atarionline.pl Paleta kolorow na TV - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Dec 2009 zmieniony
     
    Z okazji konkursu graficznego chcialbym nadeslane prace pokazac nie tylko jako zrzuty z emulatora, ale takze z prawdziwego sprzetu.

    I tu pojawia sie problem, bo jak wiadomo, co sprzet to obraz/kolory inaczej wygladaja. Chcialbym jednak zobaczyc, jak Wy macie ustawione parametry monitora czy telewizora do swojego Atari i prosilbym o zdjecia. Z takich ustawien, jakie macie na codzien. Najlepiej uruchomic program kolegi Laoo (paletka.xex w zalaczniku):



    Tutaj Larek zrobil mi zrzut od siebie (TV LCD Panasonic. Atari podłączone poprzez S-Video) i okazalo sie, ze zamiast odcieni szarosci... sa niebieskosci:



    A jak jest u Was?
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     
    A mnie się wydaje, że to Larka aparat fotograficzny przekłamuje kolory, a w rzeczywistości jego TV nie "zaniebieszcza" obrazu tak bardzo. Większość cyfrówek automatycznie reguluje sobie "temperaturę kolorów", i to moim zdaniem jest przyczyną.

    Poza tym: "Video tubes tend to be a little bluish, but this is hard to detect with the naked eye." ->link<- (w sumie dotyczy to telewizorów kineskopowych, ale może jest to prawdą też dla LCD-ków?)

    Poza tym 2: Jak dobrze pójdzie, to niedługo do emulatora Atari800 dodana zostanie pełna emulacja kolorów PAL/NTSC zgodna ze sposobem ich generowania przez GTIA, wraz z kontrolą jasności, kontrastu, nasycenia itp. pierdół. Każdy będzie mógł sobie doregulować emulator żeby wyświetlał obraz tak samo jak dany telewizor, bez konieczności tworzenia plików ACT z paletami.
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    Krótki ma rację, robienie zdjęć ekranu aparatem fotograficznym w celu porównywania obrazu jest delikatnie mówiąć mało precyzyjne. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zdjęcia nie są wykonywane w idealnej ciemni z użyciem statywu i predefiniowanych nastaw to ten sam aparat robiąć dwa zdjęcia pod rząd potrafi ustawić dwa różne parametry (np ekspozycji), co w rezultacie daje różne kolory. Skąd to się bierze, a choćby z tego że nigdy idealnie nie ustawimy aparatu względem obiektu dwa razy tak samo.
    Natomiast jedna rzecz na pewno różni monitor komputerowy od telewizora. W monitorze jasność kolorów narasta liniowo, tzn różnica pomiędzy kolejnymi stopniami w skali gradacji jest wielkością stałą. Telewizory mają ustawiony inaczej balans jasności, tzn zazwyczaj jest tak że idąc od ciemnego do jasnego jest długo długo nic a od powiedzmy połowy gwałtownie jasność koloru rośnie. To w rezultacie daje pozornie lepszy kontrast (klient kupi bo na pierwszy rzut oka obraz żyletniejszy) choć tak naprawdę to mamy ograniczenie głębi kolorów. Zresztą ten efekt akurat dobrze widać na zdjęciu zrobionym przez Larka jak również na pewno każdy odczuł próbując grać w ciemne gry (doomopodobne) na telewizorze.
    • 4:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    Odnośnie tej gradacji to chyba źle interpretujesz zdjęcie. Wyraźnie widać wszystkie 16 jasności, a te jednolite kolorowe poziome pasy po lewej stronie to efekt przesterowania nasycenia kolorów.
    • 5: CommentAuthorirwin
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     
    @Kaz, czytając to co pisze Krótki: Może w takim razie TV Larka nie jest zbyt odpowieedni, lub należłoby dostroić jego jasność lub kolory, bazując na powyższej palecie, lub jakimś realnym obrazku np Ooza. Lub znaleźć inny TV. ;)

    Po drugie aby pokazać screenshot z TV można zrobić to programowo:
    Wgrywamy Thimantes3, wgrywamy obrazek wygenerowany z Atari800win w palecie w której autor obrazka sobie zarzyczył, dajemy preview i klikamy na stosowną ikonkę w oknie preview (samo Pal emulation wystarczy, ewentualnie Double size i double scan a potem jakiś infraviewem czy inną preglądarką zrobić resize z wygadzaniem)


    @Krótki: A kiedy ta nowa wersja Atar800win wyjdzie? orientacyjnie, w przybliżeniu. I czy zmienią też inne rzeczy czy tylko to? Bo parę błędów Atati800win ma.
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Dec 2009
     

    Krótki:

    A mnie się wydaje, że to Larka aparat fotograficzny przekłamuje kolory, a w rzeczywistości jego TV nie "zaniebieszcza" obrazu tak bardzo. Większość cyfrówek automatycznie reguluje sobie "temperaturę kolorów", i to moim zdaniem jest przyczyną.


