atarionline.pl Atari 130XE uszkodzone? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Witam wszystkich. Zakupiłem sobie ostatnio takie Atari jako uzupełnienie do innych 8-bitowców (ale też z dużą chęcią przypomnienia sobie giercowania na tej maszynce, szczególnie The Last Starfighter). Trochę pograłem, nie zauważyłem żadnego problemu. Dzisiaj nadszedł czas na oglądanie dokonań demosceny na tej cudnej maszynce i mam małego zonka - praktycznie każde demo wygląda inaczej niż na youtube, jakieś krzaki się pojawiają, kolory jakieś takie inne itp. nagrałem przykład -
    - szczególnie widać to na tej kolorowej szachownicy, na innych filmikach na youtube wygląda to inaczej, są to płynne kolory a u mnie jakaś kaszana. Czy to znaczy, że z tym Atari jest coś nie tak i należy zwrócic się do odpowiedniego specjalisty?
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Jun 2015
     
    Wyłącz optymalizacje w TV, odszumianie, włącz game mode.
  2.  
    Na innym CRT jest to samo, a tam nie ma takich opcji jak piszesz
  3.  
    Na zdjęciu lepiej to widać, zamiast pełnych kolorów jakieś słupki.
    • 5: CommentAuthorbaton
    • CommentTime24 Jun 2015
     
    Patrząc na kolorową szachownicę mam 99% pewności, że to uszkodzone GTIA - problem niektórych 130xe i wielu 800xe. Na forum znajdziesz wszystko na ten temat. Niektórzy specjalnie szukają do kolekcji takich egzemplarzy :)
  4.  
    A no to w takim razie pobawię się dzisiaj wieczorem jakieś sysinfo powinno być pomocne wyczytałem. Dziękuję za pomoc.
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Jun 2015 zmieniony
     
    odpal np: Henry's House ,jeżeli ta planszy tytułowej na dolnym panelu zamiast płynnie przechodzących kolorów będziesz mił "krzaki " to na bank GTIA.
  5.  
    Tak to dokładnie u mnie wygląda jak w załączniku. W takim razie czy ktoś ma może odpowiedni sprawny układ na wymianę na zbyciu?
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Jun 2015 zmieniony
     
    GTIA ,miałem dokładnie to samo ,na zlocie chłopaki naprawili mi Atarka,miałem układ na "mostku "więc nie trzeba było lutować ,najlepiej z LOTHARKIEM porozmawiaj.
    ->link<-
  6.  
    Tak zrobię, dzięki za pomoc.
    • 11: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime15 Aug 2015
     
    Jak ten układ gtia wygląda? I za co odpowiada?
    • 12: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime15 Aug 2015
     
    1. w kwestii wyglądu - typowy 40-nóżkowy dip.
    2. odpowiada (najprościej pisząc) za kolory na obrazie, oraz grafikę p/m (czyli duchy).
    • 13: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime15 Aug 2015
     
    Dzięki bober za informacje mam 2x 65xe oraz 1x 800xe .czy idzie jakoś sprawdzić czy mam je sprawne?np komendamijakos?
    • 14: CommentAuthorstryker
    • CommentTime15 Aug 2015
     
    Odpal to: ->link<-
    • 15: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime15 Aug 2015
     
    ->link<- - tu masz parę informacji o uszkodzeniach.
    • 16: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime16 Aug 2015
     
    nie da sie tego odpalic... po wl kompa pisze ready i wpisuje te komendy i nic zadnego testu nie ma :( (chyba ze zle robie bo jestem poczatkujacy)
    • 17: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Aug 2015 zmieniony
     
    Po wpisaniu tego programu w kolejnej, pustej linii wpisz run i wciśnij klawisz Return. Jeśli potem chcesz wyjść z programu bez kasowania go spróbuj wcisnąć klawisz Break.
    • 18: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime16 Aug 2015
     
    DZIĘKI PANOWIE, TEST UDANY SPRAWNE :)
    • 19: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime16 Aug 2015
     
    Panowie a wroce jeszcze do jednego pytania otoz widocznie mam sprawne to GTIA ale meczy mnie jeden problem otoz jak wylacze atari i wciskam start+option(aby mi bzdękło do ladowania gry) to nie zakazdym razem to tobi tzn czasem mi wchodzi menu testow albo niebieski ekran z kwadracikiem u gory i nie bzdyknie i musze kilka razy wylaczac-wlaczac az zalapie... co to moze byc?
    • 20: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime16 Aug 2015
     
    a nie zacinają ci się klawisze?
    oglądałeś sprzęt od środka? może folia jest zabrudzona?
    • 21:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime16 Aug 2015 zmieniony
     
    Możliwe też, że masz kompa z pewną cechą. Mianowicie musisz ciut dłużej trzymać go wyłączonego.

    ->link<-
    • 22: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime16 Aug 2015
     
    Fakt folii nie sprawdzałem ale fizycznie klawisze się nie zacina lukne ja jutro a czym folie najlepiej przeczyscic?dziękuję bober i mg inż Rafał i każdemu co mi pomagali wielkie dzięki fakt dopiero się uczę ;) POZDROWKI
    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Aug 2015
     
    ja czyściłem gazikami LEKO dostępne w każdej aptece,zawierają alkohol izopropylowy który jest stosowany do czyszczenia optyki,mechanizmów precyzyjnych,głowic itp,ponadto jest obojętny dla większości tworzyw sztucznych .
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Aug 2015 zmieniony
     
    Izopropanol zmywa ścieżki na folii, więc uważnie i delikatnie jeżeli już.

    Atari tak mają, zła zawartość pamięci po wył/wł i się softwarowo blokują. Nawet 10 sekund czasem trzeba czekać.

    Znane (z autopsji) sa przypadki wyłączenia kompa na sekundę-dwie i włączenia a gra chodzi dalej jakby nigdy nic.

    Jest to takzwane "wymóżdżanie" - czas od wyłączenia do ponownego prawidłowego zainicjowania komputera.
    • 25: CommentAuthorxangel
    • CommentTime5 Sep 2015 zmieniony
     
    Ta wada (ten powolny zanik danych z pamięci) zależy od zastosowanych pamięci DRAM - jedne Atarki ją mają, inne nie.