atarionline.pl Problem z Sio2Sd i kabelkiem - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Witam wszystkich forumowiczów.:)
    Ostatnio pisałem że potrzebuję kabelka do Sio2Sd. Kabelek a raczej Microprint zakupiony od jednego z forumowiczów posłużył mi jako dawca kabelka. Wtyczkę wziąłem od pecetowego śledzia USB ,bo była 5 pinowa a taka jest potrzebna.No i tu zaczyna się problem po zlutowaniu wszystkiego i wyjęciu wszystkich niepotrzebnych styków z wtyczki sio, zapala się tylko dioda w komputerze a ekran nie odpala a Sio2Sd nie daje znaku życia ,wogóle nic. :(
    Oczywiście przed podłączeniem sprawdzałem miernikiem czy na pinie 1 jest 5V żeby nie spalić całego urządzenia. Najpierw było na drugim pinie więc zamieniłem żeby napięcie było na 1 tak jak w instrukcji (dobrze że mam miernik :)).Montując wszystko wzorowałem się na tej stronie ->link<- ponieważ instrukcja, którą dostałem wraz z urządzeniem była dla mnie nie do końca czytelna. Proszę mnie jeszcze wyprowadzić z błędu jeśli się mylę ,ale pin pierwszy jest oznaczony patrząc od spodu urządzenia kwadracikiem przynajmniej u mnie. Nie wygląda na to że sio2sd się spaliło, bo nic nie było widać,czuć ani słychać. :)
    Proszę was pomóżcie, bo wogóle jakoś mi idzie jak pod górkę z tym sio, a w końcu chciałbym to odpalić.
    Pozdrawiam.
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Feb 2014 zmieniony
     
    Na wskazanej przez Ciebie stronie jest pokazane podłączenie nowego SIO2SD. Starsza wersja może mieć (choć wcale nie musi - nie pamiętam) innny układ pinów na płytce.
    Tu masz pokazaną starszą wersję płytki ->link<-
    Jeśli możesz to wrzuć tu zdjęcie swojego SIO2SD.

    -------
    Edit:

    Rzuciłem okiem na oba schematy i wygląda, że to jest to samo. Nie ma siły - jak tylko dobrze podłączyłeś, to powinno działać.
    • 3: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    No właśnie sprawdzałem przed podłączeniem ze dwa trzy razy żeby nic nie spalić no i nie chce działać. Może za bardzo przegrzałem przewody przy lutowaniu nie wiem o co chodzi. :(
    Jutro podeślę zdjęcia przewodu i swojego sio2sd może coś więcej będzie wiadomo wtedy.
    • 4: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Dodaję zdjęcia, które pomogą może w zdiagnozowaniu problemu.
    Jest ich w sumie osiem. Pierwsze trzy to moje Sio2SD żebyście mogli się zorientować jaka to wersja.
    • 5: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Następne.
    • 6: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Kolejne
    • 7: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Teraz wtyczka Sio
    • 8: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Teraz wtyczka od drugiej strony
    • 9: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Teraz druga strona przewodu ta która idzie do Sio2sd
    • 10: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Jeszcze zdjęcie z drugiej strony wtyczki, za poprzednie przepraszam ręka trochę drgnęła :)
    • 11: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Za pomoc będę wdzięczny ,bo naprawdę nie wiem co się stało ,a jestem prawie :) pewny że wszystko polutowałem tak jak powinno być mimo to nic nie działa. Może wina przewodu, albo przegrzałem lutownicą, chociaż niejedno już lutowałem. Nie mam pomysłu. :(
    Proszę pomóżcie :)
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    @michalm346
    Wszystkie zdjęcia można umieścić w jednym poście i wyświetlić. Zobacz jak: ->link<-
    • 13: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Ok przepraszam nie wiedziałem.
    • 14: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Za zaśmiecanie wątku.
    • 15:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Feb 2014 zmieniony
     
    Pierwszy raz na oczy widzę taką płytkę. Niestety nie wiem, w jakiej kolejności są tu wyprowadzone piny.



