    • 34: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Sep 2012 zmieniony
     
    dalej nie rozumiesz... ok.
    moze tak:

    mozliwe, ze ta gre bede chcial nagrac na karta. obecnie nagram na carta np. S!C xbios i gre - bez rekompilacji gry bedzie dzialala tak jak teraz. a teraz zalozmy ze uzywam CIO, opisz mi co musialbym zrobic i co zdobyc zebym mogl nagrac ta gre na Sic i nadal uzywac takiej funkcjonalnosci.

    kokrety. :-)

    ---
    o widzisz... gdzie znajde DOSa dla SIC ?

    ---
    to rozwiazanie bede powielal. wiec nie bede sie zastanawial czy gra zajmuje 1 kb czy 60, uzywal bede ZAWSZE tego samego rozwiazania czy z CIO tez tak moge zrobic?
    • 35:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime4 Sep 2012
     
    Matko. Czyli w twoim "pomyśle" wgrywasz to to na SIC i działa. I nie musisz napisać pełnej obsługi odczytu i zapisu w postaci Twojego DOSa (ops... xbiosa) w wersji dla SIC ?
    Takie intelygentne to rozwiązanie, że samo się zrobi.... cudo.

    Otóż musisz napisać procedury DOSa dla SIC, czyli zrobić to samo, co musiałbyś zrobić by obsługiwać SIC przez standardowe CIO (napisać handler CIO dla SIC).

    A tak zrobisz to - tyle że będzie to zgodne tylko z Twoim DOSem. Co ciekawe, zapewne standardowy handler CIO dla dowolnego CARta bedzie zajmował tyle samo (albo i mniej) co Twoje rozwiązanie.

    Ale brnij....
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Sep 2012 zmieniony
     
    :-) no wlanie nie musze. xbios jest tak napisany ze podmiana urzadzenia to kilka bajtow. istotne jest tylko zlacze ktirym jest podlaczone, SIO (jest najtrudniejsze), rejestr jest banalny...
    i nie prawda... jesli ktorys dos ;-) w koncu dostanie obsluge np. SICa to zobaczy zawartosc carta zapisana xbiosem pod warunkiem ze bedzie w stanie obsliuzyc standardowy filesystem w tym wypadku Atari DOS FS ale chyba dosy to potrafia ;-)

    > CARta bedzie zajmował tyle samo (albo i mniej)

    duzo mnie, obsluga pamieci rejestrem jest banalna i krociotka ale standaryzacja panie... zawsze xbios bedzie zajmowal tyle samo :-)
    • 37:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime4 Sep 2012 zmieniony
     
    "jest tak napisany" bo sobie upchnałeś obsługę takiego urządzenia już na starcie, po prostu napisałeś to od podstaw, typowy RAMdysk czy RAM cart będzie podobny w obsłudze więc już to masz - ale napisać musiałeś.
    Nie mam teraz chęci i czasu ale był publikowany chyba w TA handler RAMdysku zajmujący jedną stronę pamięci i zgodny z CIO oczywiście dopasowanie go do SIC to zapewne kwestia minut.
    Twoje rozwiązanie po prostu udaje stację dyskietek (pracująć sektorowo) na pamięci RAM SICa i dlatego jest proste do przerobienia - tak samo jak dowolny DOS.
    Tyle że takie przerabianie to co innego a dodanie do STANDARDOWEGO systemu obsługi SICa to co innego. Drugie rozwiązanie nie musi małpować filesystemu dyskowego (bo w przypadku RAMdysku nie koniecznie taki filesystem jest najwygodniejszy), a po drugie jest UNIWERSALNE.
    Taki handler napisany systemowo będzie działał pod każdym DOSem i bez niego.
    Wymyśliłeś po prostu niezgodne z niczym rozwiązanie i wciskasz je na siłę do wszystkiego do czego się da - czy ma to sens czy też nie.

    Piszę Ci od kilku godzin, że W PRZYPADKU TEJ GRY nie ma to sensu i tylko przeszkadza. Gdyby była napisana zgodnie z zasadami działała by OD RAZU z każdym DOSem, każdym przyspieszaczem stacji dysków, każdym interfejsem HDD a po dodaniu odpowiedniego handlera z każdym RAMdyskiem, czy CARtem.
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Sep 2012
     
    > "jest tak napisany" bo sobie upchnałeś

    gdybys jednak przeczytal strone ktora podalem nie byloby polowy tlumaczenia...

