atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorw1k
    • CommentTime9 Nov 2013
     
  1.  
    genialne
    • 3: CommentAuthors2325
    • CommentTime11 Nov 2013
     
    "Z przyjemnością ogłaszamy, że naszym nową felietonistą jest Dariusz “Sir Haszak” Michalski – dziennikarz i redaktor z wieloletnim doświadczeniem, wielki znawca gier strategicznych i nie tylko. Dariusz przez lata związany był z pismami o grach – poza wspomnianymi Top Secretem i Gamblerem pisał też między innymi do PLAYA i KŚ GRY. A już jutro jego pierwszy tekst pojawi się u nas."

    ->link<-
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Nov 2013 zmieniony
     
    Kapela metalowa robi chipa:

    ->link<-

    :)
    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime13 Nov 2013
     
    pojawił się zapowiadany artykuł Sir Haszaka ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Nov 2013 zmieniony
     
    ->link<-
    Czy ktoś to zgrał, sprawdził i wgra(ł) na PIGWĘ? ;)
    • 7: CommentAuthormuffy
    • CommentTime16 Nov 2013
     
    @Dracon
    Część chyba jest na Atarimanii
    • 8: CommentAuthors2325
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    znane postacie z gier dla NES w 3D ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorwilly
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    @Dracon
    Wczoraj skończyłem upload na Pigwę.
    • 10:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    A ja przeniosłem tutaj: ->link<-

    :)
    • 11: CommentAuthorw1k
    • CommentTime19 Nov 2013 zmieniony
     
    BMX THAiWAN
    ..BiTCH..

    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Nov 2013
     

    willy:

    @Dracon
    Wczoraj skończyłem upload na Pigwę.

    BRAWO !!! :)
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime20 Nov 2013
     


    Kometa ISON jest teraz wystarczająco jasna, aby zobaczyć ją w ciemnym miejscu za pomocą dobrej lornetki, na porannym niebie, po stronie wschodniej.
    Więcej na ESO.
    Tak, wiem, nie ma związku z Atari, ale... trudno było się powstrzymać...
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    Trochę nietypowy PONG:



    :D
    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    Wlasnie przeczytalem na stronie Nauka w Polsce o rocznicy:

    Microsoft zaprezentował światu nowatorski i rewolucyjny na owe czasy system operacyjny – Windows 1.0.


    Bylo to 20 listopada 1985 roku... Pytanie do znawcow, co bylo w tym rewolucyjnego?

    ->link<-
    • 17: CommentAuthorming
    • CommentTime21 Nov 2013 zmieniony
     
    .
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Nov 2013
     
    Niczego nie zakladalem w sprawie Windows, po prostu pytam, bo moimi pierwszymi okienkami byla wersja 3.1, wiec moze cos przegapilem rewolucyjnego :).
    • 19:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime21 Nov 2013
     
    Muzyka użyta w programie "SONDA" - limitowana edycja:
    ->link<-

    Cena w sam raz; ja już zamówiłem. :)
    • 20: CommentAuthors2325
    • CommentTime21 Nov 2013
     
    artykuł "dyskietki w kopercie czyli zawód - swapper" ->link<-
    • 21: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime21 Nov 2013
     
    Kaz...looknij na ppa.pl, Ami multitasking PEŁNY miała na dzień dobry,więc dla mnie win1.0 to żadna rewelacja(oczywiście teraz)...miałem zresztą "pluskwę A500+",zatem porwnanie jakieś miałem...
    • 22: CommentAuthorming
    • CommentTime21 Nov 2013 zmieniony
     
    .
    • 23: CommentAuthormuffy
    • CommentTime22 Nov 2013
     
    Odnośnie Windowsów to polecam "Barbarzyńcy pod wodzą Billa"
    autorzy: Jennifer Edstrom i Marlin Eller.
    Jak ktoś chce, mogę pożyczyć.
    • 24: CommentAuthorneuroup
    • CommentTime22 Nov 2013 zmieniony
     
    Jakie straszne

    chciałem w tym miejscu umieścić filmik z YT, ale żadna z opcji umieszczania nie działa :(

    Ale niestety prawdziwe :)
    • 25: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Nov 2013
     
    Działa działa, tylko plugin nie rozpoznaje https :) Masz na myśli zapewne ten ;)



    Do dupy z taką konsolą... 2600 się nie giba :P
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 Nov 2013 zmieniony
     
    @neuroup
    Podawaj link z YT jako http: a nie https:
    :)
    • 27: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Nov 2013
     
    Pacman wyświetlany na budynku ->link<-
    • 28: CommentAuthorming
    • CommentTime22 Nov 2013 zmieniony
     
