atarionline.pl xBIOS - demo nowych funkcji - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime12 Mar 2013 zmieniony
     
    guys, litości :) Znamy Wasze zdanie.
    czy mam(y?) pisać co drugiego posta, że xB mi się podoba/nie podoba? :)

    Krytyków zachęcam do skrobnięcia może jakiego artka, albo kawałka kodu -np. "loadera alternatywy" i podzielenie się tym celem edukacji "młodszych". Chętnie także opublikuję i pewnie nie tylko ja :)
    • 2:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime12 Mar 2013
     
  1.  
    Dyskusja momentami bywa ciekawa. Ja nawet trochę żałuje, że nie rozumiem o co chodzi :)

    Jestem za artkiem - np. w formie polemiki :)
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    i ja jestem za :-)
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    A ja za programem TV (w zasadzie video) w konwencji Sondy albo Top Gear :) Może być wieloodcinkowy :)
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    A o konwencji Jerryego Springera nie myślałeś ? :P


    He he w jakimś filmie SF się nabijali, że w przyszłości będzie plac jego imienia ;)
    • 7: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    Argumenty używane przez uczestników programu Jerry'ego Springera, mimo ich niewątpliwej wagi i mocy, określiłbym delikatnie jako mało merytoryczne :) Aczkolwiek w pewnych okolicznościach skuteczne :)
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Świetny pomysł z tą SONDĄ. Już wyobrażam sobie te miny prowadzących i śmiertelnie mocne argumenty którymi się wymieniają... ku chwale /|\. ;)
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    to jak? ja jestem gotowy, potrzebny jest jeszcze przeciwnik jedynie slusznej drogi ;-)

    moze byc ciekawy tasiemiec :D
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Mar 2013
     

    xxl:

    potrzebny jest jeszcze przeciwnik jedynie slusznej drogi


    Nie ma czegoś takiego jak jedynie słuszna droga, zwłaszcza gdy narzuca ograniczenia :P

    A co do przeciwnika... to naprawdę musisz szukać? Wydawało mi się, że kandydatura narzuca się sama :D
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    i jak zwykle bez argumentow :-)

    zeby powstal artek musisz miec argumenty.
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Mar 2013 zmieniony
     
    Jak nie ma, to zostaje walka... na gołe klaty (i bez litości ).
    ;)
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013
     

    XXL:

    to jak? ja jestem gotowy, potrzebny jest jeszcze przeciwnik jedynie slusznej drogi ;-)


    To ma być artykuł w postaci monologu, czy strata czasu i dywagacja w temacie, gdzie na dwóch forach wszystko zostało już powiedziane? Teraz to można rozmawiać już na zasadzie CTRL+C, CTRL+V tym bardziej, iż mamy do czynienia z człowiekiem dla którego (prawie) żaden logiczny argument nie stanowi kwestii do przemyślenia ;)
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    podaj chociaz jeden logiczny :D
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Nie mogę, gdyż na 100% otrzymam nielogiczną odpowiedź :)
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    i kolejna gra w ciekawy sposob sie laduje - Tezz opublikowal BoulderDash 2:

    ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Mar 2013 zmieniony
     
    Tak czytam kolejny wątek i mam NIEODPARTE WRAŻENIE, że już gdzieś to czytałem...
    Czy panowie xxl i pin (kolejność przypadkowa) mogli by (bardzo proszę uprzejmie) nie wciskać swoich racji w KAŻDYM wątku, który czytam ostatnio? (wyłączając oczywiście ten)

    Chyba, że:

    "Pisząc o systemie gospodarczym Rosji nie wolno zapomnieć o prądach morskich, które..."

    Schowajcie te klamoty. Już.

