atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    Sensory Chess Challenger 8 vs Parker Chess

    CC8 gra białymi na poziomie h4 a Parker na L6.

    Oba programy grają zdecydowanie partię na poziomie 1300+

    CC8 w pewnym momencie oddaje figurę za 2 piony co wygląda obiecująco i całkiem możliwie ale jeszcze trzeba umieć to grać. Jako, że CC8 nie umie to Parker Chess pewnie punktuje przeciwnika i wygrywa.

    Wygląda na to, że Parker Chess to niedoceniany dotąd program, gra sensownie i na pewno jest mocniejszy od Sargona 2. Nawet postawił bym na niego kasę w walce z SuperQuergiem.

    Partia w załączniku.
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    Tak się zastanawiam... W tych naszych testach SuperQuerg w ogóle coś wygrał? Chyba przegrał z każdym z kim grał.
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    No to SuperQuerg zdobył swój pierwsza skalp :)

    Querg gra białymi z ustawieniem 060-B a Parker na L6.

    Querg wychodzi z debiutu ze złą pozycją (bije gońcem skoczka czego nie powinien robić bo to kompletnie bez sensu i nie w duchu otwarcia które wybrał), która utrzymuje się jakiś czas jednak Parker potrafił to zepsuć i ostatecznie sromotnie przegrał.

    Parker Chess to takie szachy 1300+ a Querg jednak ciut wyżej.
    • 4: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    O widzę ze masz nowego zawodnika.

    Superquerg przegrał dwukrotnie z Mephisto Europą i chyba rozegrałem jedną partię z Novag Agate gdzie też przegrał. W takim razie Przetestuję Parker Chess w starciu z Novag Agate - zobaczymy czy program oceniany na 1373 elo to juz za dużo dla Parker Chess.

    W międzyczasie rozegrałem rewanż pomiędzy Mastrchess i Mephisto Junior Master. W zasadzie partia bez większych rewelacji. Masterchess zaczął białymi. Szczerze powiedziawszy mam wątpliwości czy ten program posiada coś takiego jak książka debiutowa. Zaczął skoczkiem, czyli w miarę sensownie, na co Mephisto odpowiedział e5. Drugie natomiast posunięcie Masterchess wykonał ...wieżą! Tak - analizowałem ten ruch próbując się dopatrzec w nim snesu i doszedłem do wniosku że prawdopodobnie ten ruch miał ochronić białe przed smarzoną watróbka bo innego sensu nie znalazłem ;) Zresztą ten ruch mógł później Masterchessa drogo kosztować, gdyby tylko przeciwnik był bardziej kumaty. Mephisto natomiast w drugim ruchu wyjechał hetmanem i dalej zaczęła się zabawa w łapanie hetmana. Masterchess tak się wkręcił że nawet podstawił pionka żeby tylko zagrozić wrogiemu hetmanowi. W ruchu 11 w sytuacji jak na zdjęciu Mephisto mógł hetmanem bić piona na a2 i następnie spokojnie brać wieżę. Niestety nie widział tak prostej kombinacji. To świadczy o skromnej mocy obliczeniowej jaką dysponuje ten komputerek. Widocznie jego głębokość analizy zazwyczaj przy 30 sekundach nie przekracza 2 półruchów. Potem dosyć szybko miała miejsce wymiana hetmanów. Mephisto poczatkowo miał przewagę bo nazbijał troche pionków, ale potem przez bestroską grę oddał gońca i materialnie była mniej więcej równowaga, ale czarne miały lepszą pozycję. Później gra zaczęła się ciągnąć, niewiele się właściwie działo. Obie strony robiły błedy i nie potrafiły za bardzo wykorzystać błędów przeciwnika. Mimo wszystko powoli Masterchess zyskiwał przewagę i stawało się jasne że Mephisto tego raczej nie wygra, pytanie czy Masterchess zdoła tego dokonać. W pewnym momencie król czarnych został przez Masterchessa osaczony na krawędzi szachownicy i nawet stockfish widział już mata, ale Mesterchess jedyne co potrafił zrobić w tej sytuacji to raz za razem szachować króla wieżą. Partia skończyła się tak jak poprzednia remisem w wyniku powtórzeń. Co ciekawe Mephisto wykrył remis, a Masterchess nie.

