atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Aug 2010
     
    QTZ - nie ogladajmy sie na Kaz-a, on tez nie ma czasu z gumy, sami publikujmy :D
    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime26 Aug 2010 zmieniony
     
    @KAZ - Nie miałem wtedy konta, a do biblioteczki nie mam uprawnień.
    Dlatego zwróciłem się do KAZa ;)

    Strony z mojego katalogu:
    • 3: CommentAuthornosty
    • CommentTime26 Aug 2010
     
    Jestem zdziwiony ze podali cene w ZŁ. Bo w latach 90-91 byla koszmarna inflacja. Az ciezko odniesc te ceny do sredniej miesiecznej pensji, bo ta zmieniala sie tak szybko (wg money.pl):
    1989 - 206 758
    1990 - 1 029 637
    1991 - 1 770 000

    Ale biorac pod uwage ówczesny cykl wydawniczy, pewnie drukowali ten katalog gdzies w 1989 roku, czyli komputer kosztowal kilka miesiecznych pensji, tak jak zapamietalem.
    • 4:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime26 Aug 2010
     
    z innej beczki:
    ->link<-

    jest to mozliwe, iz to dziala?

    znalazlem na wykop.pl
    • 5:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime26 Aug 2010
     
    Jak sobie porównacie z tym:
    ->link<-

    To wynika, że dolar kostował równo 10.000PLN.
    Na tej podstawie można dokładniej sprawdzić okres, z którego to pochodzi. No chyba, że Pewex sam ustalał taki przelicznik na cały rok.
    • 6: CommentAuthornosty
    • CommentTime26 Aug 2010
     
    @maly_swd - pewnie tak samo jak to demo na 256Bajtach :)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Aug 2010 zmieniony
     
    Na Atari 2600, ktore wielkoscia pamieci tez nie szokuje - rowniez istnieja szachy.

    Co do ceny dolara proponuje zwrocic uwage na 15 marca i 31 sierpnia 1989 roku, bo wtedy dolar zdrozal do ponad 10 000 zlotych:

    ->link<-

    Nosty - mozliwe, ze podawanie ceny w zlotowkach wymusila nowa ustawa, ktora legalizowala obrot dolarami, ale jednoczesnie nakazala poslugiwac sie w obrocie gospodarczym kwotami wyrazonymi w zlotych. Rzecz do sprawdzenia w wolnej chwili.

    PS. Tak, rzucilem okiem i to by sie nawet zgadzalo w czasie: 15 marca 1989 roku pojawilo sie prawo legalizujace obrot dewizowy:

    ->link<-
    • 8: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Aug 2010
     
    Pewex umieścił informacje o cenach na stronie 10.
    • 9: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime27 Aug 2010 zmieniony
     
    taka mała ciekawostka programistyczna, interpreter Basica dla konsoli-komputera Astrocade. Punkt na ekranie definiowany był przez 2 bity, wykorzystane zostało to w sprytny sposób do ukrycia kodu w pamięci ekranu:
    The Astrocade also included a BASIC programming language cartridge, based on Lee Chen Wang's Palo Alto Tiny BASIC. Supporting BASIC on the system was very difficult, because the display alone used up almost all the available RAM. The solution to this problem was very complex, yet very clever.

    BASIC programs were stored in the video RAM by interleaving every bit of the program along with the display itself; BASIC used all the even-numbered bits, and the display got the odd-numbered bits. The interpreter would read out two bytes, drop all the odd-numbered bits, and assemble the results into a single byte of code. This was rendered invisible by setting two of the colors to be the same as the other two, such that colors 01 and 11 would be the same (white), so the presence, or lack, of a bit for BASIC had no effect on the screen. Additional memory was scavenged by using fewer lines vertically, only 88 instead of the full 102. The end result of all this was to manage to squeeze out 1760 bytes of RAM for BASIC programs. The downside was that most of the graphics system's power was unavailable.

    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Aug 2010 zmieniony
     
    Szkoda, że takie krótkie, inzynierowie Elwro w 1977 rozmawiaja o problemach informatyki:



    (filmik wrzucony przez Willa z Wroclawia)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Aug 2010
     
  1.  
    Demo na bankomat:


    Demoscena i hackscena jednocześnie. :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Aug 2010
     
    He he, demo na bankomat. Czy udostepnia demka w sieci i bedzie je mozna uruchamiac na innych maszynach? ;)
  2.  
    Google „rąbnął” logo Androida z gry na Atari Lynx:





    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Sep 2010
     
    Z tym bankomatem to tak cienko. Dlaczego tam jest napis Cash In?
    Toż to wpłatomat.

