atarionline.pl xBIOS - demo nowych funkcji - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Feb 2013
     
    tutorial 5: ->link<-
    wszystkie podstawowe funkcje omowione
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Feb 2013 zmieniony
     
    za pomoca tych podstawowych funkcji xB mozna kontrolowac proces ladowania - przyklad w zalaczniku uzywa:
    1. wlasne NMI
    2. licznik przeslanych bajtow podczas binary load
    3. dekompresja RLE w locie (obrazek)


    jutuba:

    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Feb 2013
     
    Uprzejmie donoszę, iż zawiesza się to ;)

    Widzę ładne kolotowe latające bary, fragment napisu loading, oraz:

    "036B"

    ;)-
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Feb 2013
     
    post 38
    • 5: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Feb 2013 zmieniony
     
    Pin, zdajesz sobie sprawę że bug-reporty bez opisania konfiguracji sprzętowo-programowej są bardzo mało przydatne? Twoje zgłoszenie błędu może wynikać rzeczywiście z istnienia błędu, albo też z założeń projektowych.
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Feb 2013
     
    @ilmienit. XXL wie akurat doskonale w jakiej konfiguracji został przeprowadzony test.

    @XXL - na tej stronie nie ma posta numer 38 :P ;)
    • 7: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime28 Feb 2013
     
    Akurat post 38 nic nie wnosi. Ale detekcja dlaczego się wiesza też jest raczej trudna. Trzeba by było zrobić wersję z debug info na ekranie.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Feb 2013
     
    @wieczor, Tobie sie wiesza?
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime28 Feb 2013
     
    Nie, nie sprawdzałem jeszcze - dzisiaj wieczorem. Na emulatorze nie ma sensu, a żywy sprzęt muszę rozpakować. Dam znać.

    Ja mam tylko SStereo, VBXE, Ultimate. Mam jeszcze IDE+ ale nie na sztywno - zabootuję przez sio2usb z aspecta.

    Potem sprawdze z IDE+ i zobaczymy dlaczego się wiesza (jeśli w ogóle się powiesi).
  1.  
    Jakby co to na stock Atari 800xl z sio2sd działa dobrze.
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Feb 2013
     
    Powiesi się na: IDE+, IDE'a, MyIDE, Karin Maxi, SIDE, SIDE2 :)) ... w sumie to nic ważnego, bo to niszowe rozwiązania zapewne są :D
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Feb 2013
     
    oczywiscie xB nie powiesi sie :-)

    natomiast nie zaladujesz programu "bars" poniewaz program nie zwaza na ograniczenia atari os.

    dobry moment na publikacje kolejnego odcinka tutoriala:

    ->link<-

    urzadzenia ktore Pin wymiania dzialaja na sterowniku OS a wiec piszac programy trzeba bardzo uwazac na pamiec ktora sie wykorzystuje (moje stare gry spokojnie zaladujesz xB z hdd na sterowniku OS). natomiast korzystajac ze standardu xB nie trzeba uwazac - program "bars" dla przykladu laduje sie na strone zero ;-)


    @wieczor, dzieki, czekam na Twoj test czy zaladujesz na atari.
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Mar 2013
     
    ok. pojawila sie nowa wersja:

    1. juz Pin nie powinien krecic nosem, ze mu nie dziala na jakiejs stacji ;-)
    2. owszem - 4 bajty krotsza.
    3. dodane dwie zmienne dostepne dla usera, pozwalaja miedzy innymi kontrolowac irq a druga umozliwia zmiane rejestru AUDCTL podczas I/O czyli mozna bedzie dynamicznie zmieniac np. laczenie kanalow podczas wczytywania itp.

    jak znajde ciekawy przyklad opisze w tutorialu.
    • 14:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime7 Mar 2013 zmieniony
     
    Przykład kodu odtwarzania muzy zabawy z DLI i odczytu jednocześnie by się przydał - a i owszem
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Mar 2013
     
    muze to moze z tego automatu perkusyjnego... jak bedzie player ;-)

    dli i vbi swoja droga, mam juz przyklad do tutoriala.

