atarionline.pl RetroAge.net - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortbxx
    • CommentTime1 Dec 2009 zmieniony
     
    Recenzja "Pac-Man" na Atari 2600
    Zapraszam
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Dec 2009
     
    A kiedy obiecana recenzja K2106? :)
    • 3: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Dec 2009
     
    Fajny opis. Co do Pac-mana na Atari 2600 to moim zdaniem jest to taka namiastka pac-mana. Zaletą Pac-mana z 2600 było to że powstał i właściciele tej konsoli mogli zgrać w coś zbliżonego do Pac-mana. Ta stareńka konsolka miała zbyt słabe możliwości aby zaprogramować na niej normalnego pac-mana. Nawet układ labiryntu jest zupełnie inny niż w oryginale (tym z coin-up'ów). Podejrzewam, że z tego powodu grywalność też jest inna. Do tego jeszcze jeszcze kanciastośc i migotanie duszków.

    Polecam oczywiście wersję z komputerów Atari. Małe Atari miało już dostatecznie dużo mocy aby zaprogramować na nim "pełnowartościowego" Pac-mana. Polecam klasycznego pac-mana wydanego przez Atari. Wygląda prawie jak oryginał, grywalność ma tez zblizoną do oryginału. Różni się nieco innymi proporcjami ekranu niż Coin-up. Tutaj można to i owo o nim poczytać.

    ->link<-

    No i oczywiście czekamy na recenzję Kolony 2106.
    • 4: CommentAuthortbxx
    • CommentTime6 Dec 2009
     
    Polecam zapoznanie się z mikołajkowym tekstem na stronie głównej:
    www.retroage.net

    Prezent od mikołaja (gra na małe atari)do pobrania tu:
    ->link<-

    ps. mikołaj zabiera się teraz za wykończenie recenzji Kolony 2106 ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Dec 2009
     
    Fajnie, ze udalo Ci sie gre ukonczyc! Dobrze tez, ze gry atarowskie zaczynaja sie pojawiac takze poza stronami scisle atarowskimi.
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Dec 2009 zmieniony
     
    Fajne i qrcze trudne :)

    Ta nowa procedura wyświetlania klocków podczas przesuwania jest znakomita!
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Dec 2009
     
    Gratulacje! Zaraz będę testował.
    • 8: CommentAuthortbxx
    • CommentTime19 Dec 2009
     
    Jak już zostało zauważone w temacie o Kolony 2106, w serwisie retroage.net pojawiła się recenzja gry. Ponieważ nie przepadam za tego typu grami, porosze nie bijcie ;)
    • 9: CommentAuthorirwin
    • CommentTime19 Dec 2009
     
    Nie ma co przepraszać, wg mnie recencja całkiem udana i dobrze okazująca wady i zalety gry. Muzyka - pamietam jak na Amidze spędziłem wiele godzin przy grze Utopia - trochę podobna do Kolony choć oczywiście nie w kwestii grafiki czy właśnie muzyki. A właśnie znakomita, nastojowa i budująca klimat muzyka w tej grze przyciągała mnie do tej gry najbardziej. Dla mnie to najlepiej udzwiękowiona gra na Amidze. Wracając do Kolony i Twojej oceny z dzwięk - wg mnie nawet za dużo dałeś, co prawda jest dobry utwór tytułowy lecz w samej grze głucha cisza. Jak dla mnie to 4/10. Grafika Kaza jest OK jak na możliwości Hiresa Atari - a właściwie braku możliwości ;) tak więc zgodzę się z Twoją oceną. Grywalność to już zależy od danego gracza, jedni będą lubić, inni jak mi Ktoś swego czasu napisał właśnie o tej grze "no my cup of tea". Mnie się podoba tak więc i tutaj się zgodzę z oceną, ale wielbiciele komnatówek mogą mieć inne zdanie.
    Tak więc ja przynajmniej bić Cię nie zamierzam ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Dec 2009
     
    Na koncu gry jest jeszcze drugi utwor - stRinga. Ten pierwszy, z intra, jest autorstwa Virusa.
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime20 Dec 2009 zmieniony
     
    Recenzja w miarę rzeczowa. Fakt, że nie entuzjastyczna, ale żeby taką napisać trzeba być przecież entuzjastą danej gry. :)
    PS: Brakuje zdjęcia emitera fotonów - może ktoś go zakosił po drodze? ;)