    Bo nie skończę LN2. Ja kem Ja kub Hu..k
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    @jhusak: nie przypominam sobie zebym tak robil ale pewnie masz racje.



    tym czasem kolejny realtime 50fps efekt podczas I/O:

    ->link<-

    mozna?

    bez pisania wlasnych irq loaderow mozna :)
    • 19: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime21 Mar 2013
     
    XXL, jaka jest szybkość odczytu danych przez xbios?
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Mar 2013
     
    to zalezy od sterownika pamieci masowej. na standardowym sterowniku SIO szybkosc wynosci standardowo 19200 na sterowniku OS szybkosc zalezy od urzadzenia i jego turbo, tu nie ma ograniczen co do szybkosci, podobnie na sterowniku CAR/RAM
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Mar 2013 zmieniony
     
    dostepna nowa wersja 1.3; do sciagniecia ->link<-

    wydzielone kolejne zmienne dla piszacych dodatki do xbiosa: xIRQEN, xAUDCTL
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime30 Mar 2013
     
    Tezz udostepnil kolejna gre. dodal kolorowy obrazek i kilka fixow.

    ->link<-
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    dostepna wersja 1.4 ->link<-

    zmiany w "menu" xbiosa, przed zaladowaniem programu czysci pamiec i przywraca ustwienia.

    boot otrzymuje analogiczna do xBIOS_LOAD_FILE funkcje xBOOT_LOAD_FILE (jesli komus zalezy tylko na mozliwosci ladowania plikow - memlo $800)
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    dla tych ktorzy pisza i testuja programy na pc altirra pozwala widziec katalog jako dysk atari (file/disk drive/mount folder as virtual dos2 disk) - ustawiamy na katalog naszego projektu.

    do tego katalogu mozna skopiowac plik: ->link<- zmieniajac nazwe na "$dosboot.bin" oraz ->link<- zmieniajac nazwe na "autorun".

    od teraz altirra bedzie automatycznie bootowala nasz projekt z katalogu pc z zaladowana bibioteka xbios
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 May 2013
     
    wersja 1.5, krotsza, bogatsza.

    nowosci: xBios wykorzystuje interfejs SIO lub CARTRIDGE.
    na kardrydzu jest atari filesystem dzieki czemu gry korzystajace z xbiosa moga byc przenoszone na dowolne urzadzenie: przyklad Mazezam - gra nie jest zwiazana z urzadzeniem zewnetrznym - ladowania z karta.

    karta mozna w dowolnym momencie przelaczac, xbios przed dostepem do plikow sprawdza tryb. oczywiscie czy to na SIO na CAR xBIOS dziala dokladnie tak samo.

    ciekawostka: pojawianie sie obrazka w mazezam - widac jak szybko atari dekompresuje w locie dane z urzadzenia - deflate Foxa.

    ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 May 2013
     
    off-topic... xxl, jaki to jest model Samsunga i czy działa Ci z nim VBXE?
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 May 2013
     
    dosc dawno kupiony SyncMaster 940MG. dziala z VBXE bez problemow. dosc solidny - interlance Rybagsa tez wyswietla swietnie. na filmiku jest nieustawiony dlatego widac "marginesy"
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 May 2013
     
    A propos:
    wersja 1.5, krotsza, bogatsza.

    off-topic... xxl, jaki to jest model Samsunga


    przypomina mi się skecz kabaretu POTEM pt. Einstein:

    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 May 2013 zmieniony
     
    odpowiedz na taki post:

    "Jestem zwolennikiem xBIOSa, bo za pomocą małego i prostego interfejsu daje dostęp do całej pamięci komputera (w tym ext choć szkoda, że nie całej :/ a tylko 130xe - przecież nie powinno chyba być żadnego problemu z wykryciem pamięci i zapisaniu dwóch masek and+or pozwalających na adresowanie banków), urządzeń, carta. Do gier jak znalazł!
    Szkoda, że poszedłeś w stronę komplikowania życia użytkownikom tradycyjnych DOSów. O ile zrozumiały jest kompromis dotyczący wykorzystania pamięci (ładowanie w dowolny obszar ramu - a właśnie można ładować do mapramu?) i minimalizacji obszaru zajmowanego przez xBIOS (choć źle że założyłeś max rozmiar sektora na $100, bo wykluczasz użycie większych nośników - przesuń API na $700; bufor io nie musi być w określonym miejscu więc niech implementacja xBIOS sobie nim zarządza), o tyle dyskusyjne pozostają np. zmiany nagłówków pliku (choć wyobrażam sobie, że chodzi o maksymalną elastyczność ulokowania adresów startu i inicjalizacji - xBIOS w końcu udostępnia pamięć od $200..$6ff userowi). Za doskonały pomysł uważam mechanizmy dekompresji w locie i strumieniowego ładowania aplikacji czy danych."

