atarionline.pl Wyniki Konkursu o Atari - Głuchołazy 2015 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Jul 2015 zmieniony
     
    Oto szczegółowe wyniki konkursu wiedzy o Atari:

    1. Ulrich/atariBDSM 19 pkt
    2. Rocky 18
    3. XXL 17,5
    4. Sikor 17
    5. Grzybson/SSG 16,5
    6. Maquis liebling Pejcz 15,5
    6. Miker 15,5
    7. Nosty 15
    7. Wieczór 15
    8. Macgyver 12,5
    8. larek 12,5
    9. Bob!k/C.P.U. 9,5 (+3)
    10. Koala 8
    11. Dr. SID 5 (+4)



    Gratulacje dla zwycięzców !!
    W tym dla wszystkich uczestników, bo wszyscy się wykazali dużą wiedzą!;)

    Moje uwagi:
    - Grzybson nie ma odjętych punktów karnych - choć powinien ;)
    - Niektórzy odpowiadali dla jaj, więc ich niski wynik należy brać jako duży wynik w poczuciu humoru ;)
    - w nawiasie +4 i +3 to uczestnicy zagraniczni, którzy w jednym pytaniu za 4 punkty nie mieli równych szans z wielbicielami Atari z Polski. Dlatego wielki szacun, że Bob!k mimo wszystko podał 1 poprawną odpowiedź! Czyli "Tajemnice Atari" Brawa! Powinien za to dostać 2 punkty - bo jako jedyny podał odpowiedź dotyczącą specyfiki polskiej (PRLu). Brawo! ;)
    - proszę o wyjaśnienie tego co było nieczytelne to uzupełnię

    Maksymalna ilość punktów możliwych do zdobycia to... chwilka... komputuję...
    25 punktów.
    • 2: CommentAuthorKonop
    • CommentTime27 Jul 2015
     
    Nalegam na odnoszenie się do mnie z należytą godnością i nie imputowanie, jakobym podpisywał się w sposób nieczytelny. Noszę tytuł Markiza (z francuskiego Marquis).

    Maquis Liebling Pejcz.
    • 3: CommentAuthorbrx
    • CommentTime27 Jul 2015
     
    @Konop: No to chyba żeś jeszcze nie wytrzeźwiał po tych Głuchołazach, bo wymyślić taką ksywę to... :D Albo wstąpiłeś do tego Atari BDSM czy jak tam się to nazywa :)
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Jul 2015
     
    Protestuję! Część moich odpowiedzi nie została zaliczona pomimo tego, że były prawidłowe.
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Jul 2015
     
    Chodzi o ten hymn na cześć Commodore?
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Jul 2015
     
    np. odpowiedź na pytanie "Gdzie?", ale na inne również.
    • 7:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime27 Jul 2015
     
    @brx: Maquis Liebling Pejcz jest od dawna w atariBDSM. A tytuł szlachecki został nadany mu w momencie urodzenia. :)
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Jul 2015
     
    @konop - nie wiem może to była pruderia? :D


    @larek - jakoś wszyscy zrozumieli :P
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime28 Jul 2015
     
    @tdc, ja również zrozumiałem.
    • 10:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Jul 2015
     
    ...tylko lubię wsadzić kij w mrowisko ? ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime28 Jul 2015
     
    Nie wiem, gdzie lubisz wsadzać swój kij i nic mi do tego :P

    Czy jest możliwość, abyś tu przedstawił pytania i wg Ciebie prawidłowe odpowiedzi? I nie doszukuj się drugiego dna w tej prośbie - chodzi o to, aby wszyscy mogli czegoś ciekawego dowiedzieć się o Atari.
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Jul 2015
     
    Marquis i Rocky sciagali. czuje sie jakbym wygral.
    • 13: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime28 Jul 2015
     
    @TDC: Przychylam się do prośby larka o zaprezentowanie poprawnych odpowiedzi z ew. komentarzami - wtedy ten konkurs ma dodatkową wartość edukacyjną, tzn. czegoś się dowiemy, czego nie wiedzieliśmy, a chyba o to w takich konkursach chodzi (również). Np. o ile pamiętam wyjaśniłeś mi kilka z nich i te informacje były dla mnie nowością.
    • 14:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Jul 2015
     
    Sorry chłopaki wypadły mi tutaj trudne sprawy, więc moją bytność w necie muszę ograniczyć przez pewien czas. Na party każdy mógł podejść i skonsultować swoje odpowiedzi, co zrobił np. Wieczór.
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Jul 2015
     
    Ok, już mi się średnio wyprostowało wszystko, więc jak ktoś ma jakieś pytania to piszcie, postaram się powoli odpowiadać.
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Jul 2015
     
    To poproszę o odpowiedzi. Myślę że jest spore zainteresowanie.
    • 17: CommentAuthormarekp
    • CommentTime29 Jul 2015
     
    Tak, tak! W konkursie nie brałem udziału ale czytałem pytania więc chętnie poznam odpowiedzi :-) A najlepiej pytania i odpowiedzi, bo pytań już tak bardzo nie pamiętam...
    • 18:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    Ok, to mamy pierwsze:

    1. W którym roku na rynku pojawił się pierwszy komputer Atari?

    Odp: W 1979 roku.


