atarionline.pl Paleta kolorow na TV - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime10 Apr 2012
     
    Słuchajcie, chciałbym odzwierciedlić listę kolorów atari na RGB - kiedyś próbowałem zrobić to algorytmem, niestety efekty były dalekie od idealnych - czy jest gdzieś taka lista/tabela przepisująca wartości kolorów od 0x00 do 0xFF na RGB ?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Apr 2012
     
    A pliki ACT emulatora nie sa taka lista?
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Apr 2012
     
    Są :)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 May 2020
     
    Trachu prosił na KWASie o palety Atari w formacie PAL - podsyłam komplet tych, które posiadam. Jest ich 17 sztuk.
    • 5: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 May 2020
     
    A czy ktoś wie czemu Atari800Win ma aż tak złą domyślną paletę? :)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 May 2020
     
    Może dlatego, że to program z drugiej połowy lat 90-tych, gdy temat emulowania kolorów był dopiero rozpracowywany.
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 May 2020
     
    ja się zastanawiam nad poprawnym ustawieniem kolorów w Atarkach z pokręconym potencjometrem od barw,jakie ustawienie jest poprawne ??? Osobiście mniej więcej pamiętam,lekki błękit wpadający w lazur,często spotykam się u różnych osób z mocno niebieskim a czasem z wpadającym w filolet,przy czym plansza "Self Test"kolorystykę trzyma,ale niektóre gry mogą wyglądać ciut inaczej.Ja zawsze mam przy grafikach problemy z doborem palety i nie chodzi mi tylko o kolory a nawet odcienie szarości które mogą mieć różną jasność/odcień. Takie ustawienie również stanowi niekiedy problem,a chyba złotego środka nie ma...
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 May 2020 zmieniony
     
    Nie ma złotego środka, bo Atari projektowano na przełomie lat 70/80 zeszłego wieku i niestety ma to swój ślad (w niedoskonałości koloru). Czasem jest tak, że się widzi jakieś "sraczkowate" kolorki w danym obrazku i nie do końca wiadomo, czy to źle dobrana paleta, zbyt/za słabo regulowany potencjometr na spodzie atarynki albo wina samego monitora/tv. :(
    Ale i tak nie zamieniłbym się chyba na paletę commodorowską, mam jakąś taką alergię na ich barwy, szczególnie na często-gęsto (nad)używany fiolet.
    Dziwne, że C64 powstało później, a jednak akurat paleta barw sprawia wrażenie gorzej dobranej niż w serii XL/XE.
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 May 2020
     
    @Dracon
    jeżeli chodzi o paletę C64,to jak sięgam pamięcią nie podobała mi się nigdy,kiedyś kolega pokazał mi taką grę,która była niby kolorowa,chodziło a w zasadzie pełzało się takimi robakami albo robakiem po korytarzach statku kosmicznego,były tam takie mrygające kolorowe kwadraty i ogólnie na pierwszy rzut oka niby dużo kolorów,ale ta pastelowa,stonowana kolorystyka najlepszego wrażenia nie robiła ... coś jakby nie tak było z kolorkami-różne i przyblakłe w stosunku do tego co znałem,czego nie mogę powiedzieć o Last Ninja w której kolorki z dominacją zieleni były ok i wrażenia takiego nie miałem-kwestia dobrania barw.
    Pisałem wielokrotnie że szeroka paleta Atari to duże pole do popisu dla grafika,dobór barw to połowa sukcesu,ta sama praca może być w różnych odcieniach danych kolorków czego nie osiągniemy na C64,pomijając mnogość trybów.
    Na Atari troszkę przeszkadza mi brak ostrej czerwieni i ostrego nasyconego żółtego ...ale z tym żółtym to w sumie sam nie wiem jak do końca jest gdyż bawiąc się trybami na emulatorze uzyskałem nasyconą żółć -ale mogła być to kwestia palety emulatora,tyle że mam wrażenie że z tą samą paletą na podstawowym trybie takiego koloru nie było,o ile pamiętam to znalazłem ową żółć w trybie dziewięcio-kolorowym bez przeplotu z dużym pikselem.
    • 10: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 May 2020 zmieniony
     
    Paleta Atari to uproszczony model HSV do dwóch suwaków.
    Paski wybielenia i nasycenia są reprezentowane paskiem jasności, gdzie ciemne barwy mamy nasycone, a jasne już wybielone.. kiedyś nawet udało mi się zrobić odpowiednie wzory przeliczające z RGB..
    Generalnie nie ma (lub nie znam) możliwości wygenerowania na Atari ładnego nasyconego i niewyblakłego czerwonego.
    Za to dość ładną mamy reprezentację barw niebieskich, gdzie Atari ma je nieco podbite.

    Co do palet to polecam rocky_real_atari najlepiej z dwójeczką (załączam).
    Niektórzy mogą się nie zgadzać, ale ja uważam, że ta jest najlepsza, najbardziej wierna sprzętowi.
    Jest też dostępny rdzeń VBXE z tą paletą zamiast skopanej domyślnie wgrywanej.
    Załączam screeny porównujące palety gtia i vbxe na tym samym monitorze - te przejaskrawione to vbxe.. monitor niestety nie miał dobrze ustawionego kontrastu, a i komórka robiac zdjęcie swoje dodała, ale różnice widać, np. pomiędzy czarnym, a pierwszym szarym. Domyślna paleta VBXE ma też okropny niebieski basica.. zbyt pastelowy.

    Jako fantazję polecam paletę rocky_super_atari (wkleiłem), gdzie suwak jasności najpierw pięknie nasyca barwy, a dopiero potem wybiela.. oczywiście takich barw atari nie ma.. ale pomarzyć można..
    • 11:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 May 2020
     
    @Rocky wrzucisz tutaj ten XEX?
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 May 2020
     
    Cyprian - nie trzeba wrzucać XEX, bo jest on dostępny w naszym archiwum użytków w dziale "2. Grafika". Do tego mamy tam nowszą wersję (1.1) tego programu:

    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 May 2020
     
    A Altirra nadal nie ma możliwości załadowania zewnętrznej palety, albo ja przynajmniej nie znalazłem.
    Dziwne.
    • 14: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime8 May 2020
     
    Dlaczego w tym programie przy kolorze 1 jest napisane 20 stopni, a przy kolorze F 40 stopni?
    • 15: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 May 2020 zmieniony
     
    KAZ: ta wersja 1.1 to jakaś tania podróbka mojej wersji 1.0.. Tak naprawdę to jest obrazek zrobiony w G2F.. nie robiłem wersji 1.1.

    Antrykot: barwa F jest pomiędzy 1, a E. Ja w palecie real_atari różnicuję nieco te barwy, gdyż tak powinno być, choć wiem, że rzeczywiście w Atarkach barwy 1 i F są niemal takie same, być może nie we wszystkich.
    Te stopnie odpowiadają modelowi HSV, gdzie H to kąt koloru, S to nasycenie, a V to wybielenie.. w zasadzie w Atari brakuje składowej S.
    ->link<-
    • 16: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime9 May 2020
     
    1 i F są identyczne w PAL i nie da się tego zmienić, w NTSC mogą się od siebie różnić zależnie od ustawienia potencjometru.
    • 17: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 May 2020
     
    W Atari kolory otrzymujemy jakby nieco analogowo mieszając sygnały z Antica i GTIA.. Jakoś wierzę, że znajdą się jakieś egzemplarze Atari PAL, które będą miały różnice w tych dwóch barwach.. Inaczej by oznaczało, że mamy jedynie 240 kolorów i odpowiednio 120 w trybach Antica.. ale cii bo się wyda..
    Może jakimś ficzerem na płycie (inny rezystor?) dałoby się poprawić tego babola..

    Ja jak tworzę jakiś obrazek staram się używać zarówno barwy 1 jak i F. Paleta real_atari ma je nieco rozróżnione stąd wartości 20 i 40.. a w praktyce to oba mają jakieś 30 stopni.
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 May 2020
     
    na standardowym atari to sa te same kolory. atari w pal nie ma 256 kolorow... sorry.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2020
     
    @xxl możesz to rozwinąć ? jak i dlaczego nie ma w PAL 256 kolorów ?
    • 20:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime9 May 2020
     
    @Irata bo kolor 1 i 15 jest identyczny więc mamy jeden kolor mniej (każdy kolor jest w 8/16 odcieniach zależnie od trybu gtia), czyli maksymalnie 15*16=240.
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2020
     
    kurcze,no nie wiedziałem.Teraz muszę wyjść się przejść ...
    Tak na dobrą sprawę to mnie by 64 wystarczyły na jednym ekranie ;),żartuje,marudził bym że wąska paleta,ale gdyby tak na luzie mogło wyświetlić 4/5 kolorów,plus cztery odcienie dla każdego to było by już mega :D,oczywiście przy zachowaniu szerokiej palety.
    • 22:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime9 May 2020
     
    Paleta 256 (czy 240 kolorów) jest w trybach 9 i 11. Reszta trybów ma 128 (lub 120) kolorów .
    A jak 10tka (ta z dziewięcioma kolorami)? 128 czy 256?
    • 23: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 May 2020
     
    gr.10 z palety 128
    • 24:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime10 May 2020
     
    oko
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 May 2020
     

    Rocky:

    KAZ: ta wersja 1.1 to jakaś tania podróbka mojej wersji 1.0.. Tak naprawdę to jest obrazek zrobiony w G2F.. nie robiłem wersji 1.1.


    O widzisz, a ja myślałem, że to Ty wypuściłeś poprawioną wersję. To ciekawe, kto się przyzna? :D
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 May 2020 zmieniony
     
    No dobra, może jednak ktoś to uporządkuje?
    Która paleta dobra do systemu Pal (taka "uśredniona"), którą nawet na projektorach wyglądałaby przyzwoicie/wiernie ?
    Olivier.pal?
    • 27:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime10 May 2020 zmieniony
     
    Ja również wybrałbym Olivier.pal ,ale np. kolor $20 w tej palecie wchodzi bardziej w czerwony , na tv jest on bardziej brązowy.

    kolory na tv:


    Olivier.pal
    • 28: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 May 2020
     
    proponuję tą co załączyłem w poście 10
  1.  
    Afaik,

    Gr. 10 is 9 colours, but only 8 lum. - that's 9x8 = max. 72 colours. Still would like to see a Gr. converter that uses Gr. 10 GTIA shifting (for up to 160x240 pixels), where Gr. 10 (8 lum.) is mixed with Gr. 11 (16 col.) for a total of 128 colours in high resolution.

    One thing I am not sure is, if the 8 lum. in Gr. 10 are fixed / set to a fixed lum. value or if one could choose 8 lum. from the existing 16 lum. ? If one could choose 8 lum. from the existing 16 lum, then one would have several possibilities:

    a) choose the darkest 8 lum. (0-7), black is there, white is missing - this could still look good in some dark gfx.
    b) choose the brightest 8 lum. (8-15), white is there, black is missing - don't think this will look good, but we should test it...
    c) even lum. (0,2,4,6,8,10,12,14), so we have black and every second lum. up to almost white; think this could look good in some gfx too...
    d) odd lum. (1,3,5,7,9,11,13,15), so there is no black and I guess this will not look good, but should be tested...
    e) user choice, choose 8 of 16 lum. like you want to.

    Again, I do not know if the 8 lum. in Gr. 10 are fixed, but it would be cool if they are not and we could choose 8 of 16 lum like we want to... combined with Gr. 11 (and Gr. 10 GTIA shifting) we could surely achieve some nice gfx with 128 colours and 160x240 resolution. Alas, no-one has done any GFX converter for Gr. 10 (lum.) + Gr. 11 (col.) with GTIA-shifting yet. Any volunteers ?

    -----

    Regarding the OlivierP palette, I think it is closer to the real A8 than most other palettes (e.g. Laoo), but it is still not perfect. Quite often red colours on the emu appear as brown on the real A8 and some blue colours on the emu appear as violet on the real A8. But that is true for all other palettes also.

    It would be great if we could have some GTIA correction, where colour 1 is not the same brown as colour E, instead colour 1 should be another red (a good fleshy red). But I guess, this will never happen and we simply have to live with it... like we did in the last 30-40 years...

    Maybe Atari should have come out with an Audi, errrm, A8 Quatro - 4 x Pokey in one chip, 4x GTIA in one chip and 4x Antic in one chip (or better new chips that had the power of 4x Antic, 4x GTIA and 4x Pokey). Where 4x Antic simply gives higher resolution, 4x GTIA gives more PM and many more colours (e.g. BRGB-GTIA, one GTIA does 16 blacks/greys, one does 16 reds, one does 16 greens and one does 16 blues for a total palette of 65k colours) and 4x Pokey gives us many more sound channels in stereo... yeah, dreaming... ;-)
    • 30:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 May 2020
     
    +1 za OlivierPAL (przynajmniej w Altirra). Niestety w Altirra nie ma opcji wczytania palety z pliku act, więc plik od Rocky'ego się tu na nic nie zda. Być może dało by się odtworzyć podobnie do tej palety kolory suwakami w Altirra, ale to już nie wiadomo. Natomiast domyślna paleta default pal w Altirra jest beznadziejna...
    • 31:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime10 May 2020
     
    Sprawdzałem paletę Rocky'ego na Atari800Win i brązowy przypomina to co widzę na TV.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    Zebrałem jeszcze raz wszystkie palety, które krążą w necie. Paczuszka poniżej. Jakby ktoś jeszcze coś znalazł, proszę o info.