atarionline.pl Emulowanie wzajemne pracy komputerów różnych platform z tego samego poziomu technologicznego - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    To co jest dużym błędem w Twoich rozważaniach teoretycznych, to fakt NIE uwzględnienia różnic sprzętowych.
    Poczytaj np o duszkach C64 i zapodaj jak widzisz zmuszenie naszego Antica do ich wyświetlania?
    • 2: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime9 Oct 2015 zmieniony
     
    Smaku, wygląda na to, że nigdy nie programowałeś 8bitowego komputera i nie masz pojęcia jak jest generowany dźwięk lub obraz.
    6502 jest procesorem wolnym. Bardzo wolnym. Ponieważ kod nie wykonuje się natychmiastowo nie jesteś w stanie natychmiastowo zmieniać wartości rejestrów, czyli już teraz generować na Atari dowolnego dźwięku lub obrazu. Możesz zmieniać kolor kilka razy w linii obrazu i możesz zmuszać Atari do wydania tylko określonych dźwięków. Prawdopodobnie to co robi SID Player albo mój RastaConverter ->link<- to najlepsze, co można uzyskać w kwestii emulacji dźwięku lub grafiki. I jedno i drugie zżera prawie 100% czasu procesora.

    "Filtry" jak to nazywasz, czyli programowe emulatory sprzętu do zrobienia są, bo działają np. na PC, ale działają tam tylko dlatego, że procesor jest minimum kilkaset razy szybszy niż układy starych komputerów. Nie można do tego wykorzystać 6502, no, może gdyby go przetaktować do pracy 800Mhz+.

    Polecam na początek: ->link<- a gdy zrozumiesz, co jest tam napisane: ->link<-
    • 3: CommentAuthorblacktofu
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    Smaku, z Twojego hipsterskiego potoku słów ciężko jest wyłowić co tak naprawdę chcesz zrobić. Być może najbliżej tego co proponujesz jest to:
    • 4:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    A mnie się wydaje, że raczej chodzi tu o rozszerzenie możliwości emulatora Atari o emulowanie C64. O ile dobrze zrozumiałem.
    • 5: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime9 Oct 2015 zmieniony
     
    Głównym powodem tego, że emulacja jako taka odpada, jest jak już tu pisano fakt, że niektóre rozwiązania sprzętowe musiałyby być realizowane przez wykonanie wielu dodatkowych instrukcji "tłumaczących", a jak wiadomo wiele gier na daną platformę wyciska z niej niemal 100% prędkości. W ogóle pisanie o tym choć jest bardzo ciekawe to kompletnie nie ma sensu.

    Jedyne co jeszcze można by sobie wyobrazić (co również jest skrajnie skomplikowane, albo wręcz nie jest możliwe), to konwersję programu z jednej maszyny na drugą i wygenerowanie gotowego przetłumaczonego już pliku. Może w sumie o to Ci chodzi, ale piszesz tak dużo i jakimś takim jak dla mnie dziwnym stylem, że ciężko wszystko wyczytać.

    Ale jak wiadomo, co nie jest zabronione, to jest dozwolone. Zrób więc to co wszyscy uważają za niemożliwe, i będzie to historyczna rzecz.
    • 6: CommentAuthor0xF
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    Nie otwierałem aol przez kilka dni - kto to jest Smaku?
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    i to jest dobre pytanie :)
    • 8: CommentAuthortbxx
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    wg. internetów: ->link<-
    chociaż wolę myśleć, że to przybysz z Matplanety ;) który odpali na atari oprogramowanie z C64, Amigi oraz PS4.
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    rodzinie skoncza sie fundusze na psychotropy to wroci do zakladu... a tam internetu nie ma.
    • 10: CommentAuthormono
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    Hmmm. Pisanie prac zaliczeniowych...
    • 11:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    Po psychotropach??? A wiesz, spróbować trzeba... :)
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Oct 2015
     
    oj tam ,oj tam ,ja już na samym początku to znalazłem dlatego o dziewiarstwie napisałem .
    Może teraz będzie praca podyplomowa z filtru ;-).
    Bardzo jestem ciekaw co z tej wzajemnej emulacji wyjdzie ,a może to Te... ?
    Nie.
    • 13: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    @falcon030: właśnie o te różnice sprzętowe chodzi - mają być przekonwertowane na funkcjach tego filtru na odwzorowanie do wykonania przez układy Atari najpierw na ile Atari da radę - najczystszy, podstawowy filtr i dopiero potem, czego nie da rady Atari, dorobi się 'ręcznie' w filtrze deluxe, żeby odwzorowanie pracy C64 było idealne 100% - o to mi chodzi od początku.

