atarionline.pl Colossus Chess 4.0 (v2) jak zgrać plik .xex na kasetę Audio do ATARI 130XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorYMorfeusz
    • CommentTime9 Jan 2013
     
    Witam!
    Już kiedyś pytałem o to jak zgrać grę z waszej listy gier
    na kasetę audio,gdyż posiadam tylko zwykłe Atari przerobione tylko na Turbo z Kartridżem Michała Kipszaka ; )
    tylko problem w tym że są programy "cas 2 wav" i "tapwav 2"
    ten drugi o ile się nie mylę jest do C64 ale w tym pierwszym programie wyskakuje mi z wiersza polecenia podać plik ale ni jak żaden plik z waszego katalogu nie wchodzi bo nie ma tam żadnego pliku .cas , jak to zrobić?
    Albo najlepiej było by jakby Ktoś z Was poświęcił chwilke i podesłał mi gotowy plik w formacie audio (mp3 raczej odpada ale wav,flac) a ja bym sobie zgrał tak jak mi się udało znaleźć gotowy pliczek audio ale z wersją Colossus 4.1 (ta wersja co po wgraniu tak brzęczy nie wiem czy to błąd w programie a nie udało mi się tego głosu wyłączyć)
    tylko że raz że wersja z tym bardzo zagłuszającym dźwiękiem to jeszcze nie w TURBO tylko zwykłe ładowanie ze Startem wciśniętym, więc trochę trzeba czekać...
    Próbowałem zgrać to na Turbo i udało się tyle że problem jest bo gra jest w dwóch blokach więc jak jeden wejdzie w TURBO to drugi i tak jest napisane żeby ładował się normalnie więc żadnego pożytku z tego nie miałem.
    Bardzo bym prosił o pomoc bo obiecałem Dziadkowi (który nadal codzień gra w szachy) (jak i pisałem kilka lat już temu post na podobny temat) że dam mu te nowe szachy.
    Wiem że temat był już sto razy poruszany ale nie wiem jak to zrobić ,jestem zielony z tej konwersji.
    Jak możecie to pomóżcie .
    Pozdrawiam Wszystkich.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Jan 2013
     
    Nigdy się w tym temacie nie bawiłem, lecz może tak to się uda zrobić:

    Na stronce:

    ->link<-

    są dwa interesujące programy: XEX2CAS, w tym przypadku widzę, że istnieje możliwość zapisania *.wav BEZ wspomnianego przez Ciebie loadera (np. xex2cas nazwa_pliku.xex nazwa_pliku.cas /b)

    no i drugi programik, który z czego widzę posiada możliwość zapisu danych w postaci turbo dla magnetofonu:

    MagoTrans.

    Daj znać, czy się udało ;)-
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Jan 2013 zmieniony
     
    poprawka / uzupełnienie, bo tak mi wyszło niejako w praniu i nie napisałem, że w międzyczasie tzw. dobrze by było przerobić CAS->WAV ;)- więc po kolei:

    1. XEX2CAS
    2. CAS2WAV
    3. MagoTrans

    W takiej kolejności bym to uczynił. Teraz się tym bawię, no i mam to Colosus w wersji magnet standard, bez loadera w postaci *.wav.

    Jesteś w stanie stwierdzić, jakie to turbo dokładnie jest? ;)-

    EDIT:
    -----------------------------------
    Teraz widzę, że ten MagoTrans, to jakiś niedorobiony jest, albo ja tego nie potrafię obsługiwać. Próbuję właśnie określić typ danych dla sampla *.wav wynikowego i okazuje się, że wyłącznie mogę zapisać w STD 600 bodów. Są oczywiście opcje do: Blizzard, Turbo 2000pl, Turbo2000cz, A.S.T, lecz próba włączenia jakiejkolwiek z tych opcji kończy się komunikatem: "This version not supported function". Pytaj lepiej Strykera co z tym fantem zrobić (gość od podlinkowanej stronki CasArchive).