    Tak więc Masterchess można powiedzieć że ma siłe 800 elo i nie więcej, bo chociaż widać że jest trochę silniejszy taktycznie w grze środkowej i w obu partiach przeciwko Mephisto Junior Master jest w stanie zdobyć decydująca przewagę, to nie umie zakończyć partii szachowej matem i wygrać.
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    @urborg - fajny test :)

    Lubię Twoje relacje, tak mi się spodobały, że przeczytałem wczoraj na dokładkę kilka recenzji gier jakie tutaj popełniłeś :)
    • 6: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    Ciesze się że się podobają relacje, jak i opisy które kiedyś udało mi się wytworzyć :)

    Tymczasem trwa partia Pomiędzy Novag Agate a Parker Chess. Podrzucam fotkę poniżej. Naprawdę jestem zaskoczony siłą gry Parker Chess. Pojedynek bardzo zacięty ze wskazaniem na Parker Chess.
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    1. Colossus 4.0 - 1600+
    2. Colossus 3.0 - 1500+
    3. Chessmaster 2000 - 1500+
    4. Chess 7.0 - 1500+
    5. Sargon 3 - 1500+
    6. Mychess 2 - 1500+
    7. Superquerg - 1400+
    8. (Parker) Chess - 1300+
    9. Sargon 2 - 1200+

    Wszystkie z wymienionych to porządne szachy ;) Posegregowane według subiektywnego odczuwania siły gry i przybliżonego ELO. Grałem z każdym osobiście z minimum 1 min na ruch.

    Mastertronic Masterchess i mu podobne - takie cuda przemilczę, nie dotykać nawet patykiem przez papier.

    9 programów z którymi warto się zmierzyć, nieźle Atari! :)
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    eee tam z tym nietykaniem - pobawić się można, tylko nie należy uczyć się od nich gry. Dla początkujących jak najbardziej, można mieć potem satysfakcję że się pokonało komputer :)

    Swoją drogą to zastanawiam się które programy potrafią dać mata w sytuacji gdy mają króla i wieżę przeciwko królowi. Jeśli nie mają zaimplementowanej jakieś wiedzy jak to zrobić to chyba moga mieć z tym problem.
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    @urborg tak ustawiłem sobie te programy bo Charlie wspominał ;)

    No z mojego punktu widzenia ten Masterchess to kpiny ale może kogoś to będzie bawić... Parker Chess i Sargon 2 nie są mocne ale to co robią przypomina jednak grę :)
    • 10: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    No więc pojedynek rozstrzygnięty. Nie rozegrałem go do końca, ale do momentu kiedy uznałem że zwycięstwo jest już właściwie pewne.

    Parker Chess gra na ustawieniu L5 czyli jak mówi instrukcja średni czas na posunięcie około 40 sekund, jako że w tym programie nie ma ustawienia 30 sekund, jest ewentualnie 22 sekundy. Novag Agate gra na 30 sekund i także jest to średni czas, bo maozna go także ustawić na dokładnie 30 sekund. Czyli Parker chess ma pewien handicap. Mogłem Novag Agate ustawić na 45 sekund, ale wtedy nie miałbym punktu odniesienia, bo z Superquergiem Novag grał na średnim czasie 30 sekund.

    Tak więc białymi zaczyna Novag. Początkowe 5 ruchów programy grają z książki debiutowej. W 6 posunięciu gdy już książka nie mówi jak grac dalej Novag od razu robi głupi ruch. Nie wiem po co przestawia tego hetmana. Niby odwiązuje skoczka, ale jak dojdzie do wymiany to po wymianie będzie miał przez to zdublowane piony i dziurę w roszadzie. Parker Chess skwapliwie to wykorzystuje, dzięki czemu ma lepszą pozycję na starcie. Później jednak partia mniej wiecej się wyrównuje. Strony wymieniają się figurami w tym także hetmanami. Powstaje pozycja zamknięta. Po ponad 20 posunięciach Novag podejmuje próbę otwarcia pozycji. Niestety ze strategicznego punktu widzenia robi to nie tam gdzie powinien, otwiera akurat kolumny na których stoją czarne wieże. Znowu czarne zyskują nieco lepsza pozycję, choć materialnie jest remis. Przez następne kilkanaście posunięć trwa zacięta walka na otwartej kolumnie o uzyskanie przewagi. W końcu dochodzi do wymiany wież, po której Parker Chess może wykorzystać słabości u białych w ustawieniu pionów i zdobywa dwa piony przewagi. Potem jest bardzo długa końcówka pionkowa w której Parker Chess ma 7 pionów i gońca przeciwko 5 pionom i gońcowi. Novag broni się zaciekle i sprytnie i nawet zaczynam mieć wątpliwości czy Parker Chess znajdzie sposób aby uzyskać progress i zamienić przewagę w wygraną. Parker Chess przegapia kilka ewidentnych okazji kiedy może uzyskać przełom w pozycji. Partię rozgrywam do 76 posunięcia kiedy już widzę że jest tylko kwestią czasu kiedy Parker Chess zdoła doprowadzić piona do promocji.

