atarionline.pl g2f pytanko - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     

    Adam:

    G2F jest mocno niewygodny jeśli chodzi o pikslowanie duszkami - szczególnie jeśli używamy nieco bardziej skomplikowanych technik, przykładowo uzyskujemy trzeci kolor przez nałożenie dwóch PMG albo dodatkowe kolory przez nałożenie pikseli pola i PMG.

    Ja używałbym jednak terminu "podkolorowywanie" duszkami zamiast "pikslowania". :P
    Fakt, G2F ma kilka priorytetów i nawet łączenie kolorów z duszków ale w praktyce używa się tylko jednego priorytetu, który przykrywa tło - kolor "0" (zero). Tak robiłem nie tylko ja, ale, z tego co wiem, Piesiu i Ooz. :)
    Rysując obrazek 4-kolorowy najprościej zostawiać na grafice puste, czarne miejsca a potem wstawiać w nie duszki. Jak rozciągniesz duszka maksymalnie (x3) to zakryje on spory obszar a ponieważ jest w priorytecie niższy od grafiki tła (czyli tej zwykłej, 4-kolorowej) to nie będzie widać jego "kanciastości" tylko ładny, dodatkowy kolor.
    To odnosi się do grafiki trybu gfx#15, bo w hires to trochę inaczej.

    I to tyle, co jeszcze pamiętam... ;)


    Jak ktoś się szarpie z G2F i nie może go ogarnąć, to zawsze zostaje konwersja przez wspominany przeze mnie wcześniej RastaConverter albo pikslowanie w Atari Graphics Studio, też od Tebe-go. :)
    • 2: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    No właśnie też nigdy nie korzystałem z innych priorytetów i stąd zaskoczenie tym co Xeen napisał:)
    • 3: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 4: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 5:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    @all
    dzięki za podpowiedzi. dzisiaj znowu się pobawię.
    IMO nie ma problemu że narzędzie jest bardziej koderskie niż "artystyczne". taki urok pixlowania na 8-bitowcach. ale spodziewałem się że g2f będzie jednak łątwiejszy... ogarnąłem większość i nawet GUI mnie nie przeraża, tylko mnie te sprity irytowały. dzisiaj w wolnej chwili pobawię się i w razie nowych pytań pozwolę sobie napisać.
    Najważniejsza lekcja na dzisiaj. pixlować w czymś innym a potem wczytywać do g2f. tak robię wykorzystując grafx2 - i na razie działa.
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Piesiu też w Grafx2 a potem do G2F i dopieszcza(ł) - wiem z pierwszej ręki. :)
    • 7: CommentAuthorAdam
    • CommentTime20 Aug 2014
     

    Dracon:

    Fakt, G2F ma kilka priorytetów i nawet łączenie kolorów z duszków ale w praktyce używa się tylko jednego priorytetu, który przykrywa tło - kolor "0" (zero). Tak robiłem nie tylko ja, ale, z tego co wiem, Piesiu i Ooz. :)


    Tworzenie grafiki na Atari nie sprowadza się tylko do przygotowywania obrazków w trybie GR.15 na kompoty :) Istnieją też inne zastosowania tego trybu, przy których używa się mniej tradycyjnych technik. Na przykład przy odpowiednim ustawieniu priorytetów można w tym samym trybie GR.15 przez odpowiednie nakładanie pikseli i PMG uzyskać w linii 23 kolory (patrz gra Rolltris). Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać i na jakie ograniczenia (np. na jak dużą "blokowość" kolorów) się zgadzasz.
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    OK, tylko odniosłem wrażenie, że uczestnicy tej dyskusji w większości chcieli pomocy do swoich ew. prac na compo - więc spróbowałem wytłumaczyć "po chłopsku" i raczej się udało... ;)
    • 9: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 10: CommentAuthorAdam
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    @Dracon
    No tak, w tym sensie masz rację.

    Jakiś kurs albo przynajmniej zestaw praktycznych nietechnicznych porad dla początkujących użytkowników G2F (napisany przez grafika) byłby jak widać przydatny.

