atarionline.pl Wydruk przez interfejs SIO-Centronics - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpgru
    • CommentTime15 Mar 2017 zmieniony
     
    Czy ktoś się orientuje, czy na Atari istnieje edytor tekstu, gdzie można pisać w języku używanym w Polsce(czytaj z ogonkami, może być cały po angielsku :-) ). Zależałoby mi też na możliwości wydruku przez interfejs SIO-Centronics(ostatnio taki kupiłem). Mam kartridż z AtariWriterem ale on chyba nie obsługuje ani jednego ani drugiego :-( ...

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    • 2: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Mar 2017 zmieniony
     
    Panther

    Polski edytor tekstu.

    Ale jakie interfejsy obsługuje?
    Przetestuj.

    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    Może napisać do fjc, żeby to dodał do The Last Word?
    • 4: CommentAuthorpgru
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    Dziękuję za informacje. Pomysł z napisaniem nie jest zły, ale nie wiem jak ludzie stoją z czasem na dodawanie takich rzeczy.

    Włączyłem Panthera, w zasadzie tylko używając w DOSie Panther i nie wiem jak zrobić znak z ogonkiem :-( . Ani ctrl ani alt nie pomaga, a klawiatury z osobnymi znakami (jak od Elwro) to nie mam podłączonej :-).
    • 5: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    Ogonki w Pantherze z Controlem. Upewnij się, że masz ustawioną czcionkę z ogonkami (jest menu do wyboru czcionki).
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    • 7: CommentAuthorpgru
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    Nie działa mi z controlem. Ani w emulatorze Atari800 ani w Altirze. Próbowałem zmieniać różnie ustawienia w Display i chociaż poprawnie wyświetla tekst Polskie to napisać z ogonkiem, ani jednym ani drugim controlem się nie udało. Jedyne co uzyskałem to przeniesienie do początku wiersza.
    • 8: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    Setup / Ws mode.

    "Ws mode" oznacza, że Control+literki to komendy, np. Control+A = skocz na początek linii.
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Mar 2017 zmieniony
     
    pgru

    To pewnie wina emulatora.

    Szukam instrukcji ale pustynia :(

    Jak ty to łączysz?
    Atari - interfejs - drukarka?
    Czy z pod emulatora ?

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    ponoć Last Word dało się jakoś zmusić do wyświetlania polskich znaków:

    ->link<-

    No i w tym przypadku masz jak by coś wsparcie od autora programu.
    • 11: CommentAuthorpgru
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    @0xF o to chodziło, teraz działa.
    @atariki50 Najpierw chciałem sprawdzić czy umiem obsłużyć ogonki w edytorze. Teraz czas na Atari - interfejs - drukarka. Chociaż to trochę potrwa, bo mam nie przelotowe SIO2SD...

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i chęć pomocy.
    • 12: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Mar 2017
     
    Powodzenia :)

    Napisz coś, jak przetestujesz.
    Inni będą się uczyć na twoim poście.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    Pgru - udało Ci się coś wydrukować? I czy mógłbyś pokazać, jak wygląda Twój interfejs SIO-Centronics? Przypomniał mi się Twój post, gdy sam odnalazłem swój interfejs. Mój wygląda tak:
    • 14: CommentAuthorpgru
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Niestety problem polega na tym, że moje drukarki z Centronicsem uległy po prostu uszkodzeniu(obstawiam problem z kondensatorami w przypadku igłówek, co po kilkudziesięciu latach pracy raczej nie dziwi, z atramentówką może być coś innego). Ja nie umiem bezpiecznie rozładować kondensatorów, a teraz mam sporo innych wydatków by zorientować się w cenach w serwisie, do tego pewien problem z moimi dochodami teraz(niestety w zeszłym roku zarobiło się mniej niż pensja minimalna w Polsce :-( ). Dlatego jest to odłożone "na później", nie sprzedaję interfejsu czy drukarek, a raczej czekają na "lepsze czasy".
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Pgru - ale ja nie chcę kupić Twojego interfejsu, tylko - jeśli to możliwe - poproszę o jego zdjęcia. Wczoraj na Afterku rozglądaliśmy się z AtariFanem, Mono i Krollem po istniejących interfejsach i możliwościach druku i trochę ich powstało. Ciekawi, jaki jest u Ciebie.