    Pojawiły się kontrowersje co do tego że był to 1978 rok. Pojawiały się też błędne odpowiedzi uczestników (trafiające w początek lat 70.).
    Wszędzie tam gdzie w pytaniach należało podać datę liczyłem że błąd może wynieść +-1 rok, więc odpowiedzi np. 1978 były punktowane.


    Z mojego punktu widzenia to takie głupawe pytanie na rozgrzewkę, liczące na to że przy oczywistym pytaniu i oczywistej odpowiedzi ktoś się przez przypadek walnie ;):D :P
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    Mimo, że rok 1979 przyjmujemy za rok pojawienia się na rynku pierwszego komputera Atari, to należy również zwrócić uwagę, że konsola Atari VCS to w zasadzie też komputer. Po rozwinięciu nazwy VCS otrzymujemy Video Computer System. Skoro samo Atari uważało konsolę za komputer, to dlaczego nie traktować jej w ten właśnie sposób? W Wikipedii napisano, że konsole to komputery specjalizujące się w celach rozrywkowych (gry wideo).
    W tym kontekście rok 1979, jako rok pojawienia się komputera Atari wcale nie jest taki oczywisty. Gdyby pytanie dotyczyły konkretnego modelu komputera Atari (np. Atari 800), to co innego...

    Poprosimy o kolejne pytanie i odpowiedź.
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    Zaczyna się robić ciekawie, mnie też ciekawi reszta pytań i odpowiedzi...
    • 21:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    Rok 1978 chodził mi po głowie, ale sprawdziłem ... Atari 400 i 800, były oficjalnie zapowiedziane przez Atari w grudniu 1978 roku, ale prototypy pojawiły się w styczniu 1979 roku. W sprzedaży (na rynku?) dostępne były w 1979 roku.
    • 22:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    No i wszystko jasne ;)

    @larku, jednak nikt tego tak nie traktował, bo nikt nie podał daty powstania Atari VCS, bo to nie był 1978.

    Idąc Twoim przewrotnym tokiem rozumowania gra nie była grą, bo Atari traktowało oprogramowanie do Atari VCS jako "GAME PROGRAM (TM)", więc nie było to ani oprogramowanie (użytkowe, narzędziowe) ani gra video :P


    Kolejne pytanie:
    2. Seria gier, w których dwie postacie mogły wykonywać wiele czynności. W jednej z części tej gry, mogli oni rzucać do siebie śnieżkami. Podaj tytuł gry i firmę. (2 pkt)
    • 23:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     


    Edit: Opis w ekranie tytułowym.
    • 24:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    właśnie;)

    Odp:
    Spy vs. Spy, First Star Software, 1984
    Konkretna odpowiedź to: Spy Vs Spy 3 - Arctic Antics


    Kolejne pytanie:
    3. Ile Atari 8-bit posiada chipów graficznych?
    • 25: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    3. gtia antic
    • 26:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    ...i ?
  1.  
    i VBXE :>
    • 28:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    he he;)

    Prawidłowe odpowiedzi są dwie, jedna oczywista druga niekoniecznie:
    1. GTIA i ANTIC
    2. GTIA, ANTIC + chip odpowiedzialny za przygotowanie sygnału wideo (coś jak ramdac na pececie)

    Obie odpowiedzi traktowałem jako poprawne. Druga wersja odpowiedzi pojawiła się tylko raz.


    Kolejne:
    4. Na przełomie lat 70.80, czyli dynamicznego rozwoju firmy Atari - stała się ona światowym liderem. W jakiej dziedzinie?
    • 29:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    odp 4: W produkcji kartridży:) wyprodukowało ich ponad 1,5 miliona:)
    • 30:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    dobrze!

    Odpowiedź:
    Przez produkcję gier, konsol i komputerów, Atari stało się liderem w dziedzinie elektroniki, gdyż konstruowało najwięcej układów, skupowało itp. Wspominał o tym jeden z numerów "Atari explorer" (jak informuje Pirx).

    Na przełomie lat 70/80 Atari było największym na świecie odbiorcą pamięci ROM, z których konstruowało cartridge z grami. Ocenia się że w sumie sprzedano ponad 150 milionów cartów z grami dla Atari 2600.


    Kolejne:
    5. W jaki sposób w trybie GTIA możliwe jest wyświetlenie 256 kolorów? (2 pkt)
    • 31:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    Dzięki przerwaniom
    • 32:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    "2 pkt" - sugeruje że są dwa powody ;)
    • 33: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    "4. Na przełomie lat 70.80, czyli dynamicznego rozwoju firmy Atari - stała się ona światowym liderem. W jakiej dziedzinie?"

