atarionline.pl Ograniczenia systemów plików - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Apr 2014
     
    Niekoniecznie, bo mgr. inżynier zbudował tym samym jedno z najlepszych rozwiązań programistycznych, które to oto umożliwia uruchomienie gry na stock kompie, jak i na dopalonym o różne ficzery. Widziałem część tej pracy i jestem pod wrażeniem.

    Każdego finalnie takie rozwiązanie zadowoli, bo nikt nie będzie narzekał że mu nie działa. I to właśnie jest słuszny kierunek w myśleniu.
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Apr 2014
     
    > Obserwacja forum pozwala jednak mieć podejrzenia, że ewentualne użycie xBIOS zwiąże mnie z SIO i granie np. z HDD będzie niemożliwe. Czy dobrze domniemuję?

    obserwujac forum tez mam takie wrazenie. cieszy fakt, ze glowny siewca takich pogladow w koncu przyznal, ze xB dziala z hdd :D gorszy, ze za szybkosc hdd z atr (25kb - gdy najszybsze SIO to 12kb) wini xB :D


    > Możesz powiedzieć coś więcej o tym "xFILE"? Nie mogę nic znaleźć tutaj: ->link<-

    nie publikowalem na stronie zmiennych, wiecej informacji o mozliwosciach wolalbym udzielic w watku:
    ->link<-
    zeby osoby zainteresowane tematem tez mogly sie zaznajomic. nie chce zasmiecac watku.
  1.  
    xxl,
    W podanym wątku również nie widzę nic o xFILE.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Apr 2014
     
    @XXL - bo dostęp plikowy bez ograniczenia w stosunku do hardware'u będzie lepszy, niż bezsensowne ograniczanie się do określonego formatu w ramach obrazu ATR. Ograniczenie prędkości odczytu / zapisu wynikają z funkcjonalności zastosowanego rozwiązania. Jeśli więc użycie obrazu prowadzi hardware'owo do takich ograniczeń a autor potrzebuje dużej prędkości odczytu, to Twoje rozwiązanie software'owe nie jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem i rozwijanie tej myśli prowadzi do nikąd ;)-
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Apr 2014
     
    @XXL - winy nie zrzucam na xB i dziwi mnie, że tak twierdzisz. Winnym jest tutaj jak domniemam brak uniwersalnej funkcjonalności xB. Zrób /lib/ pod wszystko i upchaj to w 2kB, to wówczas będziesz prze ch. ;)
    • 6: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Apr 2014
     
    @pin: ja nie neguję rozwiązania programistycznego. Co do uruchomienia na stocku jestem jak najbardziej za. Chodzi mi o optymalizację algorytmu tworzenia plansz i upakowania ich danych. Wiem, że przyjęte rozwiązanie jest niejako podyktowane ich różnorodnością, ale plansze są zakodowane z dokładnością co do znaku - to musi zajmować miejsce. Na spectrum też się mieści na stocku, ramu mniej a bardzo rozbudowane gry są - Robin of the Wood, Nodes of Yesod - tam jest sporo lokacji. Warto postawić pewne ograniczenia, które tak naprawdę grze czy planszom dużo nie ujmą a pozwolą wszystko usprawnić. Spellbound. Myślę, że skórka jest warta wyprawki, bo przy rozbudowanej przygodówce kilkaset bajtów na lokację to za dużo :)
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Apr 2014
     
    > Winnym jest tutaj jak domniemam brak uniwersalnej funkcjonalności xB.

    @Pin, czyli za szybkosc obslugi atr (jakiegokolwiek) w hdd winny jest domniemany "brak funkcjonalnosci xB",
    dodalbym ze xB odpowiada tez za poziom cholesterolu.


    > Zrób /lib/ pod wszystko i upchaj to w 2kB, to wówczas będziesz prze ch.

    juz to zrobilem, xB wystarczyl 1kb.


    @MIR: na tym etapie produkcji gry juz bym nie zmienial koncepcji komunikacji z urzadzeniami zewnetrznymi, dlatego przyklady xB mozemy omowic w watku o xB (jesli chcesz to nawet Twoj konkretny przyklad)
    • 8:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime26 Apr 2014 zmieniony
     

    pin:

    Niekoniecznie, bo mgr. inżynier zbudował tym samym jedno z najlepszych rozwiązań programistycznych
    Noo... Bez przesady :) Ale dzięki :)

    wieczor:

    Na spectrum też się mieści na stocku, ramu mniej a bardzo rozbudowane gry są - Robin of the Wood, Nodes of Yesod - tam jest sporo lokacji