    Na zwykłym bankomacie najpierw daje kartę, a potem gotówkę.
    • 16: CommentAuthorBanan
    • CommentTime5 Sep 2010
     
    • 17: CommentAuthorsikador
    • CommentTime5 Sep 2010 zmieniony
     
    Tak mogło wyglądać Atari
    ->link<-

    UPS dopiero teraz zauważyłem że kolega Banan był szybszy :)
    • 18: CommentAuthors2325
    • CommentTime5 Sep 2010
     
    ciekawe co to ten ZS Spectrum...
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2010
     
    Z osloskopa:

    Jesteś graczem? To masz reakcje jak pilot myśliwca, ale ciało swojego dziadka
    2010-09-03
    Dr Dominic Micklewright z Uniwersytetu Essex sprawdził zdrowie zawodowych graczy. Okazało się, że są oni szybcy jak błyskawice. Ale w sumie powinni już być na emeryturze.

    Badanie miało na celu porównanie cybernetycznych atletów z ich tradycyjnymi odpowiednikami oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie “czy gry wideo to sport?“. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie The eSportsman, programu angielskiej stacji radiowej Radio Four.

    Testy wykazały, że zawodowi gracze mają cechy psychologiczne i błyskotliwość porównywalną do tradycyjnych sportowców. Co więcej reakcje na bodźce wizualne mają prawie tak szybkie jak piloci myśliwców. Niestety ze stanem fizycznym jest już znacznie gorzej. Jeden z badanych graczy był szczupły i na pozór wysportowany, ale po badaniach okazało się, że wydolność jego płuc i sprawność fizyczna jest na poziomie 60-letniego palacza.

    Ktoś w tym wieku powinien być bardziej wysportowany, ale być może jest to ryzyko zawodowe profesjonalnych graczy, którzy potrafią spędzać około 10 godzin dziennie przed ekranem – powiedział Dr Micklewright. - Zawsze ciężko jest stwierdzić jak takie sprawy się rozwiną, ale mogą one mieć wpływ na zwiększenie ryzyka chorobami serca.

    Pozytywne były jednak inne cechy graczy. Podobno zawodowcy mają tak samo niskie skłonności do depresji i zmęczenia jak zwykli sportowcy. Co do określenia gier “sportem” doktor nie udzielił jasnej odpowiedzi.

    Granie dzieli niektóre cechy ze sportem. Obydwie formy rozrywki są oparte na współzawodnictwie, wymagają posiadania pewnych zdolności i są obłożone zasadami. Główną różnicą jest brak wysiłku fizycznego.

    Doktor przypomniał jednak, że istnieją takie dyscypliny jak snooker czy rzutki, które można scharakteryzować podobnie jak gry wideo, a przecież nikt nie odbiera im miana sportów. Innymi słowy – gry mogą być sportem, jeśli przyjmiemy definicję, w której sport wcale nie musi wiązać się z wysiłkiem fizycznym.(...)
  3.  
    • 21:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Taa... to nauczycielskie "poczucie hu...moru", żenua.
    • 22: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime8 Sep 2010
     
    Bracia Atarowcy! Patrzcie no tylko jaki procesor był jednostką centralną dla Terminatora (przynajmniej w pierwszej części). Po prawej stronie ekranu aż się roi od LDA, STA…

    F:\terminator.jpg

    To jest zrzut ekranu zrobiony w 1:16 czasu trwania trailera. Więcej oczywiście na YT i w samym filmie.



    Swoją drogą ciekawe co to za procedura?
    • 23: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime8 Sep 2010
     
    Coś nie zadziałało bezpośrednie wrzucenie jpg'a więc wklejam jako załącznik.
    • 24: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime8 Sep 2010
     
    to jest jak pamiętam dobrze z jakiejś dyskusji któraś procedura systemowa Apple II. Ależ to przyjemnie wygląda :)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Sep 2010
     
    Tak, to Apple II.
    • 26: CommentAuthorZza_parawanu
    • CommentTime10 Sep 2010 zmieniony
     
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2010
     
    He he - ciekawe, ze nie napisali na torcie ile gosciu ma lat. Moze to obciach dostac na 40 urodziny taki torcik dla dzieci? :P
    • 28:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime10 Sep 2010
     
    Z tego co pamietam (a propos tego Terminatora) gdzies czytalem a jakiejs gazecie (przypomni mi ktos w jakiej? bo nie pamietam niestety ;/ ale ktos to juz wczesniej analizowal i wychodzilo na to ze sa to jakies operacje na jakims ramdysku oraz ze jest to typowy program na male atari z powodu odwolan do TOC a nie FAT. (tak mniej wiecej bylo w tresci chociaz nie wykluczone ze cos wiecej moglo byc) ktos pamieta gdzie to bylo? :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2010
     
    Atari Magazyn. Ale zostalo juz ponad wszelka watpliwosc ustalone, ze to Apple II (tez procesor 6502).
    • 30:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime10 Sep 2010
     
    Thx Kaz, przy okazji nurtowalo mnie jeszcze to Table Of Contents czy aby spotykane w Apple II no ale ponizszy artykul rozwial juz wszelkie watpliwosci ;)

    ->link<-

    No tak... zacznie sie niewinnie od iPodow, iPhoneow, pozniej iRobot :P , iFighter.... iTerminator? :D
    • 31: CommentAuthorZza_parawanu
    • CommentTime10 Sep 2010 zmieniony
     


    Grając na super komputerach w gry o złożonej fabule i zaawansowanych efektach graficznych być może ciężko uwierzyć, że kiedyś, dawno, dawno temu gry wyglądały zupełnie inaczej. Dzięki ThinkGeek pamięć o klasykach komputerowej rozrywki może przetrwać jeszcze dłużej - na Twojej ścianie.