    Powodzenia!
    • 4: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime9 Jan 2013 zmieniony
     
    Bardzo prosto, zalaczm orginalny obraz kasety z Atarimanii i za pomoca cas2wav zamieniasz go na wav. Potem nagrywasz z komputera na magnetofon kasetowy, najlepiej miec starego decka stereo.
    • 5: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime9 Jan 2013 zmieniony
     
    Po kompresji jest mozliwe zalaczenie tez gotowego pliku wav. Zostaje ci to jakos nagrac na kasete, na kanal prawy. Colossus.rar to wlasnie plik wav...
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Jan 2013
     
    ... to, to można zrobić softem o którym tam pisałem powyżej. MagoTrans jedynie nie jest w pełni funcjonalny jeśli chodzi o tryby turbo, więc można go pominąć. Ja to zrozumiałem tak, że dodatkowo miało to by być w turbo zapisane i stąd te kombinacje ;)-
    • 7: CommentAuthorYMorfeusz
    • CommentTime10 Jan 2013
     
    Dzięki za pomoc. Spróbuję ale coś widze że to kicha z tego będzie bo po posłuchaniu tego pliku .wav słyszę że to jest w dwóch blokach czyli zgrany na turbo i tak do końca pierwszego bloku będzie się ładował jako turbo a później już normalnie.
    A jeśli chodzi o program Cas2Wav to jakoś nie wiem jak to zrobić z tego pliku .cas na wav nie mogę tego otworzyć i nie wiem on mi się pyta czy convert "is this correct Yes or No"?
    obojętnie co dam wyskakuje mi "cannot open cassette image file" i nic z tego nie kumam.

    * pin - pytasz czy jestem w stanie stwierdzić w jakim to turbo jest,hm... jak to zrobić nie wiem jeśli chodzi o inną wersję tej gry Colossus 3.0 co mam na ATARI w Turbo wchodzi ona w tzw. "Short Kos " bodajże "Short Kos 3.0"
    wybieranego z menu kartridża który mam, dokładnie nie pamiętam czy to 3.0 ale mogę sprawdzić bez problemu ale nie wiem czy o to Ci chodzi ?
    • 8: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Jan 2013
     
    Masz SIO2PC? Co to za turbo w magnetofonie?
    • 9: CommentAuthorYMorfeusz
    • CommentTime25 Jan 2013
     
    No witam.
    Nie mam niestety SIO2PC a szkoda,może kiedyś zakupię.
    Próbowałem tymi programami zgrałem nawet ze swojego pliku znaczy z atarionline ale nie weszło mi to na komputerze
    praktycznie za każdym 4 czy 6 blokiem wywala mi "boot error"
    i nie ma znaczenia czy wyciągne kartridż czy nie, jest tak samo, tyle że jak mam kartridż nie zawsze zdążę odczytać komunikat bo od razu uruchamia mi się kartridż (jak przy włączeniu kompa) ,to chyba jest normalne ?
    Polowałem na kasetę audio w media markecie ale nie znalazłem, ale za to kupiłem adapterek kasety audio-minijack który mam zamiar wypróbować w weekend.
    Myślę że adapterkiem wyeliminuję błąd odczytu taśmy bo
    ewentualnie mogło coś być na taśmie ale w głoście nic nie słychać żeby był błąd ale jak wiadomo może być minimalny.
    Boje się tylko czy to może być coś z głowicą że jakichś częstotliwości już nie czyta ?
    Ale wszystkie inne gry w Turbo (bo takie posiadam w większości) wchodzą zarówno z tej kasety jak i z innych bez problemów,dostroiłem głowicę programem "Tape doctor"
    w sumie wchodziły programy ale jedna ścieżka była rozmazana trochę a teraz obie są idealne więc nie wiem w czym problem. Jeszcze po próbuję coś w weekend.
    Dzięki za pomoc i tak.
    Macie może jakieś pomysły jeszcze jak dysponuje tylko
    magnetofonem i plikami audio ?
    Pozdrawiam