    .
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 Nov 2013 zmieniony
     
    Było party o 20-leciu Jaguara? Było!!
    Zabrakło prelekcji i pokazów o tej legendarnej konsoli? Zabrakło!!!
    No więc teraz jakby dla (choć częściowego) uzupełnienia:



    :P
    • 30: CommentAuthorneuroup
    • CommentTime24 Nov 2013
     
    kiedyś była taka płytka na Amigę pod tytułem Scenepl i był dołączony slideshow z fotkami z party. może ktoś się znajdzie na tych zdjęciach. Polecam zdjęcie Scorpika
    • 31:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Nov 2013 zmieniony
     
    Suuuper... aż się nie chce wierzyć że kiedyś żyliśmy w tych czasach, ubieraliśmy się tak;):) No ale tak było i dziś do tego wracamy z łezką w oku ;)


    @Kaz co do cytatu, to oczywiście jest to wielka bzdura, podobnie niestety artykuł w Wikipedii ukazuje Windowsy w pierwszych wersjach pisane przez kogoś z dzisiejszej perspektywy gdy Windows ma od dawna silną rynkową pozycję.

    Prawda była taka, że czytamy w wiki:

    Wikipedia.pl:

    (...) do sprzedaży trafiło 20 listopada 1985, choć jego nadejście ogłoszono w miesięczniku Byte już w listopadzie 1982.

    Problem tylko w tym że wtedy na rynku było wiele rozwiązań graficznych: Apple (Lisa), TopView i Desqview (IBM), GEM (Digital Research) itp. więc warto dodać że Microsoftowy Windows nic wtedy nie znaczył (i oczywiście do niczego się nie nadawał - to moje zdanie), a zapowiedziany w Byte system był tylko zapowiedziany, a artykuł przyszłość widział dla innego rozwiązania (i nie był nim Atari ST z GEMem). Autor się pomylił w swoich osądach bo wszystkie rozwiązania upadły poza tymi dziś dobrze znanymi, ale miał do tego powody, gdyż zapoznał się z nimi i porównał je ze sobą.

    Dalej czytamy w wiki że bardzo ważne było wprowadzenie Aldus PageMaker i potem Corel i Excel. Oczywiście w sensie historycznym było ważne, ale w sensie tamtych realiów nie miało żadnego znaczenia bo konkurencja miała bardzo silną pozycję (oraz też PageMakera) i miażdżyła Windows, tak jak napisał Samarexus, bo ten co się z tymi systemami zetknął to wie że od suchego opisu czym był Windows teoretycznie do tego jak faktycznie pracował czyli jaka była jego faktyczna wartość to "daleka droga"...
    Każdy z Was pewnie widział słynny screenshot dostępny w necie gdy otwarcie pliku txt w notatniku zakończyło się komunikatem o końcu pamięci. Czy ktokolwiek widział taki komunikat w Uniksie, Atari ST, Apple czy Amidze ?
    (te komputery często też miały mało pamięci, no ale plik otworzyć potrafiły i to dużych rozmiarów)

    Mój kolega jakiś czas temu ściągnął sobie z netu Windows w wersji 2.0 (i jeszcze jakiś) i był załamany, powiedział że to się nie nadawało do użytku, a jedyne co w nim jako tako działało to menadżer plików, czyli cała funkcjonalność Windows sprowadzała się do tego że w bardzo niewygodny sposób można było coś zrobić z plikami.
    Jak to się ma do Apple, Atari ST i Amigi - doskonale wiecie.
    • 32: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime24 Nov 2013
     
    Co do "rewolucyjności" lub nie, nie trzeba szukać aż tak daleko. Pamiętam to bardzo dobrze, bo aż tak dawno nie było, 95 lub 96 rok, kiedy W'95 się ukazał, że na PG cała masa ludzi zajmujących się systemami operacyjnymi była zdania, że Windows to taka efemeryda, ciekawostka i nie wróżyli długiej przyszłości. Przyszłość była za to wróżona OS/2 Warp, który w przeciwieństwie do W'95 był już pełnym systemem operacyjnym i był rewelacyjny - tak pod względem wydajności, jak i ochrony pamięci, zarządzania aplikacjami. Niestety tu chyba marketing nie zadziałał i stało się inaczej. Także nawet 10 lat później przyszłość Windowsa nie była jeszcze taka oczywista (moża poza Billem Gatesem ;) )
    • 33:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime24 Nov 2013 zmieniony
     
    From Bedrooms to Billions - ->link<- oraz ->link<- - film dokumentalny o początkach brytyjskiego rynku gier wideo, ilustrowany muzyką Roba Hubbarda i Bena Daglisha, stworzoną specjalnie dla tego filmu. Ukaże się on 14 stycznia 2014 roku na BluRay oraz DVD i zostanie też wydana ścieżka dźwiękowa.