    > Twoje rozwiązanie po prostu udaje stację dyskietek (pracująć sektorowo) na pamięci RAM SICa

    zaklada FS i dziala jak uzadzenie podstawowe - czyt.strona www

    > bo w przypadku RAMdysku nie koniecznie taki filesystem jest najwygodniejszy

    jest wygodniejszy. jedne procki do obslugi roznych uzadzen.

    > Taki handler napisany systemowo będzie działał pod każdym DOSem i bez niego.

    ale zawsze bedezie wymog wlaczoenia OS i loram pewnie kolo $2000 totalny bezsens. sprawdz jakie wymagania ma xbios - www

    > Piszę Ci od kilku godzin, że ...

    ide spac. dobranoc.
    • 39:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime4 Sep 2012
     
    dla mnie xbios to wybawienie biorąc pod uwagę fakt, że mogę wyłączyć OS'a i doczytywać/zapisywaĆ dane w tak prosty sposób. Jak dla mnie rewelka, ale ja może się nie znam - a może własnie dlatego, że nie muszę się znać i mogę skorzystać. W każdym razie jest jedna rzecz, gdzie chcę tego użyć a o włączonym OS mogę zapomnieć - pamięć. Nie rozumiem trochę tej dyskusji, jak ktoś nie chce używac Xbiosa tylko czegoś innego to niech sobie używa i najlepiej pokaże jak to się robi pisząc artka :)
  1.  
    Witam,

    W sumie rzadko zabieram głos na tym forum, ale nie mogę uwierzyć w to co słyszę. Największym zabójstwem dla pasji jest bezproduktywne marudzenie.

    Zamiast się w agresywny sposób czepiać, pan Pecuś niech napisze swój program i zrobi to po swojemu, zobaczymy efekt :)

    Pozdrawiam :)
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Sep 2012
     
    spokojnie... prowadzimy sobie male slowne utarczki ale nie ma tu cienia agresji.

    w skrocie chodzi o to ze Pecus zauwazyl, ze gra jest na tyle krotka ze nie potrzeba uciekac sie do xbiosa, ja natomiast nie chce zmieniac swoich przyzwyczajen robiac tu wyjatek. i tyle :-)
    • 42:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime4 Sep 2012 zmieniony
     
    Dokładnie tak, to się nazywa przekomarzanie :)
    Ja wiem ze XXL wie o co mi chodzi, on wie o co mi chodzi, ja wiem o co Mu chodzi (ale zdanie) ale mamy inne zdania na ten temat i sobie piszemy.

    A kolejną zaletą zastosowania standardowego CIO jest np. to, że gra spokojnie odpaliłaby na wspomnianym prze ze mnie, zrobionym 20 lat temu RAMcarcie i umiałaby zapisywać i odczytywać z niego pliki, bez robienia kolejnej wersji xbios.
    • 43: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime10 Jan 2017 zmieniony
     
    Podziękowania i gratulacje dla autora - jedna z najlepszych gier na atari. Gra jest świetna - na razie dotarłem do levelu 12, dawno się tak dobrze nie bawiłem
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Jan 2017
     
    Dzieki. Niezle, juz prawie koniec
    • 45: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime10 Jan 2017 zmieniony
     
    xxl a ile gra ma leveli?
    Na razie doszedłem do 16 z tymże 13 i 14 level były dużo prostsze od 12 i 15. Wydaje mi się, że 16 level jest nie do przejścia chyba źle wymierzone klocki. Byłby to więc bug.
    • 46: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Jan 2017
     
    20 ;-)

    ->link<-

    i... nie naciskaj SELECT ...
  2.  
    Nie da się przejść 16 levelu niestety
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Jan 2017
     
    da sie :-)
  3.  
    xxl - przyznaj się przemalowałeś klocek lub ludzika ;)
    to jest nie możliwe co pokazałeś.
    Zobacz:
    • 50: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Jan 2017