atarionline.pl Nowa konsola Atari? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Dec 2020
     
    fun fact - to chyba jedyna konsola, którą można kupić przed świętami, wszystko inne wykupione, zapisy, itp. ale chyba jednak poczekam, bo tania to una nie jezd. myślę, że około marca będą wyprzedawać niesprzedane resztki za $149.
    • 2: CommentAuthornosty
    • CommentTime20 Dec 2020 zmieniony
     
    @Cyprian - jak pisałem, wolałbym nie komentować na razie.

    Powiem tylko co mi się spodobało najbardziej: klasyczny joy wzorowany na tym kultowym, kwadratowym joyu od Atari 2600. Joystick jest cyfrowy, ma zajefajny design, podświetlanie ledami a do tego mega-pomysł: drążek kręci się swobodnie wokół swojej osi i obracanie nim działa jak paddle, czyli fajnie sprawdza się w grach typu Arkanoid czy Tempest.

    @rj1307 pojęcia nie mam czy wysyłają. Teraz jest chyba tylko wysyłka dla wspierających w kampanii crowdfoundingowej, a premiera rynkowa ma być później.

    @Krótki - gier jest zaskakująco mało, jak na łatwość portowania w Unity w przypadku prostych gier indie (takich jak nasz Mad Age). Kampanię na indiegogo wsparło ponad 11 tys. ludzi, zawsze to jakiś rynek zbytu.
    Choć w naszym przypadku, ponieważ i ja i Mac jesteśmy starymi atarowcami, liczyła się najbardziej frajda wydania czegoś na tę konsolę :)
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    @nosty, ok czekam na opinię,
    zastanawiam się czy nada się to do pracy biurowej, przegladanie sieci i Steama
    • 4: CommentAuthorpiter
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    no ja też czekam na opinię Nosty :) nie mam żadnej nowoczesnej konsol. Ostatnia moja to Jaguar CD (1994) oraz Nuon (2000) , może czas na kolejną ;)

    i jak pisał Cyprian to czy z tego PC można zrobić.

    Mało informacji na temat gier jest, mocy konsoli itp.

    Pewnie coś takiego jak CP 2044 nie da rady uciągnąć, prawda? nawet gdyby powstał...

    czekamy ;)
    • 5: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    @nosty, jak kilka miesięcy temu próbowałem się zapisać, to była informacja, że nie wysyłają do Europy.
    • 6:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime20 Dec 2020 zmieniony
     

    pirx:

    fun fact - to chyba jedyna konsola, którą można kupić przed świętami, wszystko inne wykupione, zapisy, itp.

    Nieprawda - można ją tylko zarezerwować w przedsprzedaży, a nie kupić, na stronie Atari i w sklepach internetowych Gamestopu i Walmartu.

    nosty:

    @Cyprian - jak pisałem, wolałbym nie komentować na razie.

    Ale chodzi o to, że zabrania Ci tego NDA, czy że wydałeś grę na tę platformę, więc szczera opinia godziłaby w Twoje interesy?

    nosty:

    Powiem tylko co mi się spodobało najbardziej: klasyczny joy wzorowany na tym kultowym, kwadratowym joyu od Atari 2600.

    Czy jest solidny? Na jakich przełącznikach jest zrobiony?

    nosty:

    @Krótki - gier jest zaskakująco mało, jak na łatwość portowania w Unity w przypadku prostych gier indie (takich jak nasz Mad Age). Kampanię na indiegogo wsparło ponad 11 tys. ludzi, zawsze to jakiś rynek zbytu.

    Taa, i nie wiadomo ile z tych 11 tysięcy darczyńców zamówiło konsole, bo część wsparła kampanię tylko aby otrzymać joysticki. Mniej niż 11 tysięcy to jest rynek, na który profesjonalistom nie opłaca się nawet okiem rzucać, o czym świadczą wyniki finansowe innych mikrokonsolowych przedsięwzięć o znacznie większej liczbie sprzedanych egzemplarzy, jak choćby Ouya.

    Poza tym, jak zdradził nieodżałowany Curt Vendel, który robił w przeszłości interesy z nowym właścicielem marki Atari, ten VCS to był początkowo wymyślony w celu napompowania wartości rynkowej spółki, aby znaleźć inwestorów którzy by ją wykupili i wzięli na siebie obowiązek faktycznego wprowadzenia konsoli na rynek. Dopiero gdy mimo "sukcesu" kampanii na Indiegogo żaden naiwny się nie znalazł, firma Atari została niejako zmuszona do wyprodukowania konsoli samodzielnie - czego nigdy nie planowali zrobić!

