atarionline.pl g2f pytanko - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    elo!witam wszystkich atarowcow i nie tylko z tej strony blasph (pentagram) mam pytanko..zainspirowany dokonaniami ooz'a,piesia i innych new skoolowych grafikow (kawal wspaniałej roboty)...cos tam sam nabazgrałem w g2f no wlasnie i co dalej ?? czy taki obrazek bedzie mozna odpalic na zwykłym a8 czy cos trzeba mieszac? ja jestem lamer totalny teraz :) a jak jeszcze o jakiejs palecie zaczałem czytać to sie załamałem. Czy ktos pomoze..:)? a silly venture sie zbliza pozdro 4 ol
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Aug 2014
     
    zapisujesz po prostu obrazek jako .xex i uruchamiasz na atari ( czesc )
    • 3:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime17 Aug 2014
     
    można odpalić - zapisujesz jako xex i to powinno się uruchomić na real atari (warto sprawdzić)

    A tak w ogóle - witaj!, bardzo miło przeczytać o takim powrocie :) Będziesz na SV? ;)
  2.  
    ..no własnie ja juz nie mam swojego ..ale cos tam sobie moze sklece...goła a8 mam ,ale stacja:(.panowie ja mam jeszcze sporo dyskow na których nawet nie wiem co jest..a silly prawdopodobnie bede ...:) natury nie oszukasz.. :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    Blashp! Milo powitac! Kiedys razem bylismy na Ornecie.
  3.  
    witam! ach to były te czasy..:)"troche" mnie nie było ale jak was pozostałych i zawsze wiernych na silly zobaczyłem to musialem cos z tym zrobic...no i ten g2f :)
    • 7: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime18 Aug 2014 zmieniony
     
    jestem fanem Twoich starych prac:)

    Po pierwsze w g2f sprawdź obrazek (options/check)- jeśli nie wyrzuca Ci faili to dalej jak koledzy pisali. Jeśli zrobiłeś "na bogato", to redukuj zmiany w poszczególnych liniach.

    Co do palety to jak dla mnie jest to ciągły problem. Różnie ludzie piszą, która najlepiej oddaje real-atarową a i tak przy prezentacji wychodzi jajecznica:)
  4.  
    elo!dzieki! ..no i wlasnie pokazuje mi errory w poszczególnych liniach .tam gdzie zmienialem palete i chyba troche mnie poniosło :)cosik bedziemy zmieniac, dam znaka jakbym nie dal rady, dzieki za odzew:)
    • 9: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    Zwykle bez straty dla rysunku można te zmiany poprzesuwać na sąsiednie linie. Z kolei duszka możesz ustawić wyżej i powyłączać piksele.
  5.  
    ..jush koomam ! troche zabawy jest, ale sa kolory....tak przy okazji twoje prace sa kool.:)
    • 11:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime18 Aug 2014 zmieniony
     
    Elo Blaszpuńciu! :)

    Super, że się na nowo zainteresowałeś atarką. Czekamy no Twoje nowe osiągnięcia.
    A może jest szansa na "nawrócenie" jeszcze kogoś z Pentagramu...
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    na pierwszy strzal G2F?

    hardkor znaczy.
  6.  
    elo!mikero! jush niebawem cos wrzuce do oblookania, błedy mi wyskakiwały ale to dlatego ze dawałem szerokosc obrazka 48 byte .zastanawia mnie jeszcze ta paleta ..wyjdzie w praniu.

    tak jestem hardkorem:)

    g2f nie taki straszny
    • 14: CommentAuthorming
    • CommentTime18 Aug 2014 zmieniony
     
    .
  7.  
    to mój pierwszy ..paleta troche jak c64 chyba:) nastepne w innym klimacie ale zeby nie byo watpliwosci ze blasph'owe
    • 16:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime18 Aug 2014 zmieniony
     
    dobre! :)

    Może i jestem ignorantem, ale twierdzę że random dither to bardzo trudna technika aby powalczyć w kompo. Tutaj efekt mi się podoba.
    • 17:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    Dajesz, Blasph! :)
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime18 Aug 2014 zmieniony
     
    O, to takie "cuś", co i mnie się zdarzało, zwie się oficjalnie "random dither" ? ;o