    Coś mi się zdaje, że to trafne spostrzeżenie. Pisałem o tym już w mailu do Kaza. Mnie też wydaje się, iż na ekranie ten szary jest bardziej szary, a dopiero na zdjęciu wychodzi niebieskawy. Zdjęcie było robione aparaten Sony DSC-W170.
    • 7: CommentAuthor0xF
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     

    Krótki:

    Każdy będzie mógł sobie doregulować emulator żeby wyświetlał obraz tak samo jak dany telewizor, bez konieczności tworzenia plików ACT z paletami.

    Jest to rozwiązanie generalne, ale niewystarczające na dłuższą metę. Coraz mniej osób ma telewizory CRT, a w niezbyt odległej przyszłości trudno będzie o TV z wejściem innym, niż HDMI oraz o działające Atari. Dlatego trzeba dość szybko opracować paletę, która będzie odpowiadać większości atarowców. Parę miesięcy temu poruszałem ten temat w korespondencji z Kazem.

    Krótki:

    te jednolite kolorowe poziome pasy po lewej stronie to efekt przesterowania nasycenia kolorów.


    Proponuję używać mojego programiku (załącznik), w którym ramka jest zawsze czarna, a przy tym jest on krótszy.

    irwin:

    A kiedy ta nowa wersja Atar800win wyjdzie? orientacyjnie, w przybliżeniu. I czy zmienią też inne rzeczy czy tylko to? Bo parę błędów Atati800win ma.

    Chodzi o Atari800 - kwestia tygodni, są też inne poprawki. Projekty Atari800Win ani Atari800Win PLus nie są teraz rozwijane.
    • 8:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    Larek nie wydaje mi się żebym źle interpretował. Popatrz na kolejne kolory na pierwszym i drugim zdjęciu. Na tym pierwszym jasność narasta w sposób liniowy i równo dla każdej z barw. Na drugim owszem, widać wszystkie odcienie ale widać również że nierówno narasta poziom jasności.
    Po prostu elektronika jest tak ustawiona aby w pewnym zakresie jasności podbijać kolory. Pomijam inne atrakcje ze zdjęcia jak niebieski "biały" gradient i przesterowania i biorę to na karb aparatu.
    Natomiast uwaga moja była raczej generalnie do odbiorników TV vs monitorów.
    To jest trochę tak jak z konsumenckim sprzętem audio, podbija się bas i sopran uzyskując wrażenie fajniejszego dźwięku.

    Natomiast co do kwestii ustanowienia jednolitej palety dla Atari 8-bit to jestem za. Rzeczywiście w tej chwili ciężko dostać już odbiornik TV z kineskopem (lub nawet monitor CRT) a za kilka lat będzie to sprzęt równie retro jak Atari XL/XE. Tak więc coś w rodzaju ISO palety A8... no fajnie by było i jestem za.
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     
    Jak znajdę chwilę to zrobię zdjęcie swojego ekranu i wrzucę tutaj na forum. Aby wyeliminować wpływ aparatu (i przekłamań barwnych telewizora też przy okazji) na odcienie kolorów należałoby przed wykonaniem zdjęcia wykalibrować balans bieli aparatu (jeśli ten obsługuje taką opcję). Kalibrację należałoby przeprowadzić w następujuący sposób:

    Wyświetlamy za pomocą atarki kolor biały na całym ekranie i używamy tego koloru do nastawienia balansu bieli aparatu. Można też użyć tutaj koloru szarego, co być może byłoby nawet lepszym rozwiązaniem. Dopiero po skalibrowaniu w ten sposób aparatu uruchamiamy program paletka.xex i robimy zdjęcie. Tak zrobione zdjęcie powinno dobrze oddawać barwy, choć może różnić się jasnością. Tą ostatnią musimy już wyregulować metodą "na oko", za pomoca korekcji ekspozycji bądź bezpośrednio zmieniając czas naświetlania (jeśli aparat daje nam możliwość nastawień manualnych) i porównując uzyskane zdjęcie z tym co widzimy na ekranie TV.

