atarionline.pl sparkz! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime19 Sep 2014
     
    Mam juz Atari 800XL NTSC :)
    Wkrotce napisze cos o kolorach NTSC vs PAL
    • 2: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime20 Sep 2014 zmieniony
     
    Jesli chodzi o kolory NTSC vs PAL to na podstawie porownania dwoch Atari 800XL mam juz pewne wnioski ale o tym pozniej. Zacznijmy od poczatku.

    Sprawdzmy regulacje Atari 800XL NTSC

    Wedlug Atari 400 800 Field Service Manual, do regulacji uzywamy katridza SALT 2 , opcja colorbars. Na ekranie mamy przedstawienie tenczy 15 kolorow + pasek referencyny na samym dole.



    Regulacji dokonujemy potencjometrem ustawienia kolorow na prawdziwym sprzecie, a na Altirrze(default ntsc) za pomoca regulacji Hue Step tak aby 15 pasek koloru i referencyjny na samym dole mialy taki sam kolor. Osiagamy to przy wartosci okolo 25.6



    Zaraz zaraz ale cos tu nam nie gra bo Field Manual mowi, ze pasek 15 i referencyjny powinny miec kolor golden rod?



    To jest specyficzny problem systemu NTSC, w ktorym moze wystepowac blad fazy pomiedzy zrodlem a odbiornikem, dlatego odbiorniki TV systemu NTSC maja regulacje Phase Control(tint control). Moj monitor posiada taka regulacje(Phase -20), posiada ja tez Altirra. Bedzie to
    rgulacja Hue Start. Osiagamy to przy pozycji ok. -17



    Tak jest uzytkownicy NTSC maja tez regulacje w telewizorze! Oto kilka znanych gier w NTSC.







    Wspaniale ale co sie stalo z Pole Position zielone niebo?

    Na swoim monitorze przywrocilem ustawienie Phase 00 (Altira default NTSC Hue Step 25.6) I Pole Position wyglada podobnie jak w PAL'u. Ciekawe o co tu chodzi, tak?



    Wnioski:

    1 Wydaje sie ze namieszano troche w samym Atari. Byc moze programisci tworzyli czasem gry na nieprawidlowo wyregulowanym monitorze.

    2 Acivision(tez ludzie z Atari)bardziej dbali o caly proces powstawania gier.

    3 Kolory PAL sa podobne do kolorow z prawidlowo wyregulowanego NTSC i wydaje sie ze nie ma potrzeby korygowac kolorow pomiedzy systemami. Testowalem na NTSC najnowsze gry w PAL np Deathchase XE czy Assembloids XE(pieknie sie wiesza). Kolory na prawidlowo ustawionym NTSC wygladaja identycznie!


    ASSEMBLOIDS XE NTSC
    • 3:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime22 Sep 2014 zmieniony
     
    Domyślne ustawienia Altirry mają na mój gust za mocne nasycenie kolorów - wyświetlając wszystkie 256 barw naraz widać, że przy nasyceniu zmniejszonym do np. 20% przejścia barw są dużo bardziej regularne, żaden z kolorów nie jest przesycony. Ale to taka uwaga na boku, nie ma związku z meritum.

    firestorm:

    Osiagamy to przy wartosci okolo 25.6

    Prawda, 360° / 14.

    firestorm:

    Zaraz zaraz ale cos tu nam nie gra bo Field Manual mowi, ze pasek 15 i referencyjny powinny miec kolor golden rod?

    Golden rod, po polsku nawłoć. Zobacz w góglu, że większość egzemplarzy jest dużo mniej wychylona w stronę pomarańczy niż Twój wzorzec. Równie dobrze autor FSM mógł mieć na myśli hue start=-40°.

    firestorm:

    Moj monitor posiada taka regulacje(Phase -20),

    Mnie ciekawi, jak wygląda kolor 1 na monitorze z domyślnym ustawieniem fazy (0), i jakie ustawienie Altirry temu odpowiada.

    firestorm:

    Bedzie to
    rgulacja Hue Start. Osiagamy to przy pozycji ok. -17

    Przy takim ustawieniu kolory nie całkiem pasują ani do GTIA.PDF, ani do Atari Connection. Oraz mnóstwo tytułów first party, czyli od Atari, wygląda dziadowsko:

    - Różowe majty i morskie rajtuzy w "Superman III" - z hue start=-40 lub domyślnym -51 wygląda to bardziej jak w komiksie; (jeszcze gorzej to wygląda w "Superman - the Game" od First Star Software, tam nawet skóra Nadczłowieka jest różowiutka, no ale to nie jest first party)
    - różowy kolor Czerwonej Planety w "Caverns of Mars";
    - barwy nie odpowiadające arcade'owemu pierwowzorowi w "Pac-Man" (tu w ogóle jest problem, bo duszek, który powinien być niebieski, na Atari wychodzi zawsze zielony choćby nie wiem czym kręcić), "Ms. Pac-Man", "Jr. Pac-Man" - wszędzie bohater jest zbyt pomarańczowy; ("Super Pac-Man" pomijam, bo nie da się tak ustawić żeby wszystkie kolory pasowały do oryginału)
    - "Crossbow" - "Follow red path" jest różowe;
    - "Crystal Castles" - a co ten miso taki różowy;
    - "Desert Falcon" - czerwone piaski pustyni;
    - "Dig Dug", obie wersje - level 1 bardziej pasuje do arcade'owego pierwowzoru na hue start=-40;
    - "Donkey Kong Junior" - przeszkadzajki i małpiszon zbyt różowe w porównaniu z pierwowzorem;
    - "Eastern Front (1941)" - tu z kolei Ziemia wygląda jak Mars;
    - "Galaxian" - kolory Galaxianów bliższe oryginałowi przy hue start=-40;
    - "GATO" - instrukcja wyświetlana w trybie demo odwołuje się czasem do kolorów różnych elementów ekranu, które są nieprawidłowe przy hue start=-17
    - "Joust" - znowu wystarczy porównać kolory wrogów z arcade;
    - "Kangaroo" - znowu wykładamy się na porównaniu z arcade. Różowe truskawki?
    - "Mario Bros." - różowy murek tam na dole;
    - "Moon Patrol" - łazik powinien być fioletowy na levelu 1, czerwony na 2;
    dalej mi się nie chce, a to tylko do litery M, i tylko kartridże.

    Sa oczywiście przykłady, gdzie wybór między -17 a -40 to kwestia gustu, jest też parę przykładów (szczególnie z późnego Atari, z czasów XEGS), gdzie bardziej pasuje hue start bliższy -17 i/lub hue step inny niż 25.6; ale przeważająca liczba wydawnictw z czasów wczesnego Atari nijak nie pasuje do hue start=-17. Często to widać również porównując z obrazkami w instrukcjach, ale już nie chce mi się szukać. Zakładam, że co jak co, ale akurat firma Atari wiedziała co robi.

    W produkcjach innych firm, szczególnie gdy przychodzi wyświetlać niebo, trawę, ludzką skórę, lub flagi państw, to bywa różnie - faktycznie u różnych programistów potencjometry w Atari oraz telewizory były różnie poustawiane. Np. w "Summer Games" ekran z flagami państw, i ogólnie cała gra, najlepiej moim zdaniem wyglądają z hue start=40 i hue step=29. (Domyslne ustawienia Altirry też dają radę). W innych ustawieniach to albo czerwień, albo żółć we fladze Niemiec jest nie taka jak trzeba.

    firestorm:

    Oto kilka znanych gier w NTSC.

    Przykłady z Activision to żeś wybrał takie sobie, bo na domyślnych ustawieniach też wyglądają dobrze.

    A Pole Position, to akurat jedna z kilku tylko gier, które mają osobne palety kolorów dla NTSC i PAL, dobrane właśnie po to, żeby niebo wszędzie było niebieskie, a krawędzie trasy biało-czerwone.

    firestorm:

    1 Wydaje sie ze namieszano troche w samym Atari. Byc moze programisci tworzyli czasem gry na nieprawidlowo wyregulowanym monitorze.

    Jak pisałem - w tytułach po 1984 różnie bywa, ale we wcześniejszych znacznie przeważają te, którym bardziej pasuje hue start<=-40 i hue step bliski 25.6.

    firestorm:

    2 Acivision(tez ludzie z Atari)bardziej dbali o caly proces powstawania gier.

    Taa, mhm. Nie znajdziesz tytułu z Activision który ma różne palety w PAL i NTSC (czasem pokusili się o zmianę geometrii ekranu, np. "River Raid", ale to wszystko). Tymczasem ze stajni Atari takich tytułów jest kilka (ja wiem o "Ms. Pac-Man", "Pole Position", oraz europejskim wydaniu "Final Legacy" z doregulowanymi kolorami). Więc skoro dodatkowa praca podejmowana w Atari, aby obsługiwać różnice w kolorach, świadczy dla Ciebie o tym, że w Activision bardziej o to dbali, to ja przepraszam, bez komentarza.

    firestorm:

    3 Kolory PAL sa podobne do kolorow z prawidlowo wyregulowanego NTSC

    Tę kwestię chyba sobie wyjasniliśmy ;-)
    • 4: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Sep 2014 zmieniony
     
    @krotki

    1 zastosowalem opis rgulacji Atari z Field Service Manual co w tym zlego? Mam dostep do 2 Atari 800xl PAL i NTSC podpietych do tego samego monitora, Altira sluzy tu tylko do ilustracji.
    2 Golden rod kolor nie jest zielony tak? A moze jest?

    3 Gry z Activision cie nie przekonuja? Hmm

    4 Lubie sie z toba spierac lecz juz pozno wiec tylko Caverns of Mars z NTSC ;)
    A jak ta gra wyglada w Pal, podobnie?



    Czuje, ze trzeba zalozyc osobny watek.
    • 5:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime22 Sep 2014
     

    firestorm:

    1 zastosowalem opis rgulacji Atari z Field Service Manual co w tym zlego?