    Nie ma więc póki co podstaw by sądzić, że liczba wyprodukowanych egzemplarzy konsoli przekroczy minimum konieczne do zaspokojenia wymagań kampanii na Indiegogo. Owszem, konsola jest "dostępna" w przedsprzedaży w sklepach internetowych Walmartu i Gamestopu, ale to niczego jeszcze nie oznacza. Wśród kryteriów do spełnienia aby umieścić produkt w tych sklepach nie ma nawet wymogu, aby produkt istniał.

    Prawie nikt nie traktuje tej konsoli, oraz firmy za nią stojącej, poważnie. Dlatego właśnie liczba dostępnych gier jest dokładnie taka jakiej należałoby się w tej sytuacji spodziewać, nie ma w tym nic zaskakującego.

    nosty:

    Choć w naszym przypadku, ponieważ i ja i Mac jesteśmy starymi atarowcami, liczyła się najbardziej frajda wydania czegoś na tę konsolę :)

    Minęło 30 lat, pora wyzbyć się tej szkodliwej lojalności wobec marki. Dałeś się nabrać, wydałeś grę na sprzęt firmy Infogrames, a nie Atari :-]

    piter:

    i jak pisał Cyprian to czy z tego PC można zrobić.

    Ten VCS to jest pecet, dosłownie, tyle że w ładnej obudowie i z preinstalowanym Linuxem. O mocy obliczeniowej porównywalnej z laptopem z dolnej półki, ale w wyższej cenie.

    piter:

    Mało informacji na temat gier jest, mocy konsoli itp.

    O grach wiadomo wystarczająco dużo - nie ma żadnych exclusive'ów, co dziwić nie powinno. Jeśli chodzi o moc konsoli - cóż, jest to pecet z AMD Ryzenem R1606G zintegrowanym z GPU - tu link. Możesz porównać samodzielnie z mocą obliczeniową dowolnego taniego laptopa.

    piter:

    Pewnie coś takiego jak CP 2044 nie da rady uciągnąć, prawda? nawet gdyby powstał...

    Przecież powstał - wszystkie programy dostępne pod Windows można uruchomić na nowym VCS-ie... pod warunkiem że podłączysz do niego zewnętrzny dysk twardy i zainstalujesz Windows, i zmniejszysz detale do minimum. Tu film o tym, jak chodzi CP2077 na procesorach AMD 3000G i 3400G - procesor VCS-a plasuje się gdzieś pomiędzy nimi.

    piter:

    CP 2044

    Albercik, wychodzimy!
    • 7:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Dec 2020 zmieniony
     
    ok, tak dla porównania:

    Atari VCS - Ryzen Embedded R1606G
    CPU Mark: 4544
    ->link<-


    Ryzen 5 1600
    CPU Mark: 12398
    ->link<-


    Laptop który aktualnie używam:
    Ryzen 5 3500UCPU
    CPU Mark: 7171
    ->link<-


    Czyli szału nie ma.
    • 8:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    @Krotki - o kurcze, więc tego wynalazku też nie da się kupić przed świętami... nie zauważyłem daty (2021-03-31). no to trochę słabo. Ogólnie Twoja obserwacja co to vaporware'atości tegoż może być mocno trafna.
    • 9: CommentAuthorpiter
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    Cyprian, szkoda, że nie ma tak wskazanych różnic jak to kiedyś było ;) pięknie to wyglądało! wtedy
    • 10:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    Do the Math! :)
    • 11:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    @pirx: Wnioski w sumie nie moje, przekazuję to czego się dowiedziałem na forum AtariAge.

    @piter: "an incredible 850 million pixels-per-inch rendering speed" - czy ktoś z Was rozumie co to właściwie ma znaczyć?
    • 12:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    @Krótki
    Szyna danych 13MHz razy 64 piksele (bo 64 bitowa szyna danych) wynosi 850 milionów. Tyle Jaguar potrafił wygenerować pikseli na sekundę.
    Kiedyś wydajność kart liczyło się w wygenerowanych pikselach a w późniejszych czasach - trójkątach.
    • 13:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    Nie przeczytałeś uważnie.
    • 14:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    pominąłem "-inch" bo to jest literówka, powinno być "-second"
    • 15:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    Noo, ale przecież tylko dzięki tej literówce ów fragment był wart uwagi.