    ->link<-
    ->link<-
    Nie, nie i jeszcze raz nie :) To absolutnie nie tak ma wyglądać – nie chcę robić takiej gry. To są takie trochę „wolfensteiny”, czyli gdzie byś nie był to wszystko wygląda tak samo, ew. zmienia się kolor ścian. Jeśli chodzi o moje mapki, to jakimś zacnym algorytmem pewnie można by jeszcze uszczknąć tu i ówdzie paręnaście bajtów, ale:
    1. I tak mi to nie wejdzie w całości do 130XE (nie mówiąc o 64kB) – już teraz mapy mają dokładnie 62kB.
    2. Ponieważ pkt. 1, konieczne będzie doczytywanie. A w tej materii problemem nie jest parę bajtów więcej w mapce, bo te łądują się migiem. Problem to obecnie długi czas otwierania pliku.
    Warto postawić pewne ograniczenia, które tak naprawdę grze czy planszom dużo nie ujmą
    Uważam, że akurat Rzygoń bardzo dużo by stracił, gdyby wprowadzić schematyczne levele.

    xxl:

    na tym etapie produkcji gry juz bym nie zmienial koncepcji komunikacji z urzadzeniami zewnetrznymi
    Oddzieliłem logikę od I/O, dlatego swobodnie mogę się przełączać np. między odczytywaniem z pliku albo z pamięci. Nie wiem jak w praktyce wygląda interfejs xBIOS, ale jeśli opiera się o pewien schemat (otwórz, odczytaj, zamknij), to może łatwo byłoby go zintegrować. Ale jeśli jest to latanie po sektorach i podobne zaklęcia, to rzeczywiście byłoby szkoda mi teraz w tym grzebać.
    dlatego przyklady xB mozemy omowic w watku o xB
    Chętnie. Najpierw jednak w jakiejś wolnej chwili pobawię się nim sam, żeby nabrać trochę ogłady i wiedzieć, o czym piszę :)
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Apr 2014 zmieniony
     
    > Nie wiem jak w praktyce wygląda interfejs xBIOS, ale jeśli opiera się o pewien schemat (otwórz, odczytaj, zamknij)

    w skrocie tak. "zamknij" jest potrzebne tylko jesli wykonywales zapis do pliku.

    > Ale jeśli jest to latanie po sektorach i podobne zaklęcia

    w nowej wersji tez juz jest taka mozliwosc :-)


    ale ja mam pytanie. jakiej wielkosci jest plik z levelem, jak generujesz nazwy leveli do odczytania?
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Apr 2014 zmieniony
     
    Uważam, że akurat Rzygoń bardzo dużo by stracił, gdyby wprowadzić schematyczne levele.


    Hmmm, może podałem złe przykłady, ale tam lokacji masz baardzo dużo - i tak w Robinie masz 3 różne typy. A założę się że można je mieszać. Nie chcę wprowadzać schematycznych leveli. Mogą być urozmaicone. Ale urozmaicenie z dokładnością do jednego znaku to moim zdaniem przesada, można podefiniować bloki i obiekty i ich używać. Więcej niż raz - aż tak różnorodność nie jest dostrzegalna nawet :) Jeszcze jedna rzecz - ten sam obiekt w kształcie może mieć różne warianty znakowe. Ile masz teraz pomieszczeń przy tych 62KB? Rozumiem że pomieszczenia są jedno ekranowe.
    • 11:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime26 Apr 2014 zmieniony
     

    xxl:

    jakiej wielkosci jest plik z levelem
    Różnie, od stu paru bajtów do nawet ośmiuset. Średnio pewnie 400-500 bajtów.
    jak generujesz nazwy leveli do odczytania?
    Plik ma nazwę postaci Mxxxx.MAP, gdzie "xxxx" to cztery cyfry.

    wieczor:

    można podefiniować bloki i obiekty i ich używać.
    Engine ma taką możliwość i wykorzystuję ją do generowania leveli, które są z natury schematyczne, np. H.E.R.O.:

    W większości lokacji jednak to się nie sprawdza, gdyż są zbyt zróżnicowane.
    Ile masz teraz pomieszczeń przy tych 62KB?
    124.

    Reasumując: z rozmiaru map jestem zadowolony i nie mam w planach zmian w tym zakresie :) Ewentualnie będę próbował przyspieszyć do nich dostęp. Pomysły na to są :)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Apr 2014
     
    dysk twardy? ;)-
  2.  
    Chodzi o pomysły programistyczne, a nie sprzętowe :)

    By grało się lepiej... wszystkim :)
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime27 Apr 2014 zmieniony
     
    Myślę że Pin chce naprowadzić na trop aby do doczytywania wykorzystać szybkość obecnych urządzeń "hdd".
    I pomysł wcale nie głupi jest bo w czym problem z wczytaniem w 2-4sekundy kolejnego level-u, chyba że ktoś nie dysponuje takim sprzętem to będzie musiał poczekać dłuższą chwilę.
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    wiosek jest taki, ze jedyna szansa na przyspieszenie ladowania w przypadku SpartaDOS to zakup dysku twardego.

