atarionline.pl ELWRO / AMEPROD TVG-10 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormojojek
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    Witam,

    Wiem, że forum traktuje głównie o Atari ale może znajdzie się tutaj ktoś kto pomoże mi rozwiązać mój problem.
    Posiadam wyżej wymieniony sprzęt, w którym wyprowadziłem sygnał video (zakończony chinchem) omijając modulator. Gra działa, jest dźwięk jednak na telewizorze obraz się przesuwa w pionie lub skacze (jeśli podłącze przez EURO).

    Czy trzeba ten sygnał jakoś dodatkowo wysterować lub wzmocnić? Układ AY-3-8500 dostaje poprawne zasilanie w postaci 7V więc chyba tutaj jest wszystko w porządku.
    Pomoże mi ktoś?
    • 2: CommentAuthorpgru
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    Hmm, jesteś pewien, że konsola jest cała sprawna? Może trzeba niektóre drobnostki w rodzaju kondensatorów etc. wymienić.

    Jaki masz telewizor? Sprawdzałeś czy jest na nim opcja wyłączania poprawy obrazu?
    • 3: CommentAuthormojojek
    • CommentTime26 Nov 2018 zmieniony
     
    Dzięki kolego za odzew. Widziałem, że też już to przerabiałeś :)

    W konsoli nic nie ruszałem. Polutowałem jedynie pourywane wewnątrz przewody bo ktoś to już rozbierał. Dostałem ją od znajomego z prośbą reanimacji (ma ją po swoim już niestety nie żyjącym koledze).

    Mówił, że konsola działała ale raz był dźwięk, raz obraz a później już nie działała. Zapewne dlatego, że ktoś oderwał przewód biegnący do bezpiecznika. Urwana też była żyła przewodu sygnałowego.

    Obraz na wyjściu zgadza się z tym co ustawię za pomocą przełączników. Zmieniają się gry i lata piłka. problem jednak jest w skaczącym lub przesuwającym się całym obrazie.

    Telewizor mam 32 cali LCD, niezbyt nowy. Nie znalazłem żadnych poprawiaczy obrazu. Dodatkowo zauważyłem, że na wtyczce chinch idącej do TV jest 1.7V. Może po prostu sygnał jest za słaby i trzeba go wzmocnić?
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Nov 2018
     
    Pgru - a to nie ten sam problem co w Elwro 800 Jr? Pamiętasz próby podłączenia z Wapniaka?
    • 5: CommentAuthorpgru
    • CommentTime26 Nov 2018 zmieniony
     
    @pin Elwro bez problemu działa po Composite w biało-czarnym. Ameprod po RGB chyba nawet nie ma takiej możliwości(tym bardziej, że układ generuje obraz biało-czarny :-) )

    Ameprod zasadniczo, bez lutowania to podłączenie przez modulator wymaga sprzętu w rodzaju magnetowidów, albo raczej nie przerobionych na PAL(co rzadkie) TV z epoki.

    @mojojek Próbowałeś do TV podłączać np. Atari przez composite? Co do konsoli to możliwe, że po prostu trzeba np. kondensatory wymienić. Ja przed przerobieniem przez serwis na Composite(plus właśnie wymiana zużytych elementów) uzyskałem obraz na magnetowidzie ale cały czas właśnie skakał i przesuwał się obraz.
    • 6: CommentAuthormojojek
    • CommentTime26 Nov 2018 zmieniony
     
    Nie mam niestety Atari.

    Czy wiesz może co Tobie dokładnie wymieniali? Czy przewód composite masz dolutowany przy modulatorze, czy jest to jakoś inaczej rozwiązane?

    Zastanawiam się nad takim układem jak tutaj został przedstawiony:

    ->link<-

    W konsoli jest kilka elementów, których nie jestem w stanie zidentyfikować a chciałbym wymienić w niej wszystko.
    • 7: CommentAuthorpgru
    • CommentTime27 Nov 2018
     
    Z tego co pamiętam to przynajmniej kondensatory, potencjometry w kontrolerach. Wyremontowany też został cały modulator, ale nie jest zestrojony.

    Zasadniczo podłączenie jest takie, że kabelek z sygnałem obrazu jest podłączony nie przez modulator, tylko bezpośrednio do kabelka wyjściowego(antenowego). Na przewód nałożone są adaptery i dzięki temu podłącza się cinchami. Nie trzeba dzięki temu wyprowadzać nowych wyjść czy ciąć obudowy kabla. Powinien być ale nie ma buforu między sygnałem obrazu a kabelkiem wyjściowym.
    • 8: CommentAuthormojojek
    • CommentTime28 Nov 2018
     
    Zbudowałem wzmacniacz sygnału z poniższego schematu jednak poprawy nie ma żadnej.

    Z ciekawości podpiąłem konsolę do nowszego telewizora Sony i tam albo w ogóle nie ma obrazu albo jest (nie skacze, nie przesuwa się) ale nie jest wyśrodkowany (np pół boiska jest poza ekranem).

    Ostatnia rzecz jaka mi przychodzi do głowy to wymiana wszystkich elektrolitów. Nie mogę niestety dostać dwóch dziwnych, brązowych kondensatorów przy potencjometrze regulacji obrazu.
    Mam nadzieję, że wymiana przyniesie jakiś efekt.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Dec 2018
     
    I jak poszło, udało się zdobyć kondensatory i wymienić?
    • 10: CommentAuthorpgru
    • CommentTime15 Dec 2018
     
    Właśnie - udało coś Ci się poprawić?