atarionline.pl Będzie "Prince of Persia" na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Jul 2021
     
    Kwestia sposobu korzystania z carta. Atari Blast korzysta z niego jak z dodatkowej pamięci. PoP korzysta z carta jak z dysku więc musi dane gdzieś przeczytać - tak jakby to czytał z dysku. Trzeba na tę grę patrzeć nie jak na cart plus opcjonalnie dysk a raczej jak na dysk plus opcjonalnie cart. Taka decyzja autora portu.
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime10 Jul 2021
     
    gdyby autorem portu był ktoś z Polski hejtowi nie było by granic ;)
    • 3: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Jul 2021
     
    Tebe - idea ładowania tego z prędkością sio 1x to dla mnie jakiś żart. Z Toms'a 720 u mnie gra nie rusza, z sio2sd już tak. Dobrze, że jest wariant pod carta, bo z fizycznego nośnika w życiu bym tego nie uruchomił...
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Jul 2021
     
    @Piguła
    Spróbuj wyłączyć buforowanie w T720.
    U mnie nie pozwalało załadować PoP z CA-2001 TMD.
    • 5: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Jul 2021
     
    Nawet overmind-a, czy totaldase, można było odpalać z buforowaniem...
    • 6:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Jul 2021
     
    To pytanie do autora wiadomo czego, dlaczego buforowanie szkodzi temu xBiosu.
    • 7:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime12 Jul 2021
     
    @as...: Overminda oryginalnego nie (prosił o wyłączenie buforowania), wersje poprawianą przez Hardów juz można.
    • 8: CommentAuthorpigula
    • CommentTime12 Jul 2021
     
    Buforowanie w Tomsie wyłączyłem... nawet 2 różne wersje nagrywałem na dyskietki (najnowszą w 2xSD i 1xDD oraz starszą 2xSD i kupa.. w pewnym momencie zwis. Nie chce mi się z tym walczyć... bo i tak żadnej przyjemności z takiej formy gry mieć nie będę.. zrobię sobie dodatkowego sic!a i dopiero wtedy spróbuje się tym pobawić...
    • 9: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Jul 2021
     
    Czy leci z nami XXL ??
    XXL może by trochę węgla dowalić w leaderze ...?
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Sep 2021 zmieniony
     
    Najnowsza, świetna moim zdaniem propozycja obrazka tytułowego PoP po przeróbkach Jose:



    P.S.
    Nie, niestety nie wiadomo czy ta grafika będzie użyta w grze...
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Sep 2021 zmieniony
     
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Sep 2021
     
    • 13: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime18 Sep 2021
     
    No i to rozumiem. Łezka aż się w oku kręci. Czuć tą magię i klimat - oczywiście prywatnie oceniam, że jest super i była by w grze milion razy lepsza. Aż chce się grać, czuć baśniowy klimat.
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Sep 2021 zmieniony
     
    najlepsza i oryginalna jest grafika z myszą,te wszystkie inne propozycje to zwykłe kalkomaństwo czy z okładek czy z gier z innych systemów.


    Nie rozumiem też czemu demko z pałacu działa bezpośrednio na silniku gry - czyżby oszczędzanie pamięci ? -ha,ha

    Stare Demko bodaj Gonza bije te silnikową animacje na łeb i takowe powinno się znaleźć w pełnej grze.
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    Oryginalna - na pewno. Najlepsza - kwestia gustu, ja uważam inaczej :-)
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    no zgadzam się po części,mogłaby po grafice z myszą wskakiwać oryginalna plansza znana np z PC czy Amigi gdyż ta była najbardziej popularna i zapisała się na kartach historii,za to grafika z myszą jest ładna,niemożliwa do wyświetlenia np przez commodore he,he i wyróżniałaby wersję Atarowską.
    Nie rozumiem natomiast"walki"z pamięcią,przecież gra i tak ma wyjść na carcie,no i szkoda że nie można uruchomić jej z dysku.
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    No właśnie jest w wersji dyskietkowej - tylko bardzo wolno się wczytuje. A wersja na carcie jest taka... krzywa bo cart nie jest wykorzystywany jako pamięć o dostępie bankowanym ale w zasadzie jako dysk - dane z niego są wczytywane do pamięci i dopiero wtedy używane. Stąd "walka" o pamięć - musi być miejsce na grafiki itp. Bo na carcie są w formie bezpośrednio bezużytecznej.
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    ... ja ... czyli generalnie z początku to miała być wersja pod stocka a wyszło że jest większa... nie wiem po co takie udziwnianie... ech
    • 19: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    Ta gra wyjdzie w tym dziesięcioleciu?.
    • 20: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    bo autor konwersji zdobywa wiedzę na temat sprzętu na który portuje "na gorąco"
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    .. wyjdzie, tyle że zamiast Jaffara na końcu będzie Mario ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    ... jak to ! nie wyszło ?
    @pin to w co ja tam na tym streamie grałem ? ;)
    ...zatrułeś mnie oparami z tego e-szluga

    Oj tam,oj tam,sporo gier na Atari nie ma intra,niektóre się w połowie albo pod koniec zawieszają ... a Prince of Persja mnie puki co pasi,do końca tej wersji nie doszedłem,winc jest łokej,a jok nic tam ni ma to kit,commodorowcowi tym co jest i tak usta zamknąć można,a jak nie to są inne metody ;).
    @pin takim stalowym prętem to tempo napitalania w ciało nieco miękkie byś utrzymał ? - bo początek może być trudny,ale później spuchnie.

    ;)
    • 23: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime25 Sep 2021
     
    Gość który robi konwersję dopiero uczy siebie Ataryny, kiedy wyjdzie trzeba pytać u źródła
    • 24: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     


    Już nie trzeba ;)

    Jakieś komentarze. Proszę :).

    ->link<-

    Najchętniej na AOL oczywiście ;)

    Uwaga.
    Filmik zawiera zakończenie gry.
    NIE OGLĄDAĆ DO KOŃCA ;)))
    • 25: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Ekran tytułowy trochę trąci myszką ;)
    • 26: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Ja tam lubię "myszki" ;)

    Podoba się czy nie ?

    Mnie się podoba.
    Na poprzednie wersje wybrzydzalem :)
    • 27: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    Czy gra się podoba? Bardzo. Ale szkoda, że autor poszedł w użycie xbiosa (z różnych powodów) i jest tak uparty odnośnie ekranu tytułowego, ignorując lepsze (wg większości odbiorców) propozycje, jak ->link<-
    • 28: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Fakt.

    Ale nauczyłem się nie kopać z koniem.;)
    Taka dygresja.

    Wracam do tematu :)

    Ja jestem "prawie" zajechwycny. Jest takie słowo. ;)

    Zanim mi przejdzie, oczy mi myszką itd.

    To może jakieś porównania, oceny?
    • 29: CommentAuthormrk
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    @ilmenit mógłbyś rozwinąć dlaczego szkoda że xbios? Z tego co rozumiem xbios pomija OS i sam rozmawia ze stacją dysków? Pytam, bo w Good Enough Atari Emulator IO obsługuję na razie tylko dzięki przechwytywania wywołań OS, więc rozumiem że taki PoP nie będzie działał?
    • 30: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    @mrk - zakładam, że nie. Nie wiem jak dokładnie działa Twój emulator, więc najlepiej, jeżeli sprawdzisz sam.

    xbios ma wiele niedogodności
    1. nie jest kompatybilny z wieloma rozwiązanimi sprzętowo-programowymi, przez co nie będzie działać u wielu użytkowników realnych sprzętów
    2. jest tworem autora, który oprócz tego, że jest zdolnym programistą jest też zdolnym prowodyrem wielu nieprzyjemnych sytuacji w środowisku (wliczając implementowanie celowego niedziałania na niektórych rozwiązaniach sprzętowo-programowych).
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    No niestety, autor wykonuje niesamowitą robotę, ale w pewnych aspektach jest uparty jak... Nie ważne jak kto ;-)
    Nie używał G2F, stworzył jakiegoś swojego toola, narysował tę mysz i teraz trzyma się jej rękami i nogami, byle uzasadnić spędzony nad tym czas.
    Tej ostatniej propozycji pokazanej tutaj przez Ilmenita, a na Atari Age przez Jose (który zmodyfikował/pokolorował pierwotny obrazek), nawet nie skomentował, pokazał ten ostatni teaser nadal z nieszczęsną myszą (choć jak sam twierdzi, lubi jak na ekranie tytułowym są postaci), więc widać "mysz oczekiwania na załadowanie" mu się bardziej podoba.

    A po drodze była jeszcze inna, bardzo ładna propozycja, gdzie nawet dorysowano małą myszkę (załącznik), żeby był zadowolony ;-)

    Na duży plus zwiastuna w stosunku do wcześniejszego dema są poprawione plansze opowieści (ładne ornamenty), świetna muzyka i dźwięki i pokolorowana komnata księżniczki z intra.
    Szkoda trochę, że to będzie w wydaniu Mouse of Persia, ale i tak czekaliśmy na to dziesięciolecia.

    @mrk
    Przez wolne doczytywanie intro mocno traci "flow". W wersji cartridge przerwy na "doczytywanie" (za nimacją oczekiwania) nadal występują (cart robi de facto za napęd i nadal trzeba 128KB), choć są o wiele krótsze.

    EDIT:
    Zauważyłem też, że udało się zredukować jedno ładowanie pomiędzy ekranami opowieści, a grafiką tytułową, po czym później znów było ładowanie samej sceny intra.
    Teraz wszystkie plansze aż do grafiki tytułowej wyświetlają się cięgiem (muzyka nie jest przerywana ładowaniem), a ładowanie następuje dopiero by wczytać scenę intra w pałacu. Fajnie.
    Parę miesięcy temu zgłaszałem ten postulat na Atari Age, co się spotkało ze zwyczajowym oburzeniem rensouppa, zarzutem czepiania się, odpowiedzią w stylu: "myślisz, że nie próbowałem tego optymalizować?!", itp. itd.
    Fajnie, że jednak się DAŁO.
    • 32: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Intro wygląda super. Kolory, grafika, animacja, szczena opada. Aczkolwiek jeśli chodzi o postać księżniczki to grafik trochę przesadził z rozmiarem pewnych kobiecych atrybutów. Lara Croft mogłaby się nabawić kompleksów ;).

    Sama gra też wygląda super. Jedyny zgrzyt to ta mysza na ekranie tytułowym.Ten rysunek z myszą kompletnie tu nie pasuje. Dwie pozostałe propozycje ekranu tytułowego byłyby dużo lepsze.
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Spokojnie, zrobi się konkurs na najlepszy hack POP ;)
    • 34:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    Fajnie to wygląda. Gratulacje dla autora(ów)
    a co do title screena to nie wypowiem się. mam swoję opinię ale nie powiem ;)

    Za to myślę, że mogę pokazać nad czym pracowałem i jak wygląda moja wersja.
    ALE UWAGA. to jest coś co nazywam szkic!
    Pracuję tak, że w Photoshopie robię sobie szkic w rozdziale docelowego komputera np 160x200 a potem dodaję kolory i wszelkie detale, ditheringi itp w Timanthesie albo Grafx2.
    Jak widzicie kolumny są tylko lekko zaznaczone, nie ma detali na zamku w oddali, a słońce wymagało by więcej ditheringu i jakiś może chmur. Tę najlepsze zabawę w pixel-perfect dopełnianie obrazka zostawiam zawsze na koniec i to jest najfajniejsze :)

    Pod tym linkiem poniżej znajdziecie i czarnobiały szkic i wersję kolorowaną.... i na takim etapie to zostawiłem bo ... nie było już potrzeby tego kończyć. :)
    Myślałem aby dodać myszkę przed logo i w zasadzie planowałem no ale ... już nie musiałem.

    tutaj link do mnie gdzie pokazuję szkic i kolorową wersję
    ->link<-

    a tutaj wklejam sam pokolorpawny obrazek - jak ktoś nie chce iść na mój blog.


    i jeszcze raz - to jest szkic!
    próba skonwertowania tego np w G2F nie uda się i będzie masa błędów, ale twierdzę że mniej więcej tak lub może nawet z większą liczbą kolorów dał bym radę to zrobić
    • 35:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Wydaje mi się, że nie rozumiecie pewnego fundamentu. Autor gry zrobił grę, również autor gry zrobił stronę tytułową, a całokształt należy do autorów, którzy są twórcami tej odsłony gry. Pomimo, że jest to port, to jednak zbudowany w dużej części od nowa, na Atari, wg założeń i zamierzeń autorów. Przytaczane przez was propozycje obrazków nie są zrobione przez autorów i to w zasadzie wyczerpuje temat. Jak projektant gry, czy zespół coś projektuje i tworzy, to bardzo dobrze, że ma gdzieś takie wpychanie się i ładowanie z buciorami przez osoby z zewnątrz. Jeżeli autorzy wspomnianych obrazków chcieli takie sobie zrobić i je wykorzystać, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobili sobie grę i umieścili w niej swój obrazek. No chyba, że ja tu coś źle pojmuję.
    • 36:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    Oczywiście, że nie ma obowiązku umieszczania grafiki kogoś z zewnątrz. Choć podejmował polemikę w temacie, który otworzył na Atari Age, musząc liczyć się z różnymi opiniami podczas procesu twórczego, którym się na bieżąco dzielił. Dopóki nie pojawiły się te dwie naprawdę świetne grafiki (wg wielu na A. Age), twierdził, że mysz nadal jest lepsza. Następnie przestał twierdzić cokolwiek, choć grafika przygotowana przez Jose zyskała wielki aplauz). Jego prawo, nasze prawo by wyrazić opinię. A że się uparł na swoją mysz, choć w pewnym momencie wydawało się, że zostawił pewne pole w tym względzie, trudno. Mysz happens. Wygląda na to, że nie toleruje żadnych odmiennych opinii (nawet gdy ogół jest oceniany jako wspaniały), więc powinien był zrobić projekt po cichu, bo fora służą dyskusji, także o projektach. Choć otrzymał też ogromne wsparcie atarowców w postaci testów.
    • 37:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    Mq
    doskonale to rozumiem.
    autor PoP zwrócił mi uwagę że nie o to mu chodzi. pokazał mi kilka przykładów a ja grzecznie odpowiedziałem że to nie do końca mój styl i wspólnie sobie grzecznie podziękowaliśmy i rozstaliśmy aby nie marnować sobie nawzajem czasu. nie było hejtu ani innych gorzkich, zbędnych słów. mega profesjonalnie i kulturalnie. ot cała historia.
    i powtórzę się... doskonale cię rozumiem (i autora PoP na Atari) bo sam piszę grę i chcę aby była dokładnie taka jak sobie wymyśliłem. dla tego też wszystko robię sam :) oprócz muzy
    • 38: CommentAuthortebe
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    niektórzy mylnie zakładają że są częścią jakiejś społeczności skupionej wokół sprzętu Atari, że robią to ku chwale Atari i wszystkich wyznawców góry Fuji, robią to tylko dla siebie i wyjątkowo dzielą się tym z innymi
    • 39:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    @tebe
    DOKŁADNIE! ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    @tebe, również się zgadzam, dokładnie tak. I dodał bym, że jest to zwykle grupa, która sama co prawda nie za wiele robi, ale chce jak najwięcej decydować co mają dla nich zrobić inni. W tworzeniu jestem zwolennikiem pełnej dyktatury artysty/autora/twórcy. Żaden komunizm czy inne wspólnoty nie tworzą dzieł niepowtarzalnych, wybitnych, indywidualnych - a tylko takie są godne uwagi. Oczywiście niesie to za sobą fakt, że wśród odbiorców będą zwolennicy i przeciwnicy, ale krytyka również powoduje zwiększenie ciekawości i atrakcyjności dzieła, a wspólne demokratyczne przegłosowanie obrazka w grze może co najwyżej wytworzyć dzieło mdłe i bez wyrazu. Pisałem już dawno temu i podtrzymuję zdanie, że mysz jest pomysłem genialnym, a historia przez nią opowiadana nadaje nowy wymiar i spojrzenie jakby z zupełnie innej perspektywy na opowieść o księciu Persji. Taki zabieg nadaje mega wartościową indywidualność wersji na małe Atari, a nie tylko zwykłe przeportowanie starej gry, więc dzieło nabiera własnego charakteru i w przyszłości pozostanie wyjątkowe i zapamiętane pośród wszelkich innych wersji na inne sprzęty. Dodatkowo będzie zwracać uwagę faktem, że została ta gra napisana w obecnej epoce, jako coś zupełnie nowego.
    • 41:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Może gdyby jeszcze ten obrazek był dopracowany, choćby lepiej zrealizowany majak pałacu w tle, to rzeczywiście można by "kupić" taką wersję opowieści. Ale tu to prawie nie istnieje, ot mysz na kamieniu i logo PoP. Sam autor przyznał, że ten obrazek był zrobiony na szybko, z braku innych i mógłby być dopracowany.
    Pożyjemy, zobaczymy, mam nadzieję, że to ulegnie poprawie w wersji finalnej, teaser wniósł sporo poważnych ulepszeń.
    • 42:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    może by ktoś narysował właściwy i każdy sobie podmieni :)
    • 43: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    pabloz1974 - to jest jakieś wyjście :). Nie ma co się kłucić o obrazek tytułowy. Każdy ma swoje zdanie - i ma do tego prawo ;). Moim zdaniem - jest zły i tyle. Wiele propozycji było znacznie lepszych. I co z tego ? Autor może mieć to gdzieś. Jak ktoś dobrze tu przytoczył, niepotrzebny był wątek na AtariAge. Robie sobie grę i wydaję. Po co mi opinia innych ludzi - nie ma to sensu. To jest gra autora i to on ma się z niej cieszyć ;). My w nią gramy albo nie. Tak czasem jest. Czasem się udaje przekonać autora, że można coś poprawić, ale czasem nacisk na niego nie ma sensu. Tak jest tutaj. Nie doczekamy się innego obrazka tytułowego. ALE GRA JEST BARDZO DOBRA. BRAWO twórcy. STRASZNIE DŁUGO na nią czekałem. Zagram i będę się CIESZYŁ !!!. Może kiedyś autor poprawi ekran tytułowy - ale grę zrobił SUPER !!!
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Oct 2021
     
    @ pabloz1974 SUPER MYŚL ! ;)

    Ale faktycznie,skoro to taki problem to może jakby autor zrobił by randomowo uruchamiała się ta z myszką (mój faworyt),bądź dobrze wszystkim znana plansza .... tyle że autorzy chyba silą się na oszczędzanie ramu ha,ha,ha dlatego też początkowa animacja zbyt kolorowa nie jest-a mogła by być co pokazał GONZO.
    • 45:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Oct 2021
     
    Czy ktoś mógłby mnie oświecić o co w ogóle chodzi z tą "myszką" na obrazku tytułowym? Czy to jakiś awatar autora tej konwersji, czy co?? :o ;)

    P.S.
    Nie, nie mam czasu śledzić całego wątku na Aage.
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Oct 2021 zmieniony
     

    carrion:

    Pracuję tak, że w Photoshopie robię sobie szkic w rozdziale docelowego komputera np 160x200 a potem dodaję kolory i wszelkie detale, ditheringi itp w Timanthesie albo Grafx2.

    A co z techniką pracy w PS-ie, którą kiedyś promowałeś czyli robienie pixelartu z użyciem specjalnego "ditheringu" filtrami, itp. (wymyślił to jakiś Amerykanin) ?


    (HD Index painting in Photoshop by Dan Fessler)
    • 47: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime8 Oct 2021
     
    Jak pisał klasyk Waligórski:
    Raz lubieżny lis niecnota
    Dorwał małą mysz u płota.
    Ale poczuł się bezsilny,
    Bo był niekompatybilny.
    • 48:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 Oct 2021 zmieniony
     
    @Dracon
    Mysz występowała w przerywniku (przyszła do uwięzionej księżniczki) i jeszcze rzekomo pomogła głównemu bohaterowi w rozgrywce w jakiejś sytuacji bez wyjścia:

    ->link<-
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Oct 2021
     
    @ Dracon
    Generalnie chodzi o to że grafika jest Bardzo Ładna,jakby Atari dostało grafikę z myszą to mielibyśmy świetną oryginalną plansze startową różną od wszelakich innych w dodatku z dość istotną myszą....
    ...ale ludzie jak to ludzie,przyzwyczaili się i chcieliby coś innego najlepiej plansze zerżniętą z Nesa,Snesa,Segi,Amigi PC albo zrobioną od nowa ale na modłę tych znanych ... no wszystkim się nie dogodzi ... ja już przełknąłem typa z turbanem-ale jak nie będzie tej grafiki to tego nie przełknę...
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 Oct 2021 zmieniony
     
    Widzisz, typa z turbanem musiałeś przełykać, bo dla Ciebie klasyczny jest bez turbanu (Amiga, ST, PC) - "ludzie przyzwyczaili się" ;-)
    Może jednak konwersja polega na większym czerpaniu z tradycji niż na mniejszym.
    Brak wyraźnego pałacu na ekranie tytułowym to moim zdaniem ewidentny szwindel ;-)