    Duszki jakkolwiek nie byłyby realizowane na C64 - Atari zrobi je na tyle, na ile da się to odwzorować w wersji dla Użytkownika - za to odpowiada emulator właśnie - ma przenosić realizację duszków C64 na realizację atarowską - i znowu ta sama zasada: na ile Atari jest to w stanie zrobić sam (programowo z użyciem układów emulowanych w emulatorze Atari) - w wersji oryginalnej sprzętu emulowanego Atari (czyli 'czysty emulator standardowy zgodny z oryginałem sprzętowym) - to jest filtr standard. To, czego nie może zrobić Atari z dowolnych przyczyn własnych (ograniczenia dowolne sprzętowe własne) dorobi się w wersji deluxe, bo Atari ma robić idealne odwzorowanie C64 na swoich układach i jeśli układy nie dają rady z przyczyn obiektywnych 'bo tak zostały zrobione i nie umieją, więc nie mogą' - to dorobi się, że będą umiały w wersji deluxe (dodatek upragedowy do filtra, żeby robił idealnie C64 jak należy na upgradowany układach Atari).

    Wszystko i tak dzieje się tylko i wyłącznie w warstwie emulatora atari na PC - więc stąd to wszystko, co opisuję powinno być według mnie jedynie drobiazgiem i formalnością do kliknięcia i gotowe.


    @ilmenit: przejrzałem te linki, bardzo przydatne i fajne, zerknąłem tylko, ale wydają się być świetnymi rzeczami zbiorczymi, wartymi przejrzenia dokładniej. Dzięki. Polubiłem zerkając, bo widać po spisach treści i po akapitach. Dobra rzecz chyba.

    Co do grafik to genialne, jak na mój ogląd. Bardzo lubię... zapoznam się bliżej. Dzięki. Wartościowe rzeczy. Zaciekawiłem się jak są zrobione i na czym, bo są bardzo dobre. Jak robota kogoś, kto się zna i wie, co robi. Artystyczna robota i dobra. Ładne.



    @anonymus: nie chodzi o dołączenie emulatora C64 jako wybór emulatora pomiędzy innymi dowolnymi w jakimś emulatorze innym, obojętne czy Atari, czy Amigi, bez znaczenia.

    Chodzi o zmuszenie emulowanych w emulatorach Atari na PC układów Atari (antic, pokey, etc.), żeby robiły to, co każe im procesor C64 realizując jedynie swój program dedykowany na C64 w swojej pamięci C64 => na swoich układach atarowskich przystosowanych tych filtrem, którego szukam właśnie.

    Czyli Atari ma robić na swoich układach antic, pokey, etc. to, co C64 robi na swoich układach.

    C64 ma podawać tylko do filtra efekty swojej pracy rozkaz za rozkazem (a nie na swoje układy C64 od razu) i z filtra ma to być brane w gotowej wersji i rozumiane w sposób prosty przez układy Atari (antic, pokey, etc.) do wykonania po prostu, tak jak robi to Atari - czyli zwyczajnie.

    Filtr ma przetłumaczyć to, co powinny robić układy C64 na wersję zrozumiałą od razu do wykonania na układach Atari. I Atari wtedy nie wie, że robi pracę commodora, a commodore (jeśli ma poprzez filtr zwracane prawidłowe wartości pracy układów, którym kazał pracować zgodnie ze swoim programem wykonywanym), to nie musi wiedzieć, że jego układy nic nie robią, a program C64 wie, że wszystko zrobone OK i następny rozkaz.

    Tylko o tym opowiadam. O tym samym. :)


    procesor C64+pamięćC64 => filtr => układy okołoprocesorowe Atari (realizacja programu C64 w efekcie dla Użytkownika) => zwrot wartości i sygnałów do filtra => filtr back => procesor C64+pamięćC64 => następny rozkaz programu C64...

    I tylko to. Czy skomplikowanie to tłumaczę, o co mi chodzi? Wersja deluxe tego filtra ma spowodować, że to, co nie da się przełożyć do wykonania na atarowskich układach wprost, zrobi się dodatkowymi funkcjami, ulepszając programowo układy Atari i wszystko w obrębie jednego emulatora Atari 65XE na PC.

    No to tyle. Od początku o tym samym jedynie.
    • 14: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    @Smaku: Zakładając, że taki "filtr" powstanie, jaki jest sens (oczywiście poza udowodnieniem, że się da) rozszerzania możliwości działającego na PC emulatora Atari o (prawdopodobnie bardzo niedoskonałą) emulację C64?