    Tak sformułowane pytanie jest dość ogólne :) Biorąc pod uwagę, że wówczas firma Atari była generalnie liderem we wszystkich obszarach sprzedaży gier wideo, można odpowiedzieć na różne sposoby: np. że sprzedawała najwięcej egzemplarzy gier, pewnie też wypuszczała na rynek najwięcej nowych tytułów.
    • 34:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    Teraz strzelam, więc wybaczcie: przeplot?
    • 35: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    Może Tedecowi chodzi o to, że musi być jeden konkretny tryb GTIA wybrany :)
    • 36:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    Pytanie jest dość ogólnie zadane aby nie było za prosto. W mojej ocenie oczywiste jest to że Atari zajmowała się produkcją konsol czy gier. To że była liderem światowym w elektronice mogło być wtedy bardzo zaskakujące.

    Co do GTIA to wiele osób doskonale wiedziało co to są za dwa niezbędne elementy, natomiast zadziwiająco wiele nie wiedziało i stawiało na interlace - co nie jest prawdą.
    • 37: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    1. Zmiany w rastrze.
    2. Interlace.

    Edit: 3. Wszystko razem :)

    Edit 2: 4. Rozmywanie odcieni i kolorów w obszarze dwóch linii skaningowych w PAL.
    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    TDC, nie mów, że zadajesz pytanie ogólne, a potem eliminujesz poprawne odpowiedzi tylko na podstawie tego, ze Tobie osobiście się nie podobają albo Twoim zdaniem coś jest oczywiste.
    • 39:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    a jakie są prawidłowe odpowiedzi?

    Ja się nie znam na programowaniu aż tak dobrze, coś tam słyszałem na te tematy, ale chcę wiedzieć:)
    • 40:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    @Adam, ale źródła podają jasno co się wtedy działo. Nie ma tutaj mowy o jakiś wątpliwościach co do odpowiedzi.
    • 41:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    5. W jaki sposób w trybie GTIA możliwe jest wyświetlenie 256 kolorów? (2 pkt)

    Haczyk jest w braku słowa "jednocześnie" :D
    • 42:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Jul 2015
     

    tdc:

    Nie ma tutaj mowy o jakiś wątpliwościach co do odpowiedzi.
    Wręcz przeciwnie - miałem bardzo dużo wątpliwości... a w zasadzie, to Ty miałeś czytając i punktując moje odpowiedzi.
    • 43:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     

    tdc:

    2. GTIA, ANTIC + chip odpowiedzialny za przygotowanie sygnału wideo
    O, zainteresowało mnie to! Czy możesz wymienić oznaczenie tego chipa? Poszukam go sobie w moim komputerze. Z góry dziękuję.

    Albo chociaż wskaż, który to:
    • 44:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    @larek, ale co ma tu do rzeczy słowo "jednocześnie"?

    Ja zrozumiałem że jednocześnie (w sensie że dla mojego wzroku jest to "jednocześnie").

    Ale tu właśnie chodzi o to że nie jednocześnie, bo coś tam mruga, ale ja się nie znam więc mogę się mylić:)
    • 45:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    @kris3D
    Taki oto prosty programik, aby przybliżyć zrozumienie słowa "jednocześnie":
    FOR KOLOR=0 TO 255
    POKE 710,KOLOR
    NEXT KOLOR


    Dzięki temu programowi zobaczymy 128 kolorów? Zobaczymy! ;)
    • 46:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Jul 2015 zmieniony
     
    "jednocześnie" w tym sensie że coś ma działać tak aby osiągnąć jedną rzecz którą jest 256 kolorów.
    Mono podał słowo klucz jako pierwszy ;)

    Odpowiedź na pytanie 5:
    a) Dzięki wyświetlaniu w dwóch liniach trybów 11 i 9
    b) efektowi tzw. PAL artifacting (dzięki temu 4 bity z każdej linii daje nam 8 bitów na pixel)

    Jeśli chodzi o a) to od strony software'owej można to osiągnąć na wiele sposobów. Wiele osób podawało przerwania DLI, co jest oczywiste, ale nie jest wymagane.

    ad b) to kluczowe jest to, że Atari (PAL) potrafi osiągnąć stabilny obraz posiadający 8 bpp.
    Wiele osób podało, że trzeba mrugać/interlace to nie jest prawdą. Każdy komputer potrafiący wyświetlić minimum 16 kolorów (np. Atari ST i Amiga 1000/500) może faktycznie mrugać sobie tymi 16 kolorami o ile ma wystarczającą paletę barw. Jednak Atari 8bit nie musi i ogólnie jeśli chodzi o tryby GTIA to jest to dziedzina, w której deklasuje pozostałe komputery 8bitowe.


    Pytanie kolejne:
    6. Znana, zagraniczna gra, w której raz na jakiś czas w tle pojawia się swoiste cyfrowe śnieżenie. Podaj tytuł i firmę. (2 pkt)
    • 47:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    A czy ten trzeci układ to PIA?
    • 48:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    Z tymi 256 kolorami to mi do głowy wpadła jeszcze jedna odpowiedź: podłączyć kolorowy TV/monitor. Bez niego możemy nie uzyskać tylu kolorów ;)
    • 49:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    @larek, chodziło mi o mruganie, ale jednak nie o to chodziło TDC-owi:)
    • 50:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime30 Jul 2015
     
    @larek, rozwaliłeś system:) ale, ależ: czy odcienie czarnego albo zielonego to nie kolory? Wówczas Twoja teoria jest nieprawdziwa:)