    Tak więc Parker Chess to 1300+ może nawet w okolicach 1400. Swoją drogą przy niektórych posunięciach myślał naprawdę długo - powiedziałbym że w okolicach 3 minut nawet. Novag nawet jak przekraczał 30 sekund to raczej niezbyt wiele.
    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    @urborg - potwierdzam, Parker czasem wpada w zadumę jakby miał zwiechę także na 6 poziomie a na 7 spasowałem z nudów :D
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    A jaki poziom prezentuje osławione „Battle Chess” z 16 bitów??? :o
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    @Dracon "Battle Chess” C64/Amiga/ST/PC gra bardzo słabo.

    Za to inne "animowane szachy" np. STAR WARS CHESS ->link<- grają już porządnie bo to od wydawców Chessmastera.

    "Battle Chess" miało swoje wznowienia na PC ale nie testowałem.
    • 14: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    Pewnie poziom Atari Chess.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    Którego Atari Chess, tego z 1979 roku czy 1985 roku? :D
    Załączam ten drugi, bo zdaje się w sieci jest tylko sam listing w Basicu, zrobiłem wersję samouruchamialną.
    • 16: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    @Kaz jeżeli Basic to nawet jak by to pisał geniusz będzie za wolne. Z ciekawości uruchomiłem, ale mój niemiecki nie pozwala mi na obsługę tego programu. Niby człowieka uczyli ale człowiek się nie uczył. Ja nie przetestuję może kolega @urborg?
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    @urborg a może masz rację, że przesadzam z tym patykiem? Grałem dziś z synem krewnej. Chłopak ma 11 lat, w szachy nauczył się grać z broszurowej instrukcji. Mógłby się z tym Masterchess odnaleźć ;)
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    @Dracon "Battle Chess” - w sumie to mnie zachęciłeś. Wypróbuję wersję na ST. Pamiętam te szachy z C64 i mam obiegową opinię, może na wyższych poziomach coś pokażą? Dam znać :)
    • 19: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    Na małe Atari nie było Battle Chess :(. Kiedyś tą grę zobaczyłem w jakimś programie w tv i ogromne wrażenie na mnie zrobiła. Oczywiście wiedziałem że to taki bajer, do pooglądania, pozachwycania się a niekoniecznie do grania. No ale człowiek chciał móc w to zagrać. Jak już w drugiej połowie lat 90-tych kupiłem Peceta i udało mi się dopaść Battle Chess - to już grafika i animacje wrażenia nie robiły, wtedy to już była staroć.

    W sumie to też mam ochotę ten program przetestować.

    To atari chess spróbuję. Zobaczymy jak wysoka jest bariera językowa. W szkole z niemieckiego byłem dobry, ale brak kontaktu z językiem swoje zrobił i w głowie niewiele zostało.

    Odnośnie Battle chess to gra jest zabezpieczona kodami. Tutaj jest instrukcja:
    ->link<-

    i tu ->link<-

    Dobra Wypróbuję Battle Chess w starciu z Novag Agate czyli programem 1300+. Batlle Chess gra na levelu czasowym czyli maksymalny czas na ruch 1 minuta. Novag Agate gra na średnim czasie na ruch 30 sekund. Można obstawiać wynik :)
    • 20: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    Instrukcja z apple trochę się rózni poziomami gry pomiędzy wersją na Atari ST. Instrukcji do ST nie znalazłem. Myślę że ta Amigowa będzie odpowiedniejsza ->link<-
    Czyli level 4 to powinien być 40 sekund max na ruch
    • 21: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    No to mecz rozegrany. Powiedziałem że Battle Chess to poziom Atari Chess (programu z roku 1979 o wielkości 3.5 kB). Nigdy w sumie nie rozegrałem partii z Battle Chess. Miałem rację, czy przesadziłem? Oto test.

    Rywalem jest Novag Agate - taki sobie średniak. Wyraźnie słabszy od atarowskich programów takich jak Colossus Ches 4, Chessmaster 2000, Sargon III i zapewne także od Chess 7.0 i MyChess II. Przegrał także z programem Parker Chess, aczkolwiek po niezwykle zaciętym pojedynku.

    Novag Agate gra na średnim czasie na ruch 30 sekund, Battle Chess ma ustawiony maksymalny czas 40 sekund na ruch - wiec ma lekki handicap.

    Początek oba programy rozgrywają całkiem sensownie, aczkolwiek Battle Chess gra mało aktywnie ruszając dwa piony w 1 i 2 posunięciu. Novag już w 4 posunięciu wykonuje roszadę. Battle Chess zaś w 6 posunięciu zamiast dalej rozwijać lekkie figury i dążyć do roszady wyprowadza hetmana. Novag odpowiada atakiem na ta figurę. Potem jest wymiana lekkich figur i pionów i znowu hetman Battle Chessa znajduje się pod atakiem. Pozycyjnie białe zaczynają przeważać. w 14 posunięciu Novag łapie Battle Chessa na kombinację po której robi pionem podwójny atak na skoczka i gońca. Widać że taktycznie Battle Chess jest bardzo słabym programem. W odpowiedzi na to Battle chess atakuje pionem skoczka. Niezbyt poprawnie, bo efekt jest taki że za chwilę będzie mieć kolejną wiszącą bierkę. W dalszych posunięciach kolejne błędy taktyczne ze strony Battle Chessa. w 21 posunięciu Novag wyprowadza hetmana bijąc w/w piona z groźbą mata. Battle Chess najwyraźniej nie dostrzega groźby bo zbija przeciwnikowi piona i w 22 ruchu jest po partii.