    1. nie ma ograniczen co do wielkosci extramu, nie musi byc nawet sprawdzana jego wielkosc. mozna przygotowac sobie ext ram tak, ze czesc bedzie widziana jak dodatkowe banki a czesc jak urzadzenie do czytania/zapisu plikow.

    2. mozna bezposrednio ladowac do mapramu tak samo jak do kazdej innej pamieci np. pod rom.

    3. nie ma ograniczen co do wielkosci sektora - to zalezy od sterownika urzadzenia. bufor ogranicza tyko wielkosc pamieci

    4. nie wiem o co chodzi ze zmiana naglowkow.
    • 30: CommentAuthormono
    • CommentTime16 May 2013 zmieniony
     
    1. Miło.
    2. Adresując blok w pliku do $D000..$D7FF czy najpierw blok włączający mapram przez portb, potem obszar $5000..57FF, potem odłączający mapram?
    3. To bardzo miło.
    4. xBIOS_SET_PARAMS może źle się wyraziłem.

    Edit: ad.2. Mam na myśli bloki w pliku binarnym - ani grama kodu.
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 May 2013
     
    2. adresujac blok od $d000 - zapisze do rejestrow sprzetowych. zapis do mapram np. tak:

    org portb
    .byte $30
    org $5000

    4. relokuje wektory (strone $02xx wolna), naglowki plikow binarnych nie sa w zaden sposob zmieniane jesli po relokacji naglowek nadal wskazuje stary adres np. runad dane zostana tam zapisane ale xbios nie bedzie ich traktowal jak adres uruchomienia. natomiast zmiana bufora jest po to ze mozesz przeniesc bufor na urzadzenie ;-) albo w inne miejsce jesli akurat obecne przeszkadza - mozna to robic nawet podczas wczytywania.
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jun 2013
     
    wersja 1.5 dostepna

    ->link<-
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Jun 2013
     
    przyklady, sample 1:

    ->link<-
    • 34: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Nov 2013
     
    caly czas beta. bardzo duzo zmian i poprawek. najwazniejsze:

    - doprecyzowana idea pliku domyslnego z niepublikowanej wersji 1.6
    - poprawiona wspolpraca z qmeg. zgloszenie Jacques,
    - poprawiona wspolpraca z hdd, automatycznie przelaczy sie na os, nie trzeba czekac na odpowiedz. zgloszenie Pina
    - automatyczne rozpoznawanie formatu BiboDOS - obsluga 64/128 wpisow w katalogu
    - dodanie obslugi ultra speed, zgloszenie Mono,Lemiel
    - uproszczona obsluga katalogow, dodanie funkcji

    zmiana nazw niektorych funkcji. obecna lista.