    PS2: Ten okropny dźwięk podczas raportu ma za zadanie obudzić gracza, po to aby ten raport przeczytał :) i dowiedział się np ze mu braknie jedzenia za 2 miesiące i trzeba coś z tym zrobić ;) A tak na serio to ten dźwięk ma tą zaletę że jest realizowany za pomocą pojedynczej instrukcji Sound. Gdybyśmy mogli (czyt. mieli odpowiednio dużo miejsca w pamięci) to podczas raportu przygrywałaby graczom nastrojowa muzyka, podczas gry zresztą też. Ja osobiście grając w Kolony (na emulatorze) puszczałem sobie w tle "Equinoxe" Jarre'a.
    • 12: CommentAuthortbxx
    • CommentTime24 Dec 2009
     
    Na www.retroage.net życzenia świąteczne oraz bonus dla atari ;)
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Dec 2009
     
    50 obrazków - full wypas :) Dzięki tbxx!
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2009
     
    A mnie sie szczegolnie podoba pomysl dodania instrukcji i okladki do wydruku. Dlaczego freewarowe gierki mialyby byc gorsze niz te komercyjne czy kolekcjonerskie? :D
    • 15: CommentAuthortbxx
    • CommentTime26 Dec 2009
     
    Nie widze problemu aby pdf do gry pojawił się w tutejszym katalogu gier obok plików atr z Puzzle-Mania.

    Wszystkie obrazki w puzzlach to pliki MIC (konwertowane w G2F) 160x160px, o długośći 6400B. Jedynie mają zmienione rozszerzenie na PUZ. Tak, że można przygotować własne dyskietki z obrazkami (po 10 obrazków na dyskietce - tyle czyta menu gry)

    ps. nie przewiduje już żadnych poprawek, chciałbym zająć się czymś innym. W razie czego dla chetnych na dyskietce z grą znajduje się kod źródłowy gry ;)
    • 16: CommentAuthortbxx
    • CommentTime31 Dec 2009
     
    W dzisiejszej aktualizacji galerii filmowej ->link<- znalazł się jeden filmik z Atari.
    • 17: CommentAuthortbxx
    • CommentTime25 Jan 2010
     
    Na ->link<- druga i puki co ostatnia aktualizacja galerii małego Atari (niestety wiecej oryginałów w mojej kolekcji nie przetrwało do dnia dzisiejszego). Oczywiście jeśli ktoś będzie chętny podzilić się skanami, to bardzo chętnie przyjmiemy ;)

    ps. KAZ - skan instrukcji Atari, który kiedyś podesłałem nie nadawał się do biblioteczki?
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2010
     
    Przypomnij, o ktory skan chodzi, bo w tej chwili nie pamietam?

    A jezeli chodzi o skany w biblioteczce to nie dlatego sie nie pojawiajaja tak czesto jakbym chcial, ze mi czy Scalakowi sie nie chce dodac albo ze sie nie nadaja, tylko dlatego ze po prostu mamy skonczona ilosc czasu na hobby :(
    • 19: CommentAuthortbxx
    • CommentTime25 Jan 2010
     
    ten z załącznika ;)
    • 20: CommentAuthortbxx
    • CommentTime3 Feb 2010
     
    Kolejna aktualizacja galerii filmowej ->link<- w której znajdziemy filmik z atari.
    • 21: CommentAuthortbxx
    • CommentTime17 Feb 2010
     
    Recenzja "Space Invaders" na Atari 2600 - ->link<-

    aż się łezka w oku kręci ;)
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Feb 2010 zmieniony
     
    Świetnie napisany artykuł, super się czyta. Dobrze że autor nie napisał klasycznej recenzji, tylko taką... osobistą :), bo dzięki temu tekst jest o niebo ciekawszy.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Feb 2010
     
    Najlepsza recenzja Space Invaders jaka czytalem i jaka sobie potrafie wyobrazic! :)
    • 24:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime17 Feb 2010
     
    Przeczytałem.
    Nie wiem co napisać, aby nie powtórzyć wypowiedzi Urborga i Kaza...
    W recenzji nie wystawiono oceny grze. Ja również tego nie zrobię. Wystawię ocenę recenzji!
    Ocena: 10/10
    • 25: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime18 Feb 2010
     
    Kapitalna recka, aż mnie naszła chętka na partyjkę w Space Invaders, dla mnie taką kultową grą z "mrocznej budy na kółkach" był Time Pilot, który niestety nie wyszedł na żaden popularny u nas komputer.
    • 26: CommentAuthormac
    • CommentTime18 Feb 2010
     
    Space Invaders - kiedyś widziałem program o jej powstaniu na Discovery, duży nacisk tam położono na dźwięk z gry, który miał w założeniu być jak dźwięk bicia serca, a później gdy dźwięk przyspiesza powodować i przyspieszenie bicia serca gracza ;-))
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Feb 2010 zmieniony
     

    Piesiu:

    był Time Pilot, który niestety nie wyszedł na żaden popularny u nas komputer.