    cos na IRQ by sie jeszcze przydalo, moze przerwanie klawiatury albo przerwanie licznikow
    • 16: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 Mar 2013
     
    Ciekaw jestem... Oldschool na VBXE był poprawiany żeby ruszył pod Spartą. Ciekawe czy by poszedł pod xBiosem :)
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Mar 2013
     
    ruszy bez przerobek :-) mozesz sobie sprawdzic (w zalaczniku najnowsza jeszcze goraca wersja z bajerami dla user irq i audctl)
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Mar 2013
     
    nowa wersja juz do sciagniecia: ->link<-

    dodatkowo udostepniam dwa BOOT Loadery (dla sektorow 128 i 256), BOOT loadery sa wielkosci 256 bajtow, swietnie nadaja sie do zabootowania xBiosa ale moga tez zaladowac dowolny program - na wypadek gdyby ktos chcial stworzyc wlasna dyskietke bootujaca. MEMLO BOOT Loaderow to $800, obsluguja turbo.
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    kolejny test mozliwosci:

    ->link<-

    rozszerzony o muzyke.

    kiedys trzeba bylo byc zaawansowanym programista zeby wykorzystywac takie sztuczki podczas wczytywania lub zapisu danych, uzywali tego tylko najlepsi (np. w grze Eidolon) teraz jest do tego biblioteka i moze uzywac kazdy, i to z plikami :D

    raport z nowosci:
    - dostepny player RMT dla odtwarzania muzyki podczas I/O, mozna uzywac nawet filtrow czy laczyc kanaly i grac 2 razy na ramke.
    • 20: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    A ilu kanałów można naraz użyć?
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Mar 2013 zmieniony
     
    dwa kanaly POKEY wykorzystuje przy transmisji wiec pozostaja 2 dla muzyki...

    co nie jest calkiem prawda bo mozna uzyc jescze 1 kanal sampli (dosc proste), ostatnio Fox dal przyklad jak uzywac kolejnego trzeciego kanalu ale to wymaga niestandardowej szybkosci komunikacji ze stacja (na sio2sd, sio2pc, LDW i CA to zadziala ale na np. 1050 nie)

    tak czy owak pod RMT mozna pisac na 2 kanalach i "bedzie dzialac" podczas I/O.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    :_) - ->link<-
    • 23: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    Nie ładuje mi się taki obrazek, przy wczytywaniu...

    (mogłem się powstrzymać, ale nie chciałem - przepraszam :)
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    fajne logo, szkoda ze nie na atari... no i masz blad na obrazku... w atari xl/xe jest procek 6502C a to nie to samo co 65c02 ;-)
    • 25: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    ciesze się, że tak to odebrałeś :)

    się poprawi, przepuści przez g2f :P mocno kibicuje projektowi
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    .. a ja dla odmiany kibicuje wszystkiemu, co ma sens ;)
    • 27:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    no tego mi potrzeba :) example poprosimy z RMT :)
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Mar 2013
     
    Daj example z całą biblioteką wszystkich modułów *.rmt. Koniecznie każdy z osobna :D
    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    Tezz na AAge udostepnil gry Arkanoid, Zybez i Blinky ktore dzieki xB maja kolorowe obrazki/animacje podczas ladowania, arkanoid zapisuje tez hiscore do pliku.


    ->link<-

    ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    fajne!
    • 31:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    mi zybex pod altirra 2.2 test 23 wywala błąd:
    CPU: Illegal instruction hit: 1609
    (2104: 10, 69) PC=1608 A=16 X=08 Y=02 S=23 P=32 ( Z ) 1608: 02 bad
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    sprawdze wieczorem. ale to co dostalem od Tezz rozni sie od tego co umiescil na forum.
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    .. widzę, że udało się poprawić xBios w miejscu, gdzie przy przełączeniu na OS trzeba było czekać wieczność na wyświetlenie katalogu :) A mówiłeś, że się nie da bo to wina OS'u ;)