    a czy ktos powazny moglby wypowiedziec sie na temat optymalizacji w przypadku SpartaDOS FS ?
    • 16: CommentAuthoras...
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    Draco030 chyba nie pisuje na tym forum, jego zapytaj o optymalizację .
    • 17: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    Wniosek jest taki że 3 powyższe wypowiedzi są nie na temat :)
    • 18:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime27 Apr 2014 zmieniony
     

    as...:

    Myślę że Pin chce naprowadzić na trop aby do doczytywania wykorzystać szybkość obecnych urządzeń "hdd".
    Jak już nadmieniałem w tym wątku, mapa ładuje się migiem. Problemem jest czas otwarcia pliku, również z Ramdysku, więc HDD tu pewnie wiele nie przyspieszy.

    as...:

    chyba że ktoś nie dysponuje takim sprzętem to będzie musiał poczekać dłuższą chwilę
    Jeśli jest możliwość, aby również ludzie bez HDD mogli pograć wygodniej, to warto spróbować im to umożliwić.

    Tu trzeba albo filesystemu, który pozwala szybko otwierać pliki albo zmniejszenia ilości plików.

    Pierwsze jest poza moim zasięgiem, drugie ostatecznie bardzo prawdopodobne :)
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    jak juz pisalem xB z AtariDOS FS pozwala indeksowc pliki, aby zobrazowac ile trwa "otwarcie pliku" zindeksowanego wykonaj przykladowo:

    jsr xBIOS_OPEN_DEFAULT_FILE

    i zmierz czas ;-)
    • 20: CommentAuthorBluki
    • CommentTime27 Apr 2014
     

    mgr_inz_rafal:

    Tu trzeba albo filesystemu, który pozwala szybko otwierać pliki albo zmniejszenia ilości plików.

    Krótko mówiąc: albo połączenie wszystkich plików w jeden albo xBIOS.
  3.  
    @Bluki
    Z xBiosem jest coś na rzeczy, co wzbudza niechęć w użytkownikach dysku twardego. No, przynajmniej w jednym użytkowniku :)

    Aby dokładniej oszacować, czy iść tą drogą, muszę się najpierw trochę tym xBiosem pobawić.
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Apr 2014
     
    temu jednemu userowi nie podobaja sie dwie rzeczy:
    - nie ma xB dla SpartaDOSFS
    - mozna tak skonfigurowac xB zeby uniemozliwic uruchomienie gry z wybranych urzadzen
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Apr 2014
     
    ... i właśnie w punkcie drugim wykazałeś zasadniczą wadę takiego rozwiązania ;).

    Optymalnym rozwiązaniem jest po prostu spełnienie kilku prostych rzeczy, by program uruchamiał się na czymkolwiek. I czy będzie to MyDOS, xBios, SpartaDOS (X) - jaka to różnica. Niech się program uruchamia w w/w trzech przypadkach i nikt nie będzie miał problemów.
    • 24: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Apr 2014
     
    Tak czy inaczej, niecierpliwie czekam na gotową grę. Trzymam kciuki, aby ta sztuka się udała, choć przypuszczam, że niepotrzebnie, bo gra i tak będzie gotowa :)))
    Panie magistrze inżynierze Rafale, mam tylko nadzieję, że gra będzie także opublikowana poza atarionline.pl, tak abym i ja mógł w nią zagrać :).
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Apr 2014
     
    .. spokojnie, już dziś jest na torentach ;)
    • 26: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime29 Apr 2014
     
    ..i w AppStore Apple'a :) Od jutra w Empiku :)
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Apr 2014
     
    > ... i właśnie w punkcie drugim wykazałeś zasadniczą wadę takiego rozwiązania ;).

    nowe mozliwosci to zaleta nie wada.
  4.  

    Bluki:

    mam tylko nadzieję, że gra będzie także opublikowana poza atarionline.pl
    Tak, ale tylko dla użytkowników AOL będzie za darmo ;-)
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    jak kształtuje się koszt zakupu licencji na jedno stanowisko? ;)
    • 30: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime30 Apr 2014
     
    Nie ma licencji, jest abonament :)
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Jun 2014
     
    > Otóż, obecnie zauważyłem, że wydłuża mi się czas ładowania mapki. Ponieważ samą logikę ładowania w moim mniemaniu dobrze zoptymalizowałem, zacząłem drążyć temat. Okazało się, że (na oko) 90% czasu odczytywania mapy to otwarcie pliku.


    dla porownania podsylam jak wyglada czas "otwarcia pliku" w xB. level 1, 2 i 3 sa w roznych miejscach jednego pliku, level 4, 5 i 6 to osobne pliki.
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Jun 2014
     