    Jak widać Novag Agate i Battle Chess to zupełnie inna liga.
    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    @urborg ja wczoraj rozpocząłem rozgrywkę według instrukcji do Apple i mi wszystko pasuje. Gram na levelu 5 i jest to faktycznie prawie półtorej minuty.

    Rozgrywki zawiesiłem, może dziś dokończę.

    Z tym czasem to chyba w zależności czy novice zahaczysz czy nie to levele mają inny czas.

    Wybrałem CC3 bo on też nie ma ponderingu i ustawiłem mu minutę na ruch. Jak zawieszałem grę to CC3 uważał, że już +5 dla niego.

    Czyli CC3 na A8 z palcem w gniazdku rozwala BC na ST.

    EDIT:
    Nie chce mi się kończyć, zamieszczam ocenę CC3, która jest prawidłowa.

    BC na ST to taki program 1200+.
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    Rozegrałem kolejny test.

    Tym razem Battle Chess dostał białe figury. Ustawienie czasu jak poprzednio 40 sekund level 4.

    Przeciwnik grający białymi to komputerek szachowy Millennium Shcachmeister Pro 2. Ten mały 8 bitowy komputerek ma procesor 4 MHz nie wiadomo jaki, nie bardzo tez wiadomo kto napisał program szachowy. Poza tym jest to urządzenie 8w1 czyli oprócz szachów są inne gry jak warcaby, wilk i owce, reversi, kółko i krzyżyk itp. w szachy za mocno nie gra niestety. Ta strona ->link<- ocenia go na 1070 elo.
    Komputerek gra na ustawieniu średnio 30 sekund na ruch i styl gry normalny (bo są jeszcze pasywny, bardzo pasywny, agresywny i bardzo agresywny).

    W zasadzie nad partią nie ma co się rozwodzić. Partia bardzo wyrównana. Początkowo Millennium zagrał w mojej ocenie bardziej pasywnie i za bardzo nie walczył o centrum. Potem pozycja się wyrównała, jak dochodziło do bicia to tylko w wyniku wymian. W posunięciu 22 czarne mają okazję zyskać przewagę figury, po błędzie białych. Millennium jednak nie zauważa prostej kombinacji i dalej utrzymuje się równowaga. Taka nudna gra w której żadna ze stron nie jest w stanie uzyskać nawet piona przewagi trwa do posunięcia 29 kiedy katastrofalny błąd popełnia Millennium. Białe dostają na tacy mata w 2 posunięciach i tym sposobem Battle chess wygrywa w 31 posunięciach.

    W mojej ocenie Battle Chess jako program szachowy gra z siłą 1000+. Czyli prawdopodobnie jest o oczko silniejszy od Atari chess z 1979 roku, którego oceniłem na około 900 elo.
    • 24: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    @urborg to jak 1000+ to wstyd uruchamiać na ST czy Amidze, mogli dać coś lepszego (engine) i jakieś sensowne poziomy trudności a tak to bieda.
  1.  
    quote:
    Którego Atari Chess, tego z 1979 roku czy 1985 roku? :D
    Załączam ten drugi, bo zdaje się w sieci jest tylko sam listing w Basicu, zrobiłem wersję samouruchamialną.
    endquote

    Well,
    I already mentioned this Basic Chess version in one of my replies above - this is Chess by John Krause (type-in listing from american Compute! magazine), translated into german language, thats all. It is NOT the official Atari Chess and this should be noted in the long TOSEC filename...

    But since I like to have some fun and a good laugh, I still would like to see a variant of (Compute) Chess by John Krause in a tournement vs. another chess program. Think this program is very weak, but maybe still better than Masterchess ?!?
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     

    CharlieChaplin:

    But since I like to have some fun and a good laugh, I still would like to see a variant of (Compute) Chess by John Krause in a tournement vs. another chess program.

    Be careful this game could be killing joke :D

    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    Skoro programy na A8 zostały wyczerpane (z mojej perspektywy), swój wzrok ponownie skierowałem na ST.

