atarionline.pl Sparta Dos X dla początkujących - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Apr 2014 zmieniony
     
    Jako newbie w używaniu SpartaDosX, natrafiam na kłody co chwilę. Wszyscy, którzy używają, chwalą, jaki to ten SpartaDosX jest super.

    Niestety. Wiedza o tym dosie jest porozrzucana jak nie wiem co, w pewnym sensie nawet tajemna...
    1. jest manual, który opisuje, jak działa SDX, ok.
    To jest jedyna rzecz, która jest w miarę jasna i oczywista.

    Niewiadome:
    Nigdzie czarno na białym nie znalazłem, jak uruchomić SIDE ze SDX tak, aby były partycje SDX, FAT16 (kopiowanie danych) i FAT32 (SIDE loader ładuje stamtąd np. gry) Udało mi się po dwóch wieczorach i wertowaniu forów bez gwarancji na sukces, oraz oglądanie 20 minutowych (SIC!) filmików obsługi fdisk.

    Nie ma miejsca, w którym byłyby wymienione podstawowe "must have" programy pod SDX, chociażby SpartaCommander by draco030.

    Nie ma nigdzie czarno na białym (znowu fora i fora) jak uruchomić tryb 80 kolumn pod VBXE. Tak po prostu, co gdzie żeby zabanglało. Trzeba kopać i kopać.

    Wszystko jest zakopane, zakamuflowane, pochomikowane, trudnowyszukiwalne, NO JAK TEN SYSTEM MA BYĆ POPULARNY, DO DIASKA.

    System rzeczywiście jest super, ale siedzieć 3 dni (wieczory) i uzyskać metodą prób i błędów działającą linię komend z działającym side, ze zupgrejdowanym własnoręcznie SDX do wersji 4.46 to jest trochę irytujące. A jeszcze jakieś magie typu RUNEXT mnie czekają i nie wiem co.

    Wkrótce założę temat "SpartaDOSX jak na tym pracować" i wszyscy, co się znają będą mieli OBOWIĄZEK uzupełniać informacje.

    No bo jak nie tak, to jak? Nie ma najmniejszego sensu, aby każda osoba chcąca używać SDX traciła tyle czasu!

    Piszcie, co uważacie, ja problem nagłośniłem.
    • 2: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Apr 2014
     
    Kuba, szczerze? Obserwowałem ostatnio na AAge wątek z aktualizacją driverów SDX dla Side/Incognito/U1MB i zastanawiałem się kiedy FJC rzuci to wszystko w diabły. Sterowniki, dokumentacja, bugreporty, strona internetowa, głupie komentarze na forum. Nie wyobrażam sobie poświęcić na to tyle czasu i domyślam się że Jon musiał nieźle się tym zmęczyć. Dlatego nie widzę problemu, żeby czasem trochę pokombinować (co samo w sobie też fajne jest). A ilość pracy nad SDX jest o wiele większa.

    Manual i dokumentacja (tools) SDX są może trochę obszerne, ale całkiem fajne i kompletne np w porównaniu np do dokumentacji VBXE, którą najlepiej czytać będąc w innym wymiarze świadomości :). Mimo tego wcale nie mam zamiaru narzekać, dobrze że jest i tak na prawdę słaba przyswajalność to wina mojej niewiedzy i braku doświadczenia.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Apr 2014
     
    Chętnie pomogę. Zresztą dlatego też rozpocząłem prace nad instalatorem dla Sparta DOS X i urządzeń w rodzaju HDD. Załóż temat na aarea, chętnie pomogę.

    Owy wspomniany programik ma w zamierzeniu pomóc w "organizacji" systemu, oraz ma całkowicie zautomatyzować proces konfiguracji (w tym boot selectora) i układać konfigi zależnie od wykrytego hardware'u (w tym dołoczony SpartaCommander w wersji zależnie od wykrytego sprzętu).

    Problem jest tylko taki, że nie nie jest to prosta rzecz i mając na względzie dostępny czas zbawi to trochę, więc cierpliwości, albo proszę o pytania na forumie ;)
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Apr 2014
     
    Poza tym, to nie jest ogólnie problem bo są to względnie proste sprawy. Nie trzeba czytać całego manuala, wystarczy kilka "wskazówek", jeden prosty konfig przykładowy do przemyślenia i okaże się, że każdy kto miał kiedyś msdos na grzybie w godzinę rozezna temat w stopniu wystarczającym do zbudowania dowolnej konfiguracji ;)
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Apr 2014
     

    pin:

    Załóż temat na aarea, chętnie pomogę.

