atarionline.pl SIDE vs SIO2SD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime27 Jan 2014
     
    Tak mi się nasunęło jeżeli będę miał SIDE to sio2sd to nie dubluje w sensie po co mi to drugie skoro mam pierwsze? Czy jednak lepiej mieć oba urządzenia? Przeczytałem Co lepsze SIO2SD czy SIDE ? i przyznam, że mam mętlik. Chcę mieć też 1MB RAM, no i nie chciałbym żeby coś nie działało, z drugiej strony, prócz grania, chciałbym pobawić się jakimś basic-iem, C, Pascalem, więc jakie macie przemyślenia A.D. 2014? (Chcę mieć 1 MB, pograć, spróbować sił w programowaniu, no i aspekt ekonomiczny też ważny, lutować nie umiem ;) )
    • 2:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime27 Jan 2014 zmieniony
     
    To może być kolejna długa dyskusja :)

    SIO2SD wydaje się absolutnie wystarczające. Do tego jest łatwe w obsłudze i w 100% kompatybilne ze stacjami dysków (tzn. ładuje się pewnie każdy .atr jakiego znajdziesz w sieci).

    Osobiście mam SIDE2 oraz SIO2SD i tego pierwszego używam głównie do ładowania Numena, bo przy demie tej wielkości prędkość ładowania ma znaczenie :)

    Aha, odpowiadając na pytanie: Gdybym jednak miał już SIDE i powiedzmy jakoś tam skromny lub przycięty budżet, to nie dokupowałbym specjalnie SIO2SD.
    • 3:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime27 Jan 2014
     
    A czy ja dobrze rozumiem, że SIDE to dysk twardy? No i gdybym chciał mieć 1MB + coś do otwierania plików i zapisywania plików to chyba SIDE?
    • 4: CommentAuthoras...
    • CommentTime27 Jan 2014
     
    sio2sd emuluje pięknie stacje dyskietek, na sid-e nie zobaczysz przykładowo: overmind, totaldaze oraz innych które "są powiązane z sio"
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jan 2014
     
    Side daje przede wszystkim znaczną szybkość odczytu / zapisu, zintegrowany Sparta DOS X (fleszowalny z poziomu Atari), RTC, oraz loader który "widzi" część karty formatowaną pod FAT'a. Jest też możliwość odczytu FAT'a pod SDX. W zestawie dobrze jest mieć jednak U1MB, by nie było konieczności pod SDX ładowania dodatkowo sterownika do obsługi side (podwyższa znacznie MemLo).

    Co do SIO2SD, czytaj to co napisał AS ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    @ as to co wymieniłeś to dema, czy gry? Pytam serio, nie chcę wyjść na ignoranta, bardziej niż dem interesują mnie gry (gra) i możliwość zrobienia własnej gry.
    • 7: CommentAuthoras...
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    TO dema i to naprawdę świetne... klasyki!
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Jan 2014 zmieniony
     
    jesli chcesz pisac pewnym rozwiazaniem moze byc tez jakas forma SIO2PC (ja uzywam SIUPa). piszesz na PC a uruchamiasz na Atari - atari "widzi" katalog na PC jak swoja dyskietke.
    • 9:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    To ciekawe co piszecie, wiem, że posiadanie obu sprzętów to pomysł dla krezusów, a czy SIDE2, to także dysk twardy do małego Atari, czy nie?
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    Bez Ultimate 1MB w pewnym sensie tak, a z U1MB jest to pełnowymiarowy HDD. U1MB robi ze Side urządzenie PBI, lecz bez tego można sobie poradzić, no i operacje I/O jeśli chodzi o prędkość odbywają się tak, jak w przypadku HDD. Czyli prawie 60 razy szybciej niż standardowa stacja na SIO i 65 razy szybciej w przypadku posiadania vbxe i korzystania ze sterownika 80 znaków pod SDX.
    • 11:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    No i pięknie
    • 12: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    Należy dodać że fdisk (potrzebny do założenia partycji wymaga więcej niż 64kB pamięci), więc jeśli nie ma się130 to niezbędnym jest Ultimate żeby dysk ruszył.
    • 13: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime29 Jan 2014 zmieniony
     
    Można sobie poradzić bez rozszerzonej pamięci. Jak jeszcze nie miałem U1MB to ktoś mądry podpowiedział, że obraz dysku Side z Altirra można przenieść na cf.

    Spartycjonowałem w emulatorze, skopiowałem szybko dane, które chciałem z PC (prędkość emulacji bardzo tu pomaga), a potem pod Linuksem dd z obrazu na fizyczną kartę cf.

    Działało bez problemów, jednak Side + U1MB to dopiero kompletne rozwiązanie (które szczerze polecam ;)).
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    lub "samodzielne" w tym sensie IDE+. Potrzebny jednak będzie komp z XE z ECI, lub dowolne XL (pbi). Polecam szczególnie rev. D ;)
    • 15: CommentAuthoras...
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    ide+ 3.0/D czy jak tam się ono zwie to jest to!!!
    Polecam wspaniałe urządzenie!
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    ... to jest 2.0 w wersji PCB rev. "D" ;)-