    ThinkGeek oferuje trzy zestawy winylowych ornamentów, z trzech klasycznych gier na Atari - Asteroids, Centipede oraz Pong.

    Dwa pierwsze składają się odpowiednio z 65 oraz 97 elementów. Można je bez problemu odklejać i za każdym razem tworzyć nowe scenki. Niestety, zestaw z gry Pong pozwala tylko na jednokrotne złożenie planszy. Po zerwaniu, jej ponowna aplikacja nie będzie już możliwa.

    ->link<-
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Sep 2010
     
    to jakas sciema. w asteroids na ekranie jednoczesie moze byc tylko jedno ufo :p
    • 33: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime10 Sep 2010
     
    no to już wiem jak będzie wyglądał mój torcik na "40" :)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2010
     
    xxl - bo to nie jest dokladna konwersja :D
    • 35: CommentAuthornosty
    • CommentTime10 Sep 2010
     
    Ja na niemieckim ebayu wypatrzylem juz jakis czas temu podobne tapety inspirowane Space Invaders:
    ->link<-

    Czekam tylko az synek troche podrosnie i bede urzadzal mu jakis pokoj :>
  4.  
    Bohaterka komiksu Wióry przez jakiś czas nosi bluzę z pac-manem: ->link<-

    • 37: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Sep 2010
     
    • 38: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime18 Sep 2010
     
    Czadowy ten kawałek. Ach te lata 80-te. Ubawiliśmy się żoną po pachy z tego klipu.
    • 39:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime18 Sep 2010
     
    DeLorean! :)
    • 40: CommentAuthors2325
    • CommentTime18 Sep 2010
     
    ->link<- w środku znalazło się też miejsce na Atari (7800)
    • 41: CommentAuthornosty
    • CommentTime19 Sep 2010
     
    >DeLorean! :)

    No! To dosc rzadki i slynny woz chyba :) W Polsce nigdy nie widzialem.
    • 42:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime19 Sep 2010
     
    >No! To dosc rzadki i slynny woz chyba :) W Polsce nigdy nie widzialem.

    DeLorean to dla mnie kultowy Powrót do przyszłości :) W Polsce był (jest? - nie wiem ale kiedyś pokazywali w TV). Na własne oczy osobiście nie widziałem - a szkoda.

    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Sep 2010
     
    Takiego Harriera to w Basicu mozna zrobic.

    PS. Zauwazylem u Larka nowa wersje "Return of Jedi" ;)

  5.  
    Visual 6502 is a javascript simulation of the venerable 6502 processor, that can run in your web browser.


    ->link<-



    Uwaga: na niektórych przeglądarkach żre tyle ramu, że je kładzie.
    • 45: CommentAuthorsikador
    • CommentTime22 Sep 2010 zmieniony
     
    Coś o ATARI Falcon
    ->link<-
    ATARI TT
    ->link<-
    Tutaj obrazkowo :)
    ->link<-
    • 46: CommentAuthors2325
    • CommentTime28 Sep 2010
     
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Sep 2010 zmieniony
     
    Oryginal tej informacji o pierwszej konsoli Atari jest tutaj:

    ->link<-

    Jest tam wiecej bardzo ciekawych prototypow.

    PS. Apple I na drewnianej deseczce wymiata :)
    • 48: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Oct 2010
     
    przerobiłem dziś w edytorze i zapisałem jako xex grę z Atari A.R.O.P., na górze oryginał, na dole zmieniony - tak by był bliżej oryginału a nie jakieś małe pokraki

    Pacman ma 4 fazy animacji (w zależności od kierunku poruszania), duchy jedną (każdy duch to ten sam obiekt graficzny tylko programowo nadawane mu są różne kolory)
    • 49: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Oct 2010
     
    Ten Pacman ma usunięte elementy za którymi nie przepadam - "domek duchów" i boczne "tunele" dzięki czemu grało mi się lepiej, tylko jakoś dziwnie przez te customowe postacie, więc w Tile Layer Pro narysowałem je kropka po kropce o standardowym wyglądzie.
    • 50: CommentAuthors2325
    • CommentTime9 Oct 2010
     
    jeszcze Abracadabra, na dole przerobiona, kluczyk jest teraz taki by wyglądał na stary a nie samochodowy i starałem się zmienić wyraz twarzy bohatera na delikatnie inteligentniejszy jednak ten uśmiech ma swój urok i zostawiłem go w drugiej fazie animacji, gra jest ładnie zrobiona i nie widzę co by można jeszcze poprawić