atarionline.pl (De)Paker pod TBXL i Basic - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    Witajcie, właśnie wkleiłem na fb link o generowanie światów z użyciem szumów Perlina, które jednak nie za bardzo nadają się do generowania obszarów zamkniętych (komnat).

    Tak sobie myślę: atarynka nie jest za szybka, komnaty powtarzalne (zwłaszcza te tworzone w układzie blokowym) - gdyby ktoś się pokusił o depaker danych działający spod TBXL, to może okazało by się to przydatne do zwiększenia "pojemności"?

    Tzn. widzę to tak: w jednym bloku pamięci ładujemy depaker, w drugim trzymamy spakowane dane, w momencie jak potrzebujemy podmienić dane o lokalizacji, odpowiedni fragment danych rozpakowujemy w "miejsce tymczasowe", a potem już proceduralnie składamy z nich dane pomieszczenie.

    Ułatwiło by to życie zwłaszcza podczas korzystania z pamięci rozszerzonej - może dało by się trzymać depaker pod romem, a dane w przełączanym bloku pamięci rozszerzonej ?
    • 2: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Jan 2014 zmieniony
     
    Perlin nose jest OK do generowania heightmaps, ale średnio się nadaje do generowania zamkniętych obszarów.
    Załączam przykład generatora budynków z jednego mojego projektu. Każde pomieszczenie ma inny numer, w budynku do każdego pomieszczenia jest dojście z innego, pomieszczenia są rozdzielone drzwiami, większe pomieszczenia o nieregularnych kształtach są podzielone na obszary o różnym numerze.
    • 3:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime23 Jan 2014
     
    Wow, narzędzie mocne. Czy ma powtarzalność (czy da się powtórzyć mapę za pomocą tej samej "liczby") ?
    Co w przypadku komnat jak w Montezumie ? Gdzie muszą być platformy, drabiny (schody) i klucze ?

    Idealnym przykładem algorytmu dla mnie jest RiverRaid - oczywiście, nie jest to komnatówka, ani nawet platformówka, ale ogólnie rzecz biorąc, wątek jest o czym innym, a mały offtop na rozgrzewkę:)

    IMHO, taki depaker musiał by działać w podany sposób:
    1. Włączamy PEEK/POKE przełączanie banków pamięci.
    2. TBXL ładuje bin pod wskazany adres (pod rom ?)
    3. Dane ładują się zaraz za bin-en (ograniczenie bloku: 16kB-bin ?)
    4. Przełączamy nowy (pusty) blok pamięci, gdzie będą rozpakowywane
    5. Rozpakowujemy wskazany fragment komendą USR(...)
    6. Przełączamy na kolejny blok pamięci przez PEEK/POKE
    7. Rozpakowujemy kolejną porcję danych USR(...)
    • 4:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    można do tbxl podłączyć zwykłego depakera w rodzaju exomizera, musiałby tylko sobie siedzieć w jakimś konkretnym miejscu pamięci. pytanie tylko, czy chcesz pakować bo się nie mieści, czy generować, bo tak łatwiej natrzaskać leveli?
    • 5:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    ten generator budynków jest, po prostu, świetny!
    czy jest pozwolenie na jego używanie?

    pomijam kwestie, że "z jednego mojego projektu" aż się prosi o rozwinięcie :)
    • 6:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    @Pirx: w obu przypadkach (rozpakowywanie - komnaty, generowanie - plansze) chciałbym użyć obszaru $4000-$7FFF, a depaker/deflator/exomizer umieścić w obszarze pod rom. Oczywiście nie wiem, czy się tak da, ale jeżeli się da, to można by to wykorzystać :D
    //EDIT: że też nie da się w atarynce przełączać w blokach po 4K :(
    • 7: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    Jak chodzi o generator plansz do platformówki to też coś mam z innego rozgrzebanego projektu :)
    Tu jest gwarantowane, że jest zawsze dojście od Start (S) do Exit (E), ale mogą być jeszcze jakieś sytuacje, w których gracz może utknąć (np. studnie bez wyjścia). Starałem się je jednak minimalizować.

    Nie mam na tym kompie niestety źródeł (dopiero w przyszłym tygodniu mogę załączyć).



    • 8:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime24 Jan 2014 zmieniony
     
    wow 8O

    Ilmenit, ale jest to sekwencją powtarzalną ?
    • 9: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime24 Jan 2014
     
    Co do powtarzalności to oczywiście nie ma problemu. Wystarczy użyć generatora liczb pseudolosowych i ustalić seed.
  1.  
    Hmm,

    in the german Atari Magazin there once was a packer and depacker for TB XL (programmed in TB XL), I attach it here, maybe it is useful somehow.

    There once was also a german demo-crew named TAT (The Atari Team) that did several demos, a Uridium clone named "Oxygene" and last not least a packer for TB XL written in TB XL (depacker was/is a COM-file). I guess they also used their packer/depacker with their game and some of their demos, attached the programs here.

    -Andreas Koch.
    • 11: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime26 Jan 2014
     
    @xeen:
    "czy jest pozwolenie na jego używanie?"

    jest :-)

    "pomijam kwestie, że "z jednego mojego projektu" aż się prosi o rozwinięcie :)"

    To z rogalika, który planowałem zrobić na 7DRL, ale na którego w końcu nie miałem czasu.
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Jan 2014
     
    z takim generatorem zaden dekompresor nie wygra ale jesli miala by to byc faktycznie dekompresja to moge zaproponowac tez LZ4 - bardzo krotki dekompresor, do leveli nadaje sie idealnie
    • 13:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime26 Jan 2014
     
    XXL, a da się go wykorzystać tak, by mieć dostęp do "okna" i ram spod rom ?
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Jan 2014
     
    "okna" pamieci dodatkowej od $4000 i RAM pod ROM od $C000 tak? oczywiscie ze sie da.