    xBIOS_RENAME equ xBIOS+$03
    xBIOS_LOAD_FILE equ xBIOS+$06
    xBIOS_OPEN_FILE equ xBIOS+$09
    xBIOS_LOAD_DATA equ xBIOS+$0c
    xBIOS_WRITE_DATA equ xBIOS+$0f
    xBIOS_OPEN_DIR equ xBIOS+$12
    xBIOS_GET_BYTE equ xBIOS+$15
    xBIOS_PUT_BYTE equ xBIOS+$18
    xBIOS_FLUSH_BUFFER equ xBIOS+$1b
    xBIOS_SET_LENGTH equ xBIOS+$1e
    xBIOS_GET_FILE_OFFSET equ xBIOS+$21
    xBIOS_SET_FILE_OFFSET equ xBIOS+$24
    xBIOS_SET_PARAMS equ xBIOS+$27
    xBIOS_SET_DEFAULT_DEVICE equ xBIOS+$2A
    xBIOS_CHANGE_DIR_TO_DEFAULT equ xBIOS+$2D
    xBIOS_LOAD_BINARY_FILE equ xBIOS+$30
    xBIOS_CHANGE_DIR equ xBIOS+$33
    xBIOS_SET_DEVICE equ xBIOS+$36
    xBIOS_RELOCATE_BUFFER equ xBIOS+$39
    xBIOS_LIST_DIR equ xBIOS+$3c
    xBIOS_OPEN_DEFAULT_FILE equ xBIOS+$3f
    • 35: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Nov 2013
     
    na UltraSpeed mozna sie przelaczyc takze w menu.
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Dec 2013
     
    kolejna beta, duzo poprawek.

    ->link<-
    • 37: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Dec 2013 zmieniony
     


    xxl - dlaczego np. mmagic ładuje się od razu, a galaxian i centipede trzeba pogonić f5 po załadowaniu, pozatym, żeby wrócić do obrazka trzeba czasem wykonać zimny start a czasem gorący. domyślam się, że trzeba zrobić jakieś poprawki w tych gierkach, ale jakie? hmm...
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Dec 2013
     
    nie, nie trzeba robic zadnych poprawek w grach. jesli ladujesz gry z menu xbiosa to startuja prawidlowo. podejrzewam problem jest w pliku xautorun - w jaki sposob ladujesz gry ze swojego menu? jesli chesz podeslij zrodlo, sprawdze i odpowiem dokladniej.
    • 39: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Dec 2013
     
    też sobie pomyślałem, że załadowanie i uruchomienie pliku nie może być aż tak proste jak ja to zrobiłem :) ale i tak nie wiem co tu jest nie tak.
    • 40: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Dec 2013 zmieniony
     
    jest dokladnie tak proste jak to zrobiles :-)
    te gry wywoluja systemowa procedure reset i skacza w maliny bo Ty na poczatku wylaczasz ROM.
    jesli chcesz zeby ten obrazek byl podczas ladowania to musisz przerowbic procedure NMI, jesli nie chcesz to przed skokiem do ladowania gry wlacz OS ROM.
    • 41: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Dec 2013
     
    ok. gierki już się ładują tak jak trzeba, jeszcze jest mały problem z gorącym startem w przypadku galaxiana i mmagic.
    os-a powłączałem w gierkach, bo to było łatwiejsze niż przerabianie nmi :)
    • 42: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2013
     
    Jaki problem z goracym startem?
    • 43: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime25 Dec 2013
     


    no taki, że jak załaduję sobie np. mmagic to po wykonaniu f5 wszystko się wykrzacza, i nie jest to problem z xbiosem, bo on ładuje gierki bardzo dobrze, ale nie wiem co trzeba zrobić, żeby gierki ładowały się z "mojego menu" bez potrzeby wyłączania komputera.

    rraid ładnie wchodzi - to jest to o co mi chodzi.
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Dec 2013
     
    nie wiem czy dobrze rozumiem. po pierwsze, reset ma dzialac jak reset, dwa: kasuj pamiec przed ladowaniem gry - gdy ladujesz nie swoje gry zamiast load_file najlepiej uzyj open_file, kasuj pamiec i pozniej skok do binary_load.

    w zalaczniku stabilny xB v2, sporo lepszy. ostatnia z niedogodnosci - przelaczanie os/us/sio dziala jak nalezy.
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Dec 2013
     
    do sciagniecia:

    ->link<-


    dodatkowo bootsector (tez do sciagniecia) umozliwia ladowanie plikow z formatu bibodosa - 128 plikow w katalogu.

