atarionline.pl Silly Venture 2k12 - serwis sprzętu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hej,
    W tym miejscu chciałbym podpytać, czy na SV będzie ktoś, kto jest w stanie naprawić sprzęt na miejscu lub też przyjmie sprzęt do naprawy w terminie późniejszym. Oczywiście za z góry ustaloną opłatą w złocie (płynnym lub nie) :)

    Wątek zakładam, bo trochę szkoda mi targać sprzęt w ciemno, a może ktoś jeszcze będzie chciał się dopisać z podobną prośbą.

    Jak już kiedyś wspominałem, do naprawy miałbym:
    1. Magnet Atari 1010 - słabo przewija do przodu
    2. Atari 130XE - uszkodzone GTIA

    Dziękuję za uwagę :)
    • 2: CommentAuthoras...
    • CommentTime10 Nov 2012
     
    Lothar będzie, pisz do niego.
    • 3: CommentAuthorstryker
    • CommentTime10 Nov 2012
     
    2. wymieni ci to każdy kto ma lutownice :) i drugi układ gtia....
    1. mam to samo....
  2.  
    A czy układy GTIA są wymienialne między 130XE a 65XE/800XL? Tych drugich mam kilka i tego najbardziej dobitego mógłbym wykorzystać jako dawcę.
    • 5:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime10 Nov 2012
     
    te same
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Nov 2012
     
    wymienię Ci GTIA pod warunkiem, że ztuninguję odsysarę do cyny. Zepsułem w zeszłym tygodniu po prostu ;)-

    Jer będzie? ;)- bo nie skończyłem walki z vbxe i sc1224 ;)-
    • 7: CommentAuthorstryker
    • CommentTime10 Nov 2012
     
    mgr_inz_rafal - kupujesz dwie podstawki....montujesz je w miejsce gtia i podmieniasz w obu.... i kazda atarka dalej działa :) dotego do tej z uwalonym mozesz jeszcze skombinować to: ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime11 Nov 2012
     
    stryker, a jak wsadzi się takie GTIA odwrotnie to spali się Atari czy nie ?
  3.  
    @pin
    Dzięki. W takim razie trzymam kciuki za odsysarkę :)

    @stryker
    Wiadomo... Najlepiej byłoby mieć wszystkie Atarki sprawne, bo nawet tej najbardziej zmęczonej szkoda poświęcać, zwłaszcza, że jest całkiem sprawna technicznie. Niestety ja wykazuję absolutny brak umiejętności w zakresie grzebania w sprzęcie i operowania lutownicą, dlatego też z szacunku do komputerów szukam pomocy tutaj. Może ten Simius GTIA fixer można kupić wraz z montażem? :)
    • 10: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime11 Nov 2012 zmieniony
     
    @mgr_inz_rafal
    Magnetofon 1010 ci zle przewija do przodu? Prosze rozwin ten temat. Wlasnie sprawdzalem swoj 1010(pomaranczowy) i stwierdzilem, ze do przodu przewija wolniej niz wstecz.
  4.  
    Generalnie wygląda to tak, jak na poniższym filmiku. Jak się na początku taśmy rozbuja, to jeszcze jakoś przewinie nawet do ostatnich gierek. Ale start od środka kasety jest właściwie niemożliwy. Ciągnie słabo nawet na kasetach super-nówkach.

    Do tyłu idzie jak szatan, nawet na starych dziewiećdziesiątkach.

    To chyba ogólna cecha magnetów, bo kilka XC12 z mojej kolekcji też tak się zachowuje. No i moja stara, szpulowa Zetka podobnie :) Coś tam w środku sparciało przez te wszystkie lata.

    • 12: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime11 Nov 2012
     
    Ponieważ na początku daje radę, jak się rozpędzi, ty wygląda na przełożenie napędu - po prostu pod koniec kasety trzeba znacznie więcej siły żeby pociągnąć. Ja obstawiam luźny pasek - czyli standard - jak rolka stawia większy opór to po prostu się ślizga. Czy w trakcie tego "zahamowania" słychać że silnik się kręci? Bo jak nie, to co innego wtedy.
  5.  
    Jeśli dobrze interpretuję dźwięki dochodzące z wnętrza, to silnik się cały czas kręci, nawet jak kasetka stoi.
    • 14: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime11 Nov 2012
     
    Czyli najprawdopodobniej luźny pasek. To jest guma - musi się przez lata naciągnąć, nie ma mocnych.
  6.  
    I myślisz, że tak by się jeden pasek naciągnął, a ten drugi, od przewijania wstecz, pozostałby nierozciągnięty? I podobnie w innych egzemplarzach?

    Trochę podejrzane, ale w sumie nie wiem, nie widziałem tego magneta w środku. Chociaż prawdopodobne wydaje się to, co pisał ktoś w innym wątku, że przewijanie w przód nie jest zrobione na pasku tylko na zasadzie dociskających się gumowych kółek, no i że ta guma staje się z czasem za bardzo sztywna i śliska.