    Wspominałeś coś o instrukcji. Jesteś w stanie ją tu pokazać? Może to nas naprowadzi na jakiś trop.
    • 16: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Proszę instrukcja. A tak wogóle to Sio2Sd kupiłem na allegro od użytkownika darek324 i ma też stronę toconasze.pl. Wydaję się dobrze to robić bo sprzedał tych interfejsów już parę i raczej obstawiam ,że sio2sd powinno być raczej sprawne.
    • 17:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Taaa... Instrukcja oparta jest na oryginalnym projekcie, a Twoja płytka jest przeprojektowana.

    Skoro ktoś wziął za urządzenie pieniądze, to może zwyczajnie trzeba do niego napisać i zapytać o kolejność pinów.
    Ja niestety po wyglądzie tej jednej strony płytki nie jestem w stanie zweryfikować tych pinów. Może jeszcze ktoś bardziej obeznany w temacie rzuci na to okiem.
    • 18:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Feb 2014 zmieniony
     
    Na stronie, którą podałeś jest jeszcze takie zdjęcie:



    I tu wygląda jakby piny były od górnego:
    1: +5V
    2: GND
    3: ??? (COMMAND?)
    4: DATA IN
    5: ??? (DATA OUT?)

    Te pytajniki oznaczają, że nie wiem.
    Jednak całość sprawia wrażenie, że chyba zachowano kolejność z oryginalnego projektu.
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Feb 2014 zmieniony
     
    Patrząc na te dwa zdjęcia:




    mam wrażenie, że biały przewód z wtyczki SIO (górne zdjęcie), który połączony jest z pinem +5V nie jest poprowadzony do pinu numer 1 we wtyczce...

    Sprawdź jeszcze raz dokładnie, czy połączenia odpowiadają temu:



    pamiętając o tym, że w Twoim SIO2SD pin nr 1 jest na górze:

    • 20: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Dzięki wam za pomoc przede wszystkim, co do numeracji pinów też się długo zastanawiałem ,bo pomyłka zwłaszcza z napięciem kosztowałaby mnie spalenie urządzenia. Wydaje mi się że musiałem się może pomylić przy lutowaniu kabelków tam gdzie idą dane. Wracając do numeracji pinów to od spodu płytki pin pierwszy jest w takim kwadracie więc to chyba takie zaznaczenie. Co do wtyczki ,która idzie do interfejsu to nie sugerujcie się kolorami, bo odciąłem przewody od wtyczki usb na jakieś 3 cm żeby można było komfortowo połączyć z kabelkami od microprinta. Są rozbieżności w kolorach ,ale starałem się dopasować tak jak zdjęciach w internecie jest.
    • 21:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Feb 2014 zmieniony
     
    Mimo wszystko wydaje mi się, że ten biały przewód z wtyczki SIO nie idzie do pinu nr 1 w SIO2SD, tylko do 2. A przewód biało-czerwony idzie do pinu 1, a powinien do 2. No, ale pewnie mi się tylko wydaje.
    • 22: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime27 Feb 2014
     
    Pierwotnie miałem tak złożoną wtyczkę jak mówisz, ale po zmierzeniu miernikiem wychodziło że na 2 pinie jest napięcie 5V, co doprowadziłoby do niekontrolowanego wybuchu :)
    • 23: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime27 Feb 2014
     
    Sprawdzę jeszcze raz połączenia i jeśli nadal nie będzie działać to napiszę do tego gościa co od niego kupiłem sio2sd i ewentualnie wyślę mu całość żeby on to sprawdził.
    Dzięki wam za pomoc i jak będziecie mieć jakieś pomysły to piszcie. Pozdro :)
    • 24: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime3 Mar 2014
     
    Witam ponownie wszystkich forumowiczów.
    Chciałem tylko zakomunikować ,że problem został rozwiązany, wystarczyło zamienić pin 1 z 2 we wtyczce idącej do Sio2Sd.
    Za wasze starania żeby mi pomóc bardzo dziękuję i mam nadzieję ,że nie będę miał już problemów z Sio2Sd. :)
    Pozdrawiam wszystkich. :)