    Blasph powraca, a co z DJ URSUSem czyli FOORMANem? ;)
    Dawaj, dawaj ściągaj kolegę!!!
    • 19: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    Draconie, a Ty mam nadzieję też już cos rysujesz na SV:)
    • 20:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    Ja to tak nazywam :) Można też: Great work on details dither ;))

    Przytaczane ksywy sprawiają, że czuję się jak atarowska gimbaza ;))
  8.  
    witam! drac!random jest ale to dlatego ze to pierwszy.. ja ogólnie rysuje tabletem i... troche sie inaczej rysuje niz na atari, joyem lub myszka:) a potem pixeluje juz na gotowo przy tym juz nie chciałem sie bawic ..nastepne sa lepsze
    co do foormana to sie zobaczy ..
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime18 Aug 2014 zmieniony
     
    @Odyn1ec: rysowałbym mając jakiś sensowny pomysł... a jak może zauważyłeś póki co w tym aspekcie pewien kryzys... :|


    @Blasph - poza g2f jest jeszcze jedno narzędzie na PC, którym można konwercić grafę na Atari a popełnił go programista o ksywie Ilmenit. Jest to "RastaConverter"
    ->link<-
    ...i przy sporej dozie anielskiej (diabelskiej?!;)) cierpliwości można tym zdziałać niemało... ;)
    Tu link w temacie:
    ->link<-

    ... a tu w pokrewnym:
    ->link<-
    ;)
    • 23: CommentAuthorming
    • CommentTime19 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 24: CommentAuthorming
    • CommentTime19 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 25:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    namawiam, jeżeli się wyrobi czasowo to wystartuje ;)

    @Ming - będziesz na SV?
    • 26: CommentAuthorming
    • CommentTime19 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 27: CommentAuthorming
    • CommentTime19 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 28: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    Dracon, c'mon, 2014 jest rokiem czytelnictwa, rodziny, konia, wolności, Jana z Kolna - już masz 5 tematów na obrazek:)
    • 29:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    + jeden wdzięczny, prowokacyjny pomysł zapodałem kiedyś na prv ;)
    może nie doszedł....
  9.  
    ...trzeba po prostu siąść i rysowac DRaC! ...kto powiedział ze pierwsze co narysujesz pojdzie na compo..
    Ja sie troche pod kur... jak komodziarze pisali ze na atari to tylko ozz i piesiu a co zreszta ???:) no i zaczałem rysowac.:) jak ja uwielbiam te piksele :)
    a ponizej jeszcze nie skonczony ,niestety wersja ma obciete boki bo ustawiłem 48byte szer. człowiek uczy sie na błedach
    • 31: CommentAuthorming
    • CommentTime19 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 32:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    jest dobrze :)
    • 33: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    Niesamowite! Zapowiada się twarda walka na compocie.
  10.  
    ja sie dopiero ucze g2f..i jak to mowi pudzian tanio skóry nie sprzedam.Ja tez lubie bajkowy klimat ale taki bardziej zryty..hehe.wszystkiego nie pokaze przed sv
    jeszcze zostaje hi res do obczajenia..tez cos musze nabazgrac.
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    Rocky z rodziną zasypie Was pracami :)
    • 36: CommentAuthorming
    • CommentTime19 Aug 2014 zmieniony
     
    .
  11.  
    tak to ja ..:) smutne lecz prawdziwe..trzy postaci były gotowe sonya,sub zero,rayden.
    • 38: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 39:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    podłączę się pod temat g2f bo wczoraj zacząłęm się nim znowu bawić.
    zajrzałem do manuala, ale nie znajduję odpowiedzi jak postawić pixel sprite'a (PMG) w trybie zoom?
    pixlować w 4 kolorach bitmapy potrafię ale jak zdefinuję sobie kolory sprajta za nic nie potrafię postawić pixela w miejscu gdzie bym chciał.
    TIA
    • 40: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    sprite'y ustawia się w głównym oknie edycji - ikonka z duszkiem (edit PMG) - pozycja, szerokość, wysokość, kolor. Duszki są widoczne jeśli są na kolorze tła, inne kolory go przykrywają - w zoomie możesz "uwidocznić" duszka przez ustawienie na jego pozycji piksela w kolorze tła oraz włączyć lub wyłączyć piksel duszka (layer: PMG i ikonki duszek z + lub z -)

    najlepiej wczytaj jakiś obrazek z biblioteki i zobaczysz jak to jest robione przełączając warstwy
    • 41:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    no właśnie na obrazkach przykładowych próbuję ... i dupa.
    przerasta mnie to :)

    po pierwsze nie wiem czy w ogóle wybieram kolor sprite'a do pixlowania?
    i czy stawiam pixel spritem czy nie?
    zaznaczyłem sobie na ekranie głównym pozycje i kolory sprite'a ale nic mogę postawić pojedynczego pixela.