    Nic złego, tylko "golden rod" wybrałeś sobie IMHO źle.

    firestorm:

    Mam dostep do 2 Atari 800xl PAL i NTSC podpietych do tego samego monitora, Altira sluzy tu tylko do ilustracji.

    Doskonale to rozumiem, dlatego Cię prosiłem, żebyś za pomocą Altirry zilustrował mi, jak wyglądają barwy na Twoim Atari NTSC podpiętym pod Twój monitor, z domyślnym (0) ustawieniem Phase na tym monitorze.

    firestorm:

    2 Golden rod kolor nie jest zielony tak? A moze jest?

    Idź na łąkę i sam zobacz. Ja w interwebzach widzę pełne spektrum od żółtego z nutą zieleni, po żółty z nutą pomarańczowego (pewnie zalezy od gatunku i stadium rozwoju), ale Twój wybór, czyli pomarańcz, jest wyborem bardzo odbiegającym od średniej.

    I zobacz, domyślne ustawienie hue start=-51 to jest właśnie żółty z nutą zieleni! PRZYPADEK?!?!?!?

    firestorm:

    4 Lubie sie z toba spierac lecz juz pozno wiec tylko Caverns of Mars z NTSC ;)

    Tak, ale tylko gdy przesterujesz hue start. Jak zostawisz domyślne, Czerwona Planeta jest domyśl się jaka :-]

    firestorm:

    A jak ta gra wyglada w Pal?

    No różowo jest, wiadomo, w tej grze nigdy nie dostosowali kolorów do Europy.
    • 6: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Sep 2014
     
    @krotki
    Przenioslem ten temat do nowego watku, "Kolory PAL vs NTSC"

    Bedzie mi latwiej odpierac twoje zarzuty krok po kroku niz odpowiadac na wszystkie za jednym zamachem.
    • 7:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime8 Jun 2017
     
    Czy coś się dzieje w temacie SPARKZ! ?

    Pozdrawiam

    m.
    • 8: CommentAuthorstc
    • CommentTime8 Jun 2017
     
    Temat sie rozjechał na czerwonym kolorze, zero konstruktywnej krytyki, potrzeba testerów do zrównoważenia rozgrywki i najważniejsze "podobno" logiczne ukałdaniki to syf i nikt w to nie będzie grał.
    Muzyka jest już, czekam, aż mnie motywacja napadnie do pracy w madsie, ale czasami realne życie jak i pseudo atarowcy którzy nic sami nie zrobią ,też potrafią taką motywacje zabić.
    Z kąd nagle takie zainteresowanie, żeby odkopywać wątek z przed 2 lat?
    • 9:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime8 Jun 2017
     
    Szczerze mówiąc - znalazłem demo gry na dysku i postanowiłem sprawdzić, co się dzieje w temacie. A dyskusja nt. czerwonego koloru rzeczywiście bardzo owocna, szkoda że przy okazji utłukła projekt, ech...

    Poza tym, za pasem konkurs ABBUCa. Jeżeli nie masz, czy nie czujesz tu wspacia dla swojego projektu, zawsze tam możesz uderzyć w tamtą stronę. :)
    • 10: CommentAuthorstc
    • CommentTime13 Jun 2017
     
    O czy Panie miker czasem nie brakuje polskich produckji na ABBUCa?! Polskich koderów wycieło bractwo forumowe i już nikt nic nie pisze i nie można się pochwalić, że coś z polski wyszło , jak to? I mam szukać wsparcia nie tu, tylko za granicą, bo tam mądrzejszy odbór czy jak?
    • 11:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime13 Jun 2017
     
    Brakuje produkcji, brakuje koderów. Odnośnie wsparcia, otrzymasz je i tu i tam. I po co się złościć, tu sami mili i spokojni ludzie
    • 12: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime13 Jun 2017
     
    Stc: ja czasem też jestem zły na to, czy też tamto środowisko, ale w końcu mi przechodzi. Ludzie są wdzięczni koderom za ich pracę, choć czasem tego nie komunikują. Mam nadzieje, że dokonczysz ten ciekawy projekt.
    • 13: CommentAuthorAdam
    • CommentTime31 Aug 2020
     
    Wygląda na to, że kolega Michał "STC" Czepułkowski (nieaktywny już na naszym forum) dokończył swoją grę, poszedł za sugestią Mikera i wystawił ją ostatecznie w konkursie programistycznym ABBUC 2020:

    ->link<-

    holgibo:

    11.Dr.Sparkz
    Game/Tetrisstyle
    Authors: Michal Czepulkowski (code/Titelgrafik), Musik: Zdeněk "PG" Eisenhammer, Grafik: Petr "FLY" Svoboda
    • 14: CommentAuthorAdam
    • CommentTime31 Aug 2020 zmieniony
     
    Gra jest wzorowana na produkcji automatowej "Dr. Sparkz Lab" stworzonej przez Atari Games w 1992 roku, która nie została oficjalnie wydana: ->link<-



    Wersja demo z 2014 wyglądała jak poniżej, plik można pobrać z bazy gier AtariOnLine albo z pierwszego posta w tym wątku.

    • 15:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime31 Aug 2020
     
    ale niespodzianka, fajnie