    :) - kto by się przejmował czasem otwarcia, czy odczytu pliku mając wystarczająco szybki nośnik przy którym tą metodą dodatkowo otrzymujemy skutek odwrotny od zamierzonego ;)
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Jun 2014
     

    XXL:

    obserwujac forum tez mam takie wrazenie. cieszy fakt, ze glowny siewca takich pogladow w koncu przyznal, ze xB dziala z hdd :D gorszy, ze za szybkosc hdd z atr (25kb - gdy najszybsze SIO to 12kb) wini xB :D


    To odwrócę kota ogonem. Twierdzę, że da się zmusić xBios do operacji I/O na pełnej szybkości HDD. Wystarczy nie operować na obrazach *.atr, oraz użyć systemu plików który bezproblemowo działa na sektorze fizycznym o rozmiarze 512 bajtów. Tylko, że bronisz się przed tym co najmniej tak, jakby biblioteka z tego powodu miała wykroczyć poza magiczny rozmiar 1kB ;)
    • 34: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Jun 2014
     
    juz tyle razy mowilismy o tym, ze jesli program dziala wolno to trzeba optymalizowac program a nie wymieniac sprzet...
    Ty wolisz niewydajne oprogramowanie wymagajace szybkiego hardleru. ja wole wydajne oprogramowanie dzialajace na dowolnym sprzecie. xB do niczego nie trzeba zmuszac - uzyj wlasciwego FS :-)
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Jun 2014
     

    XXL:

    juz tyle razy mowilismy o tym, ze jesli program dziala wolno to trzeba optymalizowac program a nie wymieniac sprzet...


    właśnie dlatego mówię o tym, bo lepiej obsłużyć dowolny FS, niż tkwić w emulacji obrazu dyskietki. Zdrowy rozsądek i logika rozumowania podpowiada, że "emulacja" dyskietki ma swój czasowy narzut.

    I widzisz - używam właściwego FS, bo niewłaściwy nie umożliwia mi użycie dysku o rozmiarze co najmniej 32MB, nie mam możliwości wpakowania kilkuset plików do jednego katalogu. Nie mam daty / czasu pliku (przydaje się), nie ma wygodnych narzędzi dla obsługi dysku / fs itd.

    Inaczej może sformułuje pytanie. Czy źródła xBios są dostępne?
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Jun 2014
     
    > właśnie dlatego mówię o tym, bo lepiej obsłużyć dowolny FS, niż tkwić w emulacji obrazu dyskietki. Zdrowy rozsądek i logika rozumowania podpowiada, że "emulacja" dyskietki ma swój czasowy narzut.

    dlatego uzywam rozwiazania ktore tego nie potrzebuje.

    > I widzisz - używam właściwego FS, bo niewłaściwy nie umożliwia mi użycie dysku o rozmiarze co najmniej 32MB

    wlasciwy FS nie powinien miec ograniczenia do 32mb tak, ze... nie uzywasz wlasciwego.


    Ja przykladowo na nowoczesnym urzadzeniu zewnetrznym mam 80gb w jednej partycji i xB ma dostep do plikow bez problemow (nie ma tam atrow)

    przejdz na strone swiatla ;-)
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Jun 2014
     
    przejdę, jak będę zmierzał w kierunku tunelu na którego końcu znajduje się światło ;)
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Jun 2014
     

    pin:

    Inaczej może sformułuje pytanie. Czy źródła xBios są dostępne?


    Ponawiam pytanie, na które nie otrzymałem odpowiedzi.
    • 39: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jun 2014
     
    kto widzial zrodlo xB nie jest juz tym samym czlowiekiem.

    na jakism party mozemy wyrecytowac kilka wersetow z xBiosa...
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Jun 2014
     
    xxl, kim Ty teraz jesteś?
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jun 2014
     
    mam wrazenie koszmarem Pina ;-)
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Jun 2014
     
    @XXL - nie sądzę ;)

    Piszesz tylko, że każdy może sobie napisać bibliotekę pod cokolwiek chce a tymczasem źródła nie są dostępne. Jak to więc jest Panie Kolego?
    • 43: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jun 2014
     
    jest dokladnie jak napisalem. napisz w watku xBiosa, pokaze Ci na przykladzie jakie to proste.
    • 44: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Jun 2014
     
    wcale nie chodzi mi o takie wykorzystanie "biblioteki" ;)
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Jun 2014
     
    "Piszesz tylko, że każdy może sobie napisać bibliotekę pod cokolwiek chce"

    nie spamujmy w tym watku. napisz w odpowiednim watku dostaniesz zrodlo ktore pozwoli Ci napisac modul pod cokolwiek chcesz :-)

    co jeszcze moge dla Ciebie zrobic ? ;-)