atarionline.pl Atari xl/xe z 4MB rozszerzenie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Mar 2013
     
    jest takie cos: ->link<-

    jak sie dowiedzialem seria plytek tego rozszerzenia moze byc wykonana w minimalnej ilosci 10 sztuk. jesli uda sie zebrac chetnych to przekonamy Simiusa na serie dla ludu.


    dla mnie jedna sztuka.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Mar 2013
     
    Dla mnie jedna sztuka, jeśli:

    * Pamięć liniową 2048kB ($000000...$1FFFFF) dla procesora 65C816

    .. jeśli uda się pogodzić 2048kB ram z Pasiową dopałką 65c816 simple adapter.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Mar 2013
     
    XXL - przecież jak mówiłeś, to z xBios nie potrzebujesz ext ram, bo upchniesz 0.5MB w 64k? :D - jak to jest?
    • 4: CommentAuthorBartoszP
    • CommentTime10 Mar 2013 zmieniony
     
    XXL robi "rozpoznanie terenu wroga" :-) :-)
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Mar 2013
     
    Pin: kiepski trolling.

    wazna informacja, na stronie nie ma dokladnego opisu - przykladowo nie ma informacji, ze rozszerzenie moze byc skonfigurowane bez pamieci liniowej za to na 4MB Axlon.
    • 6: CommentAuthor0xF
    • CommentTime10 Mar 2013
     
    No to edytuj Atariki.

    Nie wiadomo też, dlaczego nie ma 2MB przez PORTB? A może jest?
    • 7: CommentAuthorseban
    • CommentTime10 Mar 2013
     
    @fox: bo nikomu się nie chce walczyć z odświeżaniem dynamicznych pamięci, a statyczne są drogie. Z tego co mogę się domyślać to Simius postanowił rozbudować układ odświeżania aby generował więcej adresów (dla 4MB pamięci), albo z nudów dodał sobie odświeżanie w "przeciw-fazie" jak to robi VIC w C64 ;-)
    • 8: CommentAuthor0xF
    • CommentTime10 Mar 2013 zmieniony
     
    Nie o to mi chodziło. 2 MB przez PORTB było dawno, nawet Numen je obsługiwał. ;) Podobno działało to tak: mamy 7 bitów wybierających bank - wszystkie poza bitem 4; żeby umożliwić włączenie dodatkowej pamięci z ROMem i bez, stan ROMu (przynajmniej OS) był taki, jak przed włączeniem dodatkowej pamięci. Sprytne rozwiązanie, ale nie z każdym softem kompatybilne.

    Chodziło mi o:

    atariki:

    Konstrukcja umożliwia użycie do przełączania banków także bitu PB0, dając dostęp do maksymalnie 128 banków, ale ostatecznie nie zostało to wykorzystane.

    I tu moje pytanie: czy rzeczywiście tak jest, a jeśli tak, to dlaczego?
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Mar 2013
     
    @Fox: nie wiem. mysle, portb jest tez do odczytu wiec nie potrzebuje "cienia", odczyt z portb moglby byc mylacy, podejrzewam basic xe moglby nie dzialc jak trzeba.
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Mar 2013
     
    dowiedzialem sie, ze rozszerzenie ma mozliwosc skonfigurowania na 2MB dla PORTB (dwa razy wiecej niz inne rozszerzenia). Ma mozliwosc takze wlaczenia MapRAM dla opcji Axlon i PORTB. SpartaDoS moze wykorzystywac opcje Axlon do 4MB.
    • 11: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime11 Mar 2013
     
    Hmm,co za roznica 2 czy 4 mega wiecej, skoro do tej pory z 1 mega malo kto tak naprawde robi uzytek?
    • 12: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime11 Mar 2013
     
    Można robić backupy na ramdysku :D
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    ... a na 4MB, to można zrobić backup backupa 2MB ramdysku ;)- dla bezpieczeństwa oczywiście.

    Jak na razie, to rozszerzenie 1MB jest fizycznie i sensownie wykorzystywane pod NeoTrackerem, i chyba jedno demo na to też było. W pozostałych przypadkach (jak do tej pory) to niezbędne minimum to 576kB.