    W 2002 roku Karlj Nadj (Heaven) zaczal prace nad ta gra:

    ->link<-

    Potem zgubil zrodla, ale przetrwaly na AOL :). Z tym, ze zdaje sie, ze pomysl konwersji poszedl w odstawke. Pliki demo takze w katalogu:

    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2010
     
    tbxx i Axiomat - panowie, podalem dane do rejestracji na forum, bo chcialem pokomentowac i podyskutowac, ale zaden mail z rejestracja nie przyszedl. To tak dziala czy nie po prostu nie dziala?
    • 29: CommentAuthortbxx
    • CommentTime11 Mar 2010 zmieniony
     
    Rejetracja na forum powinna przebiegac bez problemu - nie wysyła się żaden e-mail z potwierdzeniem , konto jest aktywne od razu po wypełnieniu formularza.

    Problem z którym puki co nie możemy sobie poradzić pojawia się przy rejestracji na stronie głownej. Nie na wszystkie skrzynki pocztowe (na 100% są problemy z pocztą na wp.pl) dochodzą mejle aktywacyjne. Puki co w tym miejcu ->link<- można zgłaszać problemy z rejestracją na stronie głownej - wtedy takie konta aktywujemy ręcznie.

    Twoje konto (na stronie głównej) powinno teraz działać bez problemu.
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime11 Mar 2010
     
    Próbowałem się tam już dwa razy zarejsetrować, jeszcze w tamtym roku - z podobnym skutkiem. Znaczy się na forum mi się udało, ale na stronie już nie.
    • 31: CommentAuthortbxx
    • CommentTime11 Mar 2010
     
    Urborg - niestety nie widać śladów po twojej rejestracji na stronie głownej. Jak jesteś jeszcze zainteresowany to spróboj się zarejestrowac a konto aktywujemy ręcznie. (chyba ze wybrałeś inny login niż "Urborg")
    • 32: CommentAuthortbxx
    • CommentTime17 Mar 2010
     
    Do galerii filmowej reatroage ->link<- trafil dziś filmik z gry Bertyx. Przy poprzedniej ->link<- dodałem filmik z Hans Kloss. Zapraszam
    • 33: CommentAuthortbxx
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    KAZ to wszystko ->link<- przez ciebie ;)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    He he - zaczalem czytac ten watek i myslalem, ze to co w pierwszym poscie napisal Mejs jest przeze mnie:

    [quote=], nie mialem dostepu do neta 2 tyg, [/quote]

    :)

    Ciesze sie, ze pojawily sie zmiany ulatwiajace korzystanie.
    • 35: CommentAuthortbxx
    • CommentTime5 May 2010
     
    Kolejny filmik prezentujący gameplay z gry na małe Atari. Tym razem w mini serialu "Smok Wawelski - historia prawdziwa". ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2010
     
    He he, dobra historia. My tez w "Dratewka the Shoemaker" powielilismy historie przeklamana, sorry :D
    • 37: CommentAuthortbxx
    • CommentTime15 May 2010
     
    Na ->link<- recenzja "Tempest 2000" na Atari Jaguar. Zapraszam.
    • 38: CommentAuthortbxx
    • CommentTime7 Aug 2010
     
    Świeżutka recenzja "River Raid" na Atari 2600 - ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Aug 2010
     
    Recka ladna, ale wersja tej gry na A2600 nie przemawia do mnie tak jak ta z XL/XE.
    • 40: CommentAuthortbxx
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    Pachnąca świeżością recenzja Crystal Castles na Atari 2600 ->link<-
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    Opis fajny. To mnie zaciekawilo:

    Axiomat:

    Z Crystal Castles wiąże się ciekawostka, ponieważ Atari chciało wypromować postać niedźwiadka Bentleya tak, aby stał się on rozpoznawalnym bohaterem niczym Pac-Man od Namco czy Donkey Kong od Nintendo. Oczekiwano, że ze sprzedaży miśkowych gadżetów spłyną do firmy rzeki złota. Koszulki, czapeczki, płatki śniadaniowe i cała reszta produktów sygnowanych facjatą Bentleya miała zapewnić sukces w biznesie okołogrowym. Niestety licencja sprzedawała się bardzo słabo i liczba produktów z sympatycznym bohaterem okazała się stosunkowo niewielka. Mówiło się nawet o karierze Bentleya na szklanym ekranie, ale wszystko spełzło na niczym. Porażkę nieoficjalnie przypisuje się wielkiemu kryzysowi w branży gier, jaki miał miejsce na początku lat osiemdziesiątych.