    Z drugiej strony, dobrze zdefiniowane sugestie zmian poprawiających użyteczność narzędzia też pewnie byłyby mile widziane przez Tebe :)
  1.  
    ale mi sie temacik udał :) rysujemy !rysujemy! ...demo trzeba zrobic..ktos jeszcze koduje fajnie??..ja to jestem nie na czasie..Scena do dema a nie tylko msx i gfx kompo ..ale co ja tam wiem..
    • 12:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Ja np koduję właśnie w tym momencie z przerwami na forum :)
    Ale czy fajnie? To nie wiem, To się okaże ;)
    Ale ostali się jeszcze tacy co kodują fajnie :)
    • 13: CommentAuthorming
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    .
  2.  
    ja wiem ale, ja snie od wielu lat o demku ktore zamknie usta na zawsze ignorantom ..xeen ty jestes gosc :)robimy andromede nexus 7 na atari?? niech sie zamkna:)niech wszyscy na swoich kompach zrobia to demo zobaczymy kto lepiej..:)
    • 15:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Z demek portowanych jest np. Control: ->link<-
  3.  
    widziałem nie raz nie dwa:)ale da sie lepiej w demku powinny sie znalezc najlepsze i najładniejsze elementy..po co w demku efekty które zdychaja..komodziarze jaraja tym samym ...jakas plazma,rastry ale to zawsze wyglada na maxa estetycznie..nie mowiac juz o muzyce ..troche sie otarłem o muzyke no i powiem cos co zabrzmi pewnie jak bluznierstwo ale dzwieki sida rzadza.. jest pare fajnych muzyczek na atari ale tu jest przepasc..x-ray z "drunk" wiadomo klasyk notabene kawałek dead can dance .naprawde pokey w wiekszosci przypadkow fałszuje..moje zdanie dj'a ..robie tez muzyke obecnie ,oraz grafike do gry na platformie android :)upss chyba nie przesadziłem..??
    • 17: CommentAuthorming
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 18: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    Heh, zaraz się zacznie dyskusja o demach :). Ale fakt jest taki, że w końcu coś się ruszyło z designem. Dema starają się być ładniejsze/bardziej poukładane niż to w czasach naszej młodości było. Co do samego pokeya - hmm, jak słyszę bas a'la CMC (choć to zwykle RMT jest) to już -10 do chęci słuchania mam. Muzyków, którzy szukają nowych brzmień na palcach jednej ręki policzysz (ale i tak dobrze, że to liczba mnoga :) ). Co do SIDa - to pewnie Cię ucieszy news, że na dniach/miesiącach będzie SlightSID - cart z SIDem na pokładzie.
    • 19: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    temat G2F odżywa zawsze przed jakimś party, dotąd dwie osoby doniosły mi o zauważonych błędach, jedna osoba pisze o potrzebnych usprawnieniach, a ja odpisuję że takie coś już jest 'naciśnij to a to'

    faktycznie spośród mnogości trybów najpopularniejszy jest ten oferujący 5 kolorów, piorytet duchów =4, pozostałe parametry są przydatne gdy projektuje się np. gre/demo, limit znaków na zestaw, limit linii które można zmieniać w obrębie wiersza przydatne w demach, aby zostawić więcej czasu dla CPU

    jest wiele opcji w G2F które powstały w momencie prac nad jakimś demem czy grą z potrzeby (Options -> Limitations na potrzeby C-Drug), gry (Special -> Limitations -> Charset)

    AGS (Atari Graphics Studio) będzie wspierać tryb MCH (5 kolorów), może i duszki, ale to inne podejście do tematu.

    Jak zachowa się użytkownik który nie zna ograniczeń grafiki PMG Atari 8-bit. Wybiera kolor ducha, macha po ekranie, puszcza przycisk myszki i program obcina mu ducha do maksymalnej szerokości 32 piksli. Zrobi wielkie oczy, co jest grane, program nie działa prawidłowo, obcina mi grafikę. Pewnie tona komunikatów z ostrzeżeniami i podpowiedzi, które doświadczony użytkownik będzie mógł wyłączyć żeby go nie drażniły.
    • 20: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    Z mnogością trybów to może jakiś prosty kreator by pomógł. 2-3 szybkie pytania (typu: grafika pełnoekranowa/do dema-gry, limity znaków, używać duchów) i już wiesz jakie opcje domyślnie włączyć/wyłączyć. Dodatkowo ze 2 zdania prostej informacji co to oznacza.
    • 21:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    OK. skumałem już ze sprajtami. przetestowałem i jako tako działa.
    ale o co chodzi z 5 kolorem? jak on jest uzyskiwany? bo gdy próbuję postawić pixel w piątym kolorze inny kolor jest nim zastępowany (coś jak na c64)? prosze o wytłumaczenie - łopatologicznie.

