atarionline.pl Ostatnia gra wydana na kasecie w latach 90. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormbgarda
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    Cześć,

    na wstępie się przedstawię :) Jestem groznawcą, czyli tak jak filmoznawca zajmuje się filmem - ja zajmuję się kulturą gier komputerowych, a to wszystko na Uniwersytecie Łódzkim.

    Pracuję nad artykułem o wykorzystaniu kaset magnetofonowych jako nośnika gier w Polsce w latach 90. XX wieku. W związku z tym staram się ustalić, kiedy ukazała się ostatnia gra oficjalnie wydana na kasecie magnetofonowej? Od razu uściślę, że nie chodzi mi o reedycje współczesne (np. edycja kolekcjonerska Puszki Pandory), ale o czas kiedy te gry były "nowe". Piszę w cudzysłowiu "nowe", ponieważ interesują mnie także porty na inne platformy (np. Miecze Valdgira II na C64 w 1995). Generalnie wydaje mi się, że ostatni tytuł ukazał się ok. 1995 nakładem TimSoftu lub Sikor Softu. Czy się zgadzacie z taką hipotezą? Jeśli tak, to jak ustalić, który tytuł z 1995 był ostatni? A jeśli nie, to jakie macie własne typy?

    Będę bardzo wdzięczna za pomoc!
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Jan 2016 zmieniony
     
    Mój typ to Max/Magic World Sikor Softu z 1997.
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    Ale dlaczego tylko lata 90? W 2008 roku gra Yoomp! była oficjalnie wydana na kasecie.
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Jan 2016 zmieniony
     
    A, nie przedstawiłem się, z zawodu jestem terapeutą zajęciowym, opiekunem w domach pomocy i technikiem informatykiem. Zainteresowania to łucznictwo, woltyżerka i hipoterapia. ->link<-
    • 5: CommentAuthormbgarda
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    @ larek

    Rok 2008 czy też wiele późniejszych reedycji, to jest już zjawisko "retro". Mnie interesuje jeszcze okres - nazwijmy go roboczo - "klasyczny".
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    Yoomp! to premierowa gra wydana m.in. na kasecie, ale ok.
    • 7: CommentAuthormbgarda
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    @ larek

    Jasne, wypowiedziałam się nieprecyzyjnie. Chodziło mi o to, że wyszystkie wydania gier (premierowe, reedycje, etc.), od roku 2008 (bo akurat o tym roku była mowa) to jest już zjawisko retro. Tutaj oczywiście pojawia się fascynujące pytanie, kiedy zaczyna się retro. I nie twierdzę, że w 2008. Zwyczajowo przyjmuje się jako swego rodzaju cezurę czasową pierwszy numer Retro Gamera (2004). Niemniej w moim przekonaniu nie ma jednej, uniwersalnej dla całego świata daty. Raczej wszystko zależy od kontekstu lokalnego. Inaczej rzecz się miała w UK (Retro Gamer), inaczej w Polsce lub w innym kraju.

    Wobec tego mówię ogólnie o latach 90., ponieważ chodzi mi o czas, kiedy kaseta była jeszcze w Polsce popularnym nośnikiem.
    • 8: CommentAuthorAdam
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    Cześć, witamy na AtariOnline :)

    Bardzo możliwe, że faktycznie ostatnie kasetowe wydawnictwa lat 90. pochodziły z Sikor Softu. Sam Sikor nie pojawia się na naszym forum od dawna, w razie czego można go znaleźć na forach Atari Area i Atari Age.

    Zapytałem go właśnie, jak to było z jego grami na kasetach. Skierował mnie do tej strony:
    ->link<-

    Stwierdził też, że "Ostatnia gra z epoki na kasecie - Tekblast, rok 1998."
    • 9: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Jan 2016 zmieniony
     
    Późno, ale moim zdaniem nie było to wciskanie czegokolwiek z racji braku wyboru:



    Wydaje mi się, że w trybie NTSC postać chodziłaby szybciej, a bomba wybuchała by wcześniej czyli tak jak powinno chyba być.
    • 10: CommentAuthormbgarda
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    Super! Wielkie dzięki za pomoc i linki :) Widzę, że niestety nie macie w zbiorach okładki Tekblasta, więc może poproszę samego Sikora o pomoc w tym względzie.
    • 11: CommentAuthorAdam
    • CommentTime2 Jan 2016 zmieniony
     
    Pod tym linkiem od Sikora z tego co widzę jest obrazek, który wygląda na okładkę (przedostatni) - w małej rozdzielczości, ale jest.
    • 12: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    Okładka kasety Tekblasta jest na mobygames ->link<-
    • 13: CommentAuthormbgarda
    • CommentTime2 Jan 2016
     
    Bingo! Teraz jeszcze muszę tylko ustalić daty na innych platformach ;)

    Chociaż przychodzi mi do głowy pytanie uzupełniające, kiedy wyszedł ostatni* zestaw gier na kasecie? To może być znacznie trudniejsze do ustalenia, ponieważ było tak wielu wydawców regionalnych...

    * czyt. "z epoki"
    • 14: CommentAuthornosty
    • CommentTime3 Jan 2016 zmieniony
     
    Maria bardzo Cię przepraszam (publicznie! :) ), bo po Twoim telefonie, odłożyłem poszukiwania "na za chwilę" i oczywiście na śmierć o tym zapomniałem. Ale faktycznie, nie mogłaś trafić z pytaniem lepiej niż na to forum.
    Sikor, obecnie aktywny scenowiec, był oficjalnym, legalnym wydawcą (choć zdecydowanie mniejszym niż powszechnie znane marki), więc jego wydania jak najbardziej "się liczą".