    A co to ma niby znaczyć?
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Apr 2014
     
    Tam jest więcej użytkowników, którzy są w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi w tym temacie.
    • 7: CommentAuthorBluki
    • CommentTime8 Apr 2014 zmieniony
     
    Oznacza kryptoreklamę i chęć przechwycenia wiedzy ;)

    ...i okaże się, że każdy kto miał kiedyś msdos na grzybie w godzinę rozezna temat w stopniu wystarczającym...

    A jak ktoś nie miał msdosa na grzybie?
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Apr 2014 zmieniony
     
    Chodzi mi o to, że nie chodzi mi o to, aby ktoś _mi_ pomógł :D

    Chodzi mi o to aby pomóc _wszystkim_, co chcą dotknąć SDX. I o to, żeby nie musieć czytać instrukcji, jak się chce ruszyć ze spartadosem.

    @Pin, takie narzędzie to fajna rzecz, ale tylko wtedy, jak będzie się uruchamiała na początku dziewiczej sparty pierwszy raz uruchamianej i jeszcze nie skonfigurowanej.

    I jeszcze chodzi mi o to, że jak już ktoś się narobił (FJC, za co mu chwała) to żeby też i napisał "Beginners' tutorial" - wówczas krzywa nauki będzie płasksza :) Nie lubię oglądać filmików, jeśli już, to niech Stallone w roli głównej. Lubię czytać :) Przy pomocy chętnych osób można zrobić na atariki fajny tutek dla newbie ze wskazówkami "czytaj więcej", jeśli ktoś chce wiedzieć więcej.

    Po prostu ludzie muszą wiedzieć, że SDX jest im niezbędny do życia i dlaczego się męczą z czymśtam innym.

    I jeszcze muszą wiedzieć, co się da a co nie. Ile ja się naczytałem, zanim dowiedziałem się przypadkiem, że konfiguracja karty FAT32+FAT16+APT jest najkorzystniejsza. Bez tego nie ma co ruszać.

    @greblus. Twój blog jest właśnie bardzo użytecznym miejscem - zwłaszcza pod względem VBXE jak dla mnie.
    • 9:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime8 Apr 2014 zmieniony
     
    Chętnie przyjmę obrazy kart pamięci/HDD z skonfigurowaną Spartą i zachomikuję na Pigwie dla potomności. Może być pod IDE Plus, SIDE1, SIDE2 itd. W każdym razie na pewno się przyda każdemu potrzebującemu. :)

    Login i hasło do uploadu dostępne via mój mail na Pigwie (jest w welcome.msg w głównym katalogu).
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Apr 2014
     
    Z tymi obrazami to tak niezabardzo, każda karta ma inną pojemność, więc trzeba liczyć 3.6 GB na kartę 4GB 900 MB na kartę 1GB, 1800 MB na kartę 2 GB.

    Coś się wyczaruje.
    • 11:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime9 Apr 2014
     
    Oki. :)

    Najwyżej porobię odpowiednie katalogi dla kart o różnej pojemności. Jak by nie patrzeć, karty o danej pojemności (np. 2 GB), ale od różnych producentów, mają raczej zbliżoną faktyczną pojemność.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Apr 2014 zmieniony
     
    Tak, zbliżoną. Ale chyba lepiej z tym jest w przypadku compactflash, niż pendrive. Najbezpieczniej założyć jakieś minimum. Minimum w przypadku kart 4GB to bodajże 4 000 000 000 bajtów, co daje 3.72GB
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime9 Apr 2014
     
    Ja beh prosil o info jak xep80 i/lub vbxe odpalić w 80kolsach. Ja poległem :(
    • 14: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime9 Apr 2014 zmieniony
     
    Będzie znów autopromocja :)

    Sterownik S_VBXE.SYS jest w driverach w Toolkicie SDX:

    ->link<-

    A przykładowa konfiguracja u mnie na blogu:

    ->link<-

    Pewnie da się to zrobić lepiej. Nie wiem np. czy da się zrobić żeby potrafił przetrwać reset, albo trwale ustawić kolory żeby przetrwały odpalenie np. Sparta Commander.
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Apr 2014
     
    z trybem 80 znakowym można nieco inaczej i skończy się to na etapie pliku *.cfg (lub config.sys, jeśli bez boot selectora)

    DEVICE Dn:>PATH>S_VBXE 15 144
    DEVICE CON /E

    Dzięki temu można od razu ustawić jasność liter i kolor tła, a con przełączy od razu w tryb 80 znakowy i zapis w pliku BAT staje się zbędny.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2020
     
    Wracając do tematu wrzuconego przez Kubę, o Sparta DOS X dla "początkujących", to wkrótce temu tematowi poświęcimy trochę czasu na AOL-Zoomie. na najbliższy, środowy KWAS pan Zenon przygotuje prezentację strony elektronicznej tego cartridge'a. A kolega Atari Fan opowie o użytkowaniu (pod warunkiem, że się wyrobi, więc trzymam kciuki).
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2020
     