    Zawodnicy:

    Białe - Sensory 9 Playmatic S ->link<- rok 1983, ELO 1707, autorzy: Spracklen, Dan & Kathe ->link<-

    Czarne: GNU Chess 3.1 Atari ST ->link<- rok 1992, autor: John Stanback ->link<-

    Partia grana na ustawieniach: GNU poziom 5 - co odpowiada 60 min dla komputera. Playmatic poziom h4 - co odpowiada 60 minutom na partię.

    Wygrały białe.

    GNU Chess to taki odpowiednik Colossus 3.0 dla Atari ST - przynajmniej tak oceniam jego grę po tej jednej rozgrywce i siłę na 1500+.
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 Aug 2019 zmieniony
     
    No to jeszcze GNU Chess 4.0 ->link<- poszedł w bój.

    Tak jak GNU 3.1 odniosłem do CC3 tak GNU 4.0 to taki CC4 na ST. 1600+, więcej raczej nie.

    Poniżej partia z tym samym zawodnikiem co powyżej.

    GNU gra czarnymi i ma 60 min na 40 posunięć, Playmatic 60 min na wszystko.

    Wygrały białe.
    _________________________________

    EDIT:

    Rozegram jeszcze po partii z każdym GNU osobiście. Jeżeli dobrze je wyceniam powinienem z nimi wygrać.
    • 29: CommentAuthorurborg
    • CommentTime5 Aug 2019
     
    Myślałem że silniejsze będa te GNU Chessy. Tzn silniejsze od Colossusów z małego Atari.

    Ja jutro coś może potestuje. Mam już CXG Grenadę. Ograłem go łatwo na najwyższym poziomie trudności i szczerze powiedziawszy moim zdaniem ten komputerek nie wyciąga 1000 elo. Może będzie dobrym przeciwnikiem dla tych szachów w basicu.

    To Fidelity to na emulatorze Mame odpalasz - skąd to pobrać i zainstalować?
    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 Aug 2019 zmieniony
     
    @urborg gratuluję ogrania Granady! :)

    GNU Chess może ty też przetestuj? Dla mnie ten Playmatic S gra mocniej niż jest podane w ELO. Ale to subiektywne. ELO Playmatic jest potwierdzone w 2 źródłach więc w świecie komputerów szachowych będzie to 1700. Dla mnie odczuwalna siła gry jest większa.

    Podawałem już parę razy ale chętnie podam raz jeszcze.

    Ponad 200 szachowych programów, większość ze stołami można pobrać z tej strony ->link<- pobierasz CB-Emu_Pro (Chess Computer Emulator) i ew. jeżeli chcesz to Tasc-Emu (Tasc Chess Emulator) a programy dla DOS to według uznania.

    Używasz Windows, więc nie będziesz musiał kombinować. Te paczki są skonfigurowane, tylko odpalić. Ja się trochę musiałem nawyginać bo Linuxa używam.

    Wczoraj była nowa paczka, więc będziesz miał świeży zestaw :)
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Aug 2019 zmieniony
     
    Dzięki Zbyti - już pobrałem i będe sobie instalował.

    Co do tych szachów w basicu - uruchomiłem program. Obsługa jest prosta. Na początku jest pytanie czy chcesz przeczytać info o programie. Potem program pyta kolejno:

    - poziom trudności 1-5
    - nowa gra czy ustawianie pozycji?
    - gra przeciwko komputerowi czy sam ze sobą?
    - chcesz grać białymi czy czarnymi?

    Potem pojawia się szachownica i można grać. Kursor przemieszcza się klawiszami strzałek. Najeżdża się kursorem na figurę którą chce się poruszyć i wciska START i jednocześnie RETURN. Potem kursor na pole na które chcemy wykonać ruch i znów START i RETURN. Niestety nie można wykonać roszady i bicia w przelocie. Dobrze że można zrobić promocję, choć oczywiście tylko w hetmana. Poza tym program nie sprawdza poprawności wykonanych ruchów, więc można zaszaleć i np zrobić szewskiego mata w dwóch posunięciach :) Program jednak dosyć długo myśli zanim stwierdzi mata.

    Próbowałem też zagrać z programem stosując normalne reguły ruchów i na poziomie 2 czy 3 program gra tragicznie słabo, to nie jest poziom Masterchessa ani Mephisto Junior Master. Nie wiem czy skala elo w ogóle sięga w te rejony ;). Mephisto
    Junior Master ma zgodnie z deklaracjami siłę gry od 350-800 elo. Czyli czysto teoretycznie mógłbym go uruchomić na najniższym poziomie trudności i testować w starciu z tym programem, ale to jest raczej pozbawione sensu, bo podejrzewam że partia składałaby się w dużej mierze z jakichś chaotycznych i przypadkowych ruchów i raczej wątpliwe aby mogła się zakończyć matem.