    Zakładając, że taki eksperyment się powiedzie, nie dowiedzie to przecież, że na prawdziwym Atari można uruchomić program z C64 - bo nie można.
    • 15: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    @lhuven: nie chodzi o udowodnienie, ze się da, bo to nie byłoby do czegokolwiek potrzebne. Ja nie mam czasu na robienie czegokolwiek, co jest niesensowne lub nieprzydatne i niepraktyczne lub nieużyteczne. Udowadnianie czegokolwiek to zabawa tych, co mają czas i lubią. Ja nie mam a do tego w życiu NIC nie udowadniam, bo to bez sensu, jaki miałoby cel udowadnianie czegokolwiek? Tak robią chyba dzieci albo maniacy jacyś, co lubią konkurować w coś, najczęściej sami ze sobą. :)

    Broń Boże... wątek wziął się z wątku 'Fanowskie konwersje...' - chodziłoby mi o pogranie sobie w gry na Commodore 64 na moim Atari 65XE, a nie na Commodore 64. Tylko to. Chciałbym sobie od razu przenieść wszystkie a do tego analogicznie z ZX Spectrum, bo tam też było wiele ciekawych gier. I nigdy nie mogłem pograć.

    Żeby nie męczyć się w robienie własnych wersji albo przenoszenie po jednej grze nie wiem jak - ręcznie pewnie, czyli robienie od nowa tak naprawdę, wolę sobie przenieść wszystko na raz i gotowe.

    Czy to zły sposób, żeby sobie pograć na Atari 65XE w gry, których nie przeniesiono na Atari?

    Na Commodore ani Spectrum ani na innych nie chcę, bo chcę na Atari. Nie lubię innych komputerów. Chcę te gry mieć na Atari. Nic więcej. I muszą być idealnie zrobione, czyli przez Atari a nie na emulatorach tamtych komputerów. Atari ma mieć te gry. Zrzucę je sobie potem równo do ATR i mam spokój. Nie potrzebuję Commodore, żeby grać w gry z Commodore. Wystarczy mi Atari, oczywiste. O to mi tylko chodzi.

    Emulacja ma być perfekcyjna - innych to nie chcę. Po co mi?
    • 16: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    Poprzez ten filtr, o którym opowiadam, który ma emulować jedynie pracę układów Atari zamiast układów Commodore przy realizowaniu się programu na Commodore - każda gra w sumie powinna uruchomić się poprzez ten filtr na prawdziwym Atari 65XE również - jednak do barier standardowej wersji tego filtra do emulatora.

    Z deluxami nie wiem - możliwe, że też się da, bo przecież chodzi o realizowanie na analogowym TV i zwyczajnym głośniku efekt pracy, i zarówno Commdodre i Atari robiły to świetnie, czyli dodatek sprzętowy malutki do Atari 65XE pozwoli spokojnie nawet na dodatku deluxe uruchamiać wszystko z Commodore prosto na Atari.

    Gdzieś już ten wątek opisywałem o zrzucaniu funkcji filtra z powrotem na dół => na sprzęt - jako interface sprzętowy.

    Ale NAJPIERW: zestaw gotowych działających funkcji programowych, czyli na emulatorze na PC - wtedy już prosto będzie zrobić dodatek do sprzętowego Atari.

    I żeby sobie wgrywać gry z Commodore na Atari - potrzebny jest jakiś magnetofon Commdore i procesor z pamięcią Commodore, albo wystarczy w sumie magnetofon albo stacja Commodore z grami. Procesor niepotrzebny - w emulatorze programowym będzie zmieszczony (pewnie 1kB nie więcej). W dowolnym DOS na Atari się wgrywa i gotowe. Można wgrywać prosto z Commodora. tak samo Spectrum.


    Zrobię to pokażę. Bo rzeczywiście szybciej i łatwiej. Tyle gadania, zamiast zrobić i pokazać. :)
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    Tak jak pisze blacktofu: trudno dojść, o co Ci chodzi dokładnie.
    Są dwie (co najmniej) warstwy Twojego pomysłu: warstwa, którą nam przedstawiasz i warstwa, którą masz w głowie.
    Nie znając tej drugiej (jej przybliżonych cech) poruszamy się trochę na ślepo próbując Cię zrozumieć, gdzie jest haczyk. Bo że jest to wiadomo. Mamy do przyjęcia dwie (co najmniej) pozycje: jedna - próbować Cię zrozumieć bez względu na wiedzę/doświadczenie własne, druga - dopasować to, co piszesz to tejże wiedzy i doświadczenia.
    I powiem szczerze, anie jedno, ani drugie mi (i pewnie nam sądząc z komentarzy) nie wychodzi.
    Wnioski znowu są dwa (conajmniej). Ale zatrzymam je dla siebie :D