    Ależ ta liczba jest bezwartościowa, swoją drogą. Przecież Jaguar może wyświetlić na telewizorze, w najwyższej rozdzielczości, tylko ok. 20 milionów pikseli na sekundę. Z reklamy wynika więc że Jaguar jest tak mocny, że może obdzielić tą swoją mocą 42 telewizory jednocześnie :-D
    • 16:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    bezwartościowa ale robi wrażenie :)
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    @Krótki - to może mieć sens w przypadku spritów albo 3D - abstrahując od ogólnej bezsensowności to możliwość wyplucia wielu zasłaniających się spritów czy trójkątów jest dobra.
    • 18: CommentAuthornosty
    • CommentTime21 Dec 2020 zmieniony
     
    "Ale chodzi o to, że zabrania Ci tego NDA, czy że wydałeś grę na tę platformę, więc szczera opinia godziłaby w Twoje interesy?"

    NDA prawdę mówiąc nawet nie czytałem, a "interesy" to w tym wypadku zbyt górnolotne określenie :)
    Powodów jest kilka: po pierwsze konsola w ver. developerskiej różni się wg wydawcy od wersji finalnej. Po drugie, z formalnego punktu widzenia, będąc developerem tracę atrybut bezstronności i obiektywizmu. Po trzecie w końcu: uważam, że byłoby to zwyczajnie nieeleganckie, niezależnie czy bym konsolę chwalił czy krytykował.
    A za chwilę i tak pojawi się masa unboxingów i recek.

    "Minęło 30 lat, pora wyzbyć się tej szkodliwej lojalności wobec marki. Dałeś się nabrać, wydałeś grę na sprzęt firmy Infogrames, a nie Atari :-]"

    Mamy co mamy, Inforgames przejęło nie tylko markę ale i prawa do gier i innego Atari póki co już mieć nie będziemy. A Infogrames to firma z tradycjami i świetnymi grami na koncie od lat 80 a nie byle chinski inwestor z pupy.

    A mogło być gorzej. Swego czasu pod nazwą Commodore czy Amstrad wypuszczano bodaj rutery i inne badziewie. My mamy choć konsolę i to mocno retro :)
    A ja chcę by wszystko z moim ulubionym logo radziło sobie jak najlepiej.
    • 19: CommentAuthormac
    • CommentTime21 Dec 2020
     
    Hmmmm.... pograłem w ich Boulder Dasha Delux i było przyjemnie nawet. Ale oczywiście nie jest to konkurencja do Xbox/PS5 czy Switcha. Konsola ma trafić na rynek w Q1 2021 i głównie do Wallmartów, co by sugerowało niskie pozycjonowanie produktu, tyle że dla takiego pozycjonowania cena się nie zgadza, bo 399$ za to co oferuje na dziś ta konsola to grube przegięcie.
    • 20:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime21 Dec 2020 zmieniony
     
    @nosty
    Mamy co mamy, Inforgames przejęło nie tylko markę ale i prawa do gier i innego Atari póki co już mieć nie będziemy. A Infogrames to firma z tradycjami i świetnymi grami na koncie od lat 80 a nie byle chinski inwestor z pupy.
    ...
    A ja chcę by wszystko z moim ulubionym logo radziło sobie jak najlepiej.


    nic dodać nic ująć
    • 21:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Dec 2020
     
    399$ za to co oferuje na dziś ta konsola to grube przegięcie

    dykłydnie... $150 to myślę górna granica...bo $200 to sugerowana switcha lite... co prawda jego też się praktycznie nie da kupić, ale w końcu dowiozą. $300 cały switch...
    • 22: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime21 Dec 2020
     
