atarionline.pl Pentagram - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime31 Dec 2015
     
    na zakonczenie roku taka mila niespodzianka od MariuszW:

    ->link<-
    • 2: CommentAuthorAdam
    • CommentTime31 Dec 2015
     
    Brawo!
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime31 Dec 2015
     
    ! :)
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime31 Dec 2015
     
    Informacja pojawiła się także na forum English Amiga Board.
    • 5: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime12 Jan 2016 zmieniony
     




    w tej wersji kolory plansz się nie zmieniają, bo nie za bardzo mi się to podoba.
    wstawki muzyczne w tej gierce wyszły tak źle, że aż genialnie i teraz innych sobie nie wyobrażam :)
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime26 Jan 2016
     
    gunfight dissassembly

    ->link<-
    • 7: CommentAuthormariuszw
    • CommentTime27 Jan 2016
     
    Ta deassemablacja Gunfrighta jest beznadziejna, człowiek który to zrobił po prostu uruchomił SkoolKit na obrazie gry, a SkoolKit sam z siebie bardzo słabo radzi sobie z analizą kodu i potrzebuje wsparcia człowieka, który wskaże gdzie jest kod a gdzie dane.

    Przygotowuję się do GunFrighta i napisałem własny disassembler do Z80 który potrafi śledzić kod, i po ręcznych uzupełnieniach mam to, co wrzuciłem w załączniku. Wygląda na to, że jest w co najmniej 95% OK, dosłownie kilkanaście bajtów jest nierozpoznanych (być może nieużywanych) i nie wszystkie wskaźniki są zidentyfikowane.

    Tutaj: ->link<- jest świetna deassemablacja Exolona :)
    • 8: CommentAuthormariuszw
    • CommentTime27 Jan 2016
     
    @Gonzo: możesz mi podesłać g2f do overlaya Pentagramu (jak się domyślam, przygotowałeś go w g2f)?

    Kolory plansz powinny się zmieniać, są w grzy komnaty, które wyglądają dokładnie tak samo, a różnią się jedynie kolorem (tak jest np. z komnatą startową). Kolorowanie ułatwia orientację.

    Muzyka jest rzeczywiście genialna, i jeśli uda mi się przerobić kod tak, by timing procedur generujących dźwięk był odpowiedni by muzyka brzmiała tak, jak na Spectrum, to zostawię ją w finalnej wersji :)
  1.  
    Miło słyszeć, że jest duża szansa na kolejny port gry na atari. Bardzo dobry wybór. Gunfright to jedna z moich ulubionych gier.
    Jest jednak taka gra, w którą zagrywałem się bez pamięci - Highway Encounter.
    Czy jest cień szansy, że powstanie jej port na atari?
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Jan 2016
     
    PARAGON świetnie przeniesiona, ale piekielnie trudna.
    Bez sensu ten np. duch, który pojawia się po chwili pobytu w komnacie.
    Dorobiłby ktoś trainer, szczególnie na kolizje? ;)

    A kontynuując "koncert życzeń":
    - czy byłaby szansa na takie tytuły jak MOVIE albo GREEN BERET lub Where Time Stood Still albo JACK THE NIPPER? ;o
    • 11: CommentAuthorsis101
    • CommentTime28 Jan 2016
     
    Giana Sisters?
    • 12: CommentAuthormariuszw
    • CommentTime28 Jan 2016
     
    @Dracon: patent z duchem żywcem wyjęty z Montezuma's Revenge, tam przylatywał ptak gdy Pedro za długo myślał :)

    Co do kolejnych gier, to wygląda na to, że zajęcie będę miał do emerytury :) Problemem jest (jak u wszystkich) brak czasu. Sam przyglądałem się Renegade (na Atari chyba nie ma żadnej chodzonej bijatyki) ale tu w kodzie ze Spectrum jest dużo samomodyfikującego się kodu, co czyni całość bardzo trudną do analizy. Przyglądałem się też Exolon, tutaj kod wygląda dużo bardziej przyjaźnie do przełożenia na 6502.
    • 13: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime29 Jan 2016 zmieniony
     