    Więc rzeczywiście, czyn tutaj wart jest 10000 słów.
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Oct 2015 zmieniony
     
    @smaku
    jak skończysz to zaprezentuj ,sam chętnie sprawdzę .
    Na jakim etapie jesteś ?
    • 19: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    @jhusak: Na prośbę oto schemat, jak będę zaczynał:

    Schemat ogólny emulatora Atari 65XE (standard):

    (funkcja_1) - realizująca pracę procesora 6502 na pamięci RAM Atari 65XE

    (funkcja_2) - funkcje realizujące pracę układów Atari 65XE - każdy układ opisany osobną funkcją standardową - pracujące zgodnie z funkcja_1 - czyli na polecenie procesora 6502 zgodnie z programem realizowanym z RAM

    (funkcja_3) - pokazywanie efektów pracy funkcja_1 i funkcja_2 dla użytkownika PC

    I to cały schemat ogólny emulatora standardowego Atari 65XE.



    I teraz schemat ogólny filtru C64=>Atari 65XE, o którym opowiadam, wrzucę sobie zgodnie z jakimś schematem strzałkowym z kilku komentarzy wcześniej i zapuszczę, czy mam efekt. To tyle:


    (funkcja_1_C64) - realizująca pracę procesora 6510 na pamięci RAM C64

    (funkcja_filtr_C64-to-Atari65XE) - funkcja przekształcająca pracę układów C64 zgodnie z funkcja_1_C64 na pracę układów Atari 65XE, posiadająca w sobie elementy, najpewniej wszystkie, poniżej funkcji:

    (funkcja_2_C64) - funkcje realizujące pracę układów C64 - każdy układ opisany osobną funkcją standardową - pracujące zgodnie z funkcja_1_C64 - czyli na polecenie procesora 6510 zgodnie z programem realizowanym z RAM

    czyli na:

    (funkcja_2) - funkcje realizujące pracę układów Atari 65XE - każdy układ opisany osobną funkcją standardową - pracujące zgodnie z funkcja_1 - czyli na polecenie procesora 6502 zgodnie z programem realizowanym z RAM

    (funkcja_3) - pokazywanie efektów pracy funkcja_1 i funkcja_2 dla użytkownika PC

    I byłoby gotowe, czyli READY[]

    :)

    Reszta to zrobienie. Trzeba poczekać, będę miął wolną chwilę, to zrobię i pokażę. Więcej nie ma co pisać w temacie. Zostało zrobienie.
    • 20: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime11 Oct 2015 zmieniony
     
    @irata4: na etapie schematu powyższego i działającej funkcji procesora Atari 65XE w wersji nie skończonej, jak opowiadałem gdzieś wcześniej - zobaczyłem, że działa idealnie jakbym miał 6502 Atari 65XE do użytku przed sobą i mogłem korzystać, więc uznałem , że proste i zrobione, i zostawiłem.

    Muszę dokończyć i tyle. Samo klepanie... nic więcej.

    Proszę popatrzeć na Altirrę - tyle klepania, u mnie mniej, pewnie z tysiąc czy dwa tysiące linii całego emulatora gotowego, tak szacuję - w Turbo Pascalu 5.5. - bo najłatwiej. Ważne, że działa i proste.

    Trzeba usiąść i klepać resztę, Antica, Pokeya, po kolei, wszystko, co w książkach... równo i bezbłędnie. Nic więcej.
    • 21: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Oct 2015 zmieniony
     
    A jak byś w takim razie rozwiązał emulację jednego tylko elementu C64 - tekstu w multicolor (inne tryby chwilowo pomińmy, bo chodzi tylko o wizualizację pomysłu).

    C64:
    - 16 zafiksowanych kolorów
    - ekran 40x25 gdzie na każdej pozycji można umieścić 1 z 256 znaków z generatora znaków
    - mapa kolorów 40x25 w której umieszcza się kolor piksela %11 (tylko 8 pierwszych wartości z palety - pomijam możliwość ustalenia pojedynczego znaku hires)
    - generator 256 wzorców znaków
    - kolor pary %00 brany z rejestru BGCOL0
    - kolor pary %01 brany z rejestru BGCOL1
    - kolor pary %10 brany z rejestru BGCOL2
    - kolor ramki brany z EXTCOL

    ATARI:
    - paleta 128 kolorów
    - ekran 40x25 gdzie na każdej pozycji możesz umieścić 1 ze 128 znaków z generatora
    - jeśli na ekranie znak ma najwyższy bit ustawiony, to kolor dla pary %11 brany jest rejestru COLPF3, jeśli nie - z COLPF2 (taka 1-bitowa mapa kolorów)
    - generator 128 wzorców znaków
    - kolor pary %00 i równocześnie ramki brany z rejestru COLBAK
    - kolor pary %01 brany z COLPF0
    - kolor pary %10 brany z COLPF1

    Kwestie scrolla płynnego, sprajtów, dlisty, obszaru pamięci ekranu chwilowo pomijamy - jedne są trywialne, inne nie. Jak pisałem wyżej chodzi o przykładowe zobrazowanie rozwiązania problemu.