    Co do "zestawów", to zakładam, że chodzi Ci o pirackie składanki na takich uniwersalnych drukowanych wkładkach? Musiałabyś dotrzeć do "producentów". Po samych kasetach będzie ciężko dojść daty wydania, bo nie były sygnowane rokiem. Choć można wnioskować po tytułach umieszczonych na nich gier.

    Co ciekawe są "studia komputerowe" zajmujące się kiedyś nagrywaniem na kasety i dyskietki, które istnieją nieprzerwanie od lat 80/90 do dziś. Choć oczywiście zmieniły w tym czasie profil działalności. W Łodzi np istnieją obok siebie na Przybyszewskiego dwa sklepy:
    ->link<-
    Spójrz na napis nad drzwiami lewego :)
    Nie wiem czy akurat tam nagrywali w latach 90-tych gry na kasety, ale na dyskietki na ST i Amigę na pewno (w tym prawym).
    Pewnie w innych miastach jest podobnie.
    Gdybyś dotarła do kilku takich punktów, mogłabyś uzyskać odpowiedź kiedy robili ostatnie zestawy na kasetach.
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Jan 2016 zmieniony
     
    ... w tym prawym tyle tylko że sklep obok i tego sklepu nie widać na tym zdjęciu ,teraz tam aktualnie nic nie ma, jednakże jeszcze kilka lat temu prowadził tam sklep komputerowy pewien grubszy koleś z wąsem i to właśnie on zajmował się Atari zarówno 8 jak i 16 BIT,miał masę gier jeszcze do niedawna ,kupiłem u niego magnetofon to było parę lat temu ,kasety,Joye do A8 ...miał jeszcze jakieś Atarki wygrzebać jednak coś się stało i zamknął sklep.
    Ludzie z tych trzech sklepów otworzyli pod koniec lat 80' wspólny biznes,jeden wolał Atari ,drugi Amigę i c64 a trzeci IBM .Nikt sobie nie przeszkadzał a raczej to oni nie przeszkadzali panu z wąsem ponieważ to w sumie jego podwórko... do czasu aż Komputery jakie lubimy wyginęły i nastała era PC i PSX/a ,wtedy to pan od Amigi zajął się Psx/em i połączył z panem od IBM (już PC) w jeden sklep(punkt) a pan z wąsem się zaczerwienił i miał wszystkie argumenty czyli PC/KONSOLE , RETRO i "co się da załatwić" ,Pan od Amigi bronił się dzielnie i broni nadal jednakże został sam ,szkoda że sprzedał Amigę którą zresztą często wspomina ,szkoda także że na A8 zawsze wieszał psy promując C64 .-Skurczybyk
    Mimo niezachęcającego widoku witryny w sklepie można niedrogo kupić gry na konsole,akcesoria jak i złożyć PC bądź też kupić używanego lapka lub monitor czując się tak troszkę jak na starej komputerowej giełdzie gdyż każdego dnia można natrafić na coś innego ,cennego ale nie oldretro :-( tylko New retro od PS2,więc tam raczej nie zaglądam ,swoją drogą kilka numerów domów dalej w stronę Piotrkowskiej jest S.C Rand gdzie koledzy mają czasami retro :-),zresztą jeżeli chodzi o retro to na Retce jest fajny sklep Który już istniał w Centralu ,gość ma dość często OldRetro ,A8 w 2015r zakupiłem od niego w stanie doskonałym .

    *OldRetro 8-16 bit do 4 generacji gier
    Retro - 32-64 bit piąta generacja gier
    NewRetro 128 bit szósta generacja gier
    ;-)
    Ósma generacja obecna .
    Znam wszystkie sklepy z grami w Łodzi ,Kaliszu,Piotrkowie,Tomaszowiei innych Giełdę w Słomczynie też znam i w Przeźmierowie na Auto wiem kto ma gry i konsole .... Jestem DEMONGIEREM


    PS.Met tylu nie znałem jak chlałem ;-(.
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Jan 2016 zmieniony
     
    Wracając do wątku to będzie rok 93/94 dla gier w zestawie z naciskiem na rok 93 ,później już prawie nikt na A8 gier nie wydawał a te co wychodziły jako ostatnie były wydawane osobno ,nikomu już się by nie opłacało wydawać składanek, tym bardziej że nowości były głównie rodzimych producentów i wszystkie np w turbo z lat 93,94,95 mogły by wejść na jedną kasetę .
    Jednakże skoro wyszedł oficjalnie Yoomp! to znaczy że komputer żyje i powinno być to uwzględnione, bo gdyby dajmy na to na PSX/a czy Dreamcasta oficjalnie wyszła jakaś gra to by było głośno a przecież w sumie to już retro i dlatego celowo użyłem zmyślonych nazw New/OldRetro .Jak Fani na Dreama wypuścili parę lat temu Half Life to było głośno a nie był to produkt oficjalnie wydany lecz zrobiony przez fanów,Podobnie jak ostatnia gra na Ps2 którą jest Fifa 2014 CZTERNAŚCIE LAT po premierze konsoli wydana .
    Dla mnie osobiście słowo Retro w stosunku do gier przywodzi na myśl jedynie Pong/a ,Zx/a i A260 ,gry znam od A8 a skoro A8 używam z mniejszymi bądź większymi przerwami więc nie jest dla mnie takie znowu Retro ,to nie dinozaur ;-)tym bardziej że taki Yoomp! mógłby z powodzeniem bez większych zmian wyjść na tablety i by się nieźle sprzedał .
    PS.Sklep pana z wąsem to ten obok na sprzedaż.