    Wlasnie sie dowiedzialem, ze w Crystal Castles to cos na ekranie to byl misiek, i podejrzewam, ze wielu graczy tez o tym nie wiedzialo :). Upatrywalbym wiec porazki w tej kampanii temu, ze ta postac z gry jest po prostu za malo charakterystyczna, niczym sie prawie nie rozni od innych ludzikow w grach.
    • 42: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Ciekawy opis. Z grą się zetknąłem na małym Atari, ale w sumie nigdy nie znałem historii która stała za nią, ani nie wiedziałem jaki jest cel gry. Widziałem tylko, że trzeba zbierać kropki przechodząc po nich. W grę grałem wyłacznie na małym Atari. W sumie z identyfikacją bohatera jako misia nie miałem najmniejszych problemów, ale próbę wylansowania Bentleya uważam za kiepski pomysł. Gra w mojej ocenie była zbyt słaba, za mało popularna, przebojowa czy nowatorska, aby stać się hitem. Tylko zaś wtedy jest szansa aby bohater stał się popularny, rozpoznawalny i zaczął niejako egzystować poza samą grą. Co do samej gry to zrażała mnie izometryczna grafika, która utrudniała rozgrywkę i sterowanie bohaterem.
    • 43: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    na okładce przypomina tego
    • 44: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    a jeszcze bardziej tego jeśli o znane misie chodzi
    • 45: CommentAuthortbxx
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Dla odmiany recenzja "Cyfrowych Marzeń" ->link<-
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Mocne, wrecz brutalne, ale zarzuty konkretne. Kupie w koncu ksiazke to sam sie przekonam jaka jest.
    • 47: CommentAuthornosty
    • CommentTime25 Oct 2010
     
    Kaz, przeciez juz kupiles i to z dedykacja autora :) Nie wysylales mi smsa przypadkiem?
    Napisz mi na prv gdzie Ci ja wyslac.
    • 48: CommentAuthorAxi0maT
    • CommentTime25 Oct 2010 zmieniony
     
    Dzieki za slowa uznania co do Crystal Castles. W sumie w rozmowie z tbxxem stwierdzilismy ze Atari Online to takie troche "Atari Power" - mozna zawsze spodziewac sie ze wejdziecie poczytac, nawet jesli recka dotyczy tak malo interesujacego was sprzetu jak Atari 2600... bo w sumie tak chyba jest ze mimo Atari w nazwie wiekszosc z was w najlepszym przypadku krzywi sie na to haslo ;)

    Odnosnie ksiazki "Cyfrowe Marzenia" - licze ze pojawi sie u was jakas recenzja, bo poki co wszystkie serwisy retro milczaly na ten temat. Fakt ze brutalnie potraktowalem pozycje Pana Mankowskiego, ale odczucia po jej przeczytaniu sa wlasnie takie a nie inne. W rozmowach na gg z wieloma osobami uslyszalem ze rowniez nie maja najlepszego zdania o tej ksiazeczce. Tym chetnie zapoznam sie oficjalna opinia (a wiec slowem pisanym) kogos innego ze srodowiska retrograczy.
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2010
     
    Nosty - no wyslalem, ale nie wiem, czy kupilem... :P (wiesz, zawsze moglo sie nie udac). Jesli kupilem - to dziekuje! :)

    Axiomat - zgadza sie, nigdy w starych czasach nie mialem Atari 2600, wiec trudno, zebym czul jakis specjalny sentyment do tego sprzetu. 2600 kupilem w okolicach roku 1999, troche pogralem, zeby zorientowac sie co zacz, ale szalu nie bylo :). I nic dziwnego, bo w roku 1999 to i Atari STE, sprzet kilka generacji nowszy, juz nie rzucal na kolana :).
    • 50: CommentAuthorAxi0maT
    • CommentTime18 Dec 2010
     
    Dzisiejszej nocy nie moglem spac wiec wytargalem z szafy moje Atari 2600 i wyciagnelem ze stosu kartridzy losowa gierke. Padlo na Kangaroo ktory okazal sie najdzwyczaj fajny. Nad ranem na goraco spisalem recke i wrzucilem na retroage.

    ->link<-