    mariuszw - masz rację, kolory plansz powinny się zmieniać, ale nie wystarczy tu prosta zmiana jednego koloru tła - wg mnie będzie to wyglądać jak niedoróbka bo będzie się gryzło z kolorami panelu. niestety jeśli już, to wraz ze zmianą koloru tła trzeba też zmieniać wszystkie kolory duszków i col4 (kolor piątego duszka). w załączniku jest kilka przykładów, które wg mnie są ok. duszki najlepiej wyciągnij sobie z xexa z postu 5 bo g2f generuje jakiś dziwny kod.
    • 14: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime29 Jan 2016
     
    mariuszw - nie zmieniaj muzy i zostaw ją w tej wersji jaka jest teraz, czegoś takiego nie ma na żadnej platformie :) (tak mi się przypomniało)
    • 15: CommentAuthormariuszw
    • CommentTime21 Feb 2016
     
    Kolejna wersja Pentagramu, po solidnej optymalizacji - moim celem było pokazanie że 1,79MHz 6502 (a w praktyce w Pentagramie bodajże 1,3MHz) potrafi lepiej niż 3,5MHz Z80 ;) Gra teraz działa całkiem sprawnie, "na oko" szybciej niż na Spectrum, i Rapidus nie jest potrzebny, by pograć ;)
    • 16: CommentAuthormariuszw
    • CommentTime21 Feb 2016
     
    I jeszcze jedna wersja, eksperymentalna - z włączonym frame skipping, czyli gra renderuje co drugą ramkę w momencie gdy stwierdzi, że nie za bardzo się wyrabia. Efekt jest taki, że animacja może być nieco "dziwna", bo połowy klatek nie widać, ale można łatwiej sterować bohaterem. Jak ktoś ma ochotę potestować, to bardzo proszę o opinię, jestem bardzo ciekaw jak to się sprawdza.

    Obydwie wersje mają włączone nieskończone życia i wyłączone menu startowe, by łatwiej było testować. Obydwie mają też szansę działać na prawdziwym sprzęcie - tym razem wyłączają Basic przed załadowaniem się do $A000. Z tym, że na pewno nie ruszą pod DOSem - ładują się bezpośrednio pod $0800.
  2.  
    Jak dla mnie to wystarczy szybkość działania wersji zoptymalizowanej bez frame skipping. Prawdę powiedziawszy różnicy jakiejś znaczącej różnicy nie widzę.
    Jeśli dobrze rozumiem to gra (z frame skipping) chodzi tym szybciej im mniej dzieje się na ekranie. Spowoduje to jedynie chyba większą różnice w szybkości działania pomiędzy planszami, czy się mylę?
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Feb 2016
     

    mariuszw:

    bezpośrednio pod $0800.


    A dało by się tak od $0a00? Niczym tego nie ruszę teraz.
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Feb 2016
     
    xboot bez problemu zaladuje gre od $800
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Feb 2016
     
    xboot jest u mnie a-używalny.
    • 21: CommentAuthormariuszw
    • CommentTime23 Feb 2016
     
    @pin: załączona wersja ładuje się od $1400. Powinno zadziałać. Wersja z włączonym frame skipping.

    @Czarny_faraon: frame skipping uaktywnia się wtedy, gdy na ekranie dużo się dzieje, masz np. dwa poruszające się potwory i dodatkowo np. poruszające się płyty kamienne itd. Np. jak wylosuje się biała komnata startowa, to trzeba przejść w prawo, tam są dwa ruszające się pająki, sześć przesuwalnych pni oraz na środku platformy z kolcami. Gra wtedy musi odrysować ponad 20 obiektów przy każdej aktualizacji ekranu. Frame skipping powoduje, że ekran jest odrysowywany co drugi "raz". Animacja cierpi (bo co druga klatka animacji jest pokazywana) natomiast gra chodzi szybciej i łatwiej sterować bohaterem. W pustej komnacie, w której jest tylko bohater, gra chodzi na tyle szybko, że jest wbudowana w kod pętla opóźniająca, żeby nie było za szybko :)

    @xxl: co potrzebuję zrobić, by muzyka z beepera grała dokładnie tak, jak na Spectrum? Domyślam się, że trzeba dokładnie ustawić cykle w pętli, która uruchamia i wyłącza beeper, ale próbowałem i efekt dalej nie jest najlepszy :(
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Feb 2016
     
    Bardzo dziękować! ;)
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Feb 2016
     
    problemem moze byc wlaczony ekran. dla testu wylacz ekran i posluchaj.