    @nosty, @Cyprian, moje pytanie jest takie, czy lepiej miec Atari w formie jakie nam serwuje Infogrames czy moze lepiej nie miec zadnego Atari? Co Infogrames robi dla fanów komputerów Atari? Dlaczego ich prawnicy ścigają za używanie logo Atari na hobbystycznych projektach? Commodore, Spectrum nie istnieje prawie wcale, ale ich fani maja rekreacje starych maszyn, a my co? Infogrames mogłoby isc na współpracę z hobbystami i dac troche kasy na nowa obudowe i klawiaturę do juz istniejącego komputera na FPGA, oraz pomoglo by go sprzedawać.
    • 23: CommentAuthorpiter
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    ->link<-

    hmmmmmmm
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    @Piter - wyjaśniłbyś wreszcie wszystkim o co chodzi ze sprawą dotyczącą Atari Fana? Chyba, że to inny Piter?
    • 25: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    dawny konkurent Atari firma Intellvision i jej nowa konsola

    ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    te konsole to jakieś żarty,nie kupiłbym takiego bubla,ci ludzie którzy powinni mieć jakieś pojęcie o rynku i konsolach chcą konkurować z Nintendo pokazując konsole której gry jakościowo są w najlepszym wypadku na poziomie średnich indyków ze Switcha ha,ha,ha kontrolery wyglądają jak glukometry,ciekawe czy ma funkcje mierzenia saturacji krwi-bo to mogło by się sprzedać ... he,he,he. Nie tędy droga,a to Atari to już mi się nawet pisać nie chce.
    • 27: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    Konkurencja rosnie. KFC oglosilo ze wypusci wlasna konsole do gier. I to z wbudowanym opiekaczem do kurczaków. Ciekawy pomysl na wykorzystanie tego ciepla odprowadzanego przez CPU i GPU.
    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    @ZuluGula z tego co czytałem to był prank, ale idea zaskoczyła i ludzie serio chcieli to kupić.
    • 29: CommentAuthormac
    • CommentTime25 Dec 2020
     
    Chyba pierwszy polski materiał o nowym Atari: ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2020
     
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Dec 2020
     
    Tutaj wczesna recenzja tego sprzętu i późniejszy update:


    • 32: CommentAuthorEagle
    • CommentTime2 Jan 2021 zmieniony
     
    • 33: CommentAuthormac
    • CommentTime4 Jan 2021
     
    • 34:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 Jan 2021
     
    Po sieci krążą różne opinie na temat VCSa.
    Jedna jest taka, że Atari planuje wypuścić jedynie minimalną wymaganą ilość konsol 10 - 20 tysięcy.

    Jeśli to prawda to w sumie jest to dla nas dobra wiadomość - bo dostaliśmy w "prezencie" następny rzadki kolekcjonerski produkt z logiem /|\.
    Jeśli jednak VCS odniesie chociażby umiarkowany sukces to też będzie dobrze.
    • 35: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime4 Jan 2021
     
    Czy są wersje na rynek europejski (230V i PAL)?
  1.  
    Z tego co mówiono w sieci, jednak trochę osób pracowało nad tym projektem. Gdyby teraz wypuścili niewielką liczbę, to nie wiem, czy to się opłaca. Chyba że planują kolejną konsolę np. za pół roku idąc za ciosem. Może coś w stylu c64 maxi.

    Swoją drogą życzyłbym sobie, by Atari znów stało się marką istniejącą trwale na komputerowym rynku (nie taką jak obecnie dla super zorientowanych, a bardziej powszechną). Może pojdą za ciosem?
    • 37:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime5 Jan 2021
     
    Czy są wersje na rynek europejski (230V i PAL)?

    raczej są bo AdamK ma:
    • 38: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime5 Jan 2021 zmieniony
     
    Ależ on milczący ;) Przejrzałem na szybko filmik i nie zauważyłem tam nic na temat zasilania? Ogląda wprawdzie zasilacz ani słowa o jego cechach.
    • 39: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime5 Jan 2021
     
    W dobie zasilaczy impulsowych, teraz to chyba juz kazdy sprzet dziala na kazdym napieciu.
    • 40:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Jan 2021
     
    "Swoją drogą życzyłbym sobie, by Atari znów stało się marką istniejącą trwale na komputerowym rynku (nie taką jak obecnie dla super zorientowanych, a bardziej powszechną). Może pojdą za ciosem?"
    Ja również,tyle że nie mogą konkurować z konsolami bez zaplecza first party światowych deweloperów,ani bez tytułów które mogłyby sprzedać system,sami nie wiedzą dla kogo ta konsola ma być,bo jak bym miał kupić kolejnego grata zbierającego kurz to podziękuje i zostanę przy Playstation i Nintendo,jak coś pokażą,choć jeden ekskluzywny i dopracowany tytuł to łykam -np ZYBEX w 3D na jakimś nowym silniku,alebo jakiś inny znany z A8 tytuł w godnej dzisiejszych standardów oprawie.