    Myślę że na tym zakończę testy tego programu.
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Aug 2019 zmieniony
     
    @urborg no to mi udowodniłeś, że są jakieś pozytywy nieznajomości niemieckiego :D nie zagrałem z tym programem ;)

    Co do GNU Chess to są OK programy, na razie próbowałem grać bez przykładania się na 1h. Coś robię i gram z dochodzonego. Taką metodą nie mogę ograć nawet wersji 3.1 więc to są w porządku programy szachowe dla amatora, nie robią podstawek etc. a by z nimi wygrać muszę poświęcić im całą swoją uwagę.

    Jak rozpakujesz paczkę i uruchomisz MESS to będziesz mógł wiele szachów przetestować przed zakupem. Większość jest emulowana. Będziesz zadowolony. No i ta strona z instrukcjami też się przyda by ustawić interesujący Cię level gry (też często ta podstawowa informacja jest na stronach które linkujemy dla danego programu).

    Jest to o tyle fajne, że gość który robi te paczki bardzo dobrze ogarnia temat. Z powodów licencyjnych w nowym MAME usunięto artworki ze stołami i nie można grać bezpośrednio na emulatorze (no chyba, że się rozstawi szachy obok) bo nie widać figur. Gość od paczek jednak umie przywrócić tę opcję i w większości przypadków nie trzeba używać WinBoard do gry.
    • 33: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Aug 2019
     
    Ja spróbuję przetestować Sargona II. Jeśli jest programem 1200+ powinien w miare gładko przegrac z Novag Agate, który ma siłe ponad 1300, ale może program zrobi niespodziankę i wygra. Sargon II nie ma ustawienia 30 sekund, Albo 20 sekund średnio na ruch albo 1 minuta. Rozegram wiec szybką partię 20 sekund na ruch. Novag też dostanie 20 sekund na ruch.
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Aug 2019
     
    Z tym gładko przy różnicy 100 ELO to nie musi tak być. Tutaj ->link<- wyczytałem coś takiego:

    As of 2 September 2017 GNU Chess 5.60 is rated at 2813 ELO points (when using one CPU) on CCRL's 40-moves-in-40-minutes list. For comparison, the strongest chess engine in the list using one CPU, Strelka 5.5, has a ELO rating of 3108 (the 295 ELO point difference indicates that Strelka 5.5 would beat GNU Chess 5.60 in about 85% of games).
    • 35: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Aug 2019 zmieniony
     
    Mecz dosyć wyrównany. Sporo niedokładności i przeoczeń po obu stronach. Poczatkowo Sargon zyskuje piona przewagi, ale po kilkunastu posunieciach Novag zbija skoczka i chwilowo zyskuje przewagę, ale daje sobie złapać gońca i chwilę potem jest po przewadze. Po dwudziestu kilku posunięciach Sargon II ma przewagę dwóch pionów, której nie oddaje już do końca partii. Nie rozgrywam partii do samego końca, ale do momentu gdy Sargon doprowadza piona do promocji i już raczej jest pewne że nic nie odmieni wyniku końcowego.

    Wygrana Sargona II może świadczyć że to raczej program 1300+. Mam też wątpliwości czy Superquerg to aż 1400+ bo on z kolei przegrał z Novag Agate, choć po bardzo wyrównanej partii. Ja bym ocenił zarówno Superquerga jak i Sargona II na 1300+. Aczkolwiek jedna partia jest oczywiście mało miarodajna.
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Aug 2019
     
    @urborg jestem skłonny przychylić się do Twojej oceny. Na to testujemy obaj by znaleźć jakąś wypadkową. W tym przypadku może być tak jak piszesz.

    Tak to Sargon II awansował a SuperQuerg spadł ligę niżej ;)
  2.  
    Chess by John Krause (from Compute!) is originally controlled with a joystick, if you need Start+Return, then you most-likely played the german version (don't know why they changed the controls). The program does not check for illegal moves and it does not know castling - so you can do castling just like an illegal move. The program is very slow, you can make it faster under emulator with speed set to 200%, 400%, etc. (just faster, not better). But I guess it still gets the last or pre-last place of the available A8 chess programs and is only good for a laugh. The question is, assuming you only use legal moves, if Masterchess is better or worse than this type-in...
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Aug 2019 zmieniony
     
    Na ring wpuszczam Chess Player 2150 ->link<- do pobrania z ->link<- wyszedł chyba też pod nazwą Chess Simulator ->link<-

    W białym narożniku Sensory 9 Playmatic S.

    Czas po minucie na ruch.

    Debiut i grę środkową lepiej prowadził Playmatic ale w końcu stracił flow i w równej pozycji programy przeszły do końcówki w której mniej błędów popełnił program na ST dając białym mata w 72 ruchu.