    A przy okazji dorzucę do tego wątku znalezione artki o interfejsach Centronics do Atari.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Na początek wiadomo - MicroPrint czyli najpopularniejszy, sprzedawany nawet w Pewex-ie za 39 dolarów.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Bajtek 10 z 1991 roku, strona 15, Wojtek Zientara testuje interfejse AtraX (i to prawdopodobnie jego beznazwową kopię posiadam):
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021 zmieniony
     
    Długi, przekrojowy artykuł, który napisał Mariusz Pietrasiuk na temat interfejsów Centronics do Atari, obecnych na rynku, znalazł się w Bajtku 2 z 1992 roku, strony 16-17:
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021 zmieniony
     
    W kolejnym Bajtku, numer 3 z 1992 roku, strony 18-19, Mariusz Pietrasiuk szczegółowo opisuje rozwiązanie firmy Elmecom (instrukcja tego interfejsu jest w naszej Bibliotece Atarowca: ->link<- ):
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021 zmieniony
     
    Z kolei wspomniany w Bajtku artykuł o interfejsie Centronics Janusza B. Wiśniewskiego znajduje się w piśmie Komputer numer 9 z 1988 roku, strony 23-25:
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021 zmieniony
     
    W Bajtku 11 z 1992 roku, strony 14-15, autor: TSP, mowa o Centronics i sterowniku do HP LaserJet II:
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    A skoro mamy sterownik do drukarek LaserJet to jeszcze sterownik do drukarek stosujących standard Epson. Bajtek numer 4 z 1993, strona 19, autor: Krzysztof Klimczak.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    No i jeszcze warto przypomnieć, że interfejs Centronics posiada przystawka XEP80. Artek o niej w Bajtku nr 2 z 1993 roku, strona 18, napisał Draco030:
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Ja mam takie coś.
    • 25:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Niestety, nie mam teraz drukarki z Centronicsem.
    • 26:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    A z innej beczki to jest jeszcze brytyjskie rozszerzenie Turbo do 1050, które posiada wbudowany Centronicsem ale jego nazwa oczywiście mi wyleciała głowy.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Fajne! Chciałbyś mi odsprzedać? Pewnie nie :)

    A jaka jest historia tego urządzenia - gdzie kupiłeś, za ile, kiedy?
    • 28:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Kupione na Allegro kilka lat temu. Nie pamiętam za ile. Nie, nie jest na sprzedaż.
    Mam jeszcze amerykański MicroPrint.
    • 29:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Uwaga! Miesiąc temu oddałem ostatniego MicroPrinta ;)
    Miałem ich ~150, ~100 poszło do Niemiec.
    Sprzedane / rozdane w zaledwie 11 lat!
    Średnia cena sprzedaży - 21zł.
    • 30:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    A ja się pochwalę, że interfejs centronics Elmecom to moja robota :)
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    Pirx - pamiętamy, nie przebaczymy! :D

    Pecuś - o! to musisz opowiedzieć tę historię! Projekt / wykonanie Twoje? Masz jeszcze jakiś ezgemplarz? Instrukcję? Różni się od tego, co mamy zeskanowane?
    • 32:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    W zasadzie to żadna tam wielka historia. Dostałem od szwagra drukarkę (Mera Błonie! - D100m PC - jakiś model przedprodukcyjny) do zabawy, nie miałem drugiego PIA (bo to najprostrze rozwiązanie jak się ma QMEGa), a to co było pod ręką zajmowało 2 porty joya. A i chyba jeszcze nie znałem Pirxa - bo miałbym MicroPrinta ;P

    Wymyśliem więc myk z najtajńszym rejestrem przesuwnym (też mi filozofia) + możliwość wyłączania konwersji EOL (bo były wolne piny, a ja bawiłem się w druk graficzny i wydało mi się to fajne).

    Prototyp zbudował kolega Zbyszek Szyszko, i poprawił parę błędów, które powodowały przekłamania w druku.

    Szwagier współpracował z firmą Elmecom robiącą moduły do drukarek, która chciała zrobić coś nowego i jakoś tak samo się zadziało.

    Napisałem sterownik, zrobiłem im program ładujący go do pamięci przed zabootowaniem (i stąd wiem teraz, że sterowniki czegokolwiek na Carcie to zło :) ). Napisałem instrukcję i koniec.