    Dla tej gry kupiłem 3DSa







    Dla tej gry kupiłem Wii U






    Dla tej gry kupiłem GC,kilka lat wstecz dla serii kupiłem Wii,ale ogrywam wersje z GC gdyż wydane jako trylogia pod WII jest strasznie obcięta z efektów graficznych względem wersji z Game Cube- i to nie byle jakie efekty,odbicia postaci w różnych powierzchniach,zachowanie wody,efekty flary,itp...
    załączam filmik


    Istotne różnice
    0:54
    2:57
    04:20

    I kolejny filmik w którym lepiej te różnice widać,a to jeszcze i tak nie wszystkie brakujące efekty graficzne.

    dziękuje za taką trylogię .
    • 41:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime5 Jan 2021
     

    mariuszbox:

    Czy są wersje na rynek europejski (230V i PAL)?


    Nie ma. (Abstrahując od tego, że w tej chwili to nawet nie ma konsoli na rynku). Chcesz podłączyć do prądu - musisz dokupić przejściówkę.

    Konsola jest podłączana po HDMI, więc o PAL/NTSC można zapomnieć.

    itguyinaction:

    Swoją drogą życzyłbym sobie, by Atari znów stało się marką istniejącą trwale na komputerowym rynku (nie taką jak obecnie dla super zorientowanych, a bardziej powszechną). Może pojdą za ciosem?

    A ja bym sobie nie życzył. Bo i po co? Poza nostalgią ta marka nie ma nic do zaoferowania - gry w ich portfolio, umówmy się, kiepsko się zestarzały.
    • 42: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime5 Jan 2021 zmieniony
     
    @Krótki - dzięki, krótko i zwięźle :)
    • 43: CommentAuthorphilipo
    • CommentTime11 Jan 2021 zmieniony
     
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Phillipo - classic links to youtube give you a preview here:



  2.  
    Kontrolery nie wyglądają tandetnie.
    • 46:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Jan 2021 zmieniony
     
    owalny krzyżak to nic dobrego(precyzja),pad bardzo podobny od pada do X-Boxa.
    Co to ma do zaoferowania oprócz emulacji ?
    Jakie są gry które to sprzedadzą?,nic nigdzie nie piszą,dla mnie to lipa jakich mało.

    Do konsoli musi coś przyciągać,Playstation 5 "kupiło"mnie między innymi tym tytułem.





    A ta konsola "ATARI"to co ma do zaoferowania,emulatory ?!?!? God Of War z PS2,Crazy Taxi ha,ha,ha z DC no dajcie spokój,co to ma być !?
    • 47: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    Ta konsola w ogóle będzie w sprzedaży? Bo coś mi się wydaje, że może być tak że zamawiający w przedsprzedaży dostaną swoje egzemplarze i na tym żywot konsoli się zakończy, bo producent nie będzie ryzykował wyprodukowania większej liczby egzemplarzy.
    • 48:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Jan 2021 zmieniony
     
    ja cały czas nie ogarniam targetu dla tego sprzętu,nie wiem,ale to nawet nie X-box 1 który po zmodyfikowaniu pozwalał na wiele,nawet na emulacje Atari xl/xe,Mame,Mega Drive,Snesa,Nesa,odpalanie Divixów no i miał również fajne gry na wyłączność,nawet taki maruda który nie lubi łamerykańskich konsol znalazł gry na wyłączność,tu nie ma nic,a nowy X-Box seriesX emuluje gry z PS2 do tego ma własne.


    ale to nie Nintendo ani Playstation i Xa w końcu olałem,nie mój klimat(oprócz kilku gier).
    • 49: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    To 9 minutowe demo nie ma NIC wspólnego z Project Athia. To demo technologiczne silnika UE 5 na PS5. Gościu sobie jaja zrobił. Poczytaj komentarze pod filmikiem.
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Urborg - to możliwe. W razie czego trzeba będzie liczyć na rynek wtórny. Ale jak Atari ogłosi, że nie ma w wolnej sprzedaży, to ceny tegoż pójdą do góry. Kto wie, może to słuszna taktyka.