    Chess Player 2150 to program który w nazwie ma amerykańską wycenę USCF, więc w ELO ten program będzie miał 200 niżej. Ja osobiście po tej partii dałbym mu 1800+

    Wygląda na to, że nie tylko ja ->link<-
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Aug 2019 zmieniony
     
    Zagrałem też na ST - 3 min na calą partię (domyślne ustawienia) - z Techmate Chess ->link<-

    Wygrałem z łatwością, dalsze testy tego programu sobie podaruję.
    • 40: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Aug 2019 zmieniony
     
    No to przetestowałem wszystkie szachy jakie mam na A8/ST z którymi warto zagrać. Nie mam więcej nic do roboty :) Może @urborg uzupełni listę o swoje testy?

    ------------> A8 <--------------

    1. Colossus 4.0 - 1600+
    2. Colossus 3.0 - 1500+
    3. Chessmaster 2000 - 1500+
    4. Chess 7.0 - 1500+
    5. Sargon 3 - 1500+
    6. Mychess 2 - 1500+
    7. Superquerg - 1300+
    8. (Parker) Chess - 1300+
    9. Sargon 2 - 1300+

    ------------> ST <--------------

    1. Colossus Chess X - 1900+
    2. Psion 2.01 - 1900+
    3. Chessmaster 2000 - 1800+
    4. Chessplayer 2150 - 1800+
    5. Gnu Chess v4.0 - 1700+
    6. Gnu Chess v3.1 - 1600+
    7. Sargon III - 1600+
    • 41: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 Aug 2019
     
    Dobre podsumowanie. Do listy na małe atari dorzucić można

    10. Atari Chess (1979) 800+
    11. Masterchess 700+

    Z atarowskich programów do przetestowania został program Microchess ->link<- . To zapewne jakiś słabiutki program ale jak już testujemy wszystko to warto go też sprawdzić.

    Ja tym czasem mam nowego zawodnika którego zamierzam skonfrontować z kilkoma programami. Jest komputer szachowy Mephisto Mondial II. Jeśli wierzyć tej stronie. ->link<- to jest to najsilniejszy komputer szachowy jaki działa na niedopalonym procesorze Mos6502. Niedopalonym czyli taktowanym 2 MHz. Wyżej na liście znajdują się już tylko komputery z 3-5 Mhz. Lista klasyfikuje go na 1801 elo. Przetestowałem go z programem GNU chess 4 z Atari ST, ale niestety relacji nie pokaże bo mi się emulator zawiesił po nieco ponad 30 posunięciach. Niemniej jednak Mondial II już wtedy wyraźnie wygrywał.
    • 42: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Aug 2019
     
    @urborg gratuluję zakupu! Mephisto Mondial II obadałem pod MAME - zacnie gra :)
    • 43: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Aug 2019 zmieniony
     
    Zobaczymy czy Mondial II jest na tyle silny by pokonac najsilniejszy chyba program na małe Atari czyli Colossus Chess 4. Pare słów na temat ww komptera szachowego
    .
    Program do Mephisto Mondiall II stworzył Frans Morsch późniejszy twórca programu szachowego Fritz. W roku 1983 napisał w asemblerze 6502 na Apple IIe program Nona, którym odniósł kilka sukcesów. Między innymi na World Computer Microchess Championship w 1985 roku zajął pierwsze miejsce w turnieju amatorów. To zaowocowało kontraktem z firmą Hegner und Glasser i powstaniem w roku 1985 komputera szachowego Mephisto Mondial. Rok później powstała dopakowana i znacznie droższa wersja Mondiala zwana Mephisto Super Mondial. Super Mondial działał na Nonie, ale z lepszym hardwarem. Procesor 6502 przyśpieszono z 2MHz do 4MHz, Ram powiększono z 2kB do 8 kB, i powiększono ROM z 16 kB do 32kB co pozwoliło mniej więcej 3-krotnie powiększyć książkę debiutową. Mephisto Mondial oceniany jest na 1745 Elo, podczas gdy Super Mondial to już 1881 Elo. Rok po Super Mondialu czyli w roku 1987 pojawił się trzeci komputer z serii czyli… Mephisto Mondial II. W zasadzie był to stary Mondial ale z ulepszonym softem. Czyli procesor MOS6502 (wersja 65C02) 2 MHz, 2kB RAM, ale ROM powiększony do 32kb. To pozwoliło powiększyć książkę debiutową, podobno także program zyskał większą wiedzę w zakresie gry końcowej, oraz trochę dostrojono pewne parametry programu co miało zaowocować lepszą gra w fazie środkowej. Co ciekawe, ponieważ Mondiale posiadąły złacze krawędziowe na moduły rozszerzające, pojawiły się także moduły do pierwszego Mondiala które po podłączeniu robiły z niego pełnoprawnego Mondiala II. Siła gry Mephisto Mondial II oceniana jest na 1801 elo i tak jak pisałem jest to prawdopodobnie najsilniejszy z komputerów szachowych działających na standardowo taktowanym procesorze 6502.