    Edit: Ekran Atari oczywiście 40x25.

    Edit 2: Pojedynczy znak hires oczywiście, a nie hicolor.
    • 22:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    Mono, to są drobiazgi, które nie mają znaczenia, bo filtr jest prosty, max. 1KB i jest dobry i fajny. Działa i już.
    READY []
    • 23:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    Zawiść. Nie lubię.
    • 24: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    To nie zawiść. To się nazywa poczucie humoru sytuacyjnego ;).
    • 25:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    Ironia. To się nazywa ironia ;)
    • 26: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime12 Oct 2015 zmieniony
     
    @Mono
    To proste, ustawiasz tryb graficzny na gr.8 (320x200) i wystarczy, że masz nieskończenie szybki procesor ;) to możesz zmieniać rejestr koloru z piksela na piksel. Ten sam nieskończenie szybki procesor wyliczy na podstawie "filtrów" jaki powinien być kolor kolejnego piksela. Ponieważ procesor jest nieskończenie szybki to znikają wszystkie problemy z synchronizacją układów i gotowe, czyli READY[] ;)
    • 27:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    @mono: jest potrzebna kolejna funkcja filtra

    (funkcja_4) - funkcja przekształcająca tekstowy multicolor C64 zgodnie na pracę układów Atari 65XE, posiadająca w sobie elementy, najpewniej wszystkie 100% gotowe i działające.

    i tylko to wklepać i nic więcej. gotowe. 100%.
    • 28:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    Oczywiste.
    • 29: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    Mądra Księga mówi: po owocach go poznacie.

    Lista chętnych beta-testerów rośnie każdego dnia...

    Czekamy z niecierpliwością
    • 30: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    MSPANC: błogosławieni co nie widzieli, ale uwierzyli...
    • 31: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime12 Oct 2015 zmieniony
     
    @mono: nie znam się na tym, bo dopiero pierwszy raz widzę i czytam takie rzeczy, ale zabrałbym się jak poniżej:

    Zrównanie funkcjami Atari do C64:

    - ekran 40x25 gdzie na każdej pozycji można umieścić 1 z 256 znaków z generatora znaków - pamięć podręczna dodatkowa lub wolne miejsce z ROM Atari (jeśli istnieje niewykorzystany obszar) lub RAM Atari (jeśli nie wpłynie zabranie obszaru na wielkość RAM potrzebną do realizajcji pozostałych zadań podstawowych i każdych) => do przechowania wzorców i korzystania ze 128 brakujących znaków, czyli 256 => gotowe.

    Najpewniej pamięć podręczna dodatkowa - jako element 'deluxe' filtra - musi działać, reszta nie istotna, oczywiste - wtedy nie zajmuję i nie modyfikuję standard ROM i RAM Atari. To najlepsze rozwiązanie. Gotowe.

    - generator 256 wzorców znaków (128 dodatkowych znaków w pamięci dodatkowej poręcznej - jak wyżej)

    Kolory porozdziela się zgodnie z Twoim opisem na tablicy przeliczeń - zgodnie z tabelką dla C64 => poustawianie tego, co się da na Atari, żeby można było korzystać wprost. Pozostałe analogicznie - w tablicach dodatkowych do wykorzystania przez filtr jako info do zrealizowania przez emulator - musi być odwzorowanie tożsame, oczywiste. O to chodzi w tym filtrze. I najprościej wprost, co możliwe, reszta w deluxe i dopiero efekt.

    Te kolory par chyba da się uszeregować w przerzucenie wprost wartości i jedynie te dodatki a propos ramki i pozostałe drobiazgi, które nie da się wprost - do tabelki deluxe do ręcznego przeliczenia przez funkcje filtra.

    Zafiksowane kolory albo zrobi się z palety dostępnej Atari albo w deluxe na gotowe i po kłopocie.