    dokumentacje uaktualnie wkrotce.
    • 46: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime29 Dec 2013
     


    xxl - "po pierwsze, reset ma dzialac jak reset", ha ha, no tak, o tym nie pomyślałem ;) ale czy nie dało by się zrobić w xbiosie gorącego reseta, który by wykonywał prockę zimnego startu bez potrzeby wyłączania komputera? myślę, że coś takiego bardzo by się przydało.
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Dec 2013 zmieniony
     
    w xB tak wlasnie jest - jesli gra po uruchomieniu nie przeprogramuje dzialania klawisza RESET.

    poza tym uzywaj nowej wersji xb (jest juz na stronie).

    acha... wiesz ze ladujesz do PORTB takie wartosci ze Twoj program nie bedzie dzialal na atarkach z rozszerzeniami pamieci?
    • 48: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime7 Jan 2014
     
    xxl - dzięki za hinta, chyba sobie poradziłem z tymi wpisami do portb, ale i tak jakoś tego nie czuję, bo wartością domyślną jesf $ff, a faktycznie nawet w emulatorze pliki się nie ładują gdy doda się trochę pamięci, co mnie trochę dziwi, bo w g2f też się wpisuje taką wartość i jakoś to nie przeszkadza, hmm...

    a teraz inny problem - wiele starych dobrych gierek, w tym m.in. załączony boulder dash (moja ulubiona wersja) ładuje się w obszar xbiosa - w tym przypadku gierka ładuje się od adresu $780, co uniemożliwia załadowanie jej spod xbiosa/dosa. można oczywiście ją załadować pod inny adres i później przepisać pod ten właściwy, tak jak to robią wszystkie loadery w takich przypadkach, ale od czego mamy xbiosa :) tak sobie pomyślałem, że może dało by się zrobić taką wersję xbiosa (albo nawet kilka różnych - z różnymi ustawieniami), która ładowała by bibliotekę pod inny adres np. $b800, a bufor ustawić np. $b700 i umożliwić ładowanie plików od $600.
    • 49: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Jan 2014
     
    czasem (jak teraz) mam wrazenie, ze jakis "program" generuje ten kod... pisze w asemblerze?

    to nie bedzie dzialac na prawdziwym atari:
    0783 LDA #$AE ; 2cyc ; A9 AE
    0785 STA $D301 ;PORTB ; 4cyc ; 8D 01 D3
    0788 LDA #$00 ; 2cyc ; A9 00
    078A STA $D40E ;NMIEN ; 4cyc ; 8D 0E D4

    po zmienie portb moze wystapic nmi i masz zwieche, poza tym wartosc w portb jest dosc pechowa.

    jesli chcesz ladowac od $780 to jest cos takiego jak xBOOT (znajduje sie na dyskietce xB w boot sektorze), ma tylko jedna funkcje gdybys chcial jakies pliki doladowywac po uruchomieniu swojej gry:
    xBOOT_LOAD_FILE equ $5f1
    jesli nazwiesz plik AUTORUN to zostanie automatycznie zaladowany przez xBOOTa i mozesz dac adres ladowania $780.

    swoja droga sprawdz inne pakery, np. LZ4, nie jest tak wydajny ale nie potrzebuje bufora, dekompresor zajmuje mniej niz polowe strony zerowej i moze depakowac wprost z ladowanego pliku.
    co do xB w innych adresach to rozmowy o wersji z relokacja trwaja.
    • 50: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime9 Jan 2014
     
    połowiczny sukces, robiłem różne kombinacje i wyszło to tak:
    co prawda bd bootuje się z dyskietki, ale tylko wersja nie spakowana. po spakowaniu exomizerem plik się ładuje, ale nie uruchamia, hmm... tak jest w przypadku xb1 i boot loader 128, w przypadku xb2 musiałem zmienić nazwę na xbios.com :)

    "$0700-$07ff ; bufor używany podczas I/O; wielkość i umiejscowienie dowolne (relokowalny)"

    skoro plik się załadował od adresu $780 to bufor nie wykorzystuje chyba całej strony $07, a tylko połowę, hmm...