    Zasadniczo obaj zawodnicy są rówieśnikami (rok 1987) i działają na podobnym sprzecie sprzęcie. Mephisto ma przewagę w postaci szybszego taktowania procesora, Atari za to ma więcej pamięci RAM. Przypomnę że CC4 wygrywał już z Mephisto Europa, który działał na Nonie przeportowanej na procesor Hitachi 6301Y i nieco okrojonej z pamięci ROM i RAM.

    Kto okaże się lepszy? Zobaczymy
    • 44: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 Aug 2019
     
    @urborg bardzo dobra zajawka! Teraz czekam na mecz, przynajmniej 2 partie ;)
    • 45: CommentAuthorbolo
    • CommentTime8 Aug 2019 zmieniony
     
    A ja z uporem maniaka przerywam dyskusje i proponuje sie rozluznic i zagrac wszystkim dyskutujacym powyzej w ta gre ktora jest tak "stara" jak szachy (jest w archiwum gier na AO) ->link<- naprawde spodoba sie wam
    • 46: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Aug 2019 zmieniony
     
    No to pierwsza partia rozegrana. Czas 30 sekund na ruch. Białymi gra Colossus i zaczyna partię pionem hetmańskim. Obie strony grają dobrze w debiucie i przeprowadzają roszady. Potem następuje okres mocno wyrównanej gry. Mephisto Mondial gra jednak bardzo mocno pozycyjnie, a Colossus zagrywa kilka drobnych niedokładności. W efekcie około 15 posunięcia Stockfish ocenia że Mondial II ma przewagę pozycyjną o wartości jednego piona. W 20 posunięciu Mondial zdobywa piona przewagi i coraz bardziej przeważa pozycyjnie. Później jednak i jemu przytrafiają się błędy i zasadniczo do 33 posunięcia nie udaje mu się zdobyć większej przewagi. Potem jednak seria słabych ruchów Colossusa i w 38 ruchu Mondial zyskuje piona przejściowego, którego widać że Colossus już nie zdoła powstrzymać. Niby dalej materialnie jest tylko różnica piona, ale Colossus już jest bez szans, a Stockfish widzi nawet mata w 5 posunięciach. Mondial jednak zamiast szybko wykończyć przeciwnika, dorabia najpierw jednego hetmana, potem drugiego i kończy partię dopiero po 52 posunięciach. Można powiedzieć że partia raczej kontrolowana przez Mondiala, Colossus ani przez chwilę nie zdołał w tej partii zdobyć przewagi.
    • 47: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Aug 2019
     
    @bolo - myślałem że proponujesz Archona :)
    • 48: CommentAuthorbolo
    • CommentTime8 Aug 2019
     
    @urborg nie mialem Archona(poznalem go na emulatorze) tylko Colossusa
    • 49: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Aug 2019 zmieniony
     
    Rewanż rozegrany. Tym razem białymi zagrał Mephisto Mondial II. Grany debiut to partia Angielska. Początek wyrównany, ale ponownie solidniejszą grą Mephisto powoli ale nieubłaganie wypracowuje sobie lepsza pozycję. Trochę wymian lekkich figur i po 15 posunięciach już białe zaczynają nieco lepiej stać. W 22 posunięciu Mondial II zbija Colossusowi zdublowanego piona uzyskując przewagę. W posunięciach 24 i 26 Colossus popełnia dwa krytyczne błędy w grze pozycyjnej, które pozwalają Mephisto rozwinąć druzgoczący atak. Colossus odwleka na kilka ruchów wiszący nad nim miecz szachującymi atakami hetmanem na białego króla. Jednak to tylko chwila oddechu. Stockfish widzi już jakieś skomplikowane ataki matowe, ale Mondialowi nie spieszy się do mata i dokonuje rzezi figur przeciwnika. Zbija Colossusowi obie wieże, hetmana, i kilka pionów choć sam oddaje też swojego hetmana. Potem dwoma wieżami kończy partię matem po 43 ruchach.
    • 50: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 Aug 2019 zmieniony
     
    @urborg zastanawia mnie tylko czy jak masz jednocześnie Stockfisha odpalonego i emulator Atari z CC4 to czy emulacja jest na 100% z drugiej strony frameskipping nie może dotyczyć liczenia wariantów - no ale mam w tyle głowy, że CC4 może jechać nie na pełnej mocy jak inny proces na tym słabym laptopie próbuje wziąć całego CPU. Niby wiem, że system tym odpowiednio zarządza z drugiej mam taką obawę. Tak czy inaczej CC4 nie powienien mieć wielkich szans z Mondialem. Ta ostatnia partia to pogrom ;)