    Mapa bitowa 1-bit w stosunku do 8-bitów, to różnica olbrzymia, jak 1-bitowy procesor i 8-bitowy. :) Więc pójdzie wprost na deluxe i po kłopocie, bo to byłaby wspominana wielokrotnie bariera, że Atari nie może, bo nie może - technologicznie. Więc zrobi się ręcznie i da wynik w emulatorze PC (deluxe graph filtre - zestaw funkcji).

    No to gotowe.

    Czy gdzieś źle rozumuję i robię?

    Jeśli trzeba, to napiszę funkcje konkretne i pokażę na bitmapach Atari gotowe z przykładów C64, jeśli ktoś dysponuje czymś z C64 co mógłbym pokazać jak działa na Atari?

    Te pozostałe kwestie dot. scrollów i pozostałych aspektów są istotne dla w pełni idealnie działajcego filtra. Musi być uwzględnione 100% specyfikacji i pracy C64 w przełożeniu na pracę Atari. Musi być ideal 100%. Robi się i tak po kolei, więc wystarczy robić jak opowiadam. I gotowe by było całe dot. grafiki - analogicznie SID i reszta.

    @bocianu: w schemacie, które zaprezentowałem wcześniej nie są potrzebne żadne dodatkowe funkcje.

    ====

    Uzupełniając dla uproszczenia pracy całego filtru i wykonania zadania:

    tak czy inaczej C64 robi wszystko z liczbami u siebie na procesorze i swojej pamięci RAM i ROM, więc po zrobieniu co trzeba w związku z grafiką przez pamięci RAM i ROM i procesor C64, dopiero wyniki tej pracy gotowe => C64 przekazuje zamiast do realizacji na układach swoich => do filtru Atari, który rozpoznaje o co chodzi i o czym mowa i przerabia to na info do realizacji na układach swoich, czyli tabelka wartości do zrealizowania w trybie przykładowym 40x25 C64 na układach Atari byłaby jedynie do zrealizowania, obojętne jak - przez układy Atari.

    Jeśli zebrać tryby możliwe graficzne i wszystkie sposoby pracy graficznych układów C64 w jedną pełną i skończoną tabelkę => sprawdziłoby się, co Atari robi wprost u siebie i najprościej, a co pozostaje do 'ręcznego' zrealizowania również w sposób najprostszy pod względem samodzielności układów Atari, czyli ile Atari umie sam - tyle ma zrobić. Czego Atari nie umie z przyczyn technologicznych, czyli 'nie jego wina - nie da rady' - to się emuluje w emulatorze Atari jako dodatek do emulatora. Co by nie było - robi wszystko PC w efekcie - więc to tylko dodatek deluxe do emulatora Atari => i C64 gotowy na układach (podrasowanych) Atari. Jak wyżej i od początku.

    Przy kwestii zrzucenia emulatora potem z powrotem na sprzęt - trzeba by pomyśleć, jak rozszerzyć możliwości Antica i analogicznie pozostałych układów Atari, żeby Atari sprzętowy realizował C64 samodzielnie jako komputer sprzętowy, a nie emulator Atari na PC => wystarczy zebrać braki Atari w kwestiach, w których nie podoła i dorobić poprawki na układach sprzętowe, chyba, że wystarczą programowe, czyli 1kB emulator uruchamiany bezpośrednio w Atari. No i tyle ogólnie. Teraz zrobić i zobaczyć.
    • 32: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    @calypso2k: nie wolno wierzyć - to zakazane. Osoby wierzące i biorące cokolwiek na wiarę to samobójcy. Nie polecam wierzyć w cokolwiek zasadniczo: 100%. Wiara oznacza śmierć. Oczywistości.

    Teraz i zawsze i kiedykolwiek i gdziekolwiek nawet i wszędzie i na wieki wieków jedynie jak mówię i stosuję - zasadniczo jak 1 i 0 - życie albo śmierć. Wiara to śmierć (0 czyli). Amen. :)

    Nie polecam wierzyć. Wszyscy wierzący muszą umrzeć z głupoty swojej - zasadniczo. :) Chrońcie bogowie. Amen.
  1.  

    smaku:

    Czy gdzieś źle rozumuję i robię?
    Jedno zdanie wyżej :)
    • 34: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime13 Oct 2015
     
    @mgr_inz_rafal: wręcz odwrotnie, czyli zaprzeczenie, że 'gotowe' jest oznaczeniem złego rozumowania i robienia, czyli wprost gotowe jest prawdą (true).

    Uzasadnienie proste:

    cały schemat ogólny projektu gotowy i zamknięty i pełen - w postaci do zrealizowania praktycznego (łącznie z pełnym opisem szczegółów i elementów istotnych, które mogłyby powodować przestój w pracy robienia, czyli klepania u tych, co robią zgodnie z opisem w wątku lub chcą zrobić sobie sami). Opis projektu jest 100% pełny. Każdy może teraz zrobić, czyli gotowe.