    No a rewind jest może zrobiony na pasku albo wręcz na zębatkach.

    Kurde, może odważę się go rozkręcić zamiast tak dywagować :)
    • 16: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime11 Nov 2012 zmieniony
     
    Wlasnie widzialem u siebie jak to dziala. Ten magnetofon ma tylko 2 paski napedowe. Jeden do licznika i jeden do przsuwu tasmy.
    Przewijanie za pomoca zebatki raz na jedna raz na druga szpule. Prawdopodobnie przewijanie wstecz ma lepsze przelozenie. Sila zalezy od naciagu paska ale za silny spowoduje problem z przewijaniem co juz kiedys zauwazylem jak zalozylem za maly pasek. Co mozna zrobic? Jak bede cos kupowal z Best Electronic, moze po swietach to dam znac chetnym na paski napedowe do Atari 1010 "z pomaranczowa naklejka".
    Moze tez winna jest kaseta, na filmiku jest to C-90 z przelomu 80/90. Ja tylko uzywam nowych tasm i tylko C-60.
    Probowalem tez przwinac nowa TDK C-90 i bylo ok.
    Jak ten magnetofon przewija 60'tki?
  7.  
    OK, jakby co, to ja się zapisuję na taki pasek ;) Jeśli chodzi o kasetę, to na filmiku akurat jest BASF C-60. Z nowymi też niestety sobie nie radzi :(
    • 18: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime11 Nov 2012
     
    Masz racje, zle zobaczylem.
    Mozesz jeszcze sprobowac wyczyscic pasek. Nasacz wacik alkoholem i dotknij lekko do poruszajacego sie paska, oczysc kazda jego krawedz, powinien zostac slad na waciku. Koncem wacika tez mozesz przemyc walek napedowy z silnika. Mozna to zrobic prawie nie rozbierajac na czesci magnetofonu. Wystarczy tylko zdjac spod obudowy.
    Dam ci znac jak bede kupowal paski napedowe i czesci do naprawy Josticka Atari CX-40.
    • 19:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime12 Nov 2012 zmieniony
     
    To ja już może poczekam, aż będziesz zamawiał te paski, żeby dwa razy magneta nie rozkręcać. Naprawdę z moimi umiejętnościami to trochę ryzykowne :)
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Nov 2012
     
    Co do odsysania cyny, to odsysacz mi się nie sprawdził - palił ścieżki (co innego, że to samogrzejący się odsysacz).

    Świetnie sprawuje się lica, czyli solder wick. To taka plecionka miedziana, wsysa w siebie każdą cynę, jaką napotka. Z racji rozprowadzania ciepła nie uszkadza ścieżek (jest to bardzo trudne). Koszt - parę zł. za 1.5 m.

    Wymieniłem w ten sposób już sporo kości pamięci i żadnego fail.
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Nov 2012
     
    to ja się chyba dopiszę do wątku. Podobny mam problem z XC11 co w/w problem z 1010. Różnica tylko taka, że z paskami jest chyba jeszcze gorzej ;)- Zabiorę to na party, może ktoś pomoże odpalić magnet. ... jeszcze tylko kilka kaset i będziemy dema ładować w std 600bps ;)-
  8.  
    @pin
    A udało się naprawić wysysarkę cynową? Jeśli tak to w weekend przygotuję przeszczepiantów do wycieczki :)

    Albo: ma ktoś GTIA do sprzedania? Może uda się bez zepsucia jednej osiemsetki...
    • 23: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime20 Nov 2012
     
    To jak nie chcesz psuć osiemsetki, to może lepiej GTIA naprawić zamiast wymieniać?
  9.  
    Jeśli ktoś na party będzie w stanie naprawić GTIA to jak najbardziej jestem zainteresowany.
    • 25: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime20 Nov 2012
     
    Można by zapytać Simiusa czy nie zostały mu jakieś płytki:

    ->link<-

    Naprawa (o ile płytka jest zmontowana, a GTIA siedzi w podstawce) sprowadza się do włożenia tego cudeńka w podstawkę GTIA, a samego GTIA na płytkę. Z tego co wiem warto zainstalować nawet w 800XL ze sprawnym GTIA bo eliminuje problem z przełączaniem linii.
  10.  
    No to mam 130XE ze sprawnym GTIA. Dzięki Lotharek!
  11.  
    Przyłączam się do podziękowań. 1MB Ultimate do 130XE działa jak trzeba. Jeszcze nie umiem go do końca obsługiwać, ale odkrywanie tych funkcji to sama przyjemność. :-)

    Żałuję trochę że nie poszedłem na całość i nie zamówiłem również Stereo, ale już trudno.

    Ale najlepsze to było móc obejrzeć mistrza lutownicy przy pracy. Dzięki!
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Dec 2012
     
    @lotharek - dzięki za pokeya! Wkrótce testowanie :)