atarionline.pl Atari XL/XE vs. OS-A/B - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Napisałem gierkę (no, może trochę za dużo powiedziane), która uruchamia się na 600XL.

    Próba odpalenia jej na emulatorze w konfiguracji Atari 400/800 OS-A/OS-B kończy się w zasadzie sukcesem, tylko muzyka z CMC ma jakieś zakłócenia.

    Jaka może być przyczyna problemu? Czy CMC-player (oryginalny) jest kompatybilny z OS-A/B?
    • 2: CommentAuthorseban
    • CommentTime24 Mar 2013
     
    Która wersja CMC? (z poprawionym playerem czy bez). I czy masz włączone stereo w emulatorze?

    W oryginalnym playerze CMC był błąd i sekwencja inicjująca POKEY-a wygląda tak:

    lda #$03
    sta $d21f

    jeżeli jest włączone stereo, to pierwszy pokey pozostaje niezainicjowany, natomiast drugi tak :)

    Ratunkiem jest więc wyłączenie stereo, lub poprawka w kodzie playera lub dopisanie gdzieś na początku swojego programu: lda #$03, sta $d20f
    • 3:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime24 Mar 2013 zmieniony
     
    Wersja CMC z dyskietki "Chaos Music Composer 2.0 (v2).atr" dostępnej na AOL. Załączam player, może dasz radę sprawdzić, czy jest poprawiony, czy nie.

    Stereo w Altirra mam wyłączone. Natomiast w Atari800Win efekt jest ten sam, a on chyba wcale nie obsługuje stereo.

    Dołączam też dwa małe pliki .mp3 - jeden nagrany z XL, drugi z OS-B. Jest to znany hicior wakacyjny z nadmorskich dyskotek w mojej aranżacji na CMC :)
    • 4: CommentAuthorVidol
    • CommentTime24 Mar 2013
     
    tak jak pisal Seban w playerze masz przypadek z $d21f.
    A tak wogole to czemu nie uzywasz playera z przykladow madsa?
  2.  
    @Vidol
    Nie używam, bo nie wiedziałem, że tam jest jakiś przykładowy Player. Początkujący jestem :)
    • 6: CommentAuthorseban
    • CommentTime24 Mar 2013
     
    to nie wygląda na akcję z $d20f, w jaką lokację jest skompilowany player i jaki adres ma muzak z CMC?
  3.  
    @seban
    Muzyka jest od $2095 do $27DE, a zaraz za nią siedzi player od $27DF do $2FA0.

    Poprzednio muzykę miałem od $2CE9 do $3432, a player od $3433 do $3BF4 i efekt był ten sam.
    • 8: CommentAuthorseban
    • CommentTime25 Mar 2013
     
    nie wiem czy to dobry trop, bo nie wiem co może więcej lub mniej atari OS-A czy OS-B. Ale mam takie podejrzenie że może jakieś komórki na stronie zerowej ci OS-A lub OS-B psuje, te z których korzysta player CMC? Kurcze dawno to było, nie pamiętam już jak wygląda oryginalny player CMC. Jak będę miał chwilę jutro to Ci to sprawdzę.
    • 9: CommentAuthorseban
    • CommentTime25 Mar 2013 zmieniony
     
    czy ten problem udało Ci się rozwiązać? Player który załączyłeś wcześniej (*.rep) jest z tym błędem o którym mówiłem (lda #$03, sta $d21f). Ale jak mówiłem jak masz wyłączone stereo nie ma to znaczenia.
  4.  
    Nie, nie rozwiązałem, bo nawet za bardzo nie wiem, jak się za niego zabrać...

    Stereo na bank wyłączone, sprawdzałem 3 razy po tej wpadce z loaderem :)
    • 11: CommentAuthorseban
    • CommentTime25 Mar 2013
     
    a możesz podesłać również plik CMC abym mógł odtworzyć Twój problem u siebie?
    • 12: CommentAuthorVidol
    • CommentTime26 Mar 2013
     
    @m.i.r. sproboj uzyc playera z madsa, moze sie okazac ze rozwiaze to problem. Tu masz opis tegoz: ->link<-
  5.  
    @seban
    W załączniku plik .xex grający muzyczkę oraz jego źródła (mads). Jeśli to nie wystarczy to CMC podeślę, ale raczej dopiero jutro.

    @Vidol
    Jutro też poeksperymentuję z alternatywnym playerem.
    • 14: CommentAuthorseban
    • CommentTime26 Mar 2013
     
    to powinno wystarczyć. spojrzę na to wieczorem i dam znać.
    • 15: CommentAuthorVidol
    • CommentTime26 Mar 2013
     
    zamiana playera pomogla :)
  6.  
    @Vidol
    Dzięki za sprawdzenie - podmienię zatem player w gierce.

    @seban
    Ale i tak fajnie byłoby się dowiedzieć, czego tam Pan Chaos nie dopatrzył w swojej oryginalnej implementacji.
    • 17: CommentAuthorseban
    • CommentTime26 Mar 2013
     
    ja to się domyślam :) Ale muszę to sprawdzić :) dam znać czy moje podejrzenia się sprawdziły :)
  7.  
    I jak tam sprawdzanie podejrzeń?