    Jeśli ktoś lubi i ma ochotę, może sobie zrobić - nawet na elementy, które go jedynie mogą ciekawić, czyli ci, co lubią muzykę i zabawę z muzyką, mogą sobie zrobić pełne standardowe prosto do podręczników na zawsze konwertery SID=>Pokey, od grafiki analogicznie, a reszta układów, jak od początku zakładam komentując ten element projektu - najpewniej prosto wprost - czyli w ogóle nie trzeba omawiać nawet, ale nie wiem. Potem się okaże. Nie zmienia to faktu: gotowe. Czyli RADY[].

    Czy źle opowiadam i uzasadniam?

    :)

    A propos grafiki wyjaśniłem jak się to robi - ktoś wyżej pytał na przykładzie trybu 40x25.

    I tak samo resztę się robi i żeby się nie dublować w funkcjach i realizacjach pracy układów w każdym trybie z osobna - wystarczy uprościć, czyli znormalizować funkcje zbiorczo, żeby korzystać z tych samych i mamy najprostszy standard => do tabelek w podręcznikach od razu, bo prościej się nie da, oczywiste.

    Muzyka tak samo, pozostałe układy. I znowu: wszystko opisane 100%, czyli gotowe. Jak ktoś jakiegoś elementu nie łapie jeszcze, to można pytać. Wyjaśnię jak to widzę. I można robić dalej.

    Powodzenia. :)

    Da się ten patent zastosować do emulowania platform w dowolne strony na dowolnych konfiguracjach łączonych układów różnych platform i w dowolne możliwe permutacje elementów składowych platform emulowanych się dołączy od pierwszych komputerów na świecie poczynając, na superkomputerach współczesnych i przyszłych nawet w dowolnej przyszłości kończąc, lub dokładając, nie kończąc... dopóki rozwój technologii trwa.

    Czyli patent i standard na emulowanie układów dowolnych systemów sprzętowych i programowych platform dowolnych pomiędzy sobą w permutacjach dowolnie określanych przez użytkownika do poziomu wyboru elementów konfigurowanych dostępnych do konfigurowania w układy sprzętowo-systemowe pełne działające.

    Tak bym, to podsumował no i koniec. Gotowe. :)

    DS`.
    OCT.13.2015.


    O szczegóły można pytać, jeśli kogoś interesuje, postaram się pomóc na ile mam czas. Powodzenia.

    Fajna zabawa. I efekty - to najciekawsze dla użytkownika, oczywiste. :)
  2.  
    Aaa, teraz rozumiem. Fajna rzecz :)
    • 36: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime13 Oct 2015
     
    myślę, że to temat na demo
    • 37: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime13 Oct 2015
     
    @smaku: masz błędne "założenia brzegowe".
    Zakładasz, że w jakiś magiczny sposób uda Ci się zmusić układy Atari do emulowania trybu pracy tych z C64.

    O ile w przypadku dźwięku, da się uzyskać jako takie przybliżenie (poczytaj dokładnie o filtrach) o tyle w przypadku grafiki już nie,z uwagi na zbyt duże RÓŻNICE SPRZĘTOWE.

    W Twoich rozważaniach wszystko sprowadzasz do spraw czysto programowych (napisanie funkcji,czy jak to nazywasz "filtru").

    Spróbuj zmierzyć się z tematem duszków, może zrozumiesz: C64 ma ich po prostu więcej i bardziej kolorowe. Temat NIE DO PRZESKOCZENIA! Antic jest wspaniale zaprojektowanym układem, ale o skończonej mocy przerobowej.

    Naprawdę szkoda Twojej energii, bo wiele osób bardzo doświadczonych w programowaniu A8 już Ci to w różny sposób starało się wyjaśnić: sorki, ale nic z tego nie będzie :-(
    • 38: CommentAuthortbxx
    • CommentTime13 Oct 2015
     
    Atari zrobi tyle duszków ile potrafi - reszta będzie w filtrze deluxe - takiej fajnej skrzynce, wystarczy wybrać się w zaduszki na cmentarz i nałapać duszków.