    Zapowiada się nader obiecująco i ja już się skusiłem na DVD i OST. :)



    • 34:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime25 Nov 2013 zmieniony
     
    @dracon: z okazji 20-lecia Jaguara na SV2k13, John Mathieson (Ojciec konsoli Atari Jaguar) udostęnił specjalnie dla uczestników party dokumentację dotyczącą Jaguara 2 oraz zarys konsoli Jaguar 3 - tego NIGDZIE nie było na sieci.

    Pliki znajdują się tutaj:

    ->link<-

    Myślę że te materiały spokojnie mogą mieć status "exclusive".
    • 35: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Nov 2013
     
    Heh, widzę, że Jaguar miał podążyć ścieżką PlayStation :) 20 lat pokazało, że to chyba dobra ścieżka była ;)
    • 36: CommentAuthorw1k
    • CommentTime25 Nov 2013
     
    • 37: CommentAuthorw1k
    • CommentTime27 Nov 2013
     
    • 38: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Nov 2013 zmieniony
     
    Przyczepiło się z rana do słuchawek i nie chce się odczepić :) Z dedykacją dla wszystkich graczy:

    ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime27 Nov 2013 zmieniony
     
    Biznes jest wojną

    To powiedział Jacek Trzmiel, polski Żyd, który przetrwał Zagładę a potem już jako Jack Tramiel zrobił kokosy na pierwszych komputerach: najpierw na 8-bitowych Commodore potem na 16-bitowych Atari. Celem wojny nie jest wysłanie żołnierzy do egzotycznego kraju, żeby mogli pobiegać z karabinami, poznać interesujących ludzi i zabić ich; celem wojny jest osiągnięcie celów politycznych. A celem biznesu jest zarobienie pieniędzy, nie praca dla pracy.

    ->link<-
    • 40: CommentAuthortbxx
    • CommentTime1 Dec 2013 zmieniony
     
    Znalazłem w skrzynce reklamę jakiegoś nowego magazynu miejskiego. Poznaje ktoś?
    ->link<-
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2013 zmieniony
     
    podobny gosc do Świętego.
    --
    :p nawet jest w tekscie :p
    • 42: CommentAuthors2325
    • CommentTime1 Dec 2013
     
    • 43:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime1 Dec 2013
     
    @xxl: Bo to Święty. :)
    • 44: CommentAuthorEagle
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    • 45:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    o, miło widzieść Assembloidsy ;)
    • 46:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime2 Dec 2013
     
    Atari PlayOne

    Na 20-lecie Jaguara popełniono pewien bardzo ciekawy projekt. Właśnie tak powinien wyglądać Jaguar od początku produkcji...

    • 47: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    • 48:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime4 Dec 2013 zmieniony
     
    Charlie Brooker: Videogames Changed the World (sezon 1, odcinek 1) - świetny dokument o historii gier wideo na brytyjskim kanale Channel4 (4oD):

    From Pong to Grand Theft Auto, Charlie Brooker delves into the history of videogames and pulls out a selection of its most significant titles.

    From Atari to Angry Birds, How Videogames Changed the World explores how interactive entertainment evolved from a penny arcade diversion into a medium that some believe is art, and shows how it is changing the way we work, communicate and, of course, play.

    Joined by Jonathan Ross, Dara O'Briain and gaming legends like Will Wright and John Romero, Brooker looks at how videogames have become the most progressive art form of the last 40 years.

    This humorous and insightful tour will surprise and entertain the uninitiated and dedicated gamers alike.

    SERIES SYNOPSIS

    Jonathan Ross and Dara O'Briain join Charlie Brooker to explore the history of interactive entertainment and how it's changing how we work, communicate and play.


    ->link<-



    By móc obejrzeć dokument, wymagane jest połączenie się z w/w stronami przy użyciu brytyjskiego proxy lub VPN (ze względu na ograniczenia licencyjne).

    Polecam, świetna rzecz. :)

    Spróbuję zgrać w ten sposób materiał z YT, bo przez stronę domową 4oD sprawa jest mocno utrudniona - strumień wideo dzielony jest na 234 kB pliki .f4v z dziwnym nagłówkiem.
    • 49: CommentAuthors2325
    • CommentTime4 Dec 2013
     
    30 lat filmowego Kleksa ->link<-
    • 50:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime5 Dec 2013
     
    Dobra dusza z forum Video Help pomogła zgrać dokument, o którym pisałem powyżej. Strumień wideo leciał protokołem RTMPE (na YT też), a przechwycenie tego to już była wyższa szkoła jazdy jak dla mnie. :P

    Linki:

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    Kaz, jak znalazł na twój kanał na Vimeo. :)