    I na ostatnim KWAS-ie było sporo o Sparta DOS X, opowiadał pan Zenon, potem trochę Mono, a także Pinokio pokazał fajny trick. Powstało ponad dwugodzinne nagranie:

    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2020
     
    Dzisiaj o 20:00 kolega AtariFan będzie opowiadał trochę o Sparta DOS X. Ponoć z pomocą TDC-a, ale tak po prawdzie to ON jest wielkim naszym orędownikiem tego systemu (na spotkaniach zoomowych) :)
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Aug 2020 zmieniony
     
    Misza przygotował rewelacyjny materiał instruktażowy, pokazujący krok po kroku, jak sobie zainstalować w emulatorze cartridge SIDE, a na nim Sparta DOS X + język Action! (ale może to być oczywiście dowolny inny cartridge, np. z asemblerem MAC/65 albo z Basic XE).




    Misza:

    No no, SpartaDOS X i Action! z jednego kartridża? To marzenie wszystkich atarowskich programistów! Ciiii. Nie mówcie nikomu, ale z filmu dowiecie się też że dokonując innego wyboru z menu - możecie tak samo działać z MAC/65, Basic XL oraz Basic XE. Tak, SIDE to nie tylko `magiczna skrzynka` wypchana po brzegi grami i programami. Pokażemy jak doskonałym jest wsparciem dla programistów.

    Potrzebne:
    - SIDE2 (urządzenie) - powinno zadziałać również na SIDE
    - firmware FJC (http://atari8.co.uk/apt/side/)
    - NIE JEST WYMAGANE rozszerzenie ULTIMATE 1MB

    Raz atarowiec, zawsze atarowiec!

    === ENGLISH ===
    This video will show You how to run OSS Action with SpartaDOS X together, using "SIDE2" Cartridge in an Atari 8-bit emulator.

    First and foremost - download and configure an Atari 8-bit emulator.
    Second - You have to download the `FlashJazzCat` firmware pack for `SIDE2`, using a link in QRCode.
    Third - The Ultimate1MB hardware upgrade is not needed.

    You should setup emulation for Atari 130XE system with 128KB RAM.
    Remember to use ATARI XE OS ROM, instead of default Altirra OS ROM. Use the third link to find the archive "emuROMs.zip", for the licensing reasons, I cannot provide it.

    The warning window, informs You that on hardware change, the emulated Atari will reboot. Click the "OK" button to close this window.

    In **STEP 1 of 6** - You will setup the "SIDE2" device in the emulator, using Altirra as an example.

    Using a mouse, select "System" and then "Configure System" from the main menu.
    In Configure Emulation, select the "DEVICES" node from the left panel, then click the "ADD" button in the center part. It will show the window to choose the device to add.
    From the panel, you should select Cartridge devices and "SIDE2" from the following nodes. Click the "OK" button to close this window.

    Let's move to **STEP 2 of 6** - in which You will flash "SIDE2" with "FJC" Firmware, well... sort of.

    Click on "Missing firmware for device" and then the "Firmware Manager" button. Now, select "SIDE2 ROMs" from the central panel and click the "ADD" button at the bottom of the window. Select the "side2oss.rom" file (downloaded in the beginning). Then in "Edit Firmware Settings", You need to choose the type using the dropdown selector - select "SIDE2". As You can see - "side2oss.rom" now shows under the previously selected node. The file is available in folder "ROM" from the firmware ZIP. Click the "OK" button to close this window.

    Now, it's time for **step 3 of 6** in which You will check if everything has bee configured properly, and the "SpartaDOS X" is booting correctly from "SIDE2". After all previous actions - this one will initiate automatically. When it is booted, You will be greeted by a command prompt "D:" and the cursor.

    **Step 4 of 6** - check default cartridge.
    It is essential to remember not so well known fact that "SIDE2" has a memory part that is visible for Atari as a cartridge that You can execute from "SpartaDOS X". Also, it is the default cartridge "ROM", that is available when You boot the computer with the "SIDE2" front switch in the "UP" position.

    In **step 5 of 6**, You will configure the "SIDE2" device. To do this, we need to INSERT disk image into a virtual disk drive in the emulator. To do so, select "File" - "Disk drives" menu, then from file selector choose "side2_full_oss_carts.atr" file as the first DRIVE - labeled `D1`, as shown. The file is available in folder "ATR" from the firmware ZIP.

    On "SpartaDOS X" prompt, change to the first drive by typing "1:" and then pressing "ENTER", the prompt will change to "A:", follow this by command DIR (and pressing "ENTER"), this will print the contents of the disk. Among the files, You will find the utility named "SIDECFG.XEX", let's run this program by typing its name on the prompt and then press "ENTER".