    A.... może mam jakieś "źródła instrukcji" bo powstała na Atari oczywiście. Była potem druga wersja tejże z kilkoma stronami dla barddiej zaawansowanych userów. Jakieś programy w BASICu przenoszące handler itp. , ale nawet nie wiem czy to drukowali.
    • 33:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Aug 2021
     
    A tak na marginesie, to znalazłem przed chwilą źródła handlera od Elmecomu.... i sporo progrmów do AST, w tym część moich :)

    I Kopie kilkunastu dyskietek ze żródłami i nie tylko programów, które kiedyś Pirx zgrał z dyskietek Buły. Ciekawe Paweł czy to masz :)

    Trzeba by popatrzeć co tam jest, ale się nie chce....
    A'propos "nie chce mi się", to oglądałem dzisiaj nowego Makłowicza i jet mój memiczny kandydat na najbliższe lata :) O tutaj: ->link<-
  1.  
    O tak, gość jest memiczny...
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Aug 2021
     
    Wracając do wątku Centronics, to jeszcze artykuł Wojtka Zientary z "Bajtka Tylko o Atari 2", str. 13. Tam pada stwierdzenie, że interfejs Microprint pozwala wyłączyć konwersję kodu 155 na 13. Czyli inaczej, niż twierdzą inne źródła.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Aug 2021 zmieniony
     

    Pecus:

    W zasadzie to żadna tam wielka historia. Dostałem od szwagra drukarkę (Mera Błonie! - D100m PC - jakiś model przedprodukcyjny)


    Świetne! Mamy drukarkę D100M, w stanie nieznanym, więc może uda się podłączyć do tego Atari.

    Pecus:

    Wymyśliem więc myk z najtajńszym rejestrem przesuwnym (też mi filozofia) + możliwość wyłączania konwersji EOL (bo były wolne piny, a ja bawiłem się w druk graficzny i wydało mi się to fajne).


    Tak, to dobra rzecz. Czy wiadomo Ci coś o tym, czy Microprint też tak może? Bo w instrukcji do interfejsu Elmecom jest mowa o tym, że nie. To pewna informacja?

    Pecus:

    Prototyp zbudował kolega Zbyszek Szyszko, i poprawił parę błędów, które powodowały przekłamania w druku. Szwagier współpracował z firmą Elmecom robiącą moduły do drukarek, która chciała zrobić coś nowego i jakoś tak samo się zadziało.


    Czy obaj panowie w razie czego są dostępni, żeby zamienić z nimi słowo o starych czasach? :)

    Pecus:

    A.... może mam jakieś "źródła instrukcji" bo powstała na Atari oczywiście. Była potem druga wersja tejże z kilkoma stronami dla barddiej zaawansowanych userów. Jakieś programy w BASICu przenoszące handler itp. , ale nawet nie wiem czy to drukowali. (...) A tak na marginesie, to znalazłem przed chwilą źródła handlera od Elmecomu.... i sporo progrmów do AST, w tym część moich :) I Kopie kilkunastu dyskietek ze żródłami i nie tylko programów, które kiedyś Pirx zgrał z dyskietek Buły. Ciekawe Paweł czy to masz :)


    Podsyłaj panie drogi, dziel się! Najpierw sprawdzę, podpytam i ustalimy, co chcesz publikować, a co nie.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Aug 2021 zmieniony
     
    I jeszcze taki artek, ogólnie o drukowaniu, zarówno przez Centronics, jak i Atari 1029. Autor: Mariusz Kwaśniewski, Komputer nr 5 z 1988 roku, strony 23-24.
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Aug 2021
     
    Naprawiłem dzisiaj Stara NX-1000 więc mam już na czym testować interfejsy. Aczkolwiek Panther pracuje z nią nie tak jak powinien chociaż ma niby sterownik do niej dedykowany - chodzi o PL-literki, nie drukuje ich poprawnie. Dziwne.
    • 39: CommentAuthorpigula
    • CommentTime15 Aug 2021
     
    Pecuś - zgrywaj te programy do AST i dorzuć jako załącznik! Ja się nimi chętnie pobawie!!!
    • 40:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime15 Aug 2021
     
    Dajcie "chwilę", gdyż byłem wyjechany :)
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2021
     

    PeriNoid:

    Aczkolwiek Panther pracuje z nią nie tak jak powinien chociaż ma niby sterownik do niej dedykowany - chodzi o PL-literki, nie drukuje ich poprawnie. Dziwne.