    i jeszcze jedno. czytałem gdzieś że w lini można zmienić kolor w środku?
    jak?
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    @crrn: piaty kolor jest uzyskiwany w obrebie całego znaku zamiennie z 4. Jesli znak jest w negatywie (kod znaku+$80) to jest wyswietlany kolor piaty, w przeciwnym wypadku - 4. Wiec w obrebie 4x8 nadal masz tylko 4 kolory.
    • 23:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    tak coś czułem... nie umiałem tylko skumać z którym kolorem ten piąty się zamienia.
    przyznam że coraz bardziej mi się to zaczyna podobać. teraz jak już z grubsza znam zasady czas na analizę prac najlepszych grafików.
    korci mnie aby na swoim blogu opisać moje spostrzeżenia odnośnie g2f z punktu widzenia commodorowca... zobaczymy.
    • 24: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    standardowo wiersz to 8 linii, 4x8 piksli to znak, można też G2F przełączyć w tryb, w którym znak to 4x4 piksle, bardziej szczegółowy inwers można uzyskać tym sposobem, kosztem dodatkowych zmian co 4 linie

    zakładka Special -> Mode -> DLI+

    tryb DLI+ można obejrzeć w akcji w demie C-Drug, plasma i twister
    • 25:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    @crrn:
    opisz koniecznie, bo każde świeże spojrzenie to nowa wiedza.
    • 26: CommentAuthorming
    • CommentTime24 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 27:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    Co nieco o g2f i grafikowaniu można znaleźć w magazynie chartari #1

    Irwin popełnił tam naprawdę fajne artki.

    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime24 Aug 2014 zmieniony
     
    OK. jest mój pierwszy pixelowany obrazek na Atari - wymęczony w G2f. więcej informacji jest w poście na moim blogu. pliki .xex .g2f. png też tam są do pobrania.
    ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    Ładne. Fajne nawiązanie do A2600.
    U mnie po uruchomieniu xex na emu są jakieś "artefakty" chyab z duchów - w png ich nie ma.
    • 30:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    z .xex'ami będę potrzebował pomocy bo nie mam jak (narazie) tego sprawdzać. wszelkie uwagi przyjmuję chętnie bo się uczę.
    • 31:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    Grafika fajna, ale masz błędy. Sprawdzaj sobie grafikę opcją Check w Graph2Font. Po prostu zrobiłeś zbyt dużo zmian w linii.
    • 32: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime24 Aug 2014 zmieniony
     
    powalcz trochę z ilością zmian w liniach 128 i 130 (options/check - tam wyrzuca błędy). fajny obrazek:)

    rastan mnie uprzedził
    • 33:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    @crrn: grafika rewelacyjna! cieszę się, że mój sen o Twoim "pixlowaniu" na małym Atari się spełnia :) 3mam kciuki za kolejne postępy :) Jestem pod wrażeniem.
    • 34:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    W zasadzie krytyczna jest tylko linia 130. Błąd w linii 128 można wyeliminować "na szybko" zmieniając opcję logosowania z "Optymizing" na "Standard" (menu "Options"). Plik będzie nieco dłuższy, ale za to nieco mniej walki potem.

    Super grafa btw., tak trzymaj!
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    nie taki G2F straszny :) ładne początki
    • 36:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    Prosta sprawa. Trzeba było tylko przenieść zmiany kolorów spritów do wcześniejszych linii. :)
    Korekta w załączniku.
  4.  
    bardzo ładne ..trzeba sie starac na sv...i jak da sie cos z tego atari wycisnac ??jak wrazenia z rysowania???
    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime24 Aug 2014 zmieniony
     
    Bardzo fajny obrazek, dobry początek kariery atarowej :)

    @blasph: wrażenia Carrion opisał na blogu ;)
  5.  
    sorrki...tak jakos jestem podjarany:)
    • 40:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    @Rastan
    Dzięki za poprawki.

    @adam
    z tą karierą to bym nie przesadzał ;)

    @all
    dzięki za dobre słowa i uwagi.
    • 41: CommentAuthorming
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 42: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    są pewne niuanse między kolejnymi Windowsami, choćby odświeżanie komponentów, ale z Win95 to już przesada, minimum jakie mam dostępne to XP, sama kompozycja Windowsa potrafi nabałaganić, XP klasyczny inaczej może wyświetlać komponenty, XP full inaczej
    • 43: CommentAuthorming
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 44: CommentAuthorming
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    .
    • 45:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    @crrn

    Fajna, naprawdę fajna praca - zarówno pomysł jak i wykonanie.
    Gratulacje i oby tak dalej!
    :)
    • 46:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime29 Aug 2014
     
    zrobiłem też wersje na C+4
    ->link<-
  6.  
    na a8 lepiej:) a tak serio to jak sie rysuje z inna paleta??..low res na a8 juz zaczyna byc porownywalny z c64 ...ale zostaje hi-res ..:(
    • 48: CommentAuthorVidol
    • CommentTime30 Aug 2014
     
    z hiresem nie jest tak zle :)
    ->link<-
    • 49: CommentAuthorming
    • CommentTime30 Aug 2014 zmieniony
     
    .
  7.  
    a gdzie kolory??
    @vidol to chyba nie w hiresie?? ale ty rysowałes w 8ce i kolorowałes spritami ..fajnie to wychodzi..ale dla mnie to czarna magia jakas:(