    Ciekawszą rzeczą jest faktycznie liniowy 2MB dla 65c816, bo daje się to podłączyć jak się okazuje pod Pasiowy prosty adapter proca. Działającą opcję takiego rozszerzenia ma Draco, no i wreszcie nie jest to bankowany ram w klockach po 16k.
    • 14: CommentAuthor0xF
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    Tylko bankowany RAM w klockach 64k. ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Mar 2013
     
    Na 4 MB jellonek zrobi Mortala pod VBXE, będą wymagania jak na PC :D
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Jak Jellonek napisze Mortala to ja na trzeźwo przesiedzę najbliższy po nim zlot ;)
    • 17:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Ojjj niedobrze, teraz jell będzie mieć wymówkę, że nie może tego Tobie zrobić :P
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 May 2013 zmieniony
     
    liczba chetnych jest juz bliska minimalnej do rozpoczecia projektu. jesli ktos jest jeszcze zainteresowany to czas jest wlasciwy :-)

    wiecej informacji o rozszerzeniu, oprocz tego co na stronie atariki (i jesli dobrze zrozumialem to niektore funkcje sa opcjonalne):
    - rozszerzenie ma menu konfiguracyjne. miejsce na flashowania 3 systemow,
    - do 2MB w opcji PORTB (dwa razy wiecej niz inne rozszerzenia na PORTB)
    - do 4MB w opcji Axlon (obslugiwane np przez Sparte dos)
    - mozna wlaczyc MapRAM zarowno w opcji PORTB jak i Axlon
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 May 2013
     
    @xxl, czy znasz przybliżone koszta?
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 May 2013
     
    slyszalem cos kolo 100zl
    • 21: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 May 2013
     
    Dobra, jeśli nie jest jeszcze za późno i brakuje chętnych to i ja poproszę sztuk 1 (jeśli ma to jakieś znaczenie na poziomie montażu to będzie 800XL bez Freddiego)
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 May 2013
     
    nie jest za pozno, Simius finalizuje teraz inny atarowksi projekt.
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 May 2013 zmieniony
     
    No to ja też jestem chętny. Na sztukę. Trzeba będzie spaczować kilka programów.
    • 24: CommentAuthornodez
    • CommentTime27 May 2013
     
    jak cos kolo 100zeta to ja tez w to wchodze
  1.  
    To ja też proszę 1 sztukę.
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 May 2013
     
    .. ja jednak odpuszczam zakupy. Kończy się kasa i praca.
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 May 2013
     
    update.

    12 chetnych
    • 28: CommentAuthordesmael
    • CommentTime29 May 2013
     
    Poprosze 1 sztukę
    • 29: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime31 May 2013
     
    Czy mógłby ktoś wyjaśnić jaka jest różnica w praktycznym użytkowaniu pomiędzy tym a Ultimate 1MB (poza wielkością oczywiście)? I czy na jednym albo drugim będę mógł zagrać w Space Harrier nie posiadając kartridża z tą grą?

    Z góry dzięki!
    • 30: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jun 2013 zmieniony
     
    rozszerzenia pamieci podmieniaja 16kb w przestrzeni adresowej atari. Space Harrier wykorzystuje cartridge Atarimax jako rozszerzenie pamieci, jednak rozszerzenie to (Atarimax) ma inna wielkosc "okienka" w pamieci atari - 8kb zamiast 16kb (RAMCART moze podlaczyc 8kb lub 16kb). oprocz tego adres "okienka" przy rozszerzeniach pamieci to $4000 a przy Atarimax $A000. jednym slowem rozszerzenia pamieci nie pozwalaja na to zeby zagrac w Space Harrier. oczywiscie elektronik moze duzo, (i chociaz tego nie wiem) nie sadze zeby to rozszerzenie moglo zmieniac adres i wielkosc banku pamieci ale oczywiscie taka funkcjonalnosc byla by bardzo interesujaca.
    • 31: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime5 Jun 2013
     
    Dzięki!