    A mógłbyś zarzucić zdjęcie, żebyśmy wiedzieli, co to znaczy tutaj niepoprawnie? Bo sterownik Panthera to jedno, ale jeszcze zestaw znaków musi być odpowiedni.

    A tu jeszcze odpowiedzi Pecusia do mojego wcześniejszego pytania:

    Pecuś:

    D100M, to coś zupełnie innego niż D100M PC :) Choć głównie z wyglądu. D100M to spory kawał blachy, a D100M PC to już plastiki, smukła obudowa i klasyczny interfejs Centronics.... bo z D100M nie pamiętam jak było (choć i taką kiedyś miałem).


    Na szczęście ta starsza D100 też ma interfejs Centronics.

    Pecus:

    Jeśli chodzi o MicroPrinta, to (z tego co pamiętam) analizował on przesyłane dane i jeśli wykrył Epsonowski kod drukowania grafiki, to na czas przesyłania danych graficznych wyłączał podmianę kodu Return na CR + LF. Problemem było to, że kolejne drukarki stosowały coraz to różniejsze kody sterujące do przesyłania danych graficznych, a MP rozumiał tylko podstawowe kody Epsona.


    Dzięki! To czekamy spokojnie na sofcik po SV, a może będzie też okazja pogadać o tym w czasie zlotu. Pozdrawiam i do zobaczenia.
    • 42: CommentAuthorpigula
    • CommentTime17 Aug 2021
     
    Ja mam centronicsa w Tomsie i pamiętam, że tekst na atramentówce HP drukowałem z panthera.. tylko definicje własnej drukarki robiłem... muszę, zobaczyć czy któraś z dwóch moich laserówek w pracowni szkolnej centronicsa nie ma...
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2021
     

    pigula:

    tylko definicje własnej drukarki robiłem...


    To jeśli masz te definicje i pamiętasz, jaką miałeś drukarkę HP to się podziel. Standard kodów atramentówek HP był inny niż Epsona, więc trzeba zarchiwizować, może się przydać.
    • 44:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Aug 2021
     

    Kaz:

    A mógłbyś zarzucić zdjęcie, żebyśmy wiedzieli, co to znaczy tutaj niepoprawnie? Bo sterownik Panthera to jedno, ale jeszcze zestaw znaków musi być odpowiedni.

    Nie ma co pokazywać. Na jednm ze sterowników PL-literek nie ma bo on wymaga właśnie innych fontów w ROM-ie drukarki. Ale drugi, który powinien dodrukowywać PL-literki graficznie, przy próbie wydruku takowej głupieje - np. kartka się wysuwa. Obstawiam, że to kwestia firmware w drukarce - sterownik został napisany pod inny, nie ten który mam w drukarce.
    • 45:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Aug 2021
     
    Nie moje ale może ktoś szuka: ->link<-
    • 46:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime17 Aug 2021
     
    Jeszcze dziś przypadkiem trafiłem na takie coś ->link<- - też nie moje.
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2021 zmieniony
     
    Fajne znaleziska, chodź ceny odstraszają.

    A tak przy okazji, artek o ustawianiu PL-znaczków w programie "Star Texter". Pismo: "Komputer", numer 8 z 1988 roku, str. 20-23, autor: Sławomir Zawisza.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Aug 2021 zmieniony
     
    Nawiązując do tego interfejsu, który posiadam, kolega AtariFan zauważył, że wtyczka jest... Unitry! :)

    A właściwie to obudowa wtyczki, bo pochodzenie samego wtyku SIO to zagadka. Może ktoś w Polsce produkował takie wtyczki? Bo ta wygląda całkiem profesjonalnie.

    Kolega BCA podesłał też katalog części Unitry, dzięki czemu udało się zidentyfikować część 02/15 - oznacza to dwa rzędy z 15 pinami.
    • 49: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Aug 2021
     
    Ale w SIO jest 13 pinów.
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Aug 2021
     
    Ale to chodzi o obudowę wtyczki, ona była przeznaczona do 15 pinowych wtyczek. Sama wtyczka SIO to odrębny byt.