atarionline.pl Atari ST vs Amiga co było lepsze ;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    @Trachu:

    Generalnie to się z Tobą zgadzam, tylko jeśli już przywołałeś tego Deluxa ... Słuchaj większość obrazków tworzono w 320x256x32 kolorach lub 64(tryb EHB). Uwierz, problem tego że nie jest to hires nie istniał. A jeśli ktoś potrzebował już mieć wyższą rozdziałkę - to przecież 640x256 nie migotało. A na dokładkę miałeś 4 kolory. Oczywiście, że wszystko co miało 512 w pionie migotało i nie dało się na tym nic zrobić oprócz chwilowego rzutu okiem :) Ale... w takiej np SCALA MM interfejs narysowany był ze specyficznym antyaliasingiem, wszystkie czcionki były antyalisowane. Efekt? Interlace prawie niewidoczny i dało się na tym pracować.
    • 2: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    Thefender: Co do statystyki to masz racje 320x2560x32 byo najpopularniejsze, ale zainteresowanie Hiresem w poczatkowych latach amigi bylo duzo wieksze niz obecnie i jest wiele produkcji to wykorzystujacych. Tak jest natomiast ja stawiam teze ze to wlasnie z powodow niewygody interlacu dla grafika.
    Scalla MM raczej dzialala w 320x512 bo musiala wspierac genlocka i to jest niejako naturalny tryb dla tego.
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime23 Dec 2020 zmieniony
     
    Ja to pisałem od strony praktycznej, nie wiem nawet obecnie co się tworzy na Amidze (serio). Częściej jestem gościem na tym serwisie niż na jakiejkolwiek stronie o Amidze :) Ale przypuszczam, że akurat teraz rysowanie grafik nie odbywa się na Amidze więc tutaj interlace nie gra roli. Podobnież większość Amig jest tak popodłączana aby tego efektu nie było. Emulator generalnie nie miga więc ...

    Co zaś do czasów zamierzchłych :) praktycznie każdy popularny util działał w 640x256 bo Workbench na nim działał. Każdy magazyn dyskowy był projektowany dla tej rozdzielczości. System również najczęściej był konfigurowany w tej rozdziałce nawet jak używano ikon MagicWB które oczywiście były projektowane dla pixela 1:1 (640x256 to 1:2).
    Niestety wszystkie poważniejsze rzeczy wymagały pixela 1:1 i na zwykłym monitorze był interlace, działał w nim Lightwave/Modeller (oj to była męka) działała Scala MM (wspominałem, spoko). Programy do DTP również praktycznie trzeba było używać w pixelu 1x1 a więc interlace (męczyło niemiłosiernie). Tylko że akurat poważniejszy soft miał być z założenia dla poważnych Amig a na tych zwykłych (np 1200 z turbo i koprocesorem) się uruchamiało bo było kompatybilne. Ale nawet tutaj (AGA chipset) można było wzorem ST podłączyć monitor SVGA, załączyć pod Workbenchem sterownik odpowiedni i mieliśmy niemigający obraz nadający się do pracy. Co prawda dem i gier nie dało się na tym oglądać (parę wyjątków było) ale pracować się dało.
    Na poważnych Amigach były karty graficzne 24bit i oczywiście nic nie migało.

    P.S. Scala MM działała w 640x512 z overscanem - czyli to było 720x576.

    P.S.2: Genlock działał w każdej rozdzielczości, podmieniał tło. Zresztą podobnie (chyba że się mylę to mnie poprawcie) działa w małym Atari VBXE.
    • 4: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    Thefender: Workbench 1.3 dzilal w 320x200, natomiast 2.04 juz w 640x256 ale w 4 kolorach bo w tym trybie mamy dostep do pelnej predkosci CPU.
    Zapewne odnosisz sie do tego jednak to juz jest pozna epoka w rozwoju Amigi.
    Nie pamietam rozdzilczosci scali ale idea genlocka dziala w oparciu o standardowy sygnal TV ktory jest interlacem.
    • 5:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    @Trachu: Workbench 1.3 to 640x256 (NTSC 640x200) z możliwością włączenia interlace co dawało 640x512 (NTSC 640x400).
    ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    Piter, podawaj linki na YT w klasycznym formacie, nie skróconym, to będzie się pojawiał od razu podgląd:





    Trachu:

    Jeśli ktoś miał monitor kolorowy to nie miał możliwości odpalenia programów napisanych pod monochromatyczny monitor wysokiej rozdzielczości (VGA) i odwrotnie.


    Jak już wspomniał Cyprian, była taka możliwość - używało się emulatora danego monitora. Ja tak miałem, że na kolorowym monitorze Philipsa CM8833-2 (to EGA, 640x200 maks) korzystałem z trybu monochromatycznego (640x400) programem Sebra. Emulacja miała kilka trybów, bodajże trzy, które dawały większą rozdzielczość. Można było uzyskać obraz interlace-owany, o większej dokładności obrazu, ale za to mrugający, albo stabilny, ale wtedy nie widać było wszystkich pikselowych szczegółów w poziomie. Trzecia metoda to wyświetlanie obraz monochromatycznego 1:1, ale wtedy na ekranie kolorowym było widać tylko wybrany fragment ekranu.
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Mar 2021
     
    Ale fajne, dość nowe demko na A500:
    ->link<-

    • 8:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime17 Mar 2021 zmieniony
     
    fajne,

    Ciekawe jest to że jest tam parę efektów z lat 90tych ale w nowym wydaniu, "teksturowanie" wektorów gdzie tekstura nie jest teksturą tylko obrazkiem w tle czy shadeboby tym razem w 3D.
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Mar 2021
     
    @Jacques
    Świetne demo. Wiele efektów i scen Przypomina mi 3D Marki z lat 90 na Peceta. Tyle że to Amiga OCS, bez żadnych kart 3D :)
    • 10:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime17 Mar 2021
     
    Przecież 3d marki były inspirowane demami właśnie :)
    Zgaduję też, że były pisane przez tych samych koderów.
    Taka nazwa - REMEDY - mówi Wam to coś ? :)

    16bitowe dema z lat 90 (tych wcześniejszych) mają niesamowity klimat. Pixelart, design, flow, świetna i melodyjna muzyka. Wszystko piękne, ładne, w stylu tych komputerów i pokazujące do czego były stworzone.
    Późniejsze produkcje to udawanie pieca, czyli próby implementacji zasobochłonnej matmy w platformie która do tego się nie nadawała. Stąd różne dziwny tryby wyświetlania i przykrywanie (a właściwie maskowanie biedy) tego odpowiednim designem. To już nie było to.
    Dopiero chyba benchmarki od REMEDY wróciły do ukazywania naturalnego piękna sprzętu. Oczywiście sprzęt był jeszcze mocniejszy więc i prezentacje były godne.
    Ale jednak, te stare produkcje, ten styl Amiga OCS albo Atari ST(e) jak kto woli - to był miód i radość.
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Mar 2021 zmieniony
     
    Genialne, wygląda na A1200. Świetny klimat, trochę mistycyzmu, trochę diabolizmu... Nowoczesna muza, taki trochę dubstep, trochę poważna. Powrót do przeszłości a jednocześnie zerknięcie w przyszłość...
    • 12: CommentAuthormlc
    • CommentTime8 Mar 2024
     
    Calvin Harris - Amiga wiecznie żywa:
    ->link<-
    • 13: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime8 Mar 2024 zmieniony
     
    Ciekawe czy wybielana?

    Patrząc po ilości wyświetleń jego utworów, C.Harris to już światowa I liga (albo raczej extraklasa).