atarionline.pl Hello World w Asemblerze dla Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornosty
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    Ale akurat "Hello world" uruchomisz ;)
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    Tak, te "dobre praktyki" sa wlasnie dla programistow, ktorych ambicje koncza sie na hello world...
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    :)
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 Oct 2014 zmieniony
     

    xxl:

    ale wiesz, ze inny rom atari 400 i 800 to ich najmniejszy problem? :D

    probowales na tym uruchomic COKOLWIEK procz dosa ;-) ?


    Z tego co ja wiem to działa kilkanaście tysięcy tytułów i nie działa kilkaset. A jaki tam jest problem? Hmm. Spójrzmy co oferuje Incognito ukompatybilniające ten sprzęt z serią XL... RAM, ROM... Czytnik kart CF... Jeszcze trochę RAMu... A więc pamięć - problemów nie stwierdzono.

    xxl:

    Tak, te "dobre praktyki" sa wlasnie dla programistow, ktorych ambicje koncza sie na hello world...


    To w zasadzie można by zostawić bez komentarza, ale można zadać pytanie - napisałeś coś kiedyś bardziej skomplikowanego i ambitnego od gry na 8-bitowy komputer?

    xxl:

    utrzymywanie na sile kompatybilnosci programowej z maszyna na ktorej z powodow jej roznych ograniczen nic nie uruchomisz to marnotrastwo.


    A to warto sobie zachować i przytoczyć w odpowiednim momencie :) (w kontekście utyskiwania na programy, które nie działają na tzw. wąsko zdefiniowanym "atari", bo np. wymagają więcej RAMu )
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Oct 2014 zmieniony
     
    > Spójrzmy co oferuje Incognito ukompatybilniające ten sprzęt z serią XL

    no wiec o czym tu dyskusja skoro ukompatybilnia z XL/XE :D sam przyznales ze problemu nie ma :D


    > napisałeś coś kiedyś bardziej skomplikowanego i ambitnego od gry na 8-bitowy komputer?

    to sa sprawy elementarne, Wieczor; takie "Podstawy Wiary":
    najdoskonalsza forma aktywnosci na jakichkolwiek maszynach liczacych a na atari w szczegolnosci sa gry.
    czy to bedzie produkcja czy konsumpcja gier nie ma tu wiekszego znaczenia. wazne aby stosowac... to jak paciorek a jesli jestes malej wiary to jak codzienna higiena.

    zachowuj higiene to glupoty nie beda Ci do glowy przychodzic.

    dam Ci porownanie :-)

    jak bylem maly, mamusia czesala mnie zeby kobiety (bez wzgledu na wiek) mlaskaly jaki sliczny chlopiec.
    dzis wygladam jak golonka i grzebienia juz nie potrzebuje a efekt pozostal...
    stosowanie tych "dobrych technik" (caly czas w cudzyslowie) jest jak grzebien :D potrzebny tylko na pewnym etapie ;-)
    • 6: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 Oct 2014 zmieniony
     
    Dobre praktyki to nie jest religia, a efekt wielu doświadczeń, często bolesnych, ludzi którzy pracowali zanim do nich doszli. Nie ma tu zasad dla samych zasad, każda ma swoje konkretne uzasadnienie. Brak ich stosowania sprawdza się na krótką metę i w małej skali.

    Pytanie o gry na 8-bitowy komputer nie jest bezzasadne; otóż są to dość małe i z natury nieskomplikowane formy. Do pewnego momentu, można sobie hasać, poza tym taki komputerek wiele wybacza o ile przyjmujesz założenie że używasz go jak kalkulatora - po użyciu programu wyłączasz zasilanie i już. Kalkulatora, bo nawet z pralką już teraz nie jest tak prosto.
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    sam przyznales ze problemu nie ma bo i tak kompy sa kompatybilne z XL/XE a teraz znowu cos Ci przeszkadza?


    > Dobre praktyki to nie jest religia, a efekt wielu doświadczeń, często bolesnych, ludzi którzy pracowali zanim do nich doszli.

    jedni koderzy uprawiaja kodowanie np. piszac gry czy dema
    a inni uprawiaja martyrologie celebrujac "dobre praktyki"

    i gra gitara.

    co Ci to przeszkadza? :)
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 Oct 2014 zmieniony
     
    A mi nic nie przeszkadza, niech każdy robi jak uważa, ja tylko wyrażam opinię o różnych podejściach. Jeszcze inni uprawiają kodowanie np. pisząc gry czy dema stosując dobre praktyki i w niczym im to nie przeszkadza, a często nawet pomaga - to może oszczędzić wiele czasu. Po to zresztą te praktyki powstały aby oszczędzić czas i nerwy. A że ktoś lubi się zmagać z dawno rozwiązanymi problemami to jego sprawa :)
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    przeciez problemu nie ma to jak mozna sie nim zmagac :-)

    stosowanie sie do tych "praktyk" zabiera czas i pamiec - calkiem niepotrzebnie.
    stosowanie "dobrych praktyk" to synonim uprawiania martyrologii :D
    • 10: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime14 Oct 2014 zmieniony
     
    Zamieńcie 'dobre praktyki' na 'doświadczenie' to bezpiecznie się będziecie mogli piwa razem napić :).

    edit: literówka
    • 11: CommentAuthornosty
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    Wieczór ma rację, ale XXL też ma trochę racji w ostatnich postach. Rozumiem o co Ci chodzi: każdy ma swoje nawyki i może mieć w d... rozmaite zalecane "dobre praktyki" bo tylko zabierałyby mu czas. Ja np nigdy w życiu nie rysowalem czy nie spisywalem żadnych algorytmów, jak to zalecają uczone podręczniki. To dla mnie strata czasu. Cały plan gry utrzymuję w głowie. Uwagi dla siebe robię co najwyzej w komentarzach.
    Sprawdza się w grach na Atari 8-bit i na Androida. Czy sprawdziłoby się w projekcie tworznym przez 20 programistów przez 2 lata? Wątpię.

    XXL powie zapewne, że rozmawiamy o grach na Atari a nie o projekcie dla 20 programistów, więc po co mi te algorytmy. Zgoda. Ale przypomnę, że topic dotyczył porady dla początkującego programisty. Jak sam napisałeś: "stosowanie tych "dobrych technik" (caly czas w cudzyslowie) jest jak grzebien :D potrzebny tylko na pewnym etapie ;-)". A o takim właśnie etapie ("hello world") tu rozmawiamy.
    Każdy powinien znać dobre praktyki, nawet jeśli potem świadomie nie będzie chciał/potrzebował ich stosować.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    ten topic, to będzie najlepsza lekcja dla początkującego programisty. Można to nazwać: "Czego robić nie należy". A czego, to logicznie można wywnioskować i albo napisać coś, co zadziała, albo coś co gdzieś zadziała a gdzieś niekoniecznie. Hehehehh ;)-
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Oct 2014 zmieniony
     
    dzialac bedzie na atari a nie bedzie na 1 komputerze we wszechswiecie... kompie Pina :)

    taka lekcja jak pisac programy na prawie atari :D
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    jak piszesz na forum, to nie pij alkoholu ;)
    • 15: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime14 Oct 2014
     
    @Pin - maila mi wyślij: lp.airetni@re_bob (to tak, klasycznie od tyłu się czyta).
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Oct 2014
     
    pojszło.