    PS. Mam jeszcze Telewizor CRT, wiec chyba nie ma w nim zaszytych żadnych opcji ulepszania barw. Dla pewności jeszcze poprzeglądam ustawienia.

    PS2. Z tego co zauważyłem atarki 130 XE (mam dwie na stanie choć jedna poległa na PGA) wyświetlają nieco inne barwy niż 65 XE (3 sztuki na stanie). 130-stki mają jakby nieco ciemniejsze kolory. Widoczne jest to w obydwu moich egzemplarzach 130 XE więc domyślam się że przyczyną nie jest to że ktoś bawił się potencjometrem od kolorów. Komputery podpinam za pomocą wyjścia monitorowego do Eurozłacza w TV.
    • 10: CommentAuthorirwin
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    @0xF - dzięki za wyjaśnienie, mówiąc szczerze dotychczas myślałem że są jedynie trzy emulatory Atari800win, Altirra i Atari++. Taki ze mnie ciemny gość ;)

    Przy okazji całkowicie się z Tobą zgadzam w kwestii opracowania jednego standardu atarowskiej palety. Inaczej czasami jeden grafik robi jeden obrazek w palecie np g2f a drugi obrazek w laoo bo akurat tak mu pasuje do konkretnego obrazka, i tak lepiej wyglądają pod emulatorem. Np najciemnieszy szary w g2f w trybie 2x1 pixel (128 kolorów) ma RGB 73:73:73 tak więc pomiędzy nim z całkowicie czarnym 0:0:0 jest spora luka. Tym samym dla ciemniejszych rysunków gdzie potrzeba ciemniejszych odcieni używa się np laoo gdzie ten ów ciemny szary ma 29:29:29 a nawet następny szary 61:62;61 jest ciemniejszy od najciemniejszego w palecie g2f. Albo paleta Oliver. Ale przecież tu nie chodzi wygląd pod emulatorem ale o realne Atari. Nie lepiej wypracować jakiś kompromis, tak żeby słowo "standard" miało jakiś sens. Może jakiś okrągły stół ;) zebrać autorów dotychczasowych palet i osoby które mają pojęcie o tym - jak np Ty 0xF - i wypracować jedną.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     

    Irwin:

    Może w takim razie TV Larka nie jest zbyt odpowiedni, lub należłoby dostroić jego jasność lub kolory, bazując na powyższej palecie, lub jakimś realnym obrazku np Ooza. Lub znaleźć inny TV. ;)


    W starych czasach na zlotach stawialo sie telewizor, obojetnie jaki, byle bylo na nim cos widac (na jednym pamietam ze byl 21-calowy jakis Rubin czy inny ruski, na ktorym cala sala probowala cos, niezbyt skutecznie, wypatrzec). I nikt nawet nie pomyslal o tym, zeby chocby odpowiednio ustawic nasycenie kolorow. To samo tyczy sie nowszych czasow - drugiej polowy lat dziewiecdziesiatych, gdy zaczely sie czasy projektorow. Slabe zaciemnienie, slaby kontrast - na pewno obraz nie byl odtwarzany nawet w polowie wiernie :)

    Wiec jak chcemy wrocic do starych tradycji scenowych to nie powinnismy dzielic wlosa na cztery... :D

    Tak, korespondowalismy na temat standardu palety z Foxem, takze Konop pracuje nad artykulem na ten temat. Jest to rzecz ciekawa i godna dluzszej dyskusji.

    Ale do celow konkursowych ja nie potrzebuje idealnej palety na emulatorze (uzyta bedzie OliverPAL, chyba, ze autor obrazka zazyczy sobie innej). I tak, NIESTETY, 90 procent uzytkownikow emulatora Atari800Win korzysta z domyslnej palety, ktora jest nieporozumieniem, a co nawet pokazywalem: ->link<-

    I nie potrzebujemy tez "idealnego" telewizora. Po prostu ciekawi mnie, jak sobie ludzie ustawiaja swoje prawdziwe monitory/telewizory - czy maja LCD/CRT, czy maja przesycone kolory (tak jak napisal Larek, ze lubi i co widac na zdjeciu od niego) czy stonowane czy moze tak jak Irwin - wciaz na czarno-bialym monitorku ;D

    Irwin:

    Ale przecież tu nie chodzi wygląd pod emulatorem ale o realne Atari.


    A co zrobic jesli rozne egzemplarze prawdziwego Atari roznie wyswietlaja kolory?
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    Wiadomo że standard kolorów będzie zawsze kompromisem. Bo są różnice pomiędzy poszczególnymi atarkami (podejrzewam że nieduże) i pomiędzy poszczególnymi Telewizorami (czasem drastyczne). Dobrze jednak by było aby podpinając pod ten sam telewizor atarkę, a potem np. wyjście TV z komputera z uruchomionym emulatorem różnice były w miarę nieduże.
    • 13:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     

    0xF:

    Proponuję używać mojego programiku (załącznik), w którym ramka jest zawsze czarna, a przy tym jest on krótszy.

    No i zostałem zawstydzony ;)
    • 14:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    W najnowszych buildach Altirry jest możliwość dostrajania kolorów:
    ->link<-
    (+ kilka predefiniowanych ustawień). Work in progress.

    Obstawiam, że różnice pomiędzy komputerami mogą być bardzo duże - mam 2 sztuki Atari, 800XL i 65XE, i obraz jest zupełnie inny (na tym samym odbiorniku). Tzn. na 800XL obraz jest dużo ciemniejszy, mniej kontrastowy za to kolory są (z tego co pamiętam) bardziej nasycone. Nie używam tych komputerów na codzień, więc i nie zastanawiałem się dłużej nad problemem :)
    • 15:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     

    0xF:

    Jest to rozwiązanie generalne, ale niewystarczające na dłuższą metę. Coraz mniej osób ma telewizory CRT, a w niezbyt odległej przyszłości trudno będzie o TV z wejściem innym, niż HDMI oraz o działające Atari. Dlatego trzeba dość szybko opracować paletę, która będzie odpowiadać większości atarowców.

    Dlaczego taka paletą nie może być domyślna paleta emulatora? Atari800 "niebawem" będzie mieć funkcję eksportu aktualnych ustawień kolorów do pliku ACT.

    TheFender:

    Larek nie wydaje mi się żebym źle interpretował. Popatrz na kolejne kolory na pierwszym i drugim zdjęciu. Na tym pierwszym jasność narasta w sposób liniowy i równo dla każdej z barw. Na drugim owszem, widać wszystkie odcienie ale widać również że nierówno narasta poziom jasności.

    Nie Larek tylko ja :)
    Ale zauważ, że ta gradacja niekoniecznie została wprowadzona przez telewizor. Równie dobrze winowajcą może być aparat fotograficzny, złe ustawienie kontrastu w telewizorze, a nawet obecność innego źródła światła w pokoju podczas robienia zdjęcia.

    TheFender:

    Po prostu elektronika jest tak ustawiona aby w pewnym zakresie jasności podbijać kolory.

    Ale przecież kontrast i jasność w telewizorze są regulowane, łatwo ten efekt zniwelować.

    Kaz:

    Ale do celow konkursowych ja nie potrzebuje idealnej palety na emulatorze (uzyta bedzie OliverPAL, chyba, ze autor obrazka zazyczy sobie innej).

    Uważaj! Barwy w OliverPAL są rozłożone "liniowo" tzn. poszczególne chrominancje są w równych odległościach obok siebie. Tymczasem na prawdziwym Atari barwy nie są rozłożone równomiernie, widać wyraźne przeskoki np. między czerwonym $3 a różowym $4, między fioletem $6 a niebieskim $7, itp. Widać to zarówno na screenshocie Laoo z tej nowinki, jak i na różnych screenshotach w tym poście na AtariAge.

    Kaz:

    I nie potrzebujemy tez "idealnego" telewizora. Po prostu ciekawi mnie, jak sobie ludzie ustawiaja swoje prawdziwe monitory/telewizory - czy maja LCD/CRT, czy maja przesycone kolory (tak jak napisal Larek, ze lubi i co widac na zdjeciu od niego) czy stonowane czy moze tak jak Irwin - wciaz na czarno-bialym monitorku ;D

    Nie osiągniesz celu, oto dlaczego. Każdy robi zdjęcie innym aparatem i przy innych warunkach oświetleniowych. Po wgraniu zdjęcia od komputera niektórzy może nawet pokuszą się o zretuszowanie zdjęcia, żeby bardziej przypominało rzeczywisty obraz na ich telewizorze (np. Larek tego nie zrobił i mamy tę niebieskość). Tyle że retusz też będzie odbywał się na monitorze którego parametry i regulacja może być dowolna.

    Krótko mówiąc - zdjęcia które ewentualnie się tu pojawią nie będą miały żadnej wartości bo nie będzie można ich ze sobą porównywać.

    urborg:

    Wiadomo że standard kolorów będzie zawsze kompromisem. Bo są różnice pomiędzy poszczególnymi atarkami (podejrzewam że nieduże) i pomiędzy poszczególnymi Telewizorami (czasem drastyczne).

    Akurat w mojej praktyce wyszło, że różnice między egzemplarzami komputera istotnie są nieduże, o ile w ogóle jakieś są - w tym sensie, że można te różnice niwelować regulując telewizor. Analizowałem kilka (ze 6, wiem, dość mało) screenshotów z PALowskich atarek (ale nie zdjęć, tylko zrzutów z kart TV), i okazało się, że wszystkie róznice między kolorami w screenshotach można zniwelować regulując kontrast, jasność, nasycenie kolorów i gammę. Po takiej regulacji screenshoty były dla mnie praktycznie nierozróżnialne gołym okiem.

    urborg:

    Dobrze jednak by było aby podpinając pod ten sam telewizor atarkę, a potem np. wyjście TV z komputera z uruchomionym emulatorem różnice były w miarę nieduże.

    Właśnie w tym celu do Atari800 zostanie wprowadzona możliwość regulacji kolorów.
    • 16: CommentAuthor0xF
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    Chodziło mi o to, że (jak też zauważył Kaz) 90% użytkowników emulatora nie ma zamiaru nic regulować, więc domyślne palety PAL i NTSC powinny być jak najbardziej reprezentatywne dla tego, co widziało się na prawdziwym Atari podłączonym do prawdziwego TV w latach '80 i '90.
    • 17: CommentAuthortbxx
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    0xF - Problem w tym, że wg. twojego apelu ciężko ustalić który TV jest tym "prawdziwym" ;)

    Wieczorem przygotuje inne rozwiązanie problemu. Mam nadzieje, że większości bedzie odpowiadało.
    • 18:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     
    0xF: OK. Też do tego dążyłem, analizując wszystkie zdobyte screenshoty. Palety które "niebawem" będą domyślnymi w Atari800, są tego efektem. Myślę że można je uznać za reprezentatywne, ponieważ można do nich doregulować każdy telewizor. Lepszego efektu nie osiągniemy, bo nawet nie mamy technicznej możliwości porównania obrazów generowanych przez telewizory stojące u ludzi w domach.
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    @Krotki: Jeśli ktoś ma kartę tv to niejako mamy - zsamplować kawałek obrazu generowanego przez Atari.
    • 20:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    Ale w ten sposób nadal nie wiesz, co widzi autor, bo brakuje wiedzy o kontraście i jasności monitora.
    • 21: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    Tak, ale tego nigdy się w jakiś rozsądny sposób nie dowiesz, natomiast będziesz wiedział jaki sygnał generuje Atari - poznasz więc ewentualne rozbieżności między modelami.
    • 22:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime23 Dec 2009 zmieniony
     
    Już to zrobiłem. A Kazowi i Foxowi chodzi właśnie o to, żeby dowiedzieć się co widzą w domach użytkownicy, a nie o to co generują komputery.
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    Niestety nie zrobię screenshota. Kalibrację aparatu co prawda zrobiłem. Początkowo faktycznie podbarwiał sobie szarości na niebiesko. Po zrobieniu balansu bieli kolory wychodziły takie jak powinny, czyli takie jakimi widać je na ekranie. Okazało się jednak że w jednej atarce zniknął kolor (kiedyś to już naprawiałem) a dwie pozostałe mają wadliwe GTIA bo wyświetlają obraz generowany przez programi Laoo niepoprawnie :(. Tak więc nie mam na chwilę obecną 100% sprawnej atarki :(
    • 24: CommentAuthortbxx
    • CommentTime23 Dec 2009
     
    1. W załączniku płytka kalibratora (do wypalenie w formacie dvd-video) oraz instrukcja kalibracji w pliku pdf
    2. Wystarczy jak ktoś skalibruje płytką TV oraz Monitor, następnie mozna odpalic na atari oraz w emu program kolegi Laoo.
    3. Zdefiniować palete emulatora, tak aby obraz na tv oraz monitorze wyglądały tak samo.
    3. Teraz każdy urzywający tak zdefiniowanej palety+skalibrowanego monitora otrzyma obraz odpowiadający "prawdziwmu" Atari

    ps. załacznik nie chciał sie dodac.. plik tu: ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2009
     
    Dzieki za wszelkie uwagi i pliczki (Fox, tbxx).
    • 26: CommentAuthor0xF
    • CommentTime29 Dec 2009
     
    Wczoraj zaaplikowałem w Atari800 poprawki Krótkiego dotyczące kolorów PAL.
    • 27:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    I to mi się podoba ! Zamiast sylwestrowej imprezki - programowanie !
    Popieram !;)
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    TDC - znaczy sie przez sylwestra programowales zamiast imprezowac? Czy popierasz jak inni programuja zamiast sie bawic? :D
    • 29:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Jan 2010 zmieniony
     
    :):)

    Ja się bawiłem ze znajomymi kilkaset kilometrów od stolicy, natomiast sam najchętniej bym sobie usiadł do Atari ;)
    To że byłem odcięty od Atari, netu itp. było największym mankamentem tej i innych imprezek sylwestrowych.


    Jest taki przesąd, że jak się coś robi w sylwestra to potem się to będzie robić przez cały rok (dlatego ludzie się bawią, cieszą itp.). Jednak ja myślę że ludzie z tego forum powinni w tę noc zasiadać do Atari, aby tak było przez cały rok !;):)
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Jan 2010 zmieniony
     
    Jeszcze w kwestii kolorów. Pisałem już że zauważyłem różnice w kolorach pomiędzy modelami 65XE a 130XE. Właśnie wczoraj otrzymałem Atari 65XE które kupiłem na Allegro i przy okazji testowania porównałem obraz ze 130XE, która własnie dzień wcześniej otrzymała "przeszczep" w postaci nowego GTIA. Różnice kolorów są i to znaczne, szczególnie jeśli chodzi o brązy i czerwienie. To samo stwierdziłem w przypadku 3 innych 65-tek które mam na stanie i innej 130-tki która póki co czeka na przeszczep ramu :-). Oczywiście możnaby podejrzewać że w obu 130-tkach ktoś bawił się potencjometrem od kolorów, ale jest to mało prawdopodobne, bo komputery pochodzą z innych źródeł. Co ciekawe 130XE ma GTIA wymontowane z martwego 65XE, czyli na kolory nie ma wpływu samo GTIA. Poniżej zdjęcia z obu komputerów. Robione w trybie manualnym aby wyeliminować wpływ automatyki na barwy no i oczywiście ręcznie ustawiony balans bieli. Dodam że to co widać na zdjęciach dosyć wiernie oddaje to co widać na ekranie. Może tylko ciemne kolory na ekranie nie zlewają się tak jak na zdjęciach z paletami.

    paletka 65XE:


    paletka 130XE:


    Troya Duck 65XE:


    Troya Duck 130XE:
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jul 2010
     
    Dalsze dociekania w sprawie palet emulatorow zaprezentowal Irwin. Co prawda w mailu do grafikow, ale sadze, ze jest wiecej osob zainteresowanych tematem.

    Irwin:

    Wyjaśniła się tajemnica wadliwego czarnego koloru w palecie g2f.act. Phaeron aka Avery Lee tj autor Altirry przypuścił, iż niepasujący luminacją kolor czarny ktoś fizycznie jak to się wyraził "it's been hacked to have pure black". Zapytałem się Tebe o szczegóły. Tebe stwierdził krótko jak to zresztą ma w zwyczaju, że kolor czarny w g2f.act został "zhackowany" na 0/0/0. Pytanie brzmi - skoro tak to jaką wartość miał przed tą zmianą? Czy w okolicach 44/44/44 jak to wynika z moich i Phaerona wspólnych bojów w impletacji tej palety do Altirry?

    Okazuje się że paleta g2f.act powstała z palety jakub.act. Obie palety mają 255 IDENTYCZNYCH kolorów, a różnią się jedynie tym kolorem czarnym, który w jakub.act wynosi ...45/45/45. Po prostu w rzeczywistości nigdy nie było palety g2f.act a jedynie jakub.act, w którym mieniono czarny na super czarny 0/0/0.

    Niesprawiedliwością dziejową ;) stało się tak że dziś popularna jest nazwa g2f.act choć powinniśmy używać raczej nazwy jakub.act lub pure black jakub.act ;)

    Tak więc osobiście polecam jeśli się chce używać kolorów g2f.act to lepiej użyć jakub.act. Po pierwsze to ta jest oryginalna, a po drugie ma normalnie i odpowiednie ustawiony kolor czarny. W ciemniejszej palecie od g2f tj OliverPAL kolor czarny nie jest hiper czarny a ma rgb 15/15/15. A trzeba pamiętać że tam ciemny szary ma 47/47/47. Natomiast w g2f jest to odpowiednio 0/0/0 i 73/73/73 czyli zdecydowanie za duża przepaść. Odpowiednią wartością dla koloru czarnego przy takiej luminacji pozostałych kolorów jest okolice 45/45/45 czyli to co jest
    w jakub.act i tak też wynikło z engine kolorów Altirry (44/44/44).
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2010
     
    I dalsze informacje od Irwina, dla tych co interesuja sie grafika Atari:

    Irwin:

    Przy okazji Altirry - jest to jedyny emulator który pokazuje pełny obraz Atari tj 456x312 (oczywiście malować można jedynie w 352x240 chyba że użyjemy duszki na ramce ale to jest baaaardzo kłopotliwe i jest z tym sporooo roboty i ma się trylion ograniczeń. W praktyce więc jedyną niedogodnością jest brak znanych nam i lubianych palet G2F czy OliverPAL. Ostatnio postanowiłem to zmienić i uderzyłem do Phaerona (autora Altirry) czy nie dałoby się dodać G2f.act czy OliverPAL.act do wyboru palet. Otoż się nie da. Dlaczego? Ponieważ w odróżnieniu od Atari800win i wogóle emulatorów na bazie Atari800 gdzie kolory są ustawiane na sztywno, Altirra emuluje sposób tworzenia kolorów na Atari - Jakt to pisał mi Phaeron Atari nie ma 256 kolorów tylko 16 hue i 16 luminances. Engine kolorów w Altirze ( do wybrania w "System/Video/Adjust Colors..." umożliwia kontrole barw za pomocą suwaków. Postanowiłem więc pokręcić suwakami ;) tak aby stworzyć coś podobnego do tych palet. Co chwila dawałem screenshota i badałem jak zmieniają się rgb ustawień w stosunku do oryginalnej palety g2f.act. Trzeba było zrobić tak aby wszystkie kolory były podobne a nie tylko kilka czy kilkanście. Okazało się że paleta G2F ma wadliwie ustawiony kolor czarny w stosunku do całej reszty kolorów i NIE DA się go ustawić na czarny tak aby reszta pasowała. Można zaś ustawić po bojach 255 pozostałych kolorów tak że są veeery veeery similar do tych z g2f.act ale czarny będzie szary. Ale lepsze to niż orginalne default Altirry. Z matematycznie zrobioną
    OliverPAL jest zaś łatwiej.

    Poniżej beta buildy najnowszej Altirry gdzie w sekcji "System/Video/Adjust Colors..." są dwa nowe presety. Zgadnijcie jakie ;)

    ->link<-

    Tak więc od teraz i w Altirze nasze obrazki mają ręce i nogi ;). Aha polecam ustawić sobie View/Strech mode/Integral Square Pixels - wtedy jest to dokładnie to co rysowaliśmy bez bluru.
    • 33: CommentAuthorandys
    • CommentTime16 Jul 2010
     
    Wersja test25 była wydana w połowie czerwca już;). Obecnie mamy numerek 30 ->link<- gdzie m.in. zmianami dodano obsługę zip'a.
    • 34:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime17 Jul 2010
     
    Ciekawostka: w WinUAE jest opcja "blacker than black" - z tym ustawieniem zakres kolorów dla palety emulowanej Amigi zaczyna się od nie od #000000 a od #0F0F0F, żeby "wygaszona" ramka była "bardziej czarna" od czerni we właściwym obszarze wyświetlania ('"blanked border is "blacker than black" on real hardware, at least on TV-style display devices').
    • 35: CommentAuthorw1k
    • CommentTime9 Aug 2010
     
    hm, is exist a source code for that small xex files?
    • 36: CommentAuthor0xF
    • CommentTime10 Aug 2010
     
    Source code for colors.xex: ->link<-
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Aug 2010
     
    No, to już wiem, dlaczego się tak męczyłem z kolorami grafiki czarno - białej(!) na g2f.
    Trzeba koniecznie wrócić do normalnych ustawień.
    Zgłaszam pierwszy podpis.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Aug 2010
     
    Kuba - co masz na mysli piszac, ze sie nameczyles z grafika czarno-biala na G2F?
    • 39:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime17 Jan 2011 zmieniony
     
    W nowych betawersjach Altirry pojawiły się duże zmiany w temacie wyświetlania obrazu:

    - opcja "Use PAL Quirks" w System > Video > Adjust colors... ("option to emulate some PAL encoding quirks."), wpływająca na wyjściową paletę kolorów


    - opcja "PAL Artifacting (High)" w System > Video
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2011
     
    Odswiezam pytanie do Kuby z postu nr 38.
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Nov 2011 zmieniony
     
    I co, doszliscie do jakiego consensusu w temacie palety kolorow jak najblizszej realizmowi? ;o

    Moze tak przy okazji podpowie ktos, ktora z palet warto uzywac w G2F aby bylo tak jak ma byc (czyli powod w/w) ?
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Nov 2011
     
    Moim zdaniem - oczywiscie mozna sie umowic, ze jakas paleta bedzie "ta jedyna" czyli standardowo uzywana przez takie czy inne grono osob, ale do realizmu zawsze bedzie daleko, glownie z tego powodu, ze rozne egzemplarze Atari roznie wyswietlaja kolory. Ale poszukiwac swietego Graala zawsze mozna... :)
    • 43:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 Nov 2011
     
    A mi się nadal wydaje, że paleta z VBXE jest zbyt "czerwona" ;-)
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Mar 2012
     
    A ja, bo widze ze rocznica, odswiezam pytanie do Kuby :D
  1.  
    Kaz odgrzał wątkowego kotleta, więc przeczytałem sobie od początku :) Zaciekawiło mnie jedno zdanie:

    urborg:

    Okazało się jednak że w jednej atarce zniknął kolor (kiedyś to już naprawiałem)
    Przypomniałeś mi, że w mojej oryginalnej, pierwszej, dostanej atarynce 800XL pod koniec jej żywota trzeba było "walnąć" pięścią na lewo od kartridża, żeby w tle napisu READY pojawił się błękit zamiast szarości :)

    Z czystej ciekawości chciałbym zapytać, jakiego rodzaju była to usterka? Co było kopnięte?
    • 46: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime31 Mar 2012
     
    Ja tez to mialem, to byla wina poluzowania sie jednej z bramek logicznych w podstawce.
    • 47:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime1 Apr 2012
     
    Ja tam waszych problemów nie rozumiem :P

    Np w "64 figury" nie mogłem grać zanim sobie nie przypomniałem, że deuteranomalczyk nie rozróżni tych odcieni żółtego i zielonego. (musiałem zmienić paletę)

    ->link<-

    Obrazki "Normal Vision" i "Deuteranopic Vision" są dla mnie identyczne.

    Więc jeżeli wy macie brzydki czerwony na Atari... to się cieszczie :) Ja mam bordowo/brązowy.

    Dlatego bardzo szanuje programy które mają albo przejrzystą szatę kolorów, albo da się ją zmienić..
    • 48:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime1 Apr 2012
     
    No to supervideo mod, a jak nie, to alternatywa jest jedna: VBXE.
    • 49: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime1 Apr 2012
     
    ja ustawiłem u siebie na telewizorze i magicznym pokrętłem w swoim Atari kolory takie jakie są w Atari800win, myślałem że to jest "materiał wzorcowy". Podzielam spostrzeżenie z paru postów wyżej, sam mam GTIA w moim 130XE przeszczepione z 800XL i kolory miałem w niej zupełnie inne niż na mojej oryginalnej sprawnej 800setce(XL). Firma Atari powinna była w latach 80tych wydać jakąś książeczkę z wzorcową paletą kolorów, która powinna leżeć zaraz obok odlewu wzorcowego kilograma i innych jednostek właściwych dla systemu metrycznego (to we Francji?)
    • 50: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime1 Apr 2012
     
    Macku co do ustawienia kolorow na prawdziwym Atari, jest mozliwa regulacja palety za pomoca potencjometru. Dla mnie najlepiej sie sprawdza regulacja na grze Dig Dug. Chodzi o takie ustawienie aby 4 paski na pierwszej planszy gry kolorystycznie sie siebie odroznialy a zarazem gorny pasek pozostawal bezowy bez nalecialosci koloru czerwonego(krecac w jedna strone bedzie wpadal w kolor czerwony a w druga w niebieski, wiekszosc xe przesuniete jest w strone niebieska)
    Mysle nad opracowaniem jakiegos standartu regulacji. Wedlug instrukcji serwisowej do Atari 800 mozna wykorzystac jedna z funkci crtridga testowego SAL. Musze z tym poeksperymentowac.