    The "SIDE Cart ROM Selection Tool" will show, with a simple selection menu. Thanks to the Atari community member `ebiguy`, the firmware package contains patched versions of four "OSS" Cartridges ("Action!", "MAC/65", "BASIC XL", and "BASIC XE"). Thus You can select one of these as a default Cartridge in "SIDE2". "SIDE Loader" is a default program used to display a menu with files on the "FAT" partition of "CF Card" or "Microdrive" attached to the `SIDE2`.

    Moving next - select option "3", and then return to "SpartaDOS X" by selecting option "X", and pressing "ENTER".

    In **step 6 of 6**, You will run the "Action!" cartridge by typing command "CAR", followed by pressing "ENTER".

    This video concludes with a BONUS step - to show that the cartridge is fully functional, Please insert into drive two your favorite disk image containing "Action!" sources. I will show You one of my own - the "VHSINTRO", which was an entry for "BIG INTRO competition" at "PSA 2020" party. The demo simulates screen distortion, as seen when replaying jammed VHS tape.

    Music: ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Aug 2020 zmieniony
     
    Do tego artka o Sparcie dorzucam zdjęcia w wyższej rozdziałce niż się zmieściły w artku:

    ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2020
     
    A już w następny czwartek, o godzinie 20:00 drugi odcinek opowieści AtariFana o SpartaDOS X, zapraszamy.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Aug 2020
     
    Zaczanamy na zoomie opowieść Atari Fana o Sparta DOS X:
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Przeklejam tutaj filmik znaleziony przez jhusaka:

    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    O, będę!
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Pin - a gdzie będziesz? Bo jeżeli chcesz być na spotkaniu z AtariFanem i Spartą DOS X - to jak widać po dacie postu, to było w sierpniu zeszłego roku :D

    Ale AtariFan obiecał jeszcze jedno spotkanie na zasadzie pytań-odpowiedzi, więc zawsze można go naciskać o konkretny termin! :)
    • 26:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Może chodziło o "będę" używał SDX?
    Ja też, nadal ;-)
    • 27:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Ja obstawiam że pin dostał wehikuł czasu podłaczany przez ECI i będzie testował.
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jan 2021 zmieniony
     
    Błąd w matriksie, teraz mamy na pewno 2021 rok, czy jak to tam?

    ..no właśnie wpadłem na zóma, ale jakieś smuty o ankiecie lecą, więc pojszłem :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2022
     
    Podbijam temat dla początkujących w Sparta DOS X.
    • 30: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Nov 2022
     
    A tak ten tego, może DLT zaprosić na wykład o sparcie....
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2022
     
    Bardzo chętnie - ustal z nimi kiedy mają czas, podaj im link do zooma, żeby sobie przetestowali jak to działa i gotowe.
    • 32: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Nov 2022
     
    ok :)
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2022
     
    Zresztą Trub już chyba zajrzał z raz do nas, nie jestem pewien. Na pewno Lizard był.
    • 34:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Nov 2022 zmieniony
     
    Tak se pomyślałem.. a może SpartaDosX powinna być na wyposażeniu MIDIcar? Tylko trzeba by się wstrzelić pomiędzy rejestry Sparty... bo jak rozumiem.. dodatkowe banki mogą zawierać zestaw programów dodatkowych n.p. MCPlayer? :-)
    • 35: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Nov 2022
     
    Można. Za pomocą programu SDXImager można sobie przygotować zestaw programów które będą dostępne na urządzeniu CAR:.
    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Nov 2022 zmieniony
     
    Ja myślę, że ten wątek można przykleić gdziesik na głównej. Ewentualnie zrobić taki przypięty artykuł z danymi stąd i linkiem do tego wątku.
    • 37:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime11 Nov 2022
     
    Jestem jak najbardziej za pomysłem Kuby, obiecuję współpracę i oddam "narządy" na testy :-)
    • 38:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime11 Nov 2022
     
    To jest BARDZO DOBRY pomysł.
    Jak najwięcej (!) info o SDX, bo niby tyle o tym, a ja się czuję jakbym siedział gdzieś w "ostatniej ławce".
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Nov 2022 zmieniony
     
    Jak _wszyscy_ wiedzą, to po co o tym gadać... No i tacy jak ja do dziś nie używają sparta dosa.

    W sumie trzeba jednak zacząć, bo jak bomba elektromagnetyczna wybuchnie, czy wybuch plazmy na słońcu, to ośmiobitówki przetrzymają :)
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Nov 2022
     
    Czyli MIDIcar i Sparta DOS X razem... na pohybel wojnie atomowej? Takiego plot twista się nie spodziewałem! :)
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Nov 2022 zmieniony
     
    A co, już dawno nie było burzy magnetycznej. ->link<-

    To można się jej spodziewać wkrótce, jako że nieszczęścia chadzają grupami.