    Generalnie emulatory to takie filtry/interpretery kodu maszyny emulowanej na emulującej. Przy czym zakłada się że maszyna emulująca (do przyzwoitego poziomu emulacji) powinna być ok. 10x mocniejsza od emulowanej (chociaż tu dużo zależy od różnic w architekturach sprzętów)

    Filtr "by smaku" może jeszcze by coś z tego było gdyby Atari i Commodore składały się z takich klocków jak "Procesor" + "Układ Grafiki" + "Układ Dźwięku" + "Pamięć". Ale POKEY to coś więcej niż układ dźwiękowy. A ANTIC to nie układ grafiki który generuje obraz tylko na podstawie tego co dostanie z "procesora", gdyż sam w sobie jest programowalnym "procesorem"...
    • 39:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 Oct 2015
     
    filtry deluxe istnieją
    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime13 Oct 2015
     

    smaku:

    Powodzenia. :)

    Żadne "powodzenia". Ja tam czekam, aż coś z tej Twojej teorii przekujesz w działający program/układ/filtr/cokolwiek. Chcę na Atari uruchamiać gry z C64. Napisałeś, że to jest możliwe i w dodatku bardzo proste. Zrób i pokaż. Chcę to mieć i jestem przekonany, ze większość Atarowców również.
    • 41: CommentAuthorbrx
    • CommentTime13 Oct 2015
     
    Chciałem coś powiedzieć, ale że mnie już naprawdę kompletny szlag trafia, uznałem, że lepiej nic nic nie mówić...
    • 42:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Oct 2015 zmieniony
     
    ... ten filtr ma przefiltrować (przepisać,przekompilować )dany program np z C64 pod A8 gdzie zapisany poprzez flirt wynik filtrowania stanowi godową wersję filtrowanej wcześniej gry pod A8 którą można bezproblemowo odpalić na A8 i nie jest już potrzebny 10x mocniejszy sprzęt jak w wypadku emulacji bo ów wynik pójdzie na oryginale ,Pc przyda się jedynie do filtracji ...
    ... boję się jak powstanie taka wersja filtru dla konsol ponieważ padną albo będzie tylko jedna i do tego w chmurze ... kuźwa w sumie już jest ... ale przywiązanie do marki robi swoje, tak jak rynek rządzi się wła$nymi prawami i dobrze mi z tym ,fajnie by było zagrać na A8 np w Prince of Persja jednakże rozwiązania poprzez filtr nie oczekuje z wiadomych względów ,najlepiej modlić się do koderów o cud co jest realniejszą a do tego jedyną alternatywą ,tak przynajmniej mamy dopakowane wersje gier z C64 (Bomb Jack,Commando,Ye Are kung Fu)co prawda żadna na oryginale mi nie chodzi (out of memory)lecz niebawem to się zmieni :-),na gwiazdkę kupię sobie 1MB :-) ha,ha,ccchhhaaaaaaaaaaaaaaaaa.
    READY
    []


    ... prawda larku ,każdy chcę już ten filtr :-)
    kurcze gdzieś czytałem że można magnetofon do A8 przerobić tak by gry z C64 wchodziły (...Zmienić wtyczkę)
    • 43: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime14 Oct 2015
     
    @IRATA4 : a ta przeróbka magnetofonu to z filtrem czy bez? :-)
    • 44: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Oct 2015
     
    Rozważania Smaku są podobne do teoretyków pracujących nad perpetuum mobile: nakreślony na kolanie schemat, który "musi przecież działać" nie uwzględniający kilku "drobnych" problemów, przez które w rzeczywistości nie może działać. I duma z siebie, że wymyśliło się coś przełomowego...
    Smaku, zakończ temat i oszczędź sobie wstydu.
    • 45: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    Oj tam, nie mówcie, że nie macie ochoty wdrożyć ten cały pomysł w życie? Pewnie już połowa forum klepie kod tego emulatora. Wszystko wyjaśnione jak na dłoni, na 100% będzie działało. Oczywiste. ;)
    • 46: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    Z czasów Atari z braku komputera kiedyś znane było pisanie programów w Basicu na kartce tylko w oparciu o podręczniki i listingi z czasopism. Teoretycznie powinny były działać.
  3.  
    To nawet nie z czasów Atari :)
    Na Politechnice Szczecińskiej też czasem programowało się kredą na tablicy albo w zeszytach, bo Novell nie chciał wstać.
    • 48:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    Ja bym już to dawno napisał i miał z głowy, ale nie mam Turbo Pascala 5.5. A takie były wytyczne pomysłodawcy. Jakby nie to, to już bym miał przynajmniej Antica w pełni 100% gotowe i READY. Fajne. Lubie to.
    • 49: CommentAuthorAdamK
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    @bocianu: Turbo Pascal 5.5 został udostępniony za darmo już dawno temu i mozna go pobrać wielu źródeł, np: ->link<-
    • 50: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Oct 2015 zmieniony
     
    bocianu tylko naśladuje swobodny styl smakiego.