atarionline.pl wyłączenie ROM + obszar $E000-$E3FF - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Oct 2012 zmieniony
     
    To w takim razie mając plik *.atr ruszający po SIO można mieć pewność, że bez podmianki xB nie ruszy na PBI/ECI, więc należało by w takim przypadku podmienić plik xbios.exe znajdujący się w obrazie *.atr? - dobrze to rozumiem?

    Mówisz też o nieprzywiązywaniu programu do xBios. Co będzie, jeśli program zajmie 61kB i będzie się odwoływał do dodatkowego pliku z danymi? ;)-

    xshow - ok; podeślij do Mono. Wielkie dzięki!
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Oct 2012
     
    .atr to obraz dyskietki, nie przywiazuj sie do .atr jest wygodny do publikacji :-) zawartosc .atr sie liczy. atr jest wygodny tez dlatego ze umieszczam tam xbiosa dla sio bo 99.99% userow uzywa .atr z sio.

    przekopiuj dowolnym dosem ZAWARTOSC atr na swoje urzadzenie na ktorym masz xbios i juz :-) podobnie z sio2sd, mozesz uzywac z nim atr i xbiosa dla sio i ataridos fs a mozesz przekopiowac zawartosc atr na karte sd w sio2sd i dograc xbiosa z fat sf dla sio2sd... jak dorwe kiedys oryginalna karinke to pokaze ze idea jest sluszna ;-)

    > Co będzie, jeśli program zajmie 61kB i będzie się odwoływał do dodatkowego pliku z danymi?

    moze to zrobic bez problemu na zwyklej nierozszerzonej atarce :-) mozesz ladowac bezposrednio na strone zerowa - cala, na strone 2, 3, pod rom itd.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Oct 2012
     
    ATR - 99.99 userów używa SIO do *.atr? - a gdzie się podziało 180 sprzedanych sztuk interface'u IDE+?

    Mam tu właśnie przykładowego *.atr do HSC (GCHSC.ATR) - próbuję go plikowo skopiować. Skopiował się pierwszy plik (XBIOS.COM), próba odczytu każdego następnego kończy się błędem 139. Mówiłem już zresztą o tym. Z którym dosem jest to zgodny format (pytam tak przy okazji)?

    Nie mam sio2sd.

    Może inaczej zapytam: Jak załadować na zwykłej nierozszerzonej atarce plik zajmujący 61kB ram, który doczytuje dane i by nie używać w tym celu xBios'a?

    Co zrobić w momencie, gdy przyjadę na party i kolega mój serdeczny będzie miał zbiór niesamowitych gier na małe Atari. Jest ich 400 sztuk, każda jest w oddzielnym pliku *.atr i kumpel ma SIO2SD. Co zrobić po skopiowaniu 400 plików na HDD/NewDev? Zmienić plik xbios.com w każdym z obrazów *.atr na taki, który jest adekwatny w stosunku do używanego urządzenia? ;)- ... dobrym pomysłem na takie okazje by by tool, który jest w stanie seryjnie podmieniać biblioteki.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Oct 2012
     
    Pin, 400 sztuk? Gier? na małe ATARI???? Nowych???

    Piękny sen .... Nie chcę się budzić....
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Oct 2012
     
    > a gdzie się podziało 180 sprzedanych sztuk interface'u IDE+
    10% kuponych do tego zeby uzywac, z tego 50% podlaczonych (co i tak jest bardzo optymistyczne) z tego 10% graczy z czego 50% do ladowania atr.. oblicz sobie ;-)

    > Mam tu właśnie przykładowego *.atr do HSC (GCHSC.ATR) - próbuję go plikowo skopiować. Skopiował się pierwszy plik (XBIOS.COM), próba odczytu każdego następnego kończy się błędem 139.

    jesli Twoj wiodacy dos sobie z tym nie radzi uzyj dosa II/D+ ;-) i nastepnym razem jak powiesz "pod DOS" dodaj pod ktory z fafnastu dosow. tak wyglada kompatybilnosc dosow :p

    > Może inaczej zapytam: Jak załadować na zwykłej nierozszerzonej atarce plik zajmujący 61kB ram, który doczytuje dane i by nie używać w tym celu xBios'a?

    bez xbiosa? mroczne czasy... wlasnie po to xbios zostal napisany po to zeby to bylo mozliwe :-)

    > o zrobić po skopiowaniu 400 plików na HDD/NewDev? Zmienić plik xbios.com w każdym z obrazów *.atr na taki, który jest adekwatny w stosunku do używanego urządzenia?

    kopiujesz zawartosc atr a nie atr :-) co i tak nie ma zreszta sensu - patrz poczatek :)

    > Nie mam sio2sd.

    a gdybys mial jakies dowolne urzadzenie sio, chociazby sio2pc/siupa dojdziesz szybko do wniosku ze skopiowanie nawet 400 plikow to kwestia dwukliku i blad 139 nie wyjdzie, nie bedziesz sie zastanawial pod jakim dosem to dziala hehe. 90% problemow ktore masz przestanie istniec. pozostale 10% mozna utopic w butelce :D
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Oct 2012 zmieniony
     
    @Jhusak - nie mówię o nowych grach itd., jak widać do projektu HSC użyto Draconusa, który nowością jak by nie jest ;)-

    @XXL

    Co do IDE+ to wątpię, by ktoś kupował interface za 200pln tylko po to, by go nie używać. Założenie błędne, jeśli logicznie podejść do tematu.

    Sparta DOS X poprawnie rozpoznaje format AtariDOS 2. Nie rozpoznaje poprawnie formatów z BŁĘDAMI. Te, niestety w AtariDOS występują i jako programista powinieneś to wiedzieć.

    Czyli w odpowiedzi dla tematu 61kB ram udzieliłeś informacji, że przymusowa integracja gry / programu z xBios jest jak najbardziej możliwa (i brak możliwości uruchomienia w inny sposób). W tym przypadku chodzi prawdopodobnie o potencjalnie nowe produkcje ;)-

    Wymijająca odpowiedź. Dalej pytam co zrobić, jeśli użytkownik będzie miał 400 plików ATR i konfigurację xBios na SIO i będzie chciał skopiować "kolekcję" na urządzenie Newdev. Rozgrzebywanie w tym konkretnym przypadku 400 plików ATR jest koszmarem i stratą czasu. Jak już tak sobie chcesz, to pomyśl kiedyś o sofcie na grzyba, co by to z automatu mógł wykonać. Może się to okazać przydatne. Tak mi się przynajmniej wydaje ;)-

    Generalnie problemów nie mam i mając na uwadze to, co siedzi w mojej atarce kłopotu nie widzę i nie widzę konieczności topić smutków w butelce ;)- Butelkę można odpalić przy innej okacji. Np., że dziś mamy piątek!!! ;)- hehehh

    ok - XXL - dla mnie temat jest skończony, z HSC niestety nie skorzystam, a szkoda, SIO2... coś tam raczej nie kupię z tego powodu i nie będę specjalnie odpalał grzyba ze sio2pc po to tylko, by męczyć się poprzez sio. Nie po to kupuje się interface HDD.