    Co do reszty, to jest dokładnie tak jak myślałem i nawet już mi się nie chce o tym gadać.
    • 34: CommentAuthorTezz
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    Hi,

    thanks for reporting the error, I've identified the cause and fixed it. The new disk image is available at AA :)

    Regards,
    Tezz.
    • 35: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    @Pin niczego nie zmienialem :-) ... zmieniles konfiguracje sprzetu :D
    • 36:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    thanks Tezz for your work
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    @XXL - nie rób ze mnie wariata. Hardware ten sam z całą pewnością ;)
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    zmieniles :-) zglasza sie jakis sio drive :-)
    • 39:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Mar 2013 zmieniony
     
    Tezz, would you make "tuned up" file versions containing these screens? Let's say displayed for few seconds or switched off with space bar going into the main title screens? The result is looking great, but if they're only available for XBIOS-based ATR versions it would be quite a shame ;-)
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    .. a coś tam na sio było podłączone, fakt. Faktem jest też to, że jest to bez sensu. Ładuje plik *.atr z powyższymi grami z HDD (IDE+). I teraz, jeśli nie mam czegokolwiek na SIO podłączonego, to na katalog poprzez OS czekam np. 10 sekund. Jeśli jednak COKOLWIEK się na SIO znajdzie (dosłownie cokolwiek), to xB wstaje momentalnie i po select widzę katalog poprzez OS.

    .. pominąwszy sens przerabiania gier tak, by działały tylko poprzez SIO. Bo jest obrazek z DLI :D .. no i trzeba iść do przodu cofając się do tyłu ;)
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    to zasluga OS :-)

    nie podoba Ci sie, ze np. podczas ladowania/ zapisu mozna miec np. kolorowe obrazki, duzo wolnej podstawowej pamieci i np. grajaca muzyke? dziala z urzadzeniami podlaczonymi po SIO... no to zaproponuj rozwiazanie ktore bedzie na to pozwalalo i bedzie dzialalo na urzadzeniach podlaczonych po SIO i PBI.
    • 42: CommentAuthorTezz
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    anonymus> thanks Tezz for your work

    :) you're welcome.


    Jacques> Tezz, would you make "tuned up" file versions containing these screens? Let's say displayed for few seconds or switched off with space bar going into the main title screens?

    Hi, yes certainly it's no problem to create an executable to launch from high speed devices also
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    @XXL - moim zdaniem są to mało przydatne rozwiązania zmierzające wyłącznie do niekompatybilności w stosunku do nowych urządzeń, których nie bez powodu cały czas przybywa.

    A rozwiązanie, by niemieć SIO i mieć to, co masz lub nawet jeszcze więcej jest jeszcze bardziej proste :P

    Dobra, wystarczy bo sobie tak będziemy miesiącami o tym prawić ;)-
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    no to slucham jak wyglada rozwiaznie ktore umozliwia to wszystko co xbios i jeszcze wiecej i dziala na SIO i PBI :)
    • 45:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    A najśmieszniejsze jest to, że wspomniane wyżej gry tak samo dobrze (a nawet lepiej jak widać po komentarzach) działały bez xbiosa :)
    Cudo.
    • 46: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013 zmieniony
     
    gry dzialaja tak samo :-)

    ale laduja sie ladniej :D

    ---
    chociaz nie, dodatkowo Arkanoid zapisuje i czyta z pliku hiscore
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    @XXL - i nie działa na SIO. Ten port można będzie niebawem wydłubać z komputera dłutem :)

    Gry ładują się ładniej i około kilkadziesiąt razy wolniej. Nie działają tak samo, bo wcześniej u mnie działały a teraz tego nie robią ;)
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    nie odpowiedziales na pytanie :-)

    sam widzisz... nie ma innej drogi.
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    Jest. Nie używać programów bez przyszłości ;)
    • 50: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    i to jest odpowiedz na pytania z posta 41 i 44 ? sam nie wiesz co ci sie nie podoba... ale narzekasz pierwszorzednie :D