    jeśli sprite'y są niezależne od bitmapy myślałem że mogę sobie po zdefiniowaniu miejsca gdzie chcę mieć sprite'a po prostu pixlować.

    nie chcę narzekać, ale takie to trochę mało intuicyjne ;)
    • 42: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    bo duszkami się nie pikseluje a wstawia się je w "dziury" w obrazku o kolorze tła - jak to załapiesz to powinno pójść:)
    najprościej zrób tak - na gołym tle ustaw sprite'a - wyjdzie Ci prostokąt. potem w zoomie przełączasz warstwę na PMG i gasisz lub zapalasz piksele duszka (taka namiastka pikselowania). jak masz ich więcej to obrabiane są te, które są na wierzchu (tu nie ma wyboru koloru duszka - kolory musisz sobie zdefiniować na głównym ekranie). Jak chcesz się dobrać do leżącego niżej to wygaszasz te na wierzchu.
    Jak w zoomie przełączysz na BMP to zauważysz, że inne kolory niż tło przykrywają sprite'a.
    • 43: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 44:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Jak w zoomie przełączysz na BMP to zauważysz, że inne kolory niż tło przykrywają sprite'a.

    To oczywiście zależy od priorytetów.

    Nie jestem grafikiem, ale w mojej ocenie można pikslować w ograniczonym obszarze i duchami - zwłaszcza wykorzystując ich nakładanie (co daje 4 kolory z tłem) dla dwóch PMG.
    • 45: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Xeen, chyba piszesz o czymś innym. Priorytety są w duszkach a nie w kolorach "podstawowych", chyba, że o czymś nie wiem. Może nieprecyzyjnie się wypowiedziałem. Miałem na myśli przełączenie na warstwę BMP (i stawianie pikseli kolorami, które jeśli są inne niż kolor tła to przykrywają duszka), a nie na podgląd BMP.

    Ze względu na brak swobodnego operowania pikselami duszków nie nazwał bym tego pikselowaniem, choć rzeczywiście można uzyskać podobny efekt jak zwykłym kolorem.

    O wielu opcjach tego programu nie mam jeszcze pojęcia i mogę co najwyżej takich porad chłopskim językiem pisanych udzielać a nie pisać tutoriale.
    • 46: CommentAuthorAdam
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    G2F jest mocno niewygodny jeśli chodzi o pikslowanie duszkami - szczególnie jeśli używamy nieco bardziej skomplikowanych technik, przykładowo uzyskujemy trzeci kolor przez nałożenie dwóch PMG albo dodatkowe kolory przez nałożenie pikseli pola i PMG. Więc żeby sobie oszczędzić nerwów, zwykle rysuję sobie w jakimś innym narzędziu graficznym, planując rozłożenie duszków, a dopiero gdy mam zaprojektowany dany kawałek, to go wprowadzam do G2F - inaczej jest to strata czasu, nawet biorąc pod uwagę, że ja nie robię pełnoekranowych obrazków, tylko mniejsze elementy graficzne do gier.
    • 47: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 48: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 49:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    Ja pisałem i o duchach i o pixelach ekranu także pewnie obaj mamy rację, a ja źle zrozumiałem opis :)

    Jak się kliknie na ikonę ducha jest tam Priority - wartości 1,2,4,8. W zależności od wartości widać co jest na górze, co nie i w jakiej kolejności jeżeli chodzi o duchy i pixele ekranu.

    Nieważne.... moja uwaga była w sumie zbędna - nie miałem złych intencji :)

    Zgadzam się z tym, że G2F jest dość niskopoziomowy, ale taki musi trochę być aby robić obrazki, które są programem wyciskającym trochę soczków z Atari. Dlatego dobrze jest poczytać o możliwościach tego komputera jeżeli chodzi o grafikę i trochę o sprite'ach - mimo iż jest to wiedza programistyczna. Lub pytać na forum :)

    pozdrawiam
    • 50: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .