atarionline.pl VBXE 2.1 i turbo do Atari XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime27 Jan 2014
     
    Witam
    Mam kilka pytań odnośnie VBXE i turbin do małego Atari.
    Czy VBXE skaluje obraz z oryginalnego (gry) na dostępny dla układu VBXE (640x480)? Jeżeli nie to czy gry wyglądają lepiej (paleta kolorów) niż na standardowym sprzęcie? Obejrzałem demo jak działają turbinki i czym one poza MHZ się różnią (16-20 MHZ)?
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jan 2014
     
    VBXE generuje obraz znacznie wyższej jakości, przy okazji ostatni rdzeń emulacji GTIA daje nieco lepsze kolory (mniej pastelowe), niż oryginał. Odnośnie rozdzielczości to VBXE dla "starych" programów generuje to co owe programy wyświetlają.

    Nie wiem tylko, co ma z tym wspólnego "turbinka" ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    No, która jest lepsza? Obie są takie same, różnią się tylko prędkością (jestem laikiem)? Jaki jest udział VBXE w rynku, ktoś robi gry, które wykorzystują to cudo, czy to sztuka dla sztuki?
    • 4: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    VBXE emuluje GTIA i z tego co widzę większość użytkowników traktuje kartę jako mod dający idealny obraz i kolor np. prawdziwy czerwony, nie jakiś tam sra^H^H^Hbrąz ;)

    Z mojego punktu widzenia rozszerzenie świetne do zabawy i eksperymentów (np. z Action!). No i wiadomo, każdy z nas kiedyś marzył o napisaniu gry na Atari więc jak kiedyś to marzenie uda mi się zrealizować, to tylko z VBXE.
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    Ja mam z kolei inne podejście - VBXE należy wspierać ale gra powinna być GTIA/VBXE (tak długo jak nie jest zależna od jego specyficznych cech ;) )
    • 6:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    No ja cały czas marzę. :)
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Jan 2014
     
    VBXE oprócz pierwszych udanych prób napisania dema / gry (jest tego sztuk może kilkanaście ogólnie) daje użytkowo dość dużo w temacie np. edytora 80 znakowego. Font 8x8 przy 80 znakach, czyli praktycznie 640x192. No i możliwość użycia kolorów (np. opcjonalnie używa tej właściwości edytor plikowo sektorowy dla Sparta DOS X - EDDY). Niezwykły komfort pracy.
    • 8:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime29 Jan 2014 zmieniony
     
    Czy ewentualny duet VBXE i Philips CM8833-II (mam taki), to dobry pomysł, czy jednak lepiej TV LCD i podłączenie przez SCART?
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    Nie jestem na 100% pewny, czy CM8833-II miał wejście RGB. Jeden z dwóch modeli tego monitora z tyłu ma takiego "dziwnego" din'a, sprawdź to co to takiego. Jeśli jest to RGB to warto się nim zainteresować, bo monitor ten daje zajebistej jakości obraz. Moim zdaniem jest to jeden z lepszych monitorów CRT i nie spodziewaj się namiastki tej jakości obrazu na "dowolnie-zajebistym" LCD.
    • 10:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    Mam podłączoną A1200 kablem RGB Amiga VGA (tak wygląda) monitor. Amiga (box) na sprzedaż, gdyby ktoś szukał.
    A czy jest możliwe przeszczepienie elementów tego Philipsa do większego monitora od PC, żeby działało jak Amigowy Philips, ale o większej przekątnej (tak mnie teraz naszło) :)
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jan 2014
     
    @Ender - na